| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

As avea nevoie de un sfat. Am 19 ani si de vreo 10 sau sau chiar mai bine merg cu mama la un preot de manastire care ne este si duhovnic. Maine urmeaza sa merg sa ma spovedesc. Problema e urmatoarea. Acum 2 ani cand am marturisit la preot ca m-am culcat cu prietenul meu, s-a supărat pentru ca eram prea tânără si mi-a spus ca 7 ani nu ma mai impartasesc. Am 3 ani impreuna cu prietenul meu si de atunci mereu cand am mers la spovedit m-a intrebat daca m-am mai culcat cu prietenul meu si am zis nu, cu toate ca nu era adevărat, adica am mintit pentru ca imi era frica. Acum vreau sa recunosc ca m-am mai culcat cu el, maine o sa il cunoasca pentru prima data si mai mult mergem cu ocazia ca ne-am decis sa ne mutam impreuna. Acum imi este frica daca o sa recunosc ca m-am mai culcat cu el nu o sa ne mai dea binecuvântare sa ne mutam impreuna. Va rog spuneti-mi ce parere aveti. Nu am chef de glume proaste. Vreau un raspuns de la cineva care intelege ceea ce spun aici.

42 răspunsuri:
| AG777 a răspuns (pentru sadrian46):

Sadrian46 Nevoia sexuala e una animalica, eu prefer sa nu ma iau dupa obsedatii sexuali care cred ca daca nu faci o zi sex ti se umfla capul, cazi in depresie sau alte tampenii inventate de acestia. Iubirea este despre ce poti tu sa faci pentru ca partenerul tau sa fie fericit, iubirea este unitatea celor doi parteneri si la bine, dar mai ales si la greu, iubirea inseamna mai mult de atat fidelitate. Copii sunt rodul iubirii tale, insa daca afli ca sotia ta nu poate face copii, ce faci ii dai papucii?

| slayer09 a răspuns:

Da, du-te si spune-i preotului, spune-i ca l-ai si mintit cand ai mai fost spovedita. Treaba sta in felul urmator: din perspectiva mea: poate preotul iti este ca un tata, el sufera cand vede ca o fata buna si credincioasa pica in pacat si ca si un tata se supara si se intristeaza si incearca sa te recupereze printr-o "pedeapsa" ca sa nu mai faci. Dar aici fiind vorba de Dumnezeu, preotul este doar un mijlocitor. Preotul nu are putere asupra ta cum nici Dumnezeu nu intervine asupra vointei tale. Important este ca tu sa constientizezi ceea ce faci si sa iti asumi responsabilitatea si sa incerci sa gandesti un pic mai duhovnicesc. Gandeste-te ca relatia sexuala la varste fragede naste placere, placerea naste mandrie, mandria este total opusa Domnului, daca te abati de la cararea Domnului vei avea de suferit, crede-ma, poate in 1-2-3-4 ani vei zice ca vei trai frumos, poate cu unele probleme, mai mici sau mai marai, dar cu timpul vei avea probleme din ce in ce mai mari daca o sa te departezi de Dumnezeu. Iti va fi frica de duhovnic, iti va fi frica sa mai faci vreo rugaciune, iti fa fi frica sa te mai duci la biserica, iti va fi frica sa mai ai contat cu Dumnezeu si apoi urmeaza uitarea de Dumnezeu, vor veni ganduri din ce in ce mai spurcate, vor fi multe placeri sa compenseze plinatatea Domnului, vei fi din ce in ce mai trista indiferent ca o bere sau un club te va face fericita pe moment, dar sufletul va fi trist. Asa ca, din experienta in spun, nu lasa calea Domnului, nu lasa ca placerea sa iti robeasca mintea si sa lasi constiinta sa se ofileasca, asculta-ti constiinta si ia-te dupa ea, nu dupa instinct, ci dupa constiinta, dupa gandirea buna. Deci in concluzie relatia sexuala nu e buna pana nu este pusa in slujba de a face copii. Sau macar ia-l de sot si numai cu el sa intretii relatii sexuale, dar aici intervine si compatibilitatea, daca tu l-ai ales pentru ca e masculul alfa sau pentru alte motive in afara de dragostea pe care o porti pentru ceea ce este el ca si suflet atunci mai bine nu il mai iei de sot.

| slayer09 a răspuns (pentru Mircea08):

Da frate, dar daca un ratacit, din punct de vedere spiritual, nu mai stie ce sa faca, cui sa i se adreseze? politiei? psihologului? de aceea sunt preotii, de aceea sunt oamenii Domnului in biserica, ca omul care vrea sa vina spre Dumnezeu sa stie unde sa se duca, ca sa primeasca sfaturi si intelepciune si sa puna in practica ceea ce zice preotul. Acum daca sunt unii preoti care nu mai sunt cu asa har ca cei de acum ceva vreme, e mai nasol, dar ca si medicii., te duci si cauti unu bun.

Răspuns utilizator avertizat
| AG777 a răspuns (pentru Ionut1492):

Nu am, intr-adevar nu imi place sa merg la bordel, nu m-a pasionat niciodata obsesia sexuala

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru slayer09):

Daca preotii ar fi pusi de Dumnezeu, asa cum spui tu, atunci ar trebui sa nergi la ei si ei te vor indruma in directia in care Dumnezeu vrea sa fii indrumat. Numai ca preotii sunt pusi de sf. sinod, si ei te vor induma in directia in care sf. sinod hotaraste. Singurul de la care ar trebui sa primesti invatatura este Iisus, iar invatatura este Evanghelia (noul Testament pe care il poti avea acasa.
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
Deci ratacitul trebuie sa se adreseze lui Dumnezeu, SINGURUL care ii poate rezolva orice problema, dar sa o faca la modul serios, sa ceara intelepciune pentru a putea intelege invatatura lui. Daca oamenii ar sti ce scrie in aceasta Evanghelie lumea ar fi cu totul altfel, dar ei nu cunosc decat ce au auzit de la mai marii religiilor din care fac parte, si au auzit fiecare dogma religiei lor care nu are nici o treaba cu invatatura lui Iisus, iar fara invatatura lui Iisus nu exista crestin sau crestinism

| AG777 a răspuns (pentru Ionut1492):

Ionut1492 Ma gandesc la efectele negative nu la alea positive, te rog fii mai explicit data viitoare

| slayer09 a răspuns (pentru Mircea08):

Bun, ceea ce scrie in Biblie poate fi interpretat repede gresit, daca o iei mot a mot. In primul rand din ceea ce cred eu, e ca in Biblie, cuvintele Domnului Iisus Hristos sunt mai mult adresate duhului, nu a carnii. Mai mult a spiritului si a gandurilor nocive. Aici, din pespectiva mea sa nu va numiti rabi, invatatori, si tati este vorba sa nu defaimezi pe Tatal din ceruri si tu sa te crezi un Dumnezeu si un atotstiuitor sau un prooroc in numele Lui, tu fiind plin de mandrie. Deci nu are legatura ceea ce mi-ai insirat tu cu preotii sau monahii sau cei cu adevarata dreapta credinta in Dumnezeu. Preotii nu sfatuiesc oamenii dupa sinod. Da, ei au randuiala in ascultare, adica ei ca preoti nu pot face ceva in biserica fara binecuvantarea celui mai mare. Dar la sfaturi si la indreptarea omului preotul nu are sinodul in spate ci pe Domnul Iisus Hristos, Lui ii cere sa il lumineze ca sa le dea sfaturi oamenilor si sa ii aduca la dreapta credinta. Nu sta preotul sa dea telefon sinodului cand cineva il intreaba pe preot despre Dumnezeu, daca are voie sa ii dea dezlegare de pacate, daca are voie sa le dea sfaturi. Iar daca spuii ca fiecare om ar trebui sa se adreseze Domnului direct. De ce a mai lasat Domnul Iisus pe cei 12 apostoli sa le vorbeasca lumii sa ii indrume? Nu pentru ratacirea oamenilor care nu stiau de Dumnezeu? Asa si preotii...pentru cei ce vor sa vina la credinta dar nu stiu cum exista preotii si sfaturile lor. Acum ma s-au umplut bisericile de falsi preoti, aici e altceva. Cum avem si falsi prooroci, cum avem si falsi medici, si falsi judecatori si falsi tati, asa e lumea in ziua de azi, acum trebuie sa fim cu bagare de seama si sa alegem omul potrivit cand mergem la medic, preot, psiholog, arhitect etc., pentru ca lumea s-a cam stricat

| Mircea08 a răspuns (pentru slayer09):

Ai spus : "din pespectiva mea sa nu va numiti rabi, invatatori, si tati este vorba sa nu defaimezi pe Tatal din ceruri si tu sa te crezi un Dumnezeu si un atotstiuitor sau un prooroc in numele Lui, tu fiind plin de mandrie.", iar ce ai spus este perfect corect,
As mai completa faptul ca Iisus a propovaduit invatatura lui (Evanghelia) TUTUROR OAMENILOR nu numai unei elite inzestrate special de Dumnezeu cu putere de intelegere a cuvantului :
"Căci nu vă scriem vouă altele decât cele ce citiţi şi înţelegeţi. Şi am nădejde că până în sfârşit veţi înţelege; "
( Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 1/13)
O singura categorie nu va intelege Evanghelia, si anume fiii diavolului :
"Şi a zis: O, tu cel plin de toată viclenia şi de toată înşelăciunea, fiule al diavolului, vrăjmaşule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte?"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 13/10)
"Cine săvârşeşte păcatul este de la diavolul, pentru că de la început diavolul păcătuieşte. Pentru aceasta S-a arătat Fiul lui Dumnezeu, ca să strice lucrurile diavolului."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan - 3/8)
"Iar dacă Evanghelia noastră este încă acoperită, este pentru cei pierduţi, In care Dumnezeul veacului acestuia A ORBIT MINTILE NECREDINCIOSILOR, CA SA NU LE LUMINEZE LUMINA EVANGHELIEIca slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu. "
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel- 4/3, 4)
Adevaratii crestini vor intelege Evanghelia pentru ca ei sun fiii lui Dumnezeu si lor le este dat sa inteleaga :
"Căci toţi sunteţi fii ai lui Dumnezeu prin credinţa în Hristos Iisus"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 3/26)
"Şi ucenicii, apropiindu-se de El, I-au zis: De ce le vorbeşti lor în pilde? Iar El, răspunzând, le-a zis: Pentru că vouă vi s-a dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei cerurilor, pe când acestora nu li s-a dat."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 13/10, 11)
"Şi chemând la Sine mulţimile, le-a zis: Ascultaţi şi înţelegeţi:"
(Sfânta Evanghelie după Matei – 15/10)
Nu le-a zis sa mearga la preot sa li se explice. Daca tu imi dai un verset din care sa reiese ca trebuie sa invatam Evanghelia de la preot, atunci voi fi de acord cu tine.
Eu am afirmat in comentariul de mai sus ca preotii invata pe oameni o invatatura care vine de la sf. sinod, si nu Evanghelia (invatatura lui Iisus). Voi incerca sa demonstrez ca am avut motive sa afirm asa ceva, si pentru asta voi da niste citate din dogma ortodoxa :
"De atunci si pana astazi se numesc dogme HOTARARILE SINODALE ale Bisericii, privitoare la invataturile Evangheliei, canoanele sau decretele privitoare la adevarurile de credinta, date la cea mai inalta autoritate bisericeasca: "
( Ce sunt si de unde avem dogmele? - Crestin Ortodox)

| slayer09 a răspuns (pentru Mircea08):

Bun, hai sa o luam asa. Sfintii Apostoli au fost cei ce au propavaduit Evanghelia dupa Iisus Hristos. Zici ca tu esti impotriva preotilor, adica sa nu existe preoti si fiecare sa fie pe cont propriu in ale venirii spre Iisus Hristos, prin Sfanta Scriptura. Dar daca ar fi asa, cine ar mai putea sa dezlege pacate si sa dea Sfanta Impartasanie: Trupul si Sangele lui Iisus Hristos?
Ai aici niste versete: „Luati Duh Sfant; carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan 20, 21-23). Iar altadata a zis tot celor 12: „Oricate veti lega pe pamant vor fi legate si in ceruri, si oricate veti dezlega pe pamant vor fi dezlegate si in ceruri" (Matei 18, 18). Vrei sa zici ca ceea ce zice Iisus Hristos in Sfanta Scriptura a fost doar pentru vremurile acelea in care cei 12 apostoli au fost vii si doar atat?
Stii si tu ca in vechiul testament se vorbeste mult despre preoti, oare vechiul testament, dupa ce a aparut cel nou este gresit?
Si ai si aici un verset unde zice: Iacob, cap.14: Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
Mai ai si aici: Ev. Luca 17, 12-19: În vremea aceea, intrând Iisus într-un sat, L-au întâmpinat zece bărbaţi leproşi, care au stat departe şi care au ridicat glasul, zicând: Iisuse, Învăţătorule, miluieşte-ne! Şi, văzându-i, El le-a zis: Duceţi-vă şi vă arătaţi preoţilor. Dar, pe când ei se duceau, s-au curăţit. Iar unul dintre ei, văzând că s-a vindecat, s-a întors, cu glas mare slăvind pe Dumnezeu. Şi a căzut cu faţa la pământ la picioarele lui Iisus, mulţumindu-I. Iar acela era samarinean. Şi răspunzând, Iisus a zis: Oare nu zece s-au curăţit? Dar cei nouă unde sunt? Nu s-a găsit să se întoarcă să dea slavă lui Dumnezeu decât numai acesta, care este de alt neam? Şi i-a zis: Ridică-te şi du-te! Credinţa ta te-a mântuit!

De ce oare IIsus Hristos le zice sa se duca la preoti? Ce sunt acesti preoti? nu oare preotii din ziua de azi ai bisericii?

| Mircea08 a răspuns (pentru slayer09):

Bun! - le voi lua pe rand si le voi explica cat mai pe scurt posibil ca sa nu scriu prea mult.
Preotii erau utili in Vechiul Testament, perioada in care Legea era in vigoare, ia enoriasii faceau pacate. Preotul (mai precis marele preot, sau arhiereul cum ii zic ortodocsii) intra o data pe an in sfanta sfintelor (altar) cu sange de animale si sfintea totul inclusiv pe enoriasi (aduca le iertau pacatele)
In zilele noastre sunt intr-adevar religii care tin Vechiul Testament si care au ales sa fie sub Lege. Evident ca cei care sunt sub Lege fac pacate si au nevoie de marele preot care sa le ierte asa cum se facea si inainte. Dar eu sunt crestin, iar crestinii sunt scosi de sub Lege :
"Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmaşul, Căruia I s-a dat făgăduinţa, şi a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/19)

"Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credinţă.
Iar dacă a venit credinţa, nu mai suntem sub călăuză."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/24, 25)
Daca Legea a fost calauza, si nu mai suntem sub calauza nu inseamna ca nu mai suntem sub Lege? In primul citat spune ca Legea a fost data doar pana cand vine urmasul (adica Iisus).
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
Aici se spune ca ne-am desfacut de Lege si ca nu mai trebuie sa slujim dupa slova cea veche (Vechiul Testament) ci sa slujim altfel (pentru innoirea sufletului) si o sa vedem cum in cele ce urmeaza.
"acum insa, Arhiereul nostru, a dobandit o slujire cu atat mai osebita, cu cat este si mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este intemeiat pe mai bune fagaduinte
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel – 7/6)
Aici se spune "arhiereul nostru", adica Iisus. Cei care au ca arhiereu (mare preot) pe Iisus sunt crestinii, adica cei care traiesc potrivit invataturii Lui.
" Si zicand :" Nou", Domnul a invechit pe cel dintai. Iar ce se invecheste si
imbatraneste, aproape este de pieire "
( Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel - 8/12)
"Astfel porunca data intai se desfiinteaza, pentru. neputinta si nefolosul ei"
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel –7/18)
Care este porunca cea dintai care se desfiinteaza daca nu Legea?
"Caci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
De fapt tot testamentul a fost schimbat :
" caci daca (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi cautat loc pentru al doilea"
(Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel – 8/7)
Celor care au ales sa ramana sub Lege le scriu urmatorul verset :
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
De ce spune ca au cazut din Har? Pentru ca cei care sunt crestini nu sunt sub Lege ci sub Har (Duh Sfant) :
"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
A te purta in Duhul inseamna a trai potrivit invataturii lui Iisus :
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
In concluzie Testamentul si preotia s-a schimbat, dar numai pentru crestini. Restul au libertatea sa creada in ce vor :
"Iar dacă preoţia s-a schimbat urmează numaidecât şi schimbarea Legii. " (e bine sa citesti cu atentie si contextul, adica Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel –7/11-28)
Nu mai scriu despre impartasirea cu trupul si sangele Domnului ca si asa am scris prea mult si cred ca ar trebui mai intai sa lamurim foarte bine care este treaba cu Legea si Vechiul Testament. Restul vom discuta dupa aceea.
Toate citatele sunt luate din Biblia Ortodoxa