| deeapaz0 a întrebat:

Stie cineva ce religie au indienii si in ce cred ei?

Răspuns Câştigător
| AleXzpm a răspuns:

Dezvoltarea religioasă

Perioade lungi din istoria politică a Indiei rămân obscure, dar este sigur că cel puțin o duzină de regate ariene înfloreau sau se războiau între ele fără un rezultat semnificativ. În religia hindusă în schimb au survenit modificări esențiale: au luat naștere cultele lui Shiva și Vishnu, elemente principale ale hinduismului epocii noi.
Statuia zeului Shiva. Shiva era deseori reprezentat ca zeul Dansului Cosmic, crezându-se că el poate crea şi, totodată, nimici întregul Univers

Sistemul castelor, puterea preoților și sacrificiile rituale practicate de hinduși au generat două mișcări mari de reformă în sec. al VI-lea î. Chr.

Prima mișcare religioasă a fost jainismul, fondat de Mahânîra. Propaga nonviolența, condamna sistemul de caste și considera săracă orice formă de viață. Acest ultim concept denumit ahimsa era respectat de adepții lui chiar și față de cele mai mici insecte.

Cu toate ca jainismul a devenit în India o religie de masă nu a depășit niciodată granițele subcontinentului. În schimb cealaltă mișacre religioasă, budismul, a devenit una din marile religii ale lumii. Pe fondatorul ei cunoscut sub numele de Buddha îl chema Gautama Siddharta(in jurul 535-483 î. Chr.). Denumirea glorioasă "Bud" înseamnă "iluminatul". După tradiție era originar dintr-o familie domnească, a primit o educație aleasă, dar a fost ferit de tumultul vieții. Priveliștea unui om bătrân,
Cap de Buddha în stilul epocii Gupta, din sec V

a unui bolnav incurabil și a unui ascet mort l-au pus pe Gautama față în față cu moartea și suferința. După acest eveniment a început să-și propage ideile. Pe oameni îi îndemna la urmarea "căii de mijloc", adică să se abțină de la huzur, dar și de la ascetism. Învățătura principală a lui Buddha era că viața este o suferință, generată de dorință, și prin urmare putem scăpa de suferință doar prin stingerea dorințelor interioare. Astfel sufletul scapă în circuitul nașterii și al renașterii, poate ajunge în Nirvana, adică starea de fericire eternă.

8 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Care indieni, ca sunt mai multi. Cei din India au religia hindusa(80%) si cred in Shiva, Krishna etc., iar indienii ce apar prin western-uri au religie animista si cred in Marile Spirite.

| seagate a răspuns:

De toate pentru toti, dar ca idee generala se pune mare accent pe reincarnare.

Răspuns utilizator avertizat
| Anecherry a răspuns:

Chiar vrei sa primesti 10 000 de copy-paste-uri de pe google? Uita-te singur.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ceva sa stii pentru cultura generala multi barbatii isi parasesc familia pentru a metida este o traditie acolo ei traiesc singuri isi beau urina si metideaza la greu, india este numita tara in care faci sex cu 5 centi, este o tara sarca unde religia este la putere, te invit sa vezi doc buddha sa afli mai multe daca vizitezi tara ai multe de vizitat

| alexandraalis a răspuns:

Religia majoritara, 80%, este hindu; islamica 13%; buddista, Jainism, Sikhism, crestina 2%
Http://filme-indiene.xhost.ro/? site=category&cat=Religie
http://www.ultramarine.ro/romana/India.htm

| Emin90 a răspuns:

Indienii din India sau nativii americani?
Cei din india din cate stiu sunt hindu si musulmani iar nativii americani cred in spirite sau ceva de genu

| Tanasa_Ion_Nutica_1968 a răspuns:

Eu cred ca au o religie ciudata care e si in indonezia numita idoliti.