| Selim155746 a întrebat:

deci doresc sa mi se raspunda sincer si mai bine cineva care stie un preot sau cineva care are de a face cu religia. Am 16 ani, si de mult timp ma rog Domnului. De multe ori hulesc impotriva lui lucruri foarte foarte urate fara sa vreau bineinteles, stiu ca nu e pacat ca e de la diavol, si am citit ca hula impotriva Duhului Sfant nu se iarta si eu am hulit si impotriva Duhului Sfant nestiind ce inseamna " Duhul Sfant" si de aceea nestiid ce inseamna un pic din intentie mi-am zis in minte " ce-i aia Duhul Sfant, ce tot atata cu Duhul Sfant, ce este?". Am spus-o mahnit si suparat lucrul acesta.Acum vreau sa stiu daca acest pacat se mai poate ierta, ca dupa ce am spus scele vorbe am regretat si mi-am cerut iertare

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

În Matei 12 unde se vorbește despre hula împotriva Duhului Sfânt contextul e că Mântuitorul vindecă unr îndrăcit mut și orb iar fariseii, dusmanii Lui îl acuză că El face minuni folosind puterea demonilor.Deci se pare că la aeasta se referă, să spui că minunile făcute cu puterea lui Dumnezeu au sursă puteri demonice.Ce ai făcut tu nu se încadează aici iar Biblia promite în 1 Ioan 1-9 că dacă ne mărturisim păcatele El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire.Eu sunt convinsă că dacă
ți-ai cerut iertare El te-a iertat.Așa îl descrie Biblia ca un Dumnezeu care nu obosește iertând.
Eu zic că mai important dect să ne cerem doar ierare pentru păcatele pentru care ne mustră conștiilnța e să ne vindem sufletul lui Dumnezeu, să-i spunem că ne dăruim Lui viața noastră ceea ce ne transformă în copii adoptați de Dumnezeu, în care El trimite puterea Duhului Sfânt ca să locuiască în sufletul nostru ceea ce ne dă o putere nouă pentru a ne împotrivi păcatului și a face lucruri plăcute lui Dumnezeu.

9 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

In ortodoxism sunt rugaciuni numite 'de pocainta' si Acatiste ale Maicii Domnului

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu tine cont de anumite greșeli pe care le facem și ne cerem scuze. Apoi, cu atât mai mult ca nu ști ce înseamnă. El e bun și ne iartă, dacă încercăm sa facem îmbunătățiri și nu mai repetăm.

| sublime89 a răspuns:

Ma uit la utilizatori cum esti tu, si nici macar nu stiu cum sa-i abordez, ce sa le spun. De unde poti incepe sa-i explici cuiva care e atat de indoctrinat ceva despre realitatea din jurul lui? Probabil ca doar daca ar lua viata de la inceput, daca s-ar mai naste inca o data, si ar evita indoctrinarea. Atunci ar avea o sansa. Altfel, e aproape imposibil.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biserica pune accentul pe sentimentul de vinovatie.
Din pacate Biblia este o carte de povestiri istorice si nu are legatura cu Dumnezeu oricat ar parea de absurd.

https://www.youtube.com/watch?v=T5-LsYLN9SM&feature=youtu.be

| VelaJohnny a răspuns:

Un articol intreg menit sa te lamureasca. Se bazeaza pe versete biblice si afirmatii facute de biblisti, definiti din dictionare, destul de explicit e prezentat subiectul. Lectura placuta!

https://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/ce-este-spiritul-sfant/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În iad e un cazan cu numele tău pe el.

| Daniel2836 a răspuns:

În Matei 12 unde se vorbește despre hula împotriva Duhului Sfânt contextul e că Mântuitorul vindecă unr îndrăcit mut și orb iar fariseii, dusmanii Lui îl acuză că El face minuni folosind puterea demonilor.Deci se pare că la aeasta se referă, să spui că minunile făcute cu puterea lui Dumnezeu au sursă puteri demonice.Ce ai făcut tu nu se încadează aici iar Biblia promite în 1 Ioan 1-9 că dacă ne mărturisim păcatele El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire.Eu sunt convinsă că dacă
ți-ai cerut iertare El te-a iertat.Așa îl descrie Biblia ca un Dumnezeu care nu obosește iertând.
Eu zic că mai important dect să ne cerem doar ierare pentru păcatele pentru care ne mustră conștiilnța e să ne vindem sufletul lui Dumnezeu, să-i spunem că ne dăruim Lui viața noastră ceea ce ne transformă în copii adoptați de Dumnezeu, în care El trimite puterea Duhului Sfânt ca să locuiască în sufletul nostru ceea ce ne dă o putere nouă pentru a ne împotrivi păcatului și a face lucruri plăcute lui Dumnezeu.

| Cliar a răspuns:

"Nu se iarta"? Daca Dumnezeu este atat de bun pe cat se zice si nu te iarta inseamna ca nu mai e bun

| Selim155746 explică:

Oameni buni, treziti-va la realitate, ce nu va este clar? Chiar atat de batuti in cap sunteti? Cum sa nu existe Dumnezeu? Daca nu exista cine il invia pe Iisus Hristos, cum a putut sa invie si sa ne ofere viata vesnica fara puterea lui Dumnezeu? Si mai documentati-va si voi nu doar din Biblie pe care e destul sa o citesti si iti dai seama ca asa a fost, sunt dovezi ca Iisus a trait printre noi sunt sute de dovezi in mormant unde a fost ingropat a ramas giulgiul cu care a fost acoperit, pe care a ramas forma trupului lui, acum e piesa de muzeu la Torino, si multe alte dovezi, credeti ca am aparut la intamplare? De ce nu la intamplare nu zboara pisica sau sa creasca un copac cu mere de aur, e imposibil sa fie la intample, e clar ca cineva ne-a creat