| anonim_4396 a întrebat:

intrebare de curiozitate: Ce faci daca ai facut un pacat foarte mare si nu il poti spune de rusine cand te spovedesti? thinking funda!

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Inavuabilul nu exista in spovedanie, potrivit crestinismului.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu este o rusine sa te spovedesti in fata duhovnicului tau, orice pacat, trebuie marturisit sa nu iti ingreunezi sufletul, o rusine mare, ar fi daca ai faptuit un incest, dar cred ca nu este cazul, si chiar si asa sa fie, il marturisesti.
O zi bunahappy

| danay72 a răspuns:

Important e sa iti ceri sincer iertare lui Dumnezeu si sa nu mai faci acel lucru.

| milan9 a răspuns:

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute" (Spovedania -lucrare încredinţată in Noul Testament Bisericii)

(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| milan9 a răspuns:

Chiar în ciuda unor exemple negative referitoare la preoţia evreiască a fariseilor, Fiul lui Dumnezeu a inclus cu toate acestea misiunea preoţilor în linia activităţii Bisericii pe care a întemeiat-o pentru mântuirea oamenilor (subliniind durata misiunii lor: „până la sfârşitul veacurilor"). A considerat ABSOLUT NECESARA lucrarea lor de transmiterea a harului si a învăţăturilorin Biserica Sa.

Hristos nu a spus in gluma când a spus: "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." (Fapte 20, 28)

| milan9 a răspuns:

Ioan 20, 22-23: "Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

Acest text, în contextul lui foarte clar, reprezintă cuvintele Mântuitorului referitoare LA UN GRUP RESTRÂNS: aceia erau doar apostolii, iar mai apoi, doar episcopii si preotii. Lor li s-a încredinţat misiunea de a transmite harul divin…
- "Şi Simon văzând că prin "punerea mâinilor apostolilor" se dă Duhul Sfânt..." (Fapte 8, 18)
- "Zicând: Daţi-mi şi mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt." (Fapte 8, 19)

| milan9 a răspuns:

Omului nu se rusineaza asa nici in fata psihologului (ca sa nu mai spun de medic, desi este fata in fata cu el) sa-si deschida sufletul cu toate problemele sale mai mult sau mai putin jenante, si atunci de ce ar resimti ca pe un obstacol manifestarea sinceritatii fata de o persoana prin care lucreaza harul lui Dumnezeu, o persoana pe care NU o poti impresiona prin nici o fapta pe care el sa nu o mai fi auzit deja la spovedanie...

Fara aceasta sinceritate spovedania nu este valabila, iar falsificarea ei devine un pacat in sine foarte greu...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te-ai dus degeaba la spovedit! daca tu te duci la doctor si el te intreaba ce te doare, care e motivul prezentarii tale la el, tu ii spui : IA GHICI! sau ii spui ce te doare?

| sublime89 a răspuns:

Nu-l spui.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu ma spovedesc popilor care baga banii bisericii prin buzunare, fac afaceri, conduc mertane sau beau bere si vin pana sting, pe care de altfel le iau in vazul tuturor de la chioscul din colt tarandu-si copilul de 5 ani dupa ei.

| Jardelin a răspuns:

Buna intrebare!

Parintele Arsenie Boca spunea asa: "Altă pricină care te împiedică de la spovedanie este că judeci preoții; ești nemulțumit de preot; iar de care-ai fi mulțumit, ți-e frică! La unul nu te lasă păcatele lui, la altul nu te lasă păcatele tale."

Adevarul e ca sint pacate pe care ne este foarte greu sa le marturisim preotului! Dar stii de ce? Pentru ca noua ni se pare ca exista o ierarhie prestabilita a pacatelor si ca unele pacate sint mai mari decit altele.

Hai sa ne gindim putin la urmatorul scenariu (iar o sa spuna NOname ca am o imaginatie bolnava, dar imi asum riscul): sa presupunem ca tu ai facut urmatoarele doua pacate. Intr-o zi te-ai dus in grajd si ai facut sex cu Joiana, iar intr-o alta zi unei femei mai in virsta care se grabea in fata ta, i-a cazut 100 de lei din buzunar si in loc sa ii dai banii, te-ai bucurat si i-ai pastrat pentru tine. Care pacat il marturisesti mai usor preotului? Cu siguranta cel cu in care ti-ai pastrat suta de lei, considerind ca este un pacat mai mic si mai nevinovat.

Am o veste trista pentru tine! Pacatul in care ti-ai pastrat suta de lei, desi stiai a cui este si puteai sa restitui banii, este infinit mai mare decit primul pacat! Pentru ca din cauza ta a murit un om! Acea femeie se grabea sa ajunga cit mai repede la o farmacie deoarece sotul ei cardiac prezenta semnele de debut ale unei crize cardiace, iar medicamentele care i-ar fi calmat inima tocmai s-au terminat in ziua precedenta. Din cauza ca femeia ajunsa la farmacie fara bani si a pierdut prea mult timp cu procurarea altei sume de bani pentru a cumpara medicamentul salvator, sotul ei a murit. Intirzierea a fost fatala!

Acum dupa ce stii care este adevarata dimensiune a pacatelor tale, te duci la preot cu constiinta incarcata, iar eu te intreb, care pacat il vei marturisi mai usor? Cu siguranta primul, si ai fi preferat din toata fiinta ta ca cel de-al doilea sa nu existe!

Asadar draga anonimule, sa nu-ti fie greu sa marturisesti preotului si cel mai rusinos pacat, pentru ca pacatul tau s-ar putea sa fie doar... rusinos, spre deosebire de al altuia care nu pare atit de rusinos, dar care are consecinte triste!

Recent am discutat cu un amic, un baiat obisnuit dar cu o inima mare, despre marturisirea pacatelor la preot si mi-a spun la un moment dat asa: "In urma cu 5 ani cind m-am spovedit prima oara dupa mult timp, fara sa vreau am inceput sa lacrimez, iar apoi acea lacrimare s-a transformat intr-un plins cit se poate de adevarat! M-a lasat preotul sa pling cred ca vreo 5-10 minute in liniste, dupa care am continuat spovedirea. Cel mai frumos sentiment dupa acea marturisire a fost ca puteam sa privesc pe oricine in ochi! Pe parinti, pe prieteni, lumea pe strada, etc." Asta iti doresc si tie din tot sufletul!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Ce crezi: păcătuim înaintea lui Dumnezeu sau a oamenilor?

Atunci cui ar trebui să-i vorbim în primul rând despre păcat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diavolul iti spune ca te faci de rusine daca spovedesti acel pacat! De aceea, sa-ti marturisesti orice pacat ai avea, ca sa-ti fie iertat, fiindca jertfa Mantuitorului rascumpara toate pacatele noastre, oricare ar fi ele.

1 Ioan 1:9 "Daca marturisim pacatele noastre, El este credincios si drept, ca sa ne Ierte pacatele si sa ne curateasca pe noi de toata nedreptatea."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il poti spune alta data.

| TPUuser199 a răspuns:

Trebuie sa il spui, lasa rusinea ca nu te mananca parintele

| ada92 a răspuns:

Dumnezeu nu-i autorizează pe oameni să ierte păcatele comise împotriva lui. Numai el le poate ierta. Biblia spune clar: „Dacă ne mărturisim păcatele, [Dumnezeu] este fidel şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de toată nedreptatea" (1 Ioan 1:9).
Întrucât numai Dumnezeu poate acorda iertare, aceste păcate trebuie să-i fie mărturisite lui. Dar pe ce bază poate fi acordată iertarea? Biblia ne spune: „Aşadar, căiţi-vă şi întoarceţi-vă, ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină timpuri de înviorare de la însuşi Dumnezeu" (Faptele 3:19). Iertarea nu se obţine deci doar pe baza faptului că cineva îşi recunoaşte şi îşi mărturiseşte păcatul. Cel ce a păcătuit trebuie să fie dispus să renunţe la conduita sa greşită. Adesea, acest ultim pas se uita.

| Nodata a răspuns:

Nu rezolvi nimic cu ritualurile popilor : spovedanii, moaște, traditii! acestea nu sunt altceva decat superstitii!
NIMIC nu se rezolva, fiindca,, ei''urmaresc altceva de la turma! http://www.youtube.com/watch?v=V9of09XbRwE&feature=youtu.be