| bestintheworldnarcis a întrebat:

Buna TPU sunt cam nelinstit m-am dus la un prieten acasa (cel mai bun prieten al meu) si venise bunicasa care este martor al lui iehova si incepu sa spuna tot felul de lucruri cu care nu-s de acord
ce credeti sai cred pe acesti oameni(martori lui iehova) nu stiu si mau incurcat foarte rau ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Nu te mira de faptul ca ei sunt specialisti în manipulare şi spălarea creierelor...
Toate teoriile acelea stranii ale lor sunt perfect demontate si desfiintate de ansamblul Scripturii, de istoria Bisericii, etc...

| M25M a răspuns (pentru milan9):

Numai ei sunt specialisti in manipulare?

| Oleg20 a răspuns (pentru milan9):

Noi nu spălăm creiere şi nu manipulăm pe nimeni, poate că tu crezi aşa dar în realitate noi doar le expunem altor oameni convingerile noastre. Dacă unii le acceptă nu înseamnă că spălăm creiere sau îi manipulăm.
Ar trebui să-ţi deschizi ochii mai larg şi să analizezi mai mult lucrurile.

24 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Eu sunt o Martora a lui Iehova si daca tu vrei sa te convingi daca ce a spus e adevarat cauta in Biblie, vei vedea ca asa e.Mai multe despre convingerile Martorilor lui Iehova poti gasi pe situl jw.org.Dar daca ai o nelamurile cu privire la ceva ce ti-a spus, poti sa imi spui si cu placere iti voi raspunde care e punctul de vedere al Bibliei.

| bestintheworldnarcis explică (pentru danay72):

Frate sti ceva eu nu o sa devin martor al lui iehova si nu am nevoie de informati te-ai prins ce mi-a zis a fost foarte urat ca cica sarbatorile noastre sunt satanice
si tot felul de lucruri sunteti o "o secta"

| danay72 a răspuns (pentru bestintheworldnarcis):

Pe tine te interesa cum sunt martorii, eu am vrut sa iti prezint un punct de vedere obiectiv legat de noi. Apoi, ca o persoana sa devina martora, trebuie ca sa studieze mult timp Biblia si sa aplice Biblia, abia apoi daca vrea face pasii biblici pentru a se boteza.Si noi nu obligam pe nimeni.La usile oamenilor, doar purtam discutii biblice si ii ajutam pe oameni sa inteleaga ca Biblia este o carte foarte utila.

| milan9 a răspuns (pentru bestintheworldnarcis):

"Biblia este o carte foarte utila" a Bisericii, ori "martorii" s-au indepartat de Biserica crestina cat au putut ei de mult si inca se mai straduiesc sa se indeparteze in continuare.

Fiul lui Dumnezeu a lasat o singura Biserica dar a profetit ca aceasta nu va suferi nici o "intrerupere" si nici o greseala...

| bestintheworldnarcis explică (pentru danay72):

Frate ce nu incelegi lasa-ma in pace nu vreau sa mai aud de voi niciodata ce nu ie clar voii traduceti gresit cuvinte din "biblie" dar nu se numeste biblie la voi (martori lui iehova) ci new world (lumea noua) nu. Asa ca sunteti niste mincinosi! ok

| milan9 a răspuns:

Vei intelege mai multe lucruri despre ei daca te uiti putin in istoricul lor (si-au modificat teoriile pana acum de zeci de ori...):

Având aceleasi rădăcini cu adventistii, Martorii lui Iehova s-au hazardat să profeţească data sfârşitului lumii.
Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii "profeţiei" legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul şi-ar fi instaurat un Regat în ceruri (de unde şi până unde această imaginaţie bogată!?!).

După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a aventurat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918.

Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ!?! În acest sens, secta a strâns bani şi a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei(!) pe cei trei, dar în care, bineînţeles că s-a "instalat" el singur!

Presedintele Knorr a renuntat la falsa "profeţie" că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Evident, el este cel care s-a stabilit în luxoasa vilă!

Knorr a "refăcut calculele" si în 1961 a început să anunte anul 1975 ca dată sigură pentru întemeierea Împărătiei lui Dumnezeu. Trecând si anul 1975 fără să se întâmple nimic, în cadrul sectei s-a declansat o criză puternică şi aproximativ un milion de membri au plecat.

Criza se pare că nu a fost încă depăsită, întrucât secta nu îndrăzneste să lanseze un alt termen pentru sfârsitul lumii, pentru a ţine aprins zelul şi entuziasmul adeptilor.

Potrivit Scripturii, profetia neîmplinită este caracteristica de bază a unui profet mincinos (vezi Deuteronomul 18, 21-22).

| Oleg20 a răspuns (pentru milan9):

Eşti cam dus cu pluta.
Ar trebui să te documentezi mai bine în legătură cu aceste date, încearcă să faci acest lucru pe www.jw.org.

| bestintheworldnarcis explică (pentru Oleg20):

Eu eu sunt dus cu pluta eu nu cred adica nu eu spun sa nu mergem la biserica sau ca sarbatorile inchinate lui dumnezeu nu ar trebui sa le sarbatorim voi o spuneti dar va las in lumea voastra imaginara asa ca voi si cu toate sectele din lume sunteti asa nu eu. frate de ce crezi ca s-a inventat acest cuvant de ca am fos plictisiti si am spus hai sa mai bagam un cuvant nou.nu pentru ca sunt unii oameni asa

| milan9 a răspuns:

Una din cele mai serioase probleme a lor este faptul ca interpreteaza Biblia pe directii gresite, directii oferite de liderii cultului, directii schimbate periodic dupa impresiile liderilor...
Initiatorii cultului s-au considerat dintotdeauna a fi mai presus de Scriptură, insusi "fondatorul" organizatiei iehoviste, Charles Taze Russel, fiind cel care a ajuns să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?). De unde oare pretentia aceasta?
Astfel, ei şi-au luat singuri dreptul de a trunchia şi denatura sensul Scripturii după cum au voit.

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor SE MODIFICĂ PERIODIC prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA... thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"interpreteaza Biblia pe directii gresite"... si lasa-ma sa ghicesc... cei din ramura ta o interpreteaza corect.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scriptura cu acest scop fost lasata, sa corespunda unui singur "mesaj" transmis, fara contradictii...

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca fiecare din cele peste 20 000 de religii crestine detin adevarul despre "mesajul" scripturii....ca sa nu mai amintesc ca exista unii care au interpretari personale...ideea e ca daca esti credul crezi, cum, nici n-are importanta, daca nu, nu!

| bestintheworldnarcis explică (pentru anonim_4396):

Frate sunt ortodox da o interpreteaza foarte bine

| milan9 a răspuns (pentru bestintheworldnarcis):

Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| Holiday a răspuns:

E doar o alta varianta a cunoscutei povesti numita "Biblia". Logic ar fi sa nu crezi o iota din ce zic.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa sunt cei instabili care nu au o radacina puternica in credinta ortodoxa, cum vine cineva si deschide gura = un vanticel, l-a destabilizat imediat si l-a smuls si din ceea ce i se parea ca stie

| M25M a răspuns:

Cred ca este irelevanta apartenenta religioasa. Mersul la biserica nu te face un om bun. Axeaza-te pe fapte, fii o persoana buna si indiferent ce religie alegi macar lasi in urma un exemplu de om bun, nu de crestin bun, sau baptist bun etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"sai cred pe acesti oameni"
Era vorba despre o batranica initial.
Depinde ce ti-a spus.
Faceti galagie mai putina
Incercati sa nu va masturbati cu mine de fata, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti vezi de treaba.io am discutat cu martorii cateva luni bune.dar le-am spus de la inceput ca vreau sa raman ortodox, doar vreau sa discutam si atat.iti pot spune ca de cate ori discutam era o distractie totala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe credinta ta daca ai una si nu lua in seama ce spun altii. Asa-s astia sar pe tine sa te converteasca.

| ada92 a răspuns:

Nu ceea ce spun altii trebuie sa crezi (indiferent de religie), ci ceea ce spune Biblia. Daca acea batranica ti-a citit din Biblie, sau ti-a spus versete din ea poti sa cauti sa vezi daca intr-adevar asa e. Cuvantul lui Dumnezeu este mai presus de orice. Inainte sa crezi ceva sau sa condamni fa cercetari Fapte17:11 Matei 7:13, 14.

| Oleg20 a răspuns:

Fă ce vrei, dacă doreşti ascultă-i dacă nu ignoră-i.
Dacă doreşti să afli unele lucruri despre martorii lui Iehova, întreabă-mă întrucît sunt unul dintre ei.