| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. E pacat sa scrii paranormal, gen invizibilitate si telepatie? Multumesc anticipat.

30 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Mereu mi s-a spus că scriu paranormal, gen ilizibilitate și epilepsie.

| danay72 a răspuns:

Biblia nu sustine aceste lucruri.

| DarkJoice a răspuns (pentru danay72):

Spui ca e pacat?

| doctorandus a răspuns (pentru danay72):

Si miracolele din Biblie se voiau altceva decat fenomene paranormale?

| danay72 a răspuns (pentru DarkJoice):

Paranormalul azi e asociat cu spiritismul, iar Dumnezeu uraste aceste practice.Deuteronom18:10-12

| DarkJoice a răspuns (pentru danay72):

Doar asta vreau sa stiu, crezi ca e pacat?

| danay72 a răspuns (pentru doctorandus):

Este un fenomen care depăşeşte puterea omului sau a naturii şi care este atribuit lui Dumnezeu.Dar azi miracolele nu mai sunt un semn de identificare al adevaratilor crestini.Matei7:21-23

| danay72 a răspuns (pentru DarkJoice):

Da,are legatura cu spiritismul.

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

Anumite cuvinte sunt vehiculate atat de mult incat avem impresia ca le cunoastem semnificatia, se intampla si aici.
Am vazut atatea filme, am citit atatea carti in care se folosea acest cuvant, paranormal, incat am ajuns sa-i atribuim o semnificatie ce ne apartine cu desavarsire, dar care nu are legatura cu cea din dex.
In ciuda acestor lucruri cuvantul are o semnificatie relativ simpla si desemneaza acele lucruri care nu sunt subsumate sferei normalului. Para+normal, unde para=in afara, pe langa.
Paranormale sunt doar fenomenele care depasesc normalitatea, minunile biblice sunt si ele paranormale caci transcend normalitatea.
Utilizatorul doctrorandus ti-a intins o cursa in care ai cazut destul usor.

| BlackSulphur a răspuns (pentru danay72):

"Dumnezeu uraste aceste practice."

Si dintr-un motiv anume le-a inventat.

| danay72 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Satan e cel care a inventat spiritismul, pentru ca e comunicarea ca demonii.

| danay72 a răspuns (pentru Inferno):

Ai spus bine, sensul cuvantului e foarte larg depinde ce vrei sa intelegi.Eu m-am referit strict la cuvant.

| BlackSulphur a răspuns (pentru danay72):

Deci nu numai Dumnezeu a creat lumea asa cum este.

| danay72 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Lumea e asa pentru ca e sub conducerea lui Satan. 1Ioan5:19.Cand a creat Dumnezeu omul, la inceput, era totul perfect.Rautatea de azi e caracteristica conducatorului ei, Satan.In curand Dumnezeu va pune capat acestei rautati.Psalmi37:9-11

| Inferno a răspuns (pentru danay72):

Nu prea mi-ai cuprins raspunsul cu toata puterea ratiunii omenesti.

| danay72 a răspuns (pentru Inferno):

Dar ai inteles ideea, nu?

| MissHalcyon a răspuns (pentru danay72):

Iar 'paranormalul' de acum '2000' de ani cu ce era asociat? Cu hocus-popus? Ce ipocrizie.

| danay72 a răspuns (pentru MissHalcyon):

E o diferenta intre miracolele divine si spiritism.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Nu stiu daca ai auzit, dar pentru "pacatele" astea nu exista nicio dovada ca ar exista.

| Liviu a răspuns:

Pacat e atunci cand te inchini la stele, Pacat e atunci cand avem in Romania mai multe biserici decat spitale/scoli/licee.Pacat e atunci cand oameni in secolu '21 mai cred in zei, entitati magice.Pacat e atunci cand oameni se trateaza cu leacuri babesti in loc sa se duca la spital.Pacat e atunci cand medici vor mita sa te opereze cand asta trebuia sa fie moka.Pacat e atunci cand marea majoritate a adolescentilor fumeaza/bea/se drogheaza ca sa para cul(stiu cum se scrie cool) Asta e pacat.Nu ca rostesti niste cuvinte normale.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Printesik43, daca-ti dau doua palme peste muian iti sar toti mucii.
Nu-i pacat pentru ca nu exista invizibilitate, telepatie, spiritism si alte chestii din astea.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu,da,e păcat să fii prost.

| KhludCiprian a răspuns:

Deci orice era non-evreesc era pacat.

Totusi sa "scrii paranormal" nu era pacat deoarece foarte rar e referentiat scrisul in Biblie si a raporta astfel de actiune in Biblie este neauzit.

In fapt in general ortodocsii au sa faca exact la fel. Ei nu accepta paranormalul in general, dar vor folosi acelasi limbaj doar in numele credintei lor si e acceptabil:
http://www.crestinortodox.ro/......69813.html

La final: cred ca nu exista telepatie (sau cel putin nu-s experimente ce sa il arate) si nici invizibilitate (adica da, cred ca au sa apara materiale invizibile).

Foarte des cred ca e de sugestie si poate hipnoza. Dar pe de alta parte esti liber sa crezi ce vrei.

Oricum cand auzi ceva ca nu e voie, e doar in sensul ca sa nu fie in sensul credintei in care acel personaj se manifesta.

Deci:
- vindecare miraculoasa ca te-ai rugat: "Laudat fie Dmnz!"
- vinedcare miraculoasa cu acupunctura: Piei Satana!
- sau ca in 90% din cazuri vindecare facuta de doctori: "Mare e Dmnz!"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este pacat.
Pacatele sunt altele.
Desfranarile, hotiile, uciderile, adulterul, lacomiile, vicleniile, inselaciunea, nerusinarea, ochiul pizmas, hula, trufia, usuratatea.

| Aiwendil a răspuns:

Dumnezeu nu e invizibil? Cand se arata anumitori oameni pe Pamant din diverse motive nu isi ia forma umana si devine vizibil?
Telepaia este din nou foarte folosita si de Dumnezeu, ingeri, arhangeli, de toti din cele 9 cete ceresti.De fapt, ei se pot afla in acelasi moment in mai multe locuri.

| digital7shady a răspuns:

Da, o sa mori calcat de un tren super-sonic si ultra-miraculos, condus de fiul Domnului, Nicolae Salam. Mult noroc.

| DarkJoice a răspuns:

Vreau sa se inteleaga ca eu nu cred in invizibilitate, telepatie etc., ci doar am avut o idee de carte de acest gen. Eu stiu ca nu exista, dar voiam sa scriu ceva de fictiune. Eu la asta m-am referit, nu la faptul ca eu chiar as crede.
Si, oricum, la finalul cartii am vrut sa ii transform in oameni, sa-si piarda puterile si sa fie iertati de Dumnezeu. Chiar credeti ca e pacat?

| Correct a răspuns:

Nu este pacat.
Asta e adevarul!
De ce esti asa speriat de acestea?
Eu unul cred ca sunt un om bun, fac pacate (chestii care in biblie se spune ca sunt pacate), dar nu cred in aceste bazaconii si de asta nu imi pot face rau.
Nu prea cred in Iad, Rai si alte astfel de baliverne, dar daca intr-un final s-ar dovedi ca exista, dupa cum am mai spus, obisnuiesc sa fac bine, asa zisele pacate (pe care le fac majoritatea) nu afecteaza pe cei din jurul meu, asa ca daca exista cu adevarat Dumnezeu, eu cred ca va intelege...
Deci stai calm, daca el reprezinta tot ceea ce e bun, una dintre cele mai importante forme de bunatate este iertarea.
Toate astea dupa parerea mea desigur...

| Mixum a răspuns:

E păcat să nu scrii, dacă o poți face. Spune-ne ce gândești, pe mulți s-ar putea să-i vindeci cu fanteziile tale. Ce consideri tu păcat, s-ar putea ca pentru alții si fie speranță.