| Alli23 a întrebat:

Am o mica mare problema big grin. De vreo 3 ani mereu mi se face rau. simt ca nu am aer, sunt mereu trista, am si palpitatii si senzatii de frica. am mers la mai multi medici, toti zic ca sunt sanatoasa. insa. mai demult, o femeie i-a spus mamei mele ca imi va face vraji sa mor. am gasit acum ceva timp si niste lumanari legate de poarta si broaste la usa. iar cand vorbesc despre vraji, mi-e si mai rau. nu pot nici sa mananc..deseori ma innec cu mancarea ..si am si vise foarte urate. am mers iarna trecuta la un preot si mi-a citit o slujba de alungare a blestemului. in seara aia mi-a fost foarte rau. dar dupa aia 2 saptamani mi-a fost bine, apoi iarasi am luat-o de la capat. ce credeti? ce ar trebui sa fac?... mentionez ca am facut de 2 ori si spiritism si poate am ceva rau.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Vreo carte de rugaciuni ai in casa?
Ajuti si tu pe la munci parintii?
Practici vreun sport?

NOname
| NOname a răspuns:

Vrăjile (funcţionale) ca atare nu există, sunt doar nişte ficţiuni, poveşti de speriat copii, dar te poţi influenţa singură prin autosugestie negativă, dacă ajungi să crezi în existenţa/puterea lor (ceea ce, se pare, ai şi făcut).

Este de ajuns ca cineva să spargă un ou în faţa uşii unui credincios/superstiţios, ca el de frică să-şi facă singur rău, autosugestionându-se negativ...şi este de ajuns ca un şarlatan să-l dea cu apă sau rahat pe frunte şi să-i recite vreo poezie (chipurile, "descântec"), ca acesta, de credul, să se autosugestioneze pozitiv.
Totul e în capul tău.
Eşti mult prea influenţabilă şi crezi în nişte prostii, fără să le analizezi critic. Dacă le-ai analiza obiectiv, ţi-ai da seama că nu ai de ce să te temi.

Eliberează-ţi mintea de prejudecăţi şi superstiţii şi consultă un medic (bun) şi, eventual, un psiholog.

Preotul nu are ce să-ţi facă, doar îţi va lua banii, profitând de naivitatea ta.

| TypeInterestingNicknameHere a răspuns:

Poate ai atacuri de panică...

| Holiday a răspuns:

Ti-e rau pentru ca te autosugestionezi, si daca zici ca ai facut spiritism inseamna ca tu chiar crezi in prostiile astea. Ca sa-ti revii nu trebuie decat sa constientizezi ca astfel de lucruri (vraji, blesteme, spiritisme) nu sunt decat tampenii.
Atata timp cat continui sa crezi in asa ceva vei continua sa ai astfel de atacuri de panica si stari de rau, repet, cauzate doar de mintea ta, de fricile tale si nicidecum de vraji, blesteme sau alte aberatii.

Mergi la un psiholog, lasa naibii popii, vrajitoarele, babele, rugaciunile si alte lucruri de genul asta care iti fac mai mult rau.

| sublime89 a răspuns:

Orice ai avea, nu e de la acele "vraji", deci poti sa stai linistita din acest punct de vedere. Asa ceva nu exista. Eu nu stiu ce fel de oameni sunt aia care-i ameninta pe altii cu vraji si lucruri de acest gen. Asta arata cat de degradata e societatea romaneasca.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sigur ai fost si la psihiatru? ca ala se ocupa de problema ta, nu medicul de familie si nici popa.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Se prea poate ca nervii sa-ti fie bolnavi, faci atacuri de panica, ai probleme cu fobia. Daca vrei intra pe mesaj si mai vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut spiritism? asa patesc cei care din teribilism, si teligenta mancandu-i in c.r ca pe zambilica incep sa se scarpine.mai sant pe aici niste ATEI care nu cred in Dumnezeu si inchipuiri biblice,fiindca sant minciuni,dar cred insa in niste chestii antice,cam de cand,niste ingeri cazuti,i-a invatat pe oameni; unul mestesugul armelor,altul arta vorbirii,altul, ceva medicina, unul a invatat femeile sa faca, culori si sa se vopseasca, in fine 12 ingeri printre care si unul care i-a invatat, VRAJI DESCANTECE SI CUVINTE PUTERNICE, care pot influenta in bine ori in rau viata semenilor.deci draguta, nu poti sluji la doi stapani, ori crezi in Dumnezeu si ii slujesti lui, ori crezi in satan si ii faci voile.dar suporti consecintele.

| Girly97 a răspuns:

Hahahahahahahahahahaha! big grin

| Aiwendil a răspuns:

Cred ca o solutie e sa mergi la femeia respectiva care i-a spus mamei tale ca iti va face vraji sa te omoare.S-a folosit de o vraja destul de puternica.
Ai mers si la medici si la preoti si nu a avut nici un efect.Un blestem nu e asa usor de alungat.
Exista si posibilitatea de la spiritism sa iti fie rau sa fi deschis fara sa stii niste porti sau o poarta din care au iesit spirite rele. Poarta la gat un lantic din argint pentru ca are rol de purificare si protectie.

| GreenSky a răspuns:

Continua sa mergi la preot!

Răspuns utilizator avertizat
| ana233 a răspuns:

Sa stii ca exista vraji! Eu te sfatuiesc sa te duci la spovedit si sa zici ca ai facut si spritism, iti faci canonul dat de preot, la fiecare 2 saptamani cheama un preot sa iti sfinteasca casa, du-te la dezlegari mai des, participa la Sf, Maslu.
Ai grija ca la ora 16:00 si la miezul noptii se fac (cele mai puternice) vraji si sa incerci sa nu primesti pe nimeni in casa la orele astea. (la ora 16:00 mai mult, ca la miezul noptii nu prea vine nimeni).
Uita-te si prin haine sa vezi daca nu ai niste cusaturi 'suspecte' sau lucruri de la femeia aia. Daca gasesti lucruri de la ea, arunca-le.
S-ar putea sa-ti mai fi luat lucruri de-ale tale si astfel sa iti fi facut vraji. Daca vrei sa vorbim mai multe, scrie-mi pe privat si o sa incerc sa te ajut.

| Holiday a răspuns (pentru ana233):

Imi faci si mie vraja de la miezul noptii? Sau cea de la ora 16? Sau ambele...

| ana233 a răspuns:

Hei! Acum am vazut mesajul, ti-am raspuns.

| dadine a răspuns:

Trebuie sa faci o electrocardiograma si cateva analize de genul glicemie, colesterol.

| Mirkutza99 a răspuns:

De ce sa iti faca vraji sa te omoare? Ce i.a facut mama ta?

| CerbulGanditor a răspuns:

Cum au ajuns medicii la concluzia asta? Ca esti sanatoasa? Ti-au luat analize csau ceva de genul?