| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Ma puteti lamuri si pe mine cu urmatoarea intrebare? De ce crestinismul nu crede in existenta vietilor anterioare si in conceptul de "karma"? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Pentru ca baza crestinismului este in a crede in Dumnezeu! daca crezi si in altceva atunci il renegi pe Dumnezeu!
Nu poti poti sluji 2 stapani: ori esti cu Dumnezeu si asculti poruncile lui, ori esti cu satana si faci ce te duce mintea sau la ce te indeamna lumea sau ce mai e la moda acum, cum ar fi Karma!
A crede intr-o viata anterioara inseamna ca nu exista rai si nici iad, deoarece biblia/credinta ne spune ca dupa viata asta mergem in rai sau iad, fiecare dupa merite nu ca reinviem in alta persoana sau animal.
Aceste 2 credinte se ciocnesc cap in cap, nu le poti crede pe amandoua, trebuie sa decizi de care parte esti!

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca ideea reincarnarii a aparut in iudaism tarziu, cu Sefer ha Gilgulim, iar Isus era un evreu apocaliptic. Adica el credea ca sfarsitul lumii va veni in cursul generatiei cu care discuta el. Deci nici el nu era interesat de reincarnare, ci de invierea mortilor.

| ania a răspuns:

Crestinismul crede ca cei ce isi amintesc de vieti anterioare au fost de fapt posedati de acelasi demon si de aceea au acrasta impresie.
Nu crede in karma pentru ca in crestinism Creatorul il cionsidera pe fiecare om responsabil de alegerile luu, nu are o kaema care vine pesre el inevitabil. Avem liber arbitru s vom da socoteala in fata Creatorului de toare alegerile noastre.

| RAY a răspuns:

Sa nu uitam că și evrei îl considerau pe Iisus că fiind Sf Ilie iar el nu ia contrazis, exista ceva referire la anumiți profeți reîncarnați, dar sectacti sunt spălați pe creier, ei au Biblia lor, citește vechiul testament versiune mai veche

| EestiSodalane a răspuns:

Deoarece în Crestinism considerăm că persoana umană este unică și are o identitate și o demnitate eternă. Dumnezeu face sufletul pentru trup și trupul pentru suflet și ambele sunt parte din cine ești.
Religiile care predică reîncarnarea nu respectă unicitatea și demnitatea eternă a persoanei umane.