| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Sunt cresştin-ortodoxă, dar nu ştiu foarte multe despre religia mea. Aş vrea să vă întreb ceva legat de preotul duhovnic. Cum îți devine un preot duhovnic? Dacă te spovedeşti de mai multe ori la el acesta îți devine preot duhovnic sau trebuie să îl rogi să îți fie preot duhovnic. Vă rog să mă ajutați.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca ce ii povestesti este interesant, o sa-ti propuna el sa iti fie duhovnic.

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Esti om. PD pentru OAMENI se cheama PSIHOLOG. Daca vrei sa ramii la stadiul de nevertebrat pupator de moaste... go 4 a duhovnic. Sint pe toate drumurile de-astia. Bani sa ai!

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Decât să mă consider o maimuță mai bine aşa, oricum fiecare alege ce vrea să creadă până la urmă. Nu era nevoie să mă insulți doar pentru că tu ai o părere diferită. Dacă tu consideri aşa nu te mai băga şi gata, nu căuta să insulți oamenii pentru că nu te văd prea bine.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Maimutele sunt mai evoluate din punctul asta de vedere. De fapt cam orice animale, nu se apuca sa duca mincare si chestii stralucitoare unuia care le spune povesti.

| GdX a răspuns:

Daca te supara ceva cel mai bine ai vorbi cu un psiholog. La preot poti sa ii spui pacatele ce le-ai facut sau lucrurile pe care le regreti ca le-ai facut.

| VelaJohnny a răspuns:

Cred ca ai primit deja raspunsul, dar am si eu o intrebare pentu tine, anume de ce doresti sa ai un duhovnic? Pentru a afla mai multe despre ortodoxie sau?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce va gasiti toti sa comentati? Am pus doar o intrebare ca sa aflu un raspuns. Daca nu aveti treaba nu va mai bagati. Eu cel putin cred ca nu este nevoie sa ne amestecam in viata celorlalti, trebuie sa ii respectam pe cei din jurul nostru si sa nu ii judecam dupa alegerile facute. Si daca tot nu ne convine ceva macar sa tinem pentru noi nu sa ii facem pe ceilalti sa se simta prost.
Vreau sa le multumesc celor care au incercat sa ma ajute si care au avut raspunsuri decente, apreciez.
Ceilalti va sfatuiesc macar sa incercati sa fiti niste OAMENI mai buni.

| ExprimareLibera a răspuns:

"...nu stiu foarte multe despre religia mea." Nu mă surprinde

| Ecaterina2016 a răspuns:

Strămoșii nostri sunt maimuțele fie ca unii accepta sau nu adevărul științific. Lăsând asta la o parte poți sa te spovedești direct Dumnezeului in care crezi, nu îți trebuie preoți ca intermedirI. Dacă stai intr-o zona rurala comunitate mica și te duci și spui preotului (de exemplu) ca ai facut sex in 3...crede-ma ai toate șansele sa afle toată localitatea. Sa nu uitam ca cei mai mari turnători în perioada comunista erau chiar acești duhovnici. În viața trebuie sa ai mare grija cui iți încredințezi cele mai intime gânduri.

| Drimmero a răspuns (pentru Ecaterina2016):

La ce mentalitate au unii,, chiar nu ma indoiesc ca nu se trag din maimute. Inca se mai ramane la nivelul de cocotiere si caverne...

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Cred ca răspunsul meu a fost decent deși nu sunt o persoana religioasa. În fine fiecare crede în ce vrea și înțelege ce dorește.

| Drimmero a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Rivalitate mai mare intre religie si stiinta n-am mai vazut, decat pe site-ul asta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Ecaterina2016):

„adevărul științific" - is curios cum reusesti sa demonstrezi aceasta teorie, deoarece si evolutionistii se straduiesc inca sa demonstreze treaba asta happy Hai, fi prima care sparge gheata si scoate evolutia de sub teorie, demonstrand-owinking

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Teoria evolutiei a fost dovedita stiintific de foarte multe ori, inclusiv biserica catolica o accepta

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Serios? In cazul asta, de ce se feresc evolutionistii sa discute subiectul aparitiei vietii pe Pamant? Unii evolutionisti sustin ca viata a aparut in lagune putin adanci sau in adancurile oceanului, si ca in tr-un astfel de mediu, compusii chimici s-au grupat spontan in structuri sferice, formand molecule complexe si reproducandu-se. In opinia lor, toate formele de viata s-au dezvoltat din una sau mai multe dintre aceste celule primare „simple".
Altii evolutionisti nu sunt de acord cu asta. Ei presupun ca primele celule sau cel putin componentele lor principale au fost aduse pe Pamant din spatiu, prin meteoriti sau asteroizi. Stii de ce presupun ei astea? Deoarece in pofida eforturilor depuse, ei nu au reusit sa dovedeasca ca viata a aparut spontan din molecule nevii. Documenteaza-te despre ce a spus Alexandre Meinsesz in 2008, concluzia lui dupa 50 de ani de cercetari al acestui subiect.
Pentru o celula „simpla" e nevoie de proteine. Proteinele contin cel putin 200 de aminoacizi. Pentru obtinerea proteinelor, e nevoie de ARN, iar ARN-ul fara pteine nu poate fi produs. Care-s sansele pentru a „aparea" o celula, chiar daca, sa presupunem ca ar „aparea" in acelasi loc si proteinele, si ARN-ul?
Probabil ca nu intelegi prea bine ce iti spun, daca nu cunosti teoria evolutiei. Asta e fundamentul evolutiei, aparitia vietii, si nu sunt dovezi care sa sustina ca viata a aparut spontan din materie nevie, astfel ca s-a prabusit de mult, insa multi nu se documenteaza cu adevarat si nu-s pun intrebari, ci accepta usor multe lucruri. Sunt destui oameni de stiinta care resping teoria evolutiei dupa ce au inteles cum stau lucrurile cu ea, gasindu-i nereguli, cum ar fi cea spusa de mine mai sus, devenind creationisti ori ramanand in continuare evolutionisti si cautand sa caute explicatii asupra teoriei evolutiei, sau cautand alte metode de a demonstra ca viata a aprut spontan. In plus, nu-i nici un motiv de lauda ca biserica catolica a acceptat teoria evolutiei laughing cate nu accepta acea religie saraca...
Daca e condorm spuselor tale, ca a fost dovedita de multe ori, si stiintific, nu doar formulandu-se o teorie, si pe baza ei cautandu-se argumente care sa o sustina, atunci n-ar trebui sa se numeasca teoria evolutiei, ci mai degraba, zic si eu doar, legea evolutiei, sau alta denumire oricum. Faptul ca e inca la stagiul de teorie spune multe despre evolutie. Sunt multe lucruri de clarificat si de dovedit in continuare asupra ei, ce spui tu lasa impresia ca e finalizata si ca nu se mai depun eforturi pentru a o elucida.