| CinevaAnonimă a întrebat:

Voi,restul crestinilor ortodocsi de pe TPU,de ce nu va implicati la aceasta categorie numita,,Religie"?

V-ati gindit ca aceasta categorie ar putea fi plina de atei la un moment dat? Nu vreau sa supar pe nimeni, vreau doar sa va indemn sa participati si voi la aceasta categorie.

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Intrebare puerile. Se cunoaste ca ai 12 ani.

| danay72 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa aleagă ce sa creadă. Dumnezeu nu obliga pe nimeni și nici noi nu putem face asta. E adevărat ca suferim ca nu îl cunosc pe Dumnezeu și cat de minunat e.Dar e decizia lor. Putem sa ii tratam cu bunătate si respect, pentru ca asa vad cum trebuie sa fie un creștin adevărat.

| RAY a răspuns:

Crestini? in Romania? poftim? nu exista asa ceva, nu exista un singur crestin in Romania unul singur daca exista ma convertesc eu maine la religia voastra exista doar crestini cu numele fara habar de propia biblie, ateii reprezinta nici macar 1% din populatia romaniei si chiar asa Romania este nr 1 la toate aspectele negative din europa de fapt ne putem compara doar cu cele mai sarace tari din africa dar in viitor ne vor intrece si alea, romanii si credinta ce sa spun

| Mayhem666 a răspuns:

Cine te-a suparat?
Daca aceasta categorie ar fi plina de atei, inseamna ca ar fi plina de intrebari si raspunsuri inteligente, si ar avea loc niste dezbateri in care s-ar aduce argumente plauzibile, nu povesti de adormit copii.
Daca oamenii nu vor sa intre pe aceasta categorie, nu-i poti obliga. Fiecare intra pe ce categorie vrea.

| GdX a răspuns:

Daca spui ca nu se implica ortodocsii de ce ai pus aici intrebarea si nu oriunde alt undeva? Ca e logic ca nu sunt credinciosi aici, doar atei.

| Staind a răspuns:

Pentru ca e o cocina cu dezbateri fara sens despre chestii fara sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e plina deja de atei, si in curand toata lumea va fi plina de atei, pana se vor inchide bisericile si va incepe prigoana.va tine asta pana cand lumea va merge din rau in mai rau,din cauza celor fara Dumnezeu incat le va fi groaza de lumea pe care au visato si facut-o dupa mintea si apucarturuile lor, iar atunci vor cauta niste oameni, despre care au auzit de la stra-strabunicii lor ca ar fi existat si cunosteau legea morala, dar negasindui vor intra in deznadejde crunta si pentru ei, si pentru copii lor din cauza vremuruilor ce vor veni peste ei.mai departe stiti si voi,dar sunt doar povesti,vedeti-va de treaba.Ce terorism? ce crime? stiinta face totul,stiinta va rezolva totul, stiinta e atotputernica si atotstiutoare. eiii, nu prea sda zile de trait ca nu poate, si nici maladiile inventate de om nu prea le poate stapani, dar si astea-s tot povesti.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

''in cuand toata lumea va fi plina de atei''si acestea sunt povesti ''jorpalul''religia nu o sa dispara niciodata laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Ba da Dragos.Va disparea asa cum s-a imputinat de la moartea bunicului meu, acum 3 decenii, asa va dispare cum vad cu ochii fiindca este scris asta.Si vad in jurul meu, un lucru; din trei unul mai cunoaste ceva religie dar doi sun rokeri cu apucaturi sataniste.din 50, 5 mai cred oleaca, vreo 5 nu-s siguri 25 sunt satanisti si restul atei dar nedefiniti concret.deci,religia va disparea asa cum vor disparea si banii, si natiile vor fi amestecate si va disparea notiunea de roman, neamt.agarean,ponolez ori tzagan.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Va disparea, va disparea, dar atunci cand va disparea si omul de pe planeta, pana atunci, o sa visam frumos, fiecare imaginadu-si divinitatea dupa chipul si asemanarea lui, popii si-l imagineza ca un mos cu par alb imbatranit cu zile, caci asa la descris(imaginat) cei care au scris biblia, musulmanii si-l imagineaza pe allah, adica acelasi dumnezeu, dupa cum vor muschii lor, budistii altfel, e.t.c. fiecare cu dumnezeul lor imaginar.banii nu o sa dispara nici odata, asta ar insemna sa ne intoarcem inapoi in epoca primitiva cand schimburile se faceau in natura, poate vrei sa spui in viitor va predomina o singura moneda adica euro caci asta se vrea, in america va ramane dolarul, fiecare continent va avea o singura moneda cu asta sunt de acord, dar sa spui ca va disparea iarsasi este o poveste de a ta, natiile vor fi amestecate? asta nu e nimic nou, natiile demult s-au amestecat intre ele laughing) mare branza. satanistii - aia sunt niste tembeli, satanel, aghiuta, sau spune-i cum vrei tu, nu exista acest cuvant a fost inventat de popi, exista in imagintia lor aia bolnava.Parca esti copil, in fine, stai linistit ''Jorpalul'' religia nu o sa dispara atat timp cat exista fiinta umana pe pamant.asadar vise placute in continuare la dumnezeul tau imaginar oricare ar fi el.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo ''jorpalul'' din 3 unul cunoaste ceva religie, grresit, din 3 nici unul nu stie ce inaseamna ''religie'' romanii se duc la biserica de frica nu din respect, si chiar daca se duc stau ca popandaii si nu inteleg nimic, daca-i intrebi ceva din biblie habar nu au, nici macar nu cred ca au citit-o vreodata, deci aia care se duc la biserica nu sunt niste credinciosi adevarati se prefac ca cred si ei in ceva, dar sunt farisei, asa ca decat fariseu mai bine ateu sau liber cugetator, si apai in Romania nu exista atei in adevaratul sens al cuvanului, cel putin asa cred eu, daca vrei sa cunosti atei adevarati si educati si periculosi du-te in Germania sau America, Olanda, Anglia. Stephan Hawking asta e un ateu convins, dar inteligent cel mai tare astrofizicean, Richard Dawkins un etolog, biolog si asta e un ateu, Leonard Susskind asta nu mai e un ateu dar nici tembel sa se lase manipulat religios.In Romania nu o sa intalnesti ateii cum sunt Stephan sau Dawkins, de fapt il avem pe Iliescu laughing) dar ala e o jigodie nu e ateu. Deci ce vezi tu in jurul tau este o iluzie, aia nu sunt atei aia sunt niste ametiti, si aia care i vezi tu ca se duc la biserica sunt farisei.habar nu au de religie/biblie.Ca si popii ei isi imagineaza doar ca exista un mos in ceruri si caca maca.Te manipuleza fara sa iti dai seama si tu ca un adevarat credincios pui botul. a era sa uit, nu uita sa donezi ceva bani pentru catedrala prostirii a pardon mantuirii neamului.Ciao

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Vreau sa spun ca in urma unei crize emari,in care banii isi vor pierde valoarea de tot fiind tipariti in nestire de cei puternici pentru a ascunde furturile si neputinta lor de a conduce tarile, si in numele redfucerii furturuilor, talhariilor, evaziunii fiscale si altor inginerii financiare, banii vor ajunge ca frunzele batute de vant pe strazi si nu-i va mai lua nimeni.atunci se va trece la ciparea populatiei, punanduse acel semn fara de care nimeni nu va mai putea cumpara ori vinde ceva.Nu stiu daca ai la cunostinta de folosirea cipurilor deja de catre multe firme mari globale multinationale, dar vom trece toti la implantare fiindca daca vei voi sa traiesti tu si copii tai, ori copii tai daca ei vor apuca acele vremi societatea si cei ce vor sa conduca lumea, vor avea toate parghiile puterii, sa oblige si sa faca toata lumea asa cum ei vor voi.cat despre religie,draguta ti-ar conveni sa fie adevarat si sa te imbeti cu apa rece dar nu e posibil, asa ca vei bea si tu din pagharul cu necuratii ale curvei celei mari, ma tem ca deja ai inceput, dar fii pe pace, sunt sf-uri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Ba dragos? ne vom alatura in terra intregului neam omenesc care sigur au murit,pana acum,iar dupa noi vor veni inca multi stepeni haukingi si daukinsi se vor alatura si ei noua. problema e stii care? traim putin,cat o clipa in raport cu vesnicia,ai vazut ce spunea preotul ala? m-am nascut din mama drept in mormant,viata a fost vis,important e altaceva nu gogaielile noastre pe TPU,poate tie ti se pare mult,poate nu ai bagat in sama ca aici nu ai fost nicaieri inca si poate nici nu vei fi, dar odata si odata, fie roata cat de patrata, tot se va intoarce odata.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bla,bla,bla si bla, bla, bla inginerii financiare au fost de cand lumea si vor mai fi, crize au fost si vor mai fii si financiare si alimentare, cipurile nu mar deranja chiar deloc, chiar daca poarta numarul ala 666 - numai aia cu gandire intoxicata de popi care vezi doamne e numarul hiarei, dar atat i duce capul pe unii sa inventeze tot felul de dracusori,cat despre religie ti-am spus este falsa si este folosita de stat pentru a putea manipula, indobitocii, turma de oamenii, banii nu vor ajunge ca frunzele asa cum visezi, ei vor avea valoare in continuare si se va ajunge in final la o singura moneda, cum este si normal de altfel, euro.(toti suntem sclavii banului)nimic nu poti face pe lumea aceasta daca nu ai bani, caci doar traim intr-oi lume materiala.chiar si tu este un sclav al banului,. Iar curva ceea mare este politica si religia din care toti de imbatam, sau tu ei fi mai cu mot, vreun sfant laughing)) peste tot religia si politica ne conduc ne manipuleaza si habar nu avem, auzi jurpalule religia asta crestin-ortodoxa acum s-a linistit tinand cont de trecutul religiei crestine nu a avut un trecut luminos, ba din contra a avut un trecut intunecat, zi mersi ca nu faci parte din religia musulmanilor, caci de dimineata iti dadeau trezirea preotii lor care stau intr-o mosche si striga din toti plamani de pe la 5 sau 6 dimineata chemarea la rugaciune din coran eu am stat vreo 10 zile in Antalya si dimineata i auzeam gura preotului, poate ai fost si tu vreodata plecat in Turcia imposibil sa nu fi auzit chemarea de dimineata. mie mi se pare o mitocanie dar in fine fiecare cu religia lor.deci fi si tu pe pace caci banii nu o sa dispara nici odata si nici religia, ti-am spus eu cand o sa dispara cand nu o sa mai fie talpa de fiinta umana pe pamant atunci nu o sa mai existe nici religie si nici bani.Ne vom alatura in pamant intregului neam, si care i problema moartea e naturala, nimic nu este vesnic nici macar sistemul asta solar nu o sa fie vesnic, pentru ca materia este intr-o contiua evolutie si schimbare, astea sunt legile fizicii si chimiei si matematici, daca nu am murii ar fi fost dezastru pe planeta aceasta, ia gandeste-te deja suntem peste 8 miliarde de ametiti, unde mai pui si animale si vegetatia, deci totul este un echilibru unii mor si se nasc altii e adevarat ca omul cel mai distructiv animal a cam stricat echilibrul natural reusindsa distruga ecosisteme, sa rada de pe pamant unele rase de animale si vegetale, dar asta e, atat ne duce capul, au mai fost civilizatii care au disparut, asa ca nu e nici o problema noi in fata universului suntem nesemnificativi.Nu ma interseaza ce zice unul sau alt popa, caci sunt la fel de smecheri ca si restul oamenilor, si popii sunt oameni chiar daca se ascund sub barba aia neagra si lunga si vesmintele acelea preotesti (sutana). probabil tatal tau e preot sau faci parte din vreo secta crestina, de i tot dai cu curvacea mare sau cu numarul din cip, auzi daca ai 666 de milioane de ron, si te deranjeza numarul acesta, nu mi dai mie laughing)) hai pa viseaza in continuare la curvacea mare si la cip, doar ca, vezi ca si tu ai gustat din cupa curvei doar ca nu stii tu, sau nu recunosti, poate nici in fata zeului crestin nu o recunosti, asta daca exista vreun zeu dupa moarte daca nu, nu,. deci nu veni si fa pe prea -curatul sau incerci sa fi mai catolic decat papa, caci nu esti. esti la fel o apa si un pamant, mai mult sau mai putin decat altii, pentru ca asta nu este o lume ideala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Cred ca-ti dai seama ca adevarul e unul singur, iar variantele sunt adevaruri false, ca sa nu spun relative.Ai dreptate,Sunt fiu de tractorist si de taranca,iar eu doar un prapadit de fost turnator de otel,pacatos,cel mai mare de pe fata pamantului,dupa fapte pagan,dupa dorinte crestin ortodox,si un adevar imi e mereu in fata; negresit voi muri si voi merge in tarana,dupa legea firii,ori porunca Domnului,iar despre bani,era o vreme cand umblam cu ei la mine,dar acum platesc cu cardul, tot ce imi trebuie, probabil din cauza problemelor vor fi inlocuite si acestea.In rest sunt fericit,fiindca vreau sa fiu,si pot,si fericirea mea nu tine nici de bani,nici de averi nici de betii, ori droguri ci pur si simplu de vointa si fiindca-mi place, asta indiferent de cum e lumea.o zi buna si tie, daca tie data daca nu....sa fii primit de..sa ajungi unde voiesti.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu ti-am spus ca esti fiu de tractorist si de taranca- caci pana la urma toti ne tragem de la tara, dar vad ca i dai inainte cu biblia de parca in biblie ar fi adevarul absolut,nici pe departe ''Jorpalul'' au fost destui pagani care si-au bagat coada prin ea.Vom merge in tarana caci asta e legea firi /a naturii, nimic nu e vesnic, nici o vietate, nici vegetatia. obiceiul ingroparii sa stii ca nu era o lege a firii pentru pentru toata lumea,dupa cum se stie dacii, vikingii, e.t.c. isi ardeau mortii, spunan ca asa vor ajunge mai repede la zeul lor, zalmoxis zeul dacilor si vikingii spuneau ca se duc in valhalla la odin sau thor, in fine. Dupa ce s-a raspandit religia crestina, datorita I.R. dupa ce popoarele au fost convertite la crestinism,a disparut obiceiul arderii si au inceput sa-si inmormanteze mortii caci asa este crestineste,in fine mi-e mi se pare mai igienica chestea cu arsul pentru ca de abia nu te mai mananca viermii in pamant,chestea cu inmormantarea probabil vine tot din biblie unde se zice ca de fapt mortul nu este mort se odihneste, si cand va veni judecata universala toate scheletele vor iesi din pamant mergand pe strada sau camp sau cu masina la judecata, unde vor fi judecati morti sau scheletele mortilor si vii, deci stai linistit ''jorpalul'' caci nu o sa mori, doar o sa te odihnesti o leaca, si dupa aceea zeul yehova sau allah depinde ce religie va domina in viitor, iti va da trezirea sa mergi la judecata, e pana atunci iti doresc si eu o zi placuta, si sa fi primit de yehova, fara sa te mai trezeasca pentru. judecata, te va ierta considerand ca nu esti un pacatos prea mare, si te va lasa sa dormi in continuare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

La ONU s-a aprobat implementarea ciparii tuturor persoanelor de pe glob. Iar aceasta trebuie sa fie finalizata pana in 2030.

ONU, intenționează ca pana in 2030, fiecare persoană sa detina un implant cu un identifición biometrice, care vor fi valabile în întreaga lume. Informarea fiecărei ființe umane vor fi stocate într - o bază de date s universală situata la Geneva, Zuiza.

Aranjamentul ONU are drept scop ca toate guvernele lumii sa impuna cardul "Universal biometrice de identificare" cetățenilor săi. "Acest nou program este un model pentru" Noua Ordine Mondială ", toate acestea se vor face tacit, fara a informa lumea, deoarece se asteapta ca un spectru larg al populatiilor sa se alarmeze. Aceste obiective globale vor fi impuse si cu ajutorul saraciei si economiei in colaps, creata de artizanii Noii Ordini Mondiale.cat despre ingropare.ma refer la fenomenul prin care trupul se desface in elementele din care a fost alcatuit, si pe care il spune popa cand iti ceteste, ca nu el consfinteste asta, e un fenomen deja stabilit de niste reguli existente de cand a avut loc bingo-bangul vostru si creatia noastra.

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles bine. Conspiratorii de la ONU ti-au modificat deja ADN-ul cu raze invizibile si nu mai e nevoie de microcipare. Oricum toti fanaticii religiosi s-ar fi opus si planul ar fi dat gres. Nu mai e nevoie de card. Nici macar nu stii ca te-au marcat rolling on the floor.

Si cainele meu are CIP de identificare. Crezi ca tot astia de la ONU au reusit sa impuna asta? Sau de la protectia mondiala a animalelor? Crezi ca o sa puna CIP si in toate animalele salbatice?

| anonim_4396 a răspuns (pentru seth2016):

Ma baiete? tragedia veacurilor nu tine de cand te-ai nascut tu, si cat iti tragi parturile pe fata pamamntului.de asemeni, imparatia lui Dumnezeu nu va veni in asa mod incat sa izbeasca privirile.Totul merge incet si sigur,si in timp ce oamenii sunt rapid trecatori,asemenea lucrari si schimbari au loc in sute de ani.Te-ai intrebat vreodata ori ai observat cum se schimba niste reguli si obiceiuri bune in timpul vietii tale,fara sa bagi de seama si paranduti-se normal? asa-i ca nu? iar copii tai nascandu-se cu ele si crescand cu ele, cand te va auzi sa-ti spuna, ce-ai ma invechitule? vii cu povesti din astea, nu vezi ca noi suntem altfel si lumea e a noastra, voi v-ati trait traiul v-ati mancat malaiul? Ce spui tu stiam de cand aveam 15 ani adica acu 37 de ani, si eram la fel ca tine acum, spuneam ceva arhicunoscut si mi se parea ca am dat lumea pe spate, cand cei care aveau varsta mea, zambeau intelegatori simi spuneau lucruri ce se vor intampla peste 100 de ani de la disparitia lor.Iar ciparea animalelor salbatice se face, in numele cercetarii chipurile, dar nu uita ca la altii au disparut de mult, iar la noi sunt pe cal; e fiindca vin strainii si vaneaza la noi fiindca la ei nu mai au ce, iar politicienii nostri sunt orice numai buni gospodari si patrioti nu sunt.acuma intreaba-te,daca ai fost vaccinat,si de cate ori, cum vor fi marcati pe creier, copii copiilor tai, atunci cand se vor naste, fiindca tu esti marcat prin aducerea in imposibilitatea de a mai face diferenta intre virtual si realitate.Robotule.

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, am inteles. De aia nu va vaccinati. Ca sa nu va bage ONU un cip in corp sub forma de nano-roboti si sa va controleze mintea. E foarte bine. Selectia naturala isi va face datoria.

Nu stiam de ce nu-mi dau seama ca traiesc in matrix. Noroc ca m-ai luminat.

| dragos38 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit ''jorpalul'' nu o sa mai apuce cei de la o.n.u sa ne bage cipurile in mana, cap, sau in fund, unde or vrea ei, pentru ca vineri 30 septembrie conform unor popi sau secte, -teoria conspiratiei-in fine, va veni sfarsitul lumii- adica va sosi Isus Hristos pentru.a 2 oara-fenomenul ( luna neagra)- conform evanheliei dupa Matei cap.24-29 ''Iata in data dupa stramtoarea acelor zile soarele se va intuneca si luna nu va mai da lumina ei iar stelele vor cadea din cer si puterile cerurilor se vor zgudui''deci stai linistit caci no o sa-ti mai basge nimeni implsnt in fund sau cap sau alte parti ale corpui, deci asta conform bibliei, acum daca e sa-i intrebam pe oamenii de stiinta adica atei ei au alte planuri adica in anul 2024 o echipa formata din 9 sau 12 nu stiu exact va pleca spre marte fara a se mai intoarce-cat despre profetile din biblie fiind atei -iti dai seama ce au raspuns, nu? nu i intereseaza povestile, astea sunt pentru biserica si nu pentru oamenii de stiinta, si as mai zice eu si pentru cei care pun botul.deci eu merg pe mana stiintei si astept anul 2024 sper sa fiu sanatos nevoie mare sa vedem cu totii cum vor pleca primul echipaj uman spre marte fara intoarcere- in incercarea de a coloniza planeta marte.Deci daca vineri vine sfarsitul lumii adica la ora 14 su 16? sau ora 22, in fine- ai scapat de cip vine domnul I.H. si va da cu cei de la O.N.U. de pamant, daca se razgandeste -ghinion o sa trebuiasca sa-ti implanteze un cip, asadar roaga-te din toata inima la I.H. sa nu-si ma amane venirea. Ciao

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos38):

Iti doresc un sfarsit fericit.

| dragos38 a răspuns:

Crestini-ortodocsi doar cu numele, si daca l-a un moment dat vor mai multi atei decat credinciosi care- i problema, sti cum se zice decat fariseu mai bine ateu, adica daca ma intelegi, decat sa se prefaca ca cred in dumnezeu imaginar au ales sa nu creada, pe cand unii crestini-ortodocsi se prefac ca cred in dumnezeu, i-si imagineaza si ei ca exista ceva in cer, un mos cu par alb imbatranit cu zile(asa il descrie biblia). nici macar popi nu cred in sinea lor, caci in afara de cititul evangheliei si amenintarea cu iadul, si mai canta ceva din gura, asta duminica, in rest se ocupa si ei cu afaceri, i-si mai i-a cate o masinuta, in timp ce-i indeamna pe enoriasi sa fie onesti, cu frica de dumnezeu, sa nu fuga dupa arginti si sa mai doneze cate un banut pentru catedrala mantuirii neamului, in timp ce popii is plini de arginti, de masini, de case luxsoase, e.t.c. adica exact pe invers fata de ce-a a spus ''ISUS HRISTOS''deci, decat fariseu mai bine ateu sau liber cugetator. si popii ca si restul lumii i-si imagineaza si ei un dumnezeu care sta acolo sus in cer, dar de fapt nici ei n-au de unde sa stie daca exista ceva dupa ce crapi. pentru ca nu s-a intors nimeni inapoi, si atunci isi fac de cap.Religia este o cheste intima.Nu te apuci sa strigi pe strada Allahu akbar, deja a devenit o tampenie, sa crezi in ceva imaginar, dar care nu poate fi demonstrat, si chiar daca exista ceva dupa moarte nu este cum ne imaginam noi, nu avem de unde stii, daca exista ceva sau nu.

| ExprimareLibera a răspuns:

În lipsa de argumente, prefera sa stea pe margine. Nu stiu daca sunt 2 teisti care au ceva în cap pe aici, restul sunt praf in vânt.
Cine nu e de acord, îl invit să mă contrazică.

| Mihαi a răspuns:

Ar trebui facuta o categorie numita "Atei". big grin
Eu zic sa-si vada fiecare de treaba lui, daca esti ateu, ce cauti la categoria "Religie"? Chestia asta n-o pot intelege.
Ateii care se cred mari intelectuali se pot duce la "Stiinta si Filosofie".

| KodrutZ a răspuns (pentru Mihαi):

Se cheama Religie si nu Credinta aria asta. E o diferenta pe care putini sunt in stare sa o faca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihαi):

Hai că am văzut și asta de la tine...

| Mihαi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur!

| DanM1990 a răspuns:

Sunt multe persoane ortodoxe care vor sa aiba o relatie sincera cu Dumnezeu, dar din pacate doctrina Bisericii nu ii motiveaza intotdeaua la o cautare si cunoastere permanenta si statornica a Lui. O persoana "increstinata" de mica, prin botez, poate sa ajunga sa nu il mai descopere pe Dumnezeu pentru ca nu in majoritatea situatiilor nimeni nu ii spune sa faca acest lucru, nimeni nu ii arata calea de urmat, nimeni nu ii descopera tainele pline de farmec ale unei vieti crestine.

Sigur ca aceasta nu e o regula, cu siguranta ca sunt persoane credincioase, dar sa nu uitam ca nu formele de manifestare a credintei il mantuiesc pe om, ci relatia sa personala si sincera cu Dumnezeu.

| MireaRelu a răspuns:

Atei nu exista! Orice om crede in ceva. Chiar daca nu in Dumnezeu. Si din acel ceva face un dumnezeu. Astfel, acel om devine religios chiar daca el nu admite ca este asa.

| Inferno a răspuns (pentru MireaRelu):

Poti oricand consulta dictionarul daca ai o problema cu acceptia cuvintelor.
"din acel ceva face un dumnezeu"
Corect. Numai ca aici "dumnezeu" are sens conotativ si nu se refera literalmente la o divinitate. Dupa care tu tragi concluzia pentru sensul denotative al cuvantului "dumnezeu".

Ceva gen:

1.) X face din fotbal un dumnezeu. (sens figurat)
2.) In concluzie X nu este ateu, deoarece are un Dumnezeu.(sens propriu)

In ogica este o eroare de logica si se numeste echivocare.
"Echivocarea este considerată eroare logică fie formală cât și informală. Constă în folosirea aceluiași cuvânt de două sau mai multe ori cu sensuri diferite în același argument."
Vezi:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Echivocare