| RockOnGals a întrebat:

Buna,TPU! De curand eu am devenit atee. Problema e ca multi prieteni\profesori cred ca de vina este muzica pe care o ascult( sunt metalista). Ce voiam eu cu adevarat sa va intreb este voi credeti in Dumnezeu. Eu nu dar cred in iubire si in Karma plus ca sunt fascinata de studiul reliigilor. Imi place sa le studiez insa nu cred in Dumnezeu, in Buddah, Allah sau Brahman.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu cred in ideea de dumnezeu portretizata de diversele religii. Insa nu s-a dovedit nici existenta nici absenta unei entitati supraomenesti si universale care ar putea corespunde ideii de dumnezeu asa ca...

Oamenii sunt influentabili. Daca un mesaj din versurile unui anumit gen muzical sau un mesaj venit din alta religie ii influenteaza suficient, isi pot schimba optica, nu e nimic nou.

Cred ca religia in sensul ei clasic este extrem de periculoasa chiar si in prezent, ea dovedindu-se periculoasa in trecut tinand omenirea in loc din evolutia tehnologica si psihologica cu sute de ani.

37 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Inseamna ca sunt imbecili laughing

Karma e tot o aiureala. Oamenii buni patesc lucruri rele tot timpul, iar hotii/criminalii/coruptii de regula o duc bine. ce e bine/rau e stabilit tot de oameni

| RockOnGals explică (pentru Andrei7520152):

O duc bine pe termen de 1, 2, 5, 10, 20,30, de ani dar eu cred ca se va intampla ceva care la un moment dat le va da toata lumea lor corupta peste cap. Karma nu vine instant

| Andrei7520152 a răspuns (pentru RockOnGals):

Clar, se aplica gradual. Exemple de dictatori care au omorat milioane de oameni si au murit linitistiti sau o duc foarte bine chiar si astazi, scaldati in bani si in lux.
Mao
Stalin
Pol Pot
Kim Jung-IL
Nspe papi medievali, in special cei care au lansat cruciadele
etc
Asta cand milioane de oameni, inclusiv sute de mii copii, mor tot timpul fara vreo vina sau rost. Poti duce o viata perfect banala, chiar pozitiva, sa-ti ajuti semenii, si sa fi rapus de o boala sau un dement de pe strada. Viata e plina de absurditati. Nu ca vreau sa fiu neaparat negativ, dar lumea e mult prea sinistra petru karma, deci eu nu pot sa cred in ea. Cateodata aia rai o patesc mult si bine, de multe ori nu. ba chiar aia buni o patesc poate la fel de rau, si nu sunt niciodata 'rasplatiti' pentru suferinta lor. Un singur exemplu viabil dovedeste inexistenta karmei
"se va intampla ceva care la un moment dat", daca vrei sa spui ca la un moment dat vor da coltul, atunci da; doar ca toti vom muri, deci asta nu ar trebui sa fie un factor.

cu bine

| Mădă0611 a răspuns (pentru RockOnGals):

Karma exista doar pentru cei care cred ca exista, e doar autosugestie. Un raufacator o sa primeasca rau cand o sa-l astepte, sunt oameni buni care au parte de rau pentru ca sunt pesimisti si isi induc cumva raul, bine, trecem peste faptul ca bine si rau nu exista de fapt, totul tine de perceptie.

| RAY a răspuns:

Intrebate daca cei care cred in dumnezeu de ce pacatuiesc? ce inseamna a crede? a te minti doar pentru ca isi cauzeaza placere ca ajutorul divin, viata de dupa etc asta e ipocrizie nu credinta
un om fara pacat se poate numi crestin,un om cu pacate nu se poate numi crestin in fine,ma bucur ca esti atee,dumnezeu e ca un drog el provoaca placere cu cat te injectezi mai mult cu cat creste nebunia de a crede in basme, karma sunt basme gandeste rational, nu rebie sa crezi in ceva, nu trebuie sa fi ca alti, nu esti oaie esti om ai creier fi diferita gandeste, fi sceptica in toate nu crede nimic totul poate fi demontat

| Mădă0611 a răspuns:

Buna! Vezi ca ateism nu inseamna lipsa credintei in Dumnezeu, in Buddah, Allah sau Brahman doar.

Eu nu cred, schimbarea a venit treptat, nici nu mi-am dat seama exact cand, dar principalele motive au fost descoperirea autosugestiei si observarea comportamentului animalelor, care cica nu ar avea suflet sau constiinta, si ca tot ziceai de fascinatie, sunt fascinata de lucrurile astea, oamenii se mai ascund, folosesc masti, animalele nu, intelegandu-le pe ele, intelegi omul, iar intelegand instincul de supravietuire, intelegi existenta zeilor.

| RockOnGals explică (pentru Mădă0611):

Bine, eu nu am inteles ultima idee, Intelegand instinctul de supravietuire intelegi existenta zeilor. Imi explici te rog.

| Mădă0611 a răspuns (pentru RockOnGals):

Pai intelegi de ce oamenii au creat zei, din teama de moarte in primul rand. Inainte de a inventa ideea de suflet, banuiesc ca s-au temut de fulgere si furtuni, din dorinta de a supravietui, au incercat sa imbuneze acel ceva sau pe acel cineva creandu-i o imagine si aducandu-i jertfe, nu?

| RockOnGals explică (pentru Mădă0611):

Sigur ca da. Eu il numesc complexul crestin. Oamenii nu au vrut sa accepte ca intr-o zi vor muri, vor putrezi si ii vor lasa pe toti cei dragi in urma asa ca s-au convins ca ducand o viata plina de cumsecadenie vor ajunge in rai sau dimpotriva vor fi pedepsiti arzand in focurile iadului

| sublime89 a răspuns:

Nu cred in d-zeu, si nici nu ascult metal, daca-ti vine sa crezi laughing

| RockOnGals explică (pentru sublime89):

E, imi vine sa cred big grin Macar raspunsul tau e unul scurt si la obiect. Asa cum am asteptat

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Eu sunt Dumnezeul meu, si nu am alti dumnezei in afara de mine.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Inca ceva, profesorii tai sa-si vada de treaba lor nu de credintele si preferintele tale muzicale.

| RockOnGals explică (pentru AlexanderAdrian):

Ar trebui, insa de cate ori la dirigentie sau la ora de religie nu am fost data drept exemplu negativ, desi sunt singura din toata clasa care participa la olimpiada de religie si invata, profa( care ne e si diriginta) tot nu ma place si asta se vede clar.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RockOnGals):

Diriginta ta nu are dreptul sa-ti critice credintele, cu atat mai putin sa te dea exemplu negativ. Eu in locul tau i-as spune ca-i fac o plangere la inspectorat in concordanta cu drepturile omului. La fel poate face si un crestin care ar fi discriminat de vreun profesor, diriginte ateu. Asta ca sa nu creada cineva ca iau partea cuiva anume. Drepturile omului sunt drepturile omului.

| RockOnGals explică (pentru AlexanderAdrian):

Multumesc mult mult de tot pentru sfat si voi vorbi si cu parintii mei in caz ca se va mai intampla.

| Exilee a răspuns:

N-ai cum sa fii atee. Nimeni nu este ateu pur. Ce semnifica termenul pur? Se asemaana cu imaculat. Ideea e ca in viata tindem sa ne INCLINAM catre CREDINTA. SI in aceasta clipa tastez niste butoane intr-o anumita ordine si CRED in existenta cuvintelor pe care le-am rostit. Daca ma doare mana, ma masez CU CREDINTA CA-MI VA AMELIORA DUREREA, daca imi este foame mananc CU CREDINTA de a-mi astampara foamea. La un moment dat toti vom fi in situatia de a CREDE cu NADEJDEA de a fi cat mai aproape de IZvorul Vietii, catre Dumnezeu care spune si Psalmistul " gustati si vedeti ce bun e Dumnezeu". Este un INDEMN! Gustati! E ca si cum eu te-as intreba ce gust a avut un fruct pe care eu tocmai l-am mancat, dar tu NU. Evident ca n-ai cum sa-ti poti da rapsunsuld eoarece n-ai gustat, in schimb eu pot sa vorbesc despre cum a fost fructul, ce structura a avut, pot sa SPUN CLAR CE GUST A AVUT SI NU SA ESTIMEZ.

Fiecare alegem in ceea ce sa credme si in ce nu. Este o libertate, o libertate de a cerceta, insa aceasta libertate ne-a fost OFERITA CU FOARTE MARE INTELEPCIUNE pentru a cunoaste, a "evolua" pe plan spiritual, a ne gasi un rost cat mai benefic pentru noi si ceilalti in viata si care sa nu afecteze pe nimeni si nimic, sau macar sa tinda spre a nu afecta asa ceva...
Karma/superstitii/noroc/magie/ satanism nu sunt acceptate de catre Biserica Ortodoxa. Acum probabil te intrebi : de unde stiu care e religia cea adevarata? Pai, noi avem nadjedea ca cea Ortodoxa este si anume, tinand cont de faptul ca istoria a demonstrat veridicitatea Sfintei Scripturi care spune clar ca NU EXISTA NICIUN ALT Dumnezeu in afara de Sfanta Treime ( Dumnezeu tatal, Fiul si Sfantul Duh) si mai mult ca "toti IDOLII ( zeii paganilor) nu sunt decat demoni" spunea Psalmistul David.
Vrei totusi sa facem o scurta intelegere? happy
Daca genul rock metal te-a adus in aceasta situatie, ce-ar fi totusi sa te debarasezi CU VOINTA SI PUTINTA TA, pentru o SCURTA VREME, cat POTI TU REPET, de ceea ce ti-ar influenta dezvoltarea credintei, si sa...chiar sa ceri ajutorul lui Dumnezeu si NU NUMAI AL LUI, dar si al sfintilor si Maicii Sale preacurate. Ce spui? happy Si de ce nu, chiar un preot duhovnic pentru indrumare happy!

Oh, dar nu spune ca esti atee doar din cauza unor persoane care te manipuleaza deoarece n-au avut sansa de "a zbura" sau sa cunoasca esenta binelui/frumosului in aceasta viata.
Sanatate multa si sarbatori fericite apropo!

| AragorN88 a răspuns (pentru Exilee):

Faptul ca eu ma astept ca apasarea tastei acesteia va duce la scrierea cuvintelor pe ecran nu inseamna ca eu "cred" in acest lucru, eu "stiu" acest lucru, deoarece asta este realitatea care se intampla. "Stiu" ca daca voi manca, foamea va trece. "Stiu" ca daca voi sari de pe o cladire inalta voi cadea jos si voi muri, nu am nevoie de credinta pentru asta, pentru ca credinta nu va schimba deznodamantul oricum ar fi.
Asa ca nu eticheta credinta cu realitatea, un ateu nu crede in dumnezeu/dumnezei, si cu asta basta.
Asta nu inseamna ca nu crede in iubire spre exemplu. Asta poti sa spui ca este o credinta, pot sa spun ca am incredere ca parintii mei nu ma vor omori si ca ma iubesc, pentru ca stiu ca ei m-au facut, dar increderea ti-o formezi in timp. Iar faptul ca eu am trait pana acuma si lucrurile care le-au facut pentru mine este o realitate care intareste aceasta incredere in parintii mei.

O persoana poate sa-si aleaga singura credinta, dupa parerea mea ceea ce faci tu este manipulare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

laughing mai, ateism nu inseamna lipsa credintei, ci lipsa credintei in existenta zeilor, a theos, fara zeu. Daca nici atat nu sunteti capabili sa intelegeti...

| sabin89 a răspuns (pentru Exilee):

"... Sfintei Scripturi care spune clar ca NU EXISTA NICIUN ALT Dumnezeu in afara de Sfanta Treime". Sucesti textul? Textul spune "sa n-ai alt dumnezeu in afara de mine", nu "in afara de noi".

| RockOnGals explică (pentru Exilee):

Esti exact acelasi tip de ignorant pe care l-am intalnit la scoala. Multumesc pentru raspunsul care nu prea are legatura cu intrebarea.

| Exilee a răspuns (pentru RockOnGals):

Eu doar mi-am sustinut punctul de vedere. CIne este ignoratul acum? Eu care ti-am justificat si ti-am expus parerea, sau tu care mi le "arunci in fata"? Mai uita-te odata si la tine te rog si spune-mi daca "schimbarea" aceasta te indruma corect sau nu in viata. Sanatate!

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai dreptate mada dar na el inca zboara spre stele asa ca nu il deranja cine stie pe ce crestini da in alte galaxii

| RockOnGals explică (pentru Exilee):

Hai, noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apai eu cred.imi place si metallica si orice gen de muzica avand in vedere ca muzica este buna, si proasta.adica,de calitate, si indoielnica. uite de pilda o bucata religioasa pe care o cred buna.nu toate imi plac.http://www.youtube.com/watch?v=eZnqyIh_eRI

| Vi003 a răspuns:

Citeste Biblia si apoi hotaraste-te daca e cazul (sau nu e) sa te declari atee.winking

| KhludCiprian a răspuns (pentru Vi003):

Citeste Coranul si apoi hotaraste-te daca e cazul (sau nu e) sa te declari atee!
A scuze, am scris gresit, citeste:
- Bhagavad Gita
- Book of Mormon
- Urantia
- Jamasp Namag
...si apoi hotaraste-te daca e cazul (sau nu e) sa te declari atee!

| RockOnGals explică (pentru Vi003):

Fiind pasionata de studiul religiilor iti poti da si tu seama ca am citit Biblia. Chiar am recitit anumte pasaje.

| Vi003 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Tu le-ai citit? Se vede de la o posta ca ai cautat intens pe net ca sa vezi cum se scriu titlurile acestor carti. Tastezi ca sa te afli in treaba, du-te si bate covoarele!

| Vi003 a răspuns (pentru RockOnGals):

Vezi ca s-a mai chinuit bietul Ciprian sa-ti mai dea niste titluri...

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Vi003):

rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Http://www.chud.com/articles/content_images/243/twinpeaksa2ep21_12.jpg

Ben Horne: "The Koran, the Bhagavad-Gita, the Talmud, the Bible, New and Old Testaments, the Tao-te-ching … I have in my arms those holy books that constitute the fundamental framework of man’s philosophies of good. Somewhere in here are the answers I seek."

| AragorN88 a răspuns (pentru Vi003):

Nu ai inteles punctul care incearca sa-l faca. O persoana atee nu pune pret pe o carte sfanta ( in cazul nostru Biblia), la fel cum tu ca crestin nu pui pret pe ce scrie in cartile enumerate de Ciprian.
In primul rand Biblia ar trebui sa fie o carte in care ar fi adevarul, dar cum in ea gasesti texte antice a creatiei universului, servi vorbitori, oameni care merg pe ape, etc. e greu sa o iei in serios (doar daca nu esti crescut de mic si indoctrinat ca acea carte ar fi o carte istorica, aici ma refer la toate cartile religiilor, nu doar crestinism).

| KhludCiprian a răspuns (pentru Vi003):

Ai prins esenta argumentului? (multumesc @AragorN88 pentru explicatie pe larg)

Raspunsul dumneavoastra este un Non sequitur ("Nu urmeaza" lat.) deoarece intrebarea este explicit despre karma. Daca nu stiti despre ce vorbesc, aici este scris desfasurat:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Non_sequitur

Mai rau, argumentul e foarte slab deoarece nu are nici un argument pentru a face cu adevarat pe cineva non-ateu decat macar daca pastrati acelasi standard pentru dumneavoastra (fata de toate celelalte credinte)!

Daca cineva zice:
- "Eu nu cred ca e sanatos sa mananci fast-food dar ce credeti de foile de varza adaugate in hamburgeri, sunt sanatoase?" (ce e o intrebare foarte legitima)
Raspunsul dumneavoastra pare ca ar fi:
"Incearca si KFC (sau BurgerKing - sa nu se inteleaga ca fac reclama!), si dupa aceea judeca daca fast-foodul e sanatos"

| sabin89 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ciprian, nu-i mai lua cu dvs. Pe site-ul asta toata lumea vorbeste la pers. a 2-a sg.

| HowdidIgethere a răspuns:

Cine este cu adevarat crestin nu poate deveni ateu. Cine e crestin doar cu numele da.
Ce-i aia Karma? putin mai detaliat te rog, nu doar o definitie citita pe google search.

| cse13 a răspuns:

Dumnezeu ca si Totul nu se poate despartii in atatea religii cate exista pe fata pamantului, ceea ce putem noi sa facem e sa intelegem aceste religii si sa gasim adevarata identitate a Demiurgului, care de asemenea trece dincolo de religie...