| marinelamarin a întrebat:

Buna tpu.de cateva zile ma simt rau.adica ma doare in stanga sus si in spate,ma doare maseaua,am momente care respir greu,am avut o stare de parca nu mancasem de cateva zile, fara energie, nu dorm noptile.si ma trezesc dupamiaza.azidimineata am ghasit o broasca in casa, stiu ca daca gasesti broaste in casa sunt trimise de persoane care fac vraji.am o femeie in sat care se ocupa cu asa ceva si vara trecuta ne-a dat un cutit si i-a aparut mamei o gaura in picior cu ceva negru in ea si a inapoiat cucitul, apoi ne-a dat niste farduri si nea mers prost.cum le-am dat cuiva nea mers iar ine, ...crede-ti ca a facut farmece familiei mele? daca da, spuneti-mi ce pot face!

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Este fascinant ca in zonele rurale credinta in magie a ramas vie si neperturbata de progresul stiintific si tehnologic.
TPU pare a functiona ca un portal ce uneste doua dimenstiuni temporale distincte.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Inferno):

Vrajitoria este perceputa mai puternic acolo unde nu exista decat o educatie precara, cum se intampla in multe zone rurale.A ramas teama vechilor generatii care nu aveau acces la informatii si acum inca se transmite mai departe in unele zone.

| Inferno a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Asta dovedeste un fapt cunoscut deja si anume ca progresul nu este omogen ci punctiform. O comunitate ipotetica din 10 oameni progreseaza multumita unui singur vizionar, ceilalti noua imitand modelul acestuia, nu toti 10 au brusc o revelatie. Ce se intampal daca din aceasta comunitate de 10 indivizi, doi sunt izolati de restul, ei vor pastra vechile obiceiuri si mentalitati.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

Ce progres tehnologic omule, esti nebun? Ca ai in fata un ecran si trimiti mesaje, ca ai un motor pus pe o bucata de fier ce te ajuta la deplasare? Abia am invatat sa mergem, abia am facut pasul afara din grota. Zeule!

| costis a răspuns:

Poate ai tras un curent, poate ai o raceala la plamani.

Iar cu femeia aia cine va pune sa aveti legaturi?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiurea! Mergi la medic.

| danay72 a răspuns:

E bine sa distrugi lucrurile de la aceasta persoana sau care au legatura cu spiritismul.

| anonimg a răspuns:

Exista posibilitatea ca vrajmasul nostru si al lui Dumnezeu sa aiba o legatura aici mai mult decat ce-a obisnuita. Tu dar, trebuie sa te intrebi de ce vrajmasul are acces in casa aceea. Nu cumva acesta se simte bine in casa ta? Vezi cu ce fel de practici te ocupi tu si familia ta. A ne teme de Satana si nu de de Dumnezeu -iata, si aceasta este o practica periculoasa pentru noi.
Iti vorbesc ca un om temator de Dumnezeu: nu zic ca este rau sa crezi in farmecele acelea; ci zic ca este rau accentul prea mare pe care il pui asupra acestor lucruri. Intelege ce-ti spun: chiar daca nu exista un lucru si omul se teme de acel lucru datorita imaginatiei lui (sau credintei lui in acel lucru), vrajmasul cunoaste temerea omului, si astfel in dreptul acelui om se implineste Scriptura care spune: "Celui rau de ce se teme aceea i se intampla, dar celor neprihaniti li se implineste dorinta." (Proverbe.10:24)
Vezi dar unde ai gresit -tu sau familia ta; priviti-va nu prin ochii vostrii, c prin ochii lui Dumnezeu. Aruncati din casa voastra absolut de tot ce vrajmasul este legat de ea; si cu mult mai mult din inimile voastre. Marturisiti-va pacatele inaintea lui Dumnezeu si nu le mai faceti. Predati-va lui Dumnezeu pentru ca El sa va poata oferi protectia lui speciala. Traiti in temere de El. Iubiti-L. Cuvantul Lui -Biblia -sa fie citit in fiecare zi, si lucrurile se vor schimba. Nu folositi nici cruci, nici candele, nici lumanari. Acestea sunt doar forme cu care vrajmasul se joaca. Prezenta lui Dumnezeu in inimile voastre este tot ceea ce se teme cel rau. Si atunci se va implini cuvantul care spune: "cand va navali vrajmasul ca un râu, Duhul Domnului il va pune pe fuga. (Isa.59:19)

| Holiday a răspuns:

Trebuie sa mananci broasca...cruda si de vie... apoi mergi la medic sa-ti rezolve maseaua si durerea de spate.

| Mayar a răspuns:

E clar! Trebuie sa mergi la biserica si sa ii spui preotului despre ce e vorba. Va vedea cate de grava treaba si va va spune ce sa faceti. Ce-i asa greu?!

| Lawliet14 a răspuns:

Daca acea femeie e suspecta si v-a dat un cutit, e posibil sa va doreasca raul.

Răspuns utilizator avertizat