| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, cine a inventat " Panteismul " și cine a contribuit, pe parcurs, la dezvoltarea lui?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cine l-a inventat? Se pare ca face parte din cele mai vechi religii, mai vechi decat crestinismul si iudaismul.

Se pare ca cea mai veche religie era o combinatie de animism cu panteism (in mod concret: animism, in teorie: panteism).

In teorie, hindusii sunt panteisti. In practica hinduismul consta dintr-o puzderie de secte care se fac ca respecta Vedele, dar in realitate n-au nimic in comun una cu alta. La ei Vedele sunt doar un slogan, la fel cum e Biblia pentru crestinii ortodocsi. Adica ei cumpara Biblii, ca obiecte sfinte, dar nu le citesc niciodata. Hindusii respecta Vedele, dar nu le urmeaza. Ideea ca hinduismul trebuie sa fie o religie a Cartii e o prejudecata coloniala. Deci, daca ai citit Vedele, practic nu ai aflat nimic despre hinduismul real. In Vede ti se descrie cum sa sacrifici vaci. In hinduism vaca e sfanta si daca vrei sa sacrifici vaci iese razmerita.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

De inventat nu știu cine l-a inventat. Stoicii erau panteiști, la fel și Spinoza. Citește despre ei.

| EestiSodalane a răspuns:

N-a inventat nimeni panteismul. Este o perspectiva spirituala veche