| anonim_4396 a întrebat:

Cred in Dumnezeu,dar nu cred in biserica,preoti, sfinti etc.Cred intr-o forta si atat.As vrea sa stiu termenul pentru aceasta credinta.Multumesc anticipat
Funda

36 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

DEÍSM s. n. Credință în existența lui Dumnezeu (fără recunoașterea revelațiilor). – Din fr. déisme.

| Kaℓi a răspuns:

E un trend nou, am observat asta si online, dar mai ales offline happy

"Cred in Dumnezeu, dar nu in preoti, biserici."
"Resping religia, dar am o relatie speciala cu Dumnezeu."
"Nu cred in supranatural de nicio culoare, insa cred ca exista ceva care bla-bla."

Nu stiu care e calea corecta, dar cred (cred big grin ) ca cel putin Biblia nu trebuie inteleasa ad-litteram, sunt niste pilde si simboluri acolo, care trebuie percepute mai mult in sens filozofic.

| milan9 a răspuns:

Crezi in Dumnezeu dar nu esti crestin?
Crezi in Dumnezeu si ai vrea sa fii si crestin in acelasi timp? Ei bine, a
fi crestin presupune a intelege ca unul dintre scopurile Intruparii lui Dumnezeu a fost insasi intemeierea Bisericii - atelierul in care ni se lucreaza mantuirea...
A fi crestin presupune a avea incredere in cuvintele Sfintei Scripturi (Bibliei) care vorbeste si de sfinti...

| sublime89 a răspuns:

Probabil ca cel mai potrivit termen e "deism".
Tot mai multi oameni resping religia organizata in prezent, si isi pastreaza credinta intr-un D-zeu care sa le convina lor. Practic, asta fac. Nu le mai convine de zeul din biblie, si isi inventeaza propriul lor zeu (unul cu adevarat bun si iubitor). Sau mai sunt cei ca tine, care considera ca D-zeu exista, dar nu intervine in vietile noastre. El doar a creat Universul. Apoi mai sunt unii (mai putini, ce-i drept) care spun ca D-zeu nu ar fi o fiinta perfecta si atotcunoscatoare. Eu cred ca traim intr-o perioada de tranzitie dinspre o credinta tipic crestina spre o lipsa a credintei (cel putin in zei personali). Au trecut si alte tari inaintea noastra prin aceasta etapa, si acum sunt printre cele mai civilizate si avansate natiuni (si cele mai putin religioase tari din lume). Se pare ca suntem pe drumul cel bun, dar e greu de spus cat va dura in cazul nostru.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu, e un pas bun. Urmatorul este sa faci sa se creada si in Biserica (mireasa lui).Dar NU UITA ca Biserica suntem noi toti, (dupa scripte). Faptul ca nu crezi in reprezentantii tai trebuie sa-ti dea de gandit! Biserica suntem Noi Credinciosii! Punct!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este posibil ca ideile filmelor Matrix si Razboiul Stelelor sa contina o doza de adevar.
Este clar ca Dumnezeul biblic este o gluma proasta la adresa umanitatii.
In multe texte antice se povesteste despre razboiul din cer dintre asa-zisii zei care dispuneau de o tehnologie avansata.
Este posibil si ca domnul zeu al evreilor imprumutat de crestini apoi si de musulmani sa fi fost unul dintre batausi.
Iar despre teoria campului unificat se tot vorbeste. Poate in cateva sute de ani se va ajunge la o concluzie.
Deja entanglementul cuantic explica bazele telepatiei.
Dar copii la scoala fac rahatul ala de religie in loc de fizica.

| VelaJohnny a răspuns:

StarWars? "Force be with you!" laughing

Si ce termen pentru credinta? thinking Daca vrei sa stii ce inseamna? E exact opusul a "crede fara sa cercetezi". Increderea in Dumnezeu si in scopurile sale pe baza unui fundament solid, nu pe baza unor simple vorbe.

Si zici ca Dumnezeu in ochii tai e o forta? Interesanta viziune...

| drutzix a răspuns:

Crezi intr-un zeu personal? - Teist
Nu crezi? -Deist

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si Noe credea in Dumnezeu, si a facut o corabie in care a fost salvat el si toti care au vrut sa se salveze. Ceilalti probabil credeau si ei in Dumnezeu dar nu credeau in Noe si in corabia lui.Da uite ca Noe si corabia si cei din ea au scapat, iar ceilalti, care probabil s-au agatat si ei de un trunchi de copac, ori de ceva ce plutea nu au scapat. Adica nu exista salvare in afara bisericii, asa cum nu a fost in afara corabiei. Iti faci tu un butoi in care sa te bagi, dar conditiile nu-ti vor permite sa fii partas cu ceilalti care sunt la un loc si despre care Iisus a spus; unde se roaga doi, in numele meu, eu voi fi cu ei. Pricepusi draga? Forta fie cu tine si lasa ca prostia asta o spuneam si eu si altii cand eram de varsta ta, da ne-am mai desteptat, ca doar nu era sa murim prosti.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Șmecher tipul ăsta, Noe. Cum a băgat el o grămadă de specii într-o barcă de "137 de metri lungime, 23 de metri lățime și 14 metri înălțime". După cum reiese din biblie, potopul a fost la nivel planetar, nu local. După cum bine știi, avem specii de animale diverse pe glob, unele care există doar în anumite locuri. Pe-alea cum le-a luat? Cu avionul?
De faptul că o 'arcă' făcută în vremea aceea, cu o grămadă de animale, la un asemenea potop (care a curățat tot) n-ar fi rezistat nici 5 minute, nu mă leg.

Și vezi că te bat informațiile. Doar familia lui a fost acolo, nimeni în afară de ei n-a fost salvat. Ce gangbang au făcut după, așa, în familie. Dar stai, că în unele scrieri apare că au fost acolo și femeile fiilor lui Noe. Evident, doar lui Dumnezeu nu-i plac gayi. Chiar și așa, ăia au avut copii, iar copiii lor ar fi trebui să fie ultimii oameni de pe pământ. Dar după cum vezi, din păcate exiști, așa că, rezultă că s-a întâmplat ceva necurat acolo.
Aș putea continua asta toată ziua, dar mă așteaptă vară-mea și avem niște treabă.
pup.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Puisor,intr-o forma sau alta, daca lumea dispare si dintr-o celula a mea apare alta lume se cheama ca eu sunt salvarea omenirii. Corabia propriu-zisa, pentru simplul fapt ca acolo unde nu poate omul, poate Domnul doar pentru simplul fapt ca el fiind cuvantul, unul nascut, toate prin el s-au facut si nimic nu e facut fara dansul.Si cu Noe, cine putea crede decat cei din familia lui, exact ca si la fratele lui...Lot care a scapat cu familia din Sodoma si Gomora, mai putin femeia putin credincioasa care a privit in urma? Iar rasele de pe corabie ganditute-ai ca putea fi material genetic? Si asa puteau incape, iar pe corabie sa fi fost doar cele necesare traiului, cat a tinut potopul? Oooof desteptilor cum luati voi de buna doar scurta voastra desteptaciune cand in biblie este scris; NIMIC NU E NOU SUB SOARE. Asa-i ca te crezi tare destept? Ei iata ca se mai insala omul uneori.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce fumezi?

| blAster85 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)eu nu cred ca te-ai mai desteptat sa v-ati mai desteptat, atata vreme cat venerati ceva inexistent, sau ceva ce nu poate fi dovedit ca exista, da-mi niste exemple bine argumentate despre intalnirea ta/voastra cu EL, is foarte curios(la cata iarba am bagat nici pe fiso nu l-am vazut)si culmea corabia aialaughing a construit-o stiind ca va veni potopul?laughingse uita la meteo? sau i-a scris Busu mesaj fugi fraiere ca vine potopu? ca nu mai inteleg nimic.hai sa fim seriosi, de ce acceptati sa traiti in minciuna? cand stiti bine ca nu exista nicio dovada stintifica, a existentei lui.nu vreau sa ma intelegi gresit nu am nimic cu nimeni, fiecare crede/face ce vrea, am doar cu aia dobitoci batuti in cap, care merg sute de km sa intalneasca nu stiu ce atotputerniclaughingsa-i vindece de nu stiu ce bolilaughingfratee aia nu mai au remediu.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Love sa stii ca nu ai fumat tu tutun cata samanta de canabis am mancat eu cand eram copil, si cata canepa au purtat stramosii mei toti longevivi traitori multi ani pe pamant. Si printre altele, fumat-am si astar de haina de elev, pus in ziar, si matasa de papusoi uscata, care ustura pe gat, noroc ca nu stiam sa trag in mine. Da uite ca de vreo 25 de ani imi place mai mult aerul curat decat fumul de orice.

| anonim_4396 explică (pentru blAster85):

Blaster daca-ti dau dovezi personale, ajungem ca in pilda aia cu Lazar ajuns in rai si cu stapanasu bogatul ajuns in iad si o sa spui la fel ca ala, numai ca pe mine ma poti vedea dar nu ma poti crede, cum o sa-l crezi pe cel pe care nu-l poti vedea? Iti doresc doar sa crezi fara sa treci prin ce am trecut eu ori altii care cred temeinic si fara motive de tagada fiindca nu toate experientele sunt placute. Dupa cum scrii, ori esti foarte tanar, ori esti ca mine la 14-17 ani.No problem, timpul e bun vindecator, si nu numai.

| blAster85 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)dupa cum scriu sunt cine si cum vreau, da sunt foarte tanar am 30 de ani,ma exprim cum imi cade bine, merci de complimente, tot nu ai venit cu un argument doveditor, povesti is multe scrise vorbite auzite, ca doar asa se nasc legendele.aa asa is eu putin mai "dus"de aia scriu asa...

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

„si a facut o corabie" - gresit. A facut o arca. Daca era o corabie, avea vele, carma si multe altele. Arca insa a fost cu alte cuvinte o lada enorma de lemn.

| 6684464 a răspuns (pentru LoveSleep):

Spune-mi versetele ce demonstreaza ca arca lui Noe are "137 de metri lungime, 23 de metri lățime și 14 metri înălțime".

| LoveSleep a răspuns (pentru 6684464):

Wikipedia face minuni.

"Dimensiunile corăbiei, prezentate în Biblie, erau următoarele: lungimea de trei sute de coți, lățimea de cincizeci de coți iar înălțimea de treizeci de coți, dimensiuni care, conform cercetărilor istoriografice, echivalau cu 137 de metri lungime, 23 de metri lățime și 14 metri înălțime. "

| Kaℓi a răspuns (pentru LoveSleep):

Poate ca au fost si animale care nu au prins avionul spre arca, n-avem cum sa stim! stii de ce? pentru ca au pierit in potop happy de ce crezi ca nu mai sunt balauri cu trei capete, dragoni, unicorni, sirene? oh, nu stiu daca sirenele au disparut la potop, cred ca inotau destul de bine.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru LoveSleep):

Corabia s-ar fi umplut de excremente din prima zi.
Noe si familia trebuiau sa dea la lopata 24 din 24 un an de zile cat au stat inchisi in corabie.
Apoi facand un calcul simplu toate animalele erbivore ar fi murit de foame in cateva zile.Nu exista suficient loc pentru depozitarea hranei nici pentru cateva zebre dar pentru mii de animale.
O idiotenie scrisa de incompetenti.

| anonim_4396 explică (pentru blAster85):

Multi inainte, sa fii iubit, 30? Frumoasa varsta, esti insurat ai copii? Ca daca nu le faci toate la vremea lor nevrednic esti si daca vrei sa fii vrednic, du lupta cea buna nu fi nevrednic si face umbra pamantului degeaba.Da nu asta-i problema. Aici ne mai scuipam ca matele prin gard, din lipsa de ocupatie, si din elan desteptacesc, pacat ca religia nu asta trebuie sa produca, ci unire in cuget si simtiri. Mai blastere, se zice ca mintea vine pe la 40 de primaveri si pleaca la 41. Deci eheeee tu mai ai timp.

| anonim_4396 explică (pentru blAster85):

Ma blastere, vazut-ai ce spunea Charlie Chaplin? O zi in care nu ai ras...e o zi pierduta.

| 6684464 a răspuns (pentru LoveSleep):

Deci esti genul naivului.
Stiam si eu de wiki, stai linistit.winking

| al9264 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper totusi ca ai glumit la faza cu corabia

| al9264 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si probabil ca abia dupa potop au aparut cangurii si ursii koala, ca nu avea noe de unde sa ii ia pe vremea aia, inventatorii bibliei nu stiau ca exista Australia

| blAster85 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dindoua comentarii ce mi-ai spus, am inteles doar al doilea care spune ca daca nu rad o zi e o zi pierdutalaughingasa e si spre dezamagirea ta rad zilnic, mai ales cand intalnesc oameni ca tine care se cred atot puternicilaughingsi zei.si daca nu imi vine sa rad bag o iarba buna si tot radlaughing

| blAster85 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tradu-mi te rog cu cuvintele tale ce inseamna troglodit ca nu stiu, is mai greu de cap nu is asa hentelejentlaughing ca tine

| LoveSleep a răspuns (pentru 6684464):

Naivul e genul meu.
Te plac.

| LoveSleep a răspuns (pentru Kaℓi):

De fapt, unicornii au apărut după potop, în urma curcubeului, mai exact. Balaurul ar fi putut prinde avionul spre arcă, dar nu l-a luat Noe. Chiar dacă era el constructor de ărci de meserie, a avut atât de mult creier să realizeze că dacă îl ia cu el, s-ar putea să-i mănânce celelalte animale de companie.
Sirenele au apărut și ele, în urma potopului.
Legenda spune că prostituatele de atunci, după potop, s-au transformat în sirene. Dar undeva nu se leagă. De ce atrăgeau bărbații prin cântecul lor? Asta e marea dilemă.
Stai așa că am una lângă mine, poate își cunoaște istoria. O întreb și revin cu un răspuns.

| Chuchk a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor) deci dumnezeu e un criminal nu?

| anonim_4396 explică (pentru blAster85):

Ma este scris intro carte mare -mare cu multe cuvinte, si pe prima pagina scrie dex. Nu stiu ce inseamna dar e ceva legat de omul pesterii ori de obedienta habar naut ce mai. Vezi si tu ca e la un click doua distanta. Acum chiar am treaba, citesc o poezie de genul; cocoarele zboara-n zare, eu ma uit ele dispare.

| anonim_4396 explică (pentru al9264):

Si eu sper.

| Kaℓi a răspuns (pentru LoveSleep):

Da, am ales gresit exemplele alea...
De fapt ma refeream la animalele carora li s-a pierdut urma de tot, neajungand pe arca sad despre care, evident, nu stim nimic: nume, forma, mod de hranire, locul in piramida trofica... big grin

Ce pedeapsa ironica ar fi fost asta, pentru prostituatele de atunci! sa ramana cu picioarele lipite, si cu pasarica acoperita de solzi...

| 6684464 a răspuns:

DEISM = Credință în existența unei ființe supreme, principiul și sursa oricărei realități, dar care nu intervine în ordinea naturii

TEISM = Credință în Dumnezeu înțeles ca unic, de altă esență decât lumea pe care a creat-o, ca ființă vie, dotată cu voință, ca persoană absolută, exterioară naturii, dar și imanentă ei prin prezența și acțiunea sa creatoare.

| PăunAndreiDarius0070 a răspuns:

Bun... si eu cred foarte mult in Dumnezeu dar si in sfinti dar preotii sunt foarte "necrestini"(unii) deoarece incaseaza bani de alti oameni care nu ar trebui sa faca asta dar in fine... Dar cel mai mult trebuie sa-l iubim pe Dumnezeu caci el este atotputernic si noi suntem ortodocsi si mai sunt si altele car cred in Mohamed, zei etc.
Cuvântul "ortodoxie" înseamnă dreaptă mărire. Este un cuvânt grecesc, un termen grecesc, care nu s-a tradus în limba noastră ci a rămas aşa cum este în limba greacă, dar însemnătatea lui pentru noi, ca să înţelegem şi noi ce înţeleg grecii care au creat acest termen, este "dreaptă mărire". Noi ne numim pe noi înşine ortodocşi ca să ne deosebim de ceilalţi creştini care nu sunt ortodocşi, ci sunt, zicem noi, eterodocşi. Ce înseamnă eterodox? Străin de Ortodoxie, străin de dreaptă mărire.

Ortodoxia ca dreaptă mărire se revarsă în aducerea de mărire lui Dumnezeu, deci noi suntem ortodocşi pentru că aducem dreaptă mărire lui Dumnezeu şi dacă nu aducem dreaptă mărire nu suntem ortodocşi. Şi ceilalţi creştini aduc mărire lui Dumnezeu, dar nu mărirea cea dreaptă, pentru că nu au credinţa cea dreaptă. Cei care, de pildă, nu cinstesc pe Maica Domnului, nu pot avea dreaptă mărire pentru că nu au dreaptă credinţă. Ori noi ca cinstitori ai Maicii Domnului avem dreaptă mărire pentru că facem legătura între Domnul Hristos şi Maica Domnului, mama Domnului nostru Iisus Hristos. Şi aşa mai departe, nu stărui acum în amănunte. Sigur că se pot aduce multe lucruri care mărturisesc dreapta mărire pe care o avem noi.

Cuvântul "ortodox" a avut circulaţie în Răsărit în special după despărţirea Bisericii la 1054, între catolici şi ortodocşi. Până la 1054 Biserica s-a numit catolică şi grecii se numesc pe sine şi astăzi catolici în înţelesul că credinţa aceasta e o credinţă care e peste tot. Şi cuvântul catolic este de fapt tot de origine greacă însă pentru că cei din Apus s-au numit pe sine catolici, aşa cum sunt ei astăzi, adică despărţiţi de credinţa ortodoxă, ca să nu se facă confuzii între catolicii din Apus şi catolicii din Răsărit, cei din Răsărit nu s-au mai numit catolici ci s-au numit ortodocşi, cu dreaptă mărire.

Cine zice "ortodox" ştie ce zice, adică zice creştinii care nu sunt de credinţe străine de Ortodoxie ci sunt aşa cum suntem noi, cu credinţa ortodoxă, cu dreaptă mărire. Sigur că pentru a avea dreaptă mărire trebuie să ai dreaptă credinţă. Nu poţi să ai dreaptă mărire dacă nu ai dreaptă credinţă. Deci, ori zicem drept măritori creştini, ori zicem drept credincioşi creştini, în realitate e acelaşi lucru în două înfăţişări. La slujbă, de pildă la Sfânta Liturghie, se spune: "Pe voi pe toţi, dreptmăritorilor creştini, să vă pomenească Domnul Dumnezeu întru împărăţia Sa, totdeauna, acum şi pururea şi în vecii vecilor". S-ar putea spune foarte bine: "Pe voi pe toţi, ortodocşilor creştini, să vă pomenească Domnul Dumnezeu întru împărăţia Sa, totdeauna, acum şi pururea şi în vecii vecilor". Prin urmare noi ne definim ca ortodocşi, ne numim ortodocşi, drept măritori, şi ne manifestăm ca ortodocşi prin ceea ce are Ortodoxia ca specific, adică prin ceea ce e reprezentată Ortodoxia.Deci asta este o "poveste ", o fabula sa zicem si din asta trebuie sa crezi si in alti sfinti :
-(1) Sfântul Cuvios Gheorghe de la Cernica;

-(2) Sfânta Muceniţă Filofteia de la Curtea de Argeş;

-(3) Sfântul Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei;

-(4) Sfântul Cuvios Daniil Sihastrul;

-(5) Sfântul Ierarh Petru Movilă, Mitropolitul Kievului;

-(6) Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana.Astia sunt niste preoti cu credinta din Romania. Putem sa-i consideram sfinti si sunt si multi altii, tu de acum ar trebui sa te rogi la biserica in fiecare Duminica si sa te rogi la Dumnezeu, dar si a sfinti!