| Sclipirici a întrebat:

Este păcat sa te speli pe cap in ziua de Paste? Eu nu am inteles niciodată. Scrie in biblie ca e pacat?

60 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

De ce nu poti inainte sau dupa? de ziua ta scuturi covoare? sau varuiesti?

| danay72 a răspuns:

Nu. În Biblie nu scrie asa ceva.Din contra, scrie ca evreii trebuiau sa fie curați când participau la orice sărbătoare. Asa arătau respect fata de Dumnezeu.

| anonimg a răspuns:

Lui Dumnezeu ii place curatenia.
Cine spune ca este pacat sa te speli in zi de sarbatoare (oricare ar fi aceasta) sa arate cu Biblia. Daca nu, sa taca pentru totdeauna. Noi nu trebuie sa ne luam dupa contiintele oamenilor sau dupa parerile lor, ci dupa ce spune Biblia.(Vorbesc aici celor care se declara crestini).

| minrest a răspuns:

Sclipirici, Biblia nu este lista de pacate. Ca lista de pacate o prezinta popii si pocaitii, ca sa obtina putere asupra fraierilor. Biblia este o culegere de experiente ale oamenilor cu Dumnezeu, o multime de studii de caz daca vrei, care ne pot arata cum este Dumnezeu. Nici n-are unde sa scrie macar sa nu te speli de Paste.

| sublime89 a răspuns:

Cand sunt convins ca religia asta nu poate veni cu ceva mai absurd, si ca le-am auzit pe toate, e destul sa intru pe site-ul asta sa ma conving ca rezervorul de absurditati crestine nu are fund.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pacatul este o alta inventie crestina.

| VelaJohnny a răspuns:

Coloseni 2:16 „Nimeni deci să nu vă judece cu privire la mâncare şi la băutură sau cu privire la vreo sărbătoare, la ţinerea lunii noi sau a unui sabat"

Din punct de vedere crestin, nu te pot judeca. Nu traim sub legea iudaismului, astfel ca nici sabatul nu e o cerinta crestina. Legea iudaismului tine cont de sabat si de alte sarbatori (Sarbatoarea Colibelor, Turtelor nedospite etc.) si erau o necesitate.

Romani 14:5 „Unul consideră o zi mai presus decât alta, altul consideră o zi la fel ca toate celelalte. Fiecare să fie pe deplin convins în mintea lui."

Deci, fiecare cum doreste. Eu spre exemplu nu voi tine Pastele. Motivul? Cel sarbatorit de crestini nu e 100% biblic. Daca citesti Exodul vei vedea diferenta intre Pastele autentic, si cel actual legat de obiceiuri. Cel actual e o sarbatoare comerciala, oua vopsite, iepuri, pui de gaina, ciocolata, mers la cimitir noaptea... Bun, nu ca l-as tine pe cel iudaic in schimb, nu traiesc sub legea iudaica. laughing

Apoi, gandeste-te un pic. Daca nu descopereau oamenii de stiinta necesitatea igienei, a spalarii pe maini, in prezent ai fi putut sa intrebi „E voie sa ma spal pe maini de Paste?". E o necesitate in primul rand, ai cazut in canal, „Nu ma spal ca e Paste." Numai bunica-mea e asa, e o saptamana in an in care cica „Nu-i voie sa speli haine" si o saptamana intreaga nu se spala haine (ai mei de teama sa nu izbucneasca o cearta cu bunica dau dupa ea) in casa pentru nu stiu ce sarbatoare tampita inventata de oameni.

Biblia spune sa nu ne judecam cu privire la sarbatori. Daca muncesc duminica, nu ai nici o autoritate sa spui ca sunt pacatos. La fel si in alte zile, precum si in alte zile cu „cruce rosie". Nici macar nu scrie in Biblie de ele, sunt porunci omenesti, si de ce sa nu fac o treaba daca am de facut doar pentru ca se trag clopotele la biserica.

Continuarea versetului citat initial din Colosei 2:16, adica Coloseni 2:17 spune „fiindcă acestea sunt o umbră a lucrurilor viitoare, dar realitatea este a lui Cristos". Deci, clar, sarbatorile iudaice, chiar si Sabatul prefigurau ceva viitor, si nu stiu cum sa descriu „realitatea este a lui Cristos", desi stiu despre ce e vorba.

Deci, stai calmwinking spala-te cu incredere, is porunci omenesti sa nu te speli sau sa nu muncesti, atata timp cat esti crestin.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai daca tu nu esti sub lege atunci NU MAI AI NEVOIE DE DUMNEZEU CACI FARA LEGE NU MAI SUNT PACATE, in concluzie bati apa in piua degeaba pe aici caci fara PACATE toti suntem PURI. NU VEZI IN CE HAOS al intelegerii ati ajuns, nu avem lege sa ne arate care sunt pacatele dar dam in continuare cu Iehova cand toti suntem fara pacate, pai fara pacate si lege suntem toti SFINTI, sti cum i-a spus Domnul Isus Hristos lui Petru, INAPOIA MEA SATANA.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Arata-mi si mie, unde am scris ca nu suntem sub lege? Am scris ca nu suntem sub legea iudaica, nu sub cea crestina. Eu ma conformez crestinismului, ascult legea crestina, insa nu ma conformez celei iudaice. Crestinismul spune „nu judeca omul in priviinta sarbatorilor, mancarurilor etc", iar eu nu judec pe nimeni. Tii Pastele, treaba ta, nu-l tii, la fel. Daca vreau sa muncesc, muncesc in Sabat, duminica, muncesc. Trebuie sa faci o distingere clara intre crestinism si iudaism, intre poruncile date lor si cele ramase crestinilor. Daca e sa tii toate poruncile din Biblie, de ce nu se tine cont de toate sarbatorile din ea, precum cele enumerate mai sus, Sarbatoarea Colibelor, Turtelor nedospite si mai cateva? Nici n-ai auzit de ele pana acum. De ce mananci carne de porc, cand in Biblie spune sa nu mancam carne de porc? Ca a ajuns Pastele sa fie sarbatorit si de crestini, nu doar de iudei, e alta treaba, insa nu e mentionat in N.T ca fiind o necesitate crestina, la fel si alte sarbatori precum Rusaliile, Sanzienele etc. Sunt inventate de oameni, fara sa fie mentionate in Biblie, astfel ca nu ma pedepseste Dumnezeu ca muncesc de Sf Gheorghe daca nu a instituit el sarbatoarea aceea. Si nu ma face Satan pentru ca respect strict ceea ce le e dat crestinilor. De ce ma judeci ca fiind Satan? Ai tu autoritatea de a judeca? Nu ma judeca pentru ca nu consider Pastele o zi importanta. Pastele in primul rand ar trebui tinut pe data cand o tine religia iudaica. Isus nu l-a tinut in luna august, ci pe 14 nisan, conform calendarului evreiesc. Stii cand pica 14 nisan? A trecut deja, a fost in martie. Un motiv in plus sa consider zilele de Paste niste zile oarecare, deoarece nu corespund cu originalul. Eu traiesc strict sub legea crestina din Biblie. Alt exemplu pe care il pot da, posturile in Biblie nu te faceau vegetarian pentru o perioda de timp, posturile biblice erau abtinerea totala de la mancare. Oamenii au inventat postul vegetarian. Apoi, prin post oamenii isi reprezentau cainta si regretul amarnic in acele vremuri, la fel cum isi reprezentau suferinta pierderii unui membru al familiei sau a altui lucru prin faptul ca se puneau in genunchi pe pamant, isi sfasiau hainele si luau pamant in pumni si isi puneau tarana in cap. Tine de obiceiurile din acele vremuri felul asta de a-ti manifesta regretul si cainta prin refuzul mancarurilor, la fel cum era si cu tarana in cap si ruptul hainelor la suferinta.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

LEGEA MORALA E UNA SINGURA, si pentru evrei si pentru crestini, nu am spus ceva despre legile lui Moise care nu mai sunt valabile ci despre UNICA LEGE SCRISA DE DUMNEZEU, CELE 10 PORUNCI, eu alte legi nu am gasit in Biblie sti tu altele?

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Crezi ca doar 10 porunci sunt in Biblie? Hai sa iti arat mai multewinking

Faptele 15:29 „să vă abţineţi de la lucrurile jertfite idolilor, de la sânge, de la animale strangulate şi de la fornicaţie. Dacă vă păziţi cu grijă de aceste lucruri, vă va merge bine. Fiţi sănătoşi!"

In cele 10 porunci ale lui Moise nu scrie nimic de sange sau animale strangulate, insa Pavel le spune crestinilor asta. De asemenea, legile astea existau si in legea mozaica, insa nu apareau in cele 10. Cele 10 legi erau de baza, insa din ele se desprind mai multe.

Hai sa vedem mai multe versete happy

Galateni 5:19-21 „Lucrările cărnii sunt evidente şi ele sunt: fornicaţia, necurăţia, conduita libertină, idolatria, spiritismul, duşmăniile, cearta, gelozia, izbucnirile de mânie, disputele, dezbinările, sectele, invidiile, beţiile, chefurile şi lucrurile asemănătoare acestora. Cu privire la lucrurile acestea vă previn, aşa cum v-am prevenit deja: cei care practică astfel de lucruri nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu."

Nu scrie de betie de exemplu in legea mozaicawinking

2 Corinteni 7:1 „Fiindcă avem aceste promisiuni, iubiţi fraţi, să ne curăţim de tot ce murdăreşte carnea şi spiritul şi să ne desăvârşim sfinţenia în teamă de Dumnezeu."

De aici se desprinde un principiu, sa nu fumam, sau sa ne drogam, intrucat murdaresc carnea. Si nu numai lucrurile astea, ci sunt mai multe lucruri care murdaresc carnea.winking Cele 10 porunci contin o parte din legi, ele fiind mai multe, si din aceste legi se desprind principii.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Deja ți-am argumentat cu citate că Isus n-a separat cele 10 porunci de restul legii, Pavel cînd spune că nu mai suntem sub lege face referire la porunca a 10-a, de asemenea scrie și despre codul gravat cu litere pe pietre care urma să fie desființat - și tu tot pe a ta o ții (fără a aduce argumente), acum ce argumente aștepți să-ți fie aduse? Alt adevăr nu există.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Tu nu reusesti sa faci distinctie intre, Legea Morala SCRISA de Dumnezeu si celelalte indrumari intru folosul omului, Legea Morala valabila VESNIC si aplicata in tot universul. Nu cred ca dupa atat stdiu pe care l-ai facut sa nu poti intelege asa ceva.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Cred ca mai ai mult pana sa iintelegi ceva, incearca ceva studii Biblice facute si cu ale persoane.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Cînd ți-am scris de ce cred lucrul respectiv, ți-am adus ca dovezi citate biblice. Dacă socoți că greșesc - dovedește-mi cu Biblia, pînă atunci ceia ce ai afirmat rămîne doar părerea ta neargumentată cu nimic ( ca să nu zic "vorbe goale")

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ce vrei, sa-ti dovedesc, ca Cele 10 porunci au fost scrise de Dumnezeu? Nu poti citi singur in Biblie?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

O faci pe mortu-n păpușoi. Dovedește că Pavel vorbea aiurea (așa reiese după tine) cînd a scris că codul gravat cu litere pe pietre trebuia să fie desființat (sau poate nu știi ce a fost scris pe pietre), și tot ce ți-am mai scris - nu vreau să repet.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Nu o fac pe mortul dar tu esti o cauza pierduta pentru Dumnezeu dar pentru ceilalti useri am sa- ti extrag din Biblie ce spune Pavel despre Cele Zece Porunci, nu despre legile lui Moise, vom cita numai din Cartea catre Romani ai apostolului Pavel caci este indeajuns
Romani capitolul 2 versetul 13, Pentru ca nu cei ce aud Legea sunt neprihaniti inaintea lui Dumnezeu, ci cei ce IMPLINESC LEGEA aceasta, vor fi socotiti neprihaniti.
Romani capitolul 3
20, Caci nimeni nu va fi socotit neprihanit inaintea Lui, prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunostiinta deplina a pacatului.
31, Deci prin credinta desfintam noi Legea? NICIDECUM. Dimpotriva, noi INTARIM Legea.
Romani capitolul 5,
13, Caci inainte de Lege, pacatul era in lume. Dar pacatul nu este tinut in seama cata vreme NU ESTE O Lege.
Romani capitolul 7
7 Deci ce vom zice? Legea este ceva pacatos? NICIDECUM! Dimpotriva, pacatul nu l-am cunoscut decat prin Lege.
12, Asa ca Legea, negresit este SFANTA si porunca este sfanta, dreapta si buna.
Pot continua dar nu are sens, legea desfintata a fos cea ceremoniala deoarece Mielul Primordial (Isus Hristos) fusese jerfit dar aceste nu au nici o legatura cu Legea Morala care va fi tinuta VESNIC conform Bibliei. Si inca ceva, nu mai adauga versete aiurea pentru ati sustine ideile, o tine la unii care nu le au cu Biblia, cand faci o exegeza a unui text, vezi sa aiba si sens, sa fie si in CONTEXT cu versetele alaturate, cu perioada si obiceiurile vremii, etc., nu toti suntem spalati la creier ca unii de invata ca papagalii niste texte sau citesc din Biblii modificate special pentru a face fata neputintelor de care sunt bantuiti, unii de umbla pe strazi cu panouri in care ne explica ei ce vor ei sa intelegem cam ce ar spuna Biblia.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

rolling on the floor
Bravo, ai deschis Biblia, deja e bine. Acum mai citește o dată, dar toată scrisoarea către romani, de dorit fără idei preconcepute și caută o explicație care să fie în armonie cu întreaga scrisoare, deoarece ceia ce încerci să afirmi ciupind de ici colo este contrazis chiar de versetele care sunt alături de cele citate de tine - rom. 6: 14 Căci păcatul nu trebuie să stăpânească peste voi, deoarece nu sunteţi sub lege, ci sub bunătate nemeritată.
6:15 Ce urmează deci? Să comitem păcat fiindcă nu suntem sub lege, ci sub bunătate nemeritată? Nicidecum!
7:4 Şi voi, fraţii mei, aţi ajuns morţi faţă de Lege prin corpul lui Cristos, ca să fiţi ai altuia, ai celui care a fost sculat din morţi, ca să dăm rod pentru Dumnezeu
7:6 Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi Și așa mai departe.
De asemenea vei observa că Pavel vorbește de lege ca tot întreg (ca și Isus de altfel), nu împarte nimic în două (de fapt ideea aceasta nu se găsește în biblie). Sau tu procedezi ca și cu vinul - aici vinul e vin dar acolea vinul nu e vin ci e suc nefermentat care se păstrează nefermentat prin miracol mai mult de jumătate de an. Așa și aici, legea e lege cînd îți convine dar deja nu mai e lege cînd te contrazice. Unde ai găsit că legea era împărțită în două, unde scrie Pavel că numai o parte e abolită iar alta nu?
Și te mai întreb o dată - știi ce a fost gravat cu litere pe piatră? Sau tot ce știi e să insulți?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Tu nu reusesti sa faci distinctie dintre Legea Morala scrisa de Dumnezeu, legile ceremoniale dictate de Dumnezeu dar scrise de Moise si legile fariseilor. Pavel stia sa faca distinctie, crestiniii chiar daca nu le place unora stiu sa faca deosebire, voi ce pricina aveti sa va duceti la evrei sa-i intrebati ca sa va spuna ce si cum. Pavel fusese pregatit sa devina mare preot asa ca stia sa faca diferenta dintre legi dar ceea ce incerci tu, fara suparare seamana cu exegeza unui spalat la creier care ori ce i-ai arata o tine langa pe a lui chiar daca spune cuvinte fara noima. Pune mana si citeste o Biblie, chiar una sinodala, fara indrumari sectare pe margini.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

La altceva nici nu mă așteptam. Ca de obicei doar vorbe goale fără nici un suport Biblic. Legile fariseilor nu sunt în scripturi, la fel ca părerile tale (în două versete alăturate vorbește despre lege, aceiași lege, ideea e continuă și tu faci pe mortu - aici e legea morală și acolo ceremonială, deși vorbește de una.)
Încearcă să argumentezi și să răspunzi la ce te-am întrebat, și ține minte că insultele și calomniile vin de la Satan.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Eu nu argumentez de dragul dialogului, pentru mine Biblia este cuvantul lui Dumnezeu iar daca tu incerci sa rastalmacesti ceea ce scrie in Ea, devine un atac la Cuvant asa ca nu vad ceva pozitiv din acest lucru ci numai uneltirile satanei. Citeste o Biblie fara adaugiri pe laterale si nemodificate pentru cei spalati la creier. Citeste cine a scris Legea celor 10 porunci si cine a scris celelalte legi pentru poporul lui Dumnezeu. si vei afla de care si cum sunt legile si apoi citeste primele 4 patru epistole din noul testamentsi vei gasi ce a spus Dumnezeu Isus Hristos despre legile fariseilor si vei afla si despre acelea. Vrei sa fac eu literatura pentru tine iar tu sa muti discutia dupa niste indrumare pentru spalati la creier? Citeste Biblia, asta nu e calomnie ci calea cea buna.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Eu nu argumentez de dragul dialogului" - nici nu-ți cere nimeni să faci așa, dar - galateni 6:1  Fraţilor, chiar dacă un om face un pas greşit înainte să-şi dea seama, voi, care sunteţi calificaţi spiritualiceşte, căutaţi să-l îndreptaţi pe un astfel de om în spiritul blândeţii.
Deci dacă consideri că greșesc - adu dovezi.
" cine a scris Legea celor 10 porunci si cine a scris celelalte legi " - toate sunt de la Dumnezeu, sau nu știi?
" Vrei sa fac eu literatura pentru tine iar tu sa muti discutia dupa niste indrumare pentru spalati la creier?" vreau doar să-ți argumentezi părerea din Biblie și fără insulte, sau nu ești în stare?
De exemplu ai afirmat că legea (cea morală după cum ai afirmat, și despre care vorbește Pavel aici după spusele tale) a rămas valabilă și ca argument ai citat Romani 7:7, dar nu te-ai obosit să citești un verset mai înainte (și nu numai), adică tot ce scrie Pavel și anume -". 6 Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, şi nu în sensul vechi, prin codul scris.
7 Ce vom spune deci? Este Legea păcat? Nicidecum! De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea."
Deci spune el că am rămas sub lege sau că nu mai suntem sub ea?
Și cine este spălat pe creier, eu sau cel care nu vede ce scrie în versetul apropiat și afirmă...
De asemenea n-ai mai răspuns ce a fost "gravat cu litere pe piatră", sau nici asta nu știi?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Pai daca tot citesti Romani 7 incepe cu versetul 5 si termina cu ultimul si vezi ca nu mai esti sub lege FIINDCA O PAZESTI devenind o a doua natura a ta pazirea legii, nu fiindca o abandonezi pacatele disparand din lipsa legi si nu mai modifica textul Biblic dupa tot felul de texte aiuristice. Nu a fost gravat cu litere de piatra ci SCRISE PE PIATRA, Cele 10 porunci, nu de om ci de Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" nu mai esti sub lege FIINDCA O PAZESTI devenind o a doua natura a ta pazirea legii" - rolling on the floor Hai c-ai trîntit-o. Tu te întorci cînd așa cînd invers, inventînd teorii din mers.
Pavel scrie că Legea (toată legea dată de Iehova israeliților) îi făcea conștienți că erau păcătoși și că aveau nevoie de răscumpărare (De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea).De asemenea urma să-i pregătească pentru venirea lui Cristos (24 Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declaraţi drepţi datorită credinţei. 25 Dar acum, după ce a venit credinţa, nu mai suntem sub tutore)
"a tot citesti Romani 7 incepe cu versetul 5" greșit, începe și cu 4, (sau de la început) și ai să înțelegi cum aseamănă pavel legea cu căsătoria care e valabilă pînă la un moment anume - "4 Şi voi, fraţii mei, aţi ajuns morţi faţă de Lege prin corpul lui Cristos, ca să fiţi ai altuia, ai celui care a fost sculat din morţi, ca să dăm rod pentru Dumnezeu. 5 Căci, atunci când trăiam după carne, poftele păcătoase stârnite de Lege lucrau în mădularele noastre ca să dăm rod pentru moarte. 6 Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, şi nu în sensul vechi, prin codul scris.
Mai meditează și la următoaele "; pentru cei ce sunt sub lege m-am făcut ca şi cum aş fi sub lege — deşi eu nu sunt sub lege —, ca să-i câştig pe cei ce sunt sub lege. 21 Pentru cei ce sunt fără lege m-am făcut ca şi cum aş fi fără lege — deşi, faţă de Dumnezeu, eu nu sunt fără lege, ci sunt sub legea lui Cristos —, ca să-i câştig pe cei fără lege"
Deci nu mai suntem sub lege (toată legea, nimeni n-a împărțit-o în două în afară de tine), suntem sub legea Cristosului care conține și unele din poruncile date israeluluidar nu o conține și pe cea referitoare la sabat (căci asta te roade pe tine) și nici cea referitoare la zeciueală.
"Nu a fost gravat cu litere de piatra ci SCRISE PE PIATRA" - -ținînd cont că nu au fost scrise cu cerneală ci cioplite - termenul "gravat" se potriveste mai bine decît "scris" și este o traducere mai exactă. Deci nu e vorba de " texte aiuristice" ci de lipsă de educație la unii.
Și da, este vorba de cele 10 porunci și Pavel spune că deși erau pline de glorie, era o glorie ce urma să fie deființată.
P.S. Ca de obicei ai prezentat doar propriile păreri fără nici un suport Biblic.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Dragule, ca sa intrerupem acest lung sir de contraziceri este momentul favorabil pentru a nu depasi o limita. Crede-ma, nu vreau sa jignesc pe cineva dar cu cei ca tine nu are sens sa se discute, nu pentru ca dati dovezi incontestabile si temeinice de oameni asupra carora sau aplicat fara tagada tehnici de spalare la cap dar odata aplicate aceste lucruri, sansele de revenire sunt minime. Chestia asta nu are legatura cu religia ci cu dorinta de manipulare, este o tragedie din care enorm de putini dintre voi isi mai pot revenii. In speta eu evit discutile cu...cei din gruparea ta deoarece sunt incredintat ca problemele sunt mai profunde, nu ca individ ci ca grupare si chiar ca nu vreau sa jignesc pe cineva asa ca este mai bine sa nu imi mai scrii, nu ca nu as putea sa o fac dar nu am putinta sa inlatur influenta celui sub a carei aripa slujiti fara sa stiti. Numai bine.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

happy
Deci eu sunt spălat pe creier deoarece tu nu ești în stare să-ți argumentezi convingerile? Bravo ție! Dacă nu poți înțelege astfel de lucruri simple să știi că ești "tare". Știu cui îi slujesc și îți doresc succes în a înțelege cui slujești tu.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

As putea scrie carti intregi despre ce si cum, orice as face rezultatul ar fi acelasi, de aici si inutilitatea argumentelor. Un individ spalat la creier necesita asistenta foarte indelungata si continua, ceea ce eu nu pot face de aici si inutilitatea demersurilor mele. Din nefericire chestia cu spalatul la creier este doar de fatada pentru voi, problemele sunt mult mai mari facand inutil dialogul.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

rolling on the floor
"As putea scrie carti intregi despre ce si cum" - ținînd cont că n-ai fost în stare să aduci nici un argument bazat pe Biblie, trag concluzia că cartea de care vorbești este una de insulte, calomnii și minciuni, iar cine este tată-l minciunii și al cui nume înseamnă "calomniator" cred că știi.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Tatal minciuni e seful vostru, poti trage orce fel de concluzii vrei, tot la el ajungeti sau ati inceput sa-L recunoaste-ti pe Domnul Hristos ca Dumnezeu?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

N-ai fost în stare să argumentezi nici cu privire la vin, nici cu privire la sabat cu zeciuială, și nici cu privire la lege. Acum de ce mai readuci în discuție o altă temă (la care tot dai prin gropi) dacă tot de ce ești în stare sunt insultele și calomniile?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ce vrei sa-ti argumentez atata timp cat nu-L recunosti pe Dumnezeu? Crezi ca am tinp sa bat apa in piua cu tine in privinta aberatilor tale? Sti ce inseamna ANATEMA, daca tot zici ca citesti Biblia, acolo esti, in rest pierdere de timp.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Aberații sunt vorbele goale, păreri personale fără nici un suport Biblic.
Recunosc pe cel despre care Isus a spus :" Tată-l meu și Tată-l vostru, Dumnezeul meu și Dumnezeul vostru" și pe Fiul lui Dumnezeu. De asemenea accept tot ce spune Biblia, nu și ceia ce cineva adaugă de la sine.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

ANATEMA (sti ce inseamna?).

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Și un copil de 7 ani știe ce înseamnă (spre deosebire de tine după cum reiese).
Ți-am arătat ce a spus Isus, ce a spus Pavel (despre lege) și tu tot pe a ta o ții (deși Biblia nu susține ce afirmi tu). Deci ținînd cont de ce a spus Pavel în Galateni 1:8, i de faptul că tu înveți altceva decît ceia ce a transmis el, concluzia o tragi singur.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Daca sti ce inseamna ANATEMA, caci tu ai citit Biblia, asa susti tu, spune-mi si mie ce inseamna si lasa- l pa Pavel mai tarziu, spune ce inseamna ANATEMA. Legea este legata in mod direct de acel cuvant si semnificatia lui, deci SCRIENE TU ce inseamna ANATEMA si dupa aia mai continuam.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Cuvantul anatema inseamna "lepadat", "blestemat", insemna si excluderea definitiva, acuzare de apostazie.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ce scrie in Biblie, nu in dictionar despre ANATEMA, tot o ocolesti, spune-o ca in Carte, Cine este ANATEMA? Sau nu ai o Biblie, ca-ti gasim repede una,
Iata ce spune Pavel, 1Corinteni 16, 22: DACA nu iubeste cineva pe DOMNIL nostru Isus Hristos sa fie ANATEMA (BLESTEMAT cum ai spus tu)! Maranata DOMNUL nostru VINE!
De retinut pentru tine este ca Pavel il numeste pe Isus Hristos, Dumnezeu si ca acesta REVINE, asta spune Pavel!

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Mdaaa, eu speram să zici ceva înțelept, dar tu ca de obicei.
Cînd n-ai argumente, abandonezi o temă și sari la alta ca ulterior s-o abandonezi și pe aceia și să sari la a treia. (desigur tot cu păreri personale doar).
Galateni 1:8 8 Dar chiar dacă noi* înşine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o evanghelie deosebită de aceea pe care v-am propovăduit-o noi, să fie anatema! (ce a propovăduit Pavel despre Lege deja ți-am arătat, tu tot una vii cu idei diferite de ale lui)
1 corinteni 16:22 - și ce legătură are cu faptul că legea nu mai e în vigoare?
Isus este capul congregației (iar Iehova este tată-l lui, Dumnezeul lui și capul lui -ioan 20:17Ci du-te la fraţii mei şi spune-le: «Eu urc la Tatăl meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul meu şi Dumnezeul vostru»"
1 corinteni 11:3 Dar vreau să ştiţi aceasta: capul oricărui bărbat este Cristos, capul femeii este bărbatul şi capul lui Cristos este Dumnezeu.) și cel care a plătit răscumpărarea noastră din păcat, și tocmai pentru că îl iubim pe Fiul lui Dumnezeu ascultăm de el și îndeplinim și porunca de a propovădui vestea bună pe tot pămîntul locuit.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Isus ESTE IEHOVA, daca asta inca nu ai inteles pana acum imi este greu sa te scot eu din starea de ANATEMA. Cand vei reusi sa treci din stadiul asta, mai discutam, dar pana atunci nu are sens. Manipularea Bibliei este tot ANATEMA, asa ca eu ma abtin. Chesti de ale voastre, sataniste.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

La capitolul "calomnie" îl întreci și pe milan, probabil sunteți frați, fii ai aceluiași tată (a cărui nume este calomniator și împotrivitor).
Tu susții niște aiureli ignorînd complet ceia ce spune Pavel în versetul alăturat lui la care te referi și după asta mă acuzi pe mine de manipulare. rolling on the floor
Bravo ție rolling on the floor
"Isus ESTE IEHOVA," - o altă prostie fără nici un temei.
Mat. 4:10: „Isus i-a zis: «Pleacă, Satan! Căci este scris: „Lui Iehova [Domnului, BC şi altele], Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru"»". (Evident, Isus nu voia să spună că lui însuşi trebuia să i se aducă închinare.)
Ioan 8:54: „Isus [le-]a răspuns [iudeilor]: «Dacă eu mă glorific, gloria mea nu este nimic. Tatăl meu este cel care mă glorifică, el, despre care spuneţi că este Dumnezeul vostru»". (Scripturile ebraice îl identifică în mod clar pe Iehova ca fiind Dumnezeul căruia iudeii pretindeau că-i aduc închinare. Isus nu a spus că el este Iehova, ci a spus că Iehova este Tatăl său. În acest fel, Isus a indicat cât se poate de clar că el şi Tatăl său erau două persoane distincte.)
Ps. 110:1: „Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu [adică Domnul lui David]: «Stai la dreapta mea până îi voi pune pe duşmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale»". (În Matei 22:41–45, Isus a explicat că el era „Domnul" lui David, menţionat în acest Psalm. Aşadar, Isus nu este Iehova, ci acela căruia îi erau adresate aceste cuvinte ale lui Iehova.)
Filip. 2:9–11: „De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat [pe Isus Cristos] într-o poziţie înălţată şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume, pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ, şi orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl". (BC spune: „Orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domn". BO şi BS spun: „Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl".) (După cum se poate vedea, Isus Cristos este diferit de Dumnezeu Tatăl şi subordonat lui.)
Isus a vorbit despre Tatăl său, numindu-l „singurul Dumnezeu adevărat" (Ioan 17:3). Iehova însuşi a zis: „În afară de mine nu există alt Dumnezeu" (Is. 44:6). Apostolul Pavel a scris că pentru adevăraţii creştini „există un singur Dumnezeu, Tatăl" (1 Cor. 8:5, 6).
Mat. 26:39, BC: „Mergând puţin mai înainte, [Isus Cristos] a căzut cu faţa la pământ şi S-a rugat, zicând: «Tatăl Meu, dacă este cu putinţă, să treacă de la Mine paharul acesta! Totuşi, nu cum voiesc Eu, ci cum voieşti Tu»". (Dacă Tatăl şi Fiul nu ar fi fost persoane distincte, această rugăciune nu ar fi avut sens. Isus şi-ar fi adresat rugăciunea lui însuşi, iar voinţa sa ar fi fost neapărat voinţa Tatălui.)
Ioan 8:17, 18, BC: „[Isus le-a răspuns fariseilor:] În Legea voastră este... scris că mărturia a doi oameni este adevărată; despre Mine Însumi mărturisesc Eu, şi despre Mine mărturiseşte şi Tatăl, care M-a trimis". (Isus a arătat clar că el era o persoană distinctă de Tatăl.)
1 Cor. 11:3, BC: „Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos". (Este limpede deci că Cristos nu este Dumnezeu şi că Dumnezeu îi este superior lui Cristos. Să ne amintim că aceste cuvinte au fost scrise în jurul anului 55 e.n., la circa 22 de ani după ce Isus se întorsese în cer. Aşadar, adevărul enunţat aici se referă la relaţiile existente între Dumnezeu şi Cristos în cer.)
1 Cor. 15:27, 28, BC: „El [Dumnezeu] «a supus totul sub picioarele Lui [Isus]». Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că afară de Cel care I-a supus totul. Şi când toate Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui care I-a supus toate, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi".
Și înainte de a acuza pe cineva de satanism, adu-ți aminte ce ți-a spus Pavel în Faptele apostolilor 13:10.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Draga Iuri, nu am starea necesara sa ma contrazic sau sa ma lupt cu tine in texte Biblice deoarece totul este inutil si pentru tine si pentru mine. Tu te gasesti in starea in care nici Dumnezeu nu mai poate face ceva pentru tine. Daca recitesti 1Corinteni 16, 22 iti vei da seama ca pentru cei ca tine totul este terminat. Daca un om te blesteama, nu este nici un bai, DAR CAND Dumnezeu face acest lucru, ce sa fac eu, sa intretin un spirit de galceava intre noi, nu are sens. Daca ar fi altcineva, ar merita efortul sa ii explic dar tu esti deja pe drumul tau fara cale de intoarcere, sincer imi pare rau. Eu ma opresc aici.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Desigur că pentru tine e mai simplu să spui că nici Dumnezeu nu poate face ceva pentru cineva (altă aberație), decît să meditezi la versetele respective.
Era de așteptat deoarece nimic din ce ai afirmat nu avea suport biblic, iar fără o temelie...

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeu Fiul si-a asumat temporar smerenia de bunavoie, din ascultare dar si iubire fata de Tatal:
,,Ci S-a deşertat pe Sine, chip de rob luand, facandu-Se asemenea oamenilor, si la infatisare aflandu-Se ca un om,"
Daca Fiul a acceptat de bunavoie sa primeasca pe langa firea divina pe care o avea (,, Dumnezeu fiind în chip") si pe cea umana ar fi o josnicie pentru cineva Sa/L trateze doar ca om pe Cel care "a facut şi veacurile"(Fiul)

Dumnezeu Tatăl şi Dumnezeu Fiul sunt "Una" în esenţa divină, "Natura divină", dar Mântuitorul Hristos a mai avut şi ceva în plus. A mai avut în plus şi natura umană asumată pentru apropierea de omenire, pentru Jertfei făcută în locul oamenilor, pentru posibilitatea iertării acestora etc…

,, Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
,, CI S-A DEŞERTAT PE SINE CHIP DE ROB LUÂND, FĂCÂNDU-SE ASEMENEA OAMENILOR, ŞI LA ÎNFĂŢIŞARE AFLÂNDU-SE CA UN OM."

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Si oamenii au fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, si noi suntem chipuri ale Sale. Daca Isus fiind chip al lui Dumnezeu, este Dumnezeu, atunci e un argument solid ca si oamenii sunt Dumnezeu. Nu asta rezulta, daca Isus fiind chipul lui Dumnezeu inseamna ca este Dumnezeul insusi, iar noi suntem tot chipuiri ale lui Dumnezeu?

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Isus era de peste 20 de ani în cer cînd Pavel a scris 1 Cor. 11:3, BC: „Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos".
N-a sus nimeni că este doar un om, este Fiul Lui Dumnezeu (și nu dumnezeu fiul), și este inferior și supus Tatălui, chiar dacă este al doilea după Tată-l său. 1 Cor. 15:27, 28, BC: „El [Dumnezeu] «a supus totul sub picioarele Lui [Isus]». Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că afară de Cel care I-a supus totul. Şi când toate Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui care I-a supus toate, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi".

5 Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus, 6 cel care, deşi avea chip de Dumnezeu, nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu. 7 Nu, ci s-a golit pe sine, a luat chip de sclav, ajungând la fel ca oamenii. 8 Mai mult decât atât, când la înfăţişare s-a găsit ca om, s-a umilit şi a fost ascultător până la moarte,

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

,, Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu," foloseste de fapt o alta exprimare pentru a spune de fapt:
"Dumnezeu fiin in sens propriu".

Oamenii sunt "creati" dupa "chipul" lui Dumnezeu, dar Iisus nu este "un om". El este Fiul lui Dumnezeu Intrupat, Cel pe care Biblia il numeste a fi CREATORUL LUMII. thinking

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Traducerea corecta a Bibliei este diferita de traducerea tendentioasa a "martorilor lui iehova".
Traducerea ortodoxa:
,, Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
,, CI S-A DEŞERTAT PE SINE CHIP DE ROB LUÂND, FĂCÂNDU-SE ASEMENEA OAMENILOR, ŞI LA ÎNFĂŢIŞARE AFLÂNDU-SE CA UN OM."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Om fără logică și care vorbești singur, dacă ai lua seama la toată Biblia ți-ai da seama că traducerea și interpretarea ta sunt aiurea.
Următoarele versete arată că Isus este egal cu Tatăl sau îi este inferior și supus? " 1 Cor. 11:3, BC: „Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos".
" 1 Cor. 15:27, 28, BC: „El [Dumnezeu] «a supus totul sub picioarele Lui [Isus]». Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că afară de Cel care I-a supus totul. Şi când toate Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui care I-a supus toate, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"supunerea" pe care nu o poate intelege gandirea limitata a iehovistului @iuri isi gaseste lamurirea in fragmentul pe care tocmai il postasem mai sus:

"Toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui."

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Fragmentul pe care la-i postat e bun doar pentru a induce în eroare turma de capre cărora li-i lene să deschidă Biblia și cred orbește toate prostiile promovate de voi.
Prostia pe care o înșiri este doar o aberație umană fără nici un suport Biblic. În plus chiar și această prostie te contrazice deoarece cînd Pavel a scris cuvintele respective Isus de mult timp nu mai era "în firea umană" ci era un spirit în cer.
Du-te și pupă idolii de balegă.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu Fiul isi pastreaza inclusiv firea umana intrucat la Judecata cartea apocalipsa Il prezinta implicit si cu natura Sa umana...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Dacă te oboseai să citești tot fragmentul de la 1 corinteni 15:20 - 28, înțelegeai că Isus este supus și va fi supus chiar și după judecată și toate celelalte lucruri.
Deci fă ce te îndeamnă imnul țării tale -" trezește-te milane din somnul cel de moarte". Viața sa umană Isus a dat-o ca jertfă de răscumpărare, și n-o mai ia înapoi, deci nu mai delira cu "natura Sa umana..."

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

- Te lovesti prea mult de termenii "egalitate" sau "inferioritate". Ia gandeste-te, ce inseamna "egalitatea" sau "inferioritatea" in familie? Este fiul inferior tatalui? Si da si nu. Prin natura umana, diferita de aceea a vietatilor domestice din curtea familiie fiul nu este "inferior" tatalui. Este un egal prin natura umana.
In privinta "ascultarii", exista binecunoscuta supunere a unui fiu sau fiica fata de mama sau fata de tata. Dar acest lucru in familie nu este asociat nici cu "inferioritatea" nici cu umilinta. Eu nu l-am auzit pe tatal meu atunci cand ii dau ascultare sa-mi "sluga inferioarta" sad

Ce spui de faptul ca in pofida ascultarii, forta fizica a fiului o depaseste pe aceea a tatalui. Cine ii mai este inferior celuilalt din aceswt punct de vedere in familie? thinking

"pozitia pe care a continuat sa aiba Iisus in cer dupa ce s-a inaltat" tine de fapt de ROLUL purtat pe umerii Sai prin Intrupare (tine de lucrarea mantuirii) tine de natura umana diferita ce CEEA CE ERA EL DIN "ZILELE VESNICIEI" - natura divina- sau atributul de CREATOR daca recunosti referirile biblice la numirea Sa ca si CREATOR.
Spune-mi te rog ce anume ti se pare ca fiind "ilogic"...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Cum de ai răspuns și n-ai scris iarăși pentru tine? rolling on the floor
" Prin natura umana, diferita de aceea a vietatilor domestice din curtea familiie fiul nu este "inferior" tatalui. Este un egal prin natura umana. " - De principiul autorității ai auzit? Ceva asemănător e și în armată, un colonel e tot om dar va fi supus întotdeauna unui general. Și în familie, un fiu este supus tatălui său.
" forta fizica a fiului o depaseste pe aceea a tatalui." - Vorbești prostii, e o comparție prostească deoarece feciorul meu va fi mai puternic ca mine cînd voi slăbi din cauza bătrîneții, ceia ce nu se aplică sub nici un chip la Tată-l ceresc care nu îmbătrînește nici o dată. Dă-ți seama ce vorbeti. big grin
"Spune-mi te rog ce anume ti se pare ca fiind "ilogic"." - cam tot, filozofie umană fără suport biblic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pacat.Nici pe dinti nu trebuie sa te speli in ziua de Paste.

| MistretulPufos a răspuns:

Daca cineva iti pune noroi in cap, ce faci?

| Cliar a răspuns:

Preferi sa fii pacatos in fata unor fanatici ortodocsi ( apropo nu e pacat sa te speli in zi de sarbatoare ) fiindca ei considera acel lucru a fi ceva rau, sau sa ramai nespalat si dupa alti credinciosi sa te injure ca niste oameni "buni" ca nu te-ai spalat?