| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Am si eu o mica problema si vreau sa ma lamuriti daca ati putea. Deci eu i-am promis lui Dumnezeu ca nu voi mai juca un joc, daca voi face un anumit lucru. Din pacate martea trecuta am facut acest lucru, iar dupa 2 minute mi-am dat seama si am incetat, parandu-mi foarte rau de ce am facut. Am rezistat cateva zile, iar dupa aia mi-a venit dor de acel joc, vedeti voi, mi-am dedicat 2 ani din viata numai acelui joc, nopti nedormite, bani bagati in el etc... ajunsesem sa cunosc tot despre el pana la aceasta fapta.
M-am rugat la Dumnezeu sincer, si i-am promis ca voi face mai multe lucruri, in schimb ma voi putea jucai iarasi.
Am vorbit cu mama mea ( nu radeti ) si mi-a zis ca ma pot juca, doar daca imi cer iertare in fata lui sincer si ii promit ca nu se va mai intampla un lucru asemanator.
Am facut asta, iar acum este ziua mea de nastere, in aceeasi zi cu Pastele, ce coincidenta!
In rugaciunea mea catre Dumnezeu de asta seara, mi-am dorit de la el de ziua mea sa ma lase sa ma joc acest joc in continuare + ca este si o sarbatoare mare, Pastele si poate va trece cu vederea acest lucru ( sper ) sad
Acum mi-am dat seama ce inseamna puterea cuvantului " promisiune " iar pe viitor voi incerca sa spun in loc de acest cuvant : " voi incerca sa / ma voi stradui sa "
Acum intrebarea mea este daca ma pot juca si Dumnezeu m-a iertat pentru aceasta fapta si nu voi pati nimic pe viitor, deoarece el poate nu m-a iertat si ii voi incalca promisiunea si voi pati lucruri rele.
MULTUMESC ANTICIPAT si PASTE FERICIT TUTUROR!
Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi acest mesaj, HRISTOS A INVIAT!

Răspuns Câştigător
| DaDuSH a răspuns:

Nici nu stiu cum sa incep...
Ce am inteles eu din ce ai scris e ca ti-a placut un joc atat de mult incat ai stat pe el intruna si ai bagat bani in el. Ce e rau in asta?
O intrebare mai buna, de ce i-ai promis unui zeu ca nu te mai joci?
Crezi ca ai nevoie de aprobarea unei forte supranaturale pentru a face un lucru atat de minor?
Sfatul meu e sa nu te mai gandesti ca ai facut ceva rau, nu am nimic cu tine ca tu crezi intr-un zeu si ca ai o religie, dar o duci prea la extrem. Nu trebuie sa te rogi la cineva ca sa poti sa te joci ceva sau sa nu te joci ceva. Odata si odata o sa te plictisesti de el.
Raspunsul la intrebare: Da, te poti juca iar pe viitor incearca sa iti faci promisiuni tie, pe care tu sa le respecti. Nu trebuie sa le faci unui zeu sau altcuiva, daca tie ti se pare gresit ce faci, atunci tu trebuie sa te opresti.
P.s. Despre ce joc e vorba?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ce face religia din om...

| danay72 a răspuns:

Depinde ce fel de joc e, daca e unul care contravine normelor sale cu siguranta nu ii pace, dar daca nu e asa, el este rezonabil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia bre si te joaca daca vrei sa te joci

| Kalla a răspuns:

Data viitoare nu mai promite un lucru daca stii ca nu poti sa-ti tii promisiunea. Spune mereu "o sa incerc să.).
Eu traiesc in alta tara unde lumea devine dependenta de jocuri mai ales de pariuri si de casinó. Aici au aparut in televizor vechi dependenti care ajungeau sa piarda si 8.000 de euro pe seara pana si 70-80.000 (cifre foarte mari). Vindeau tot pentru ca jocurile de noroc sunt droguri de la diavol. Familiile se distrug iar de la prea multe datorii lumea se sinucide.
E inutil sa-ti spun sa te opresti pentru ca daca in fata lui Dumnezeu si a mamei tale nu ai reusit nu cred ca in fata mea, o anonima oarecare de pe un site oarecare, o sa te opresti.
Asta este o dependenza.Nu o sa te opresti pana nu o sa o inlocuiesti cu alta dependenta, poate ceva sanatos si gratis.Iesi mai mult, cunoaste oameni sau citeste ce carti iti place tie, eu ti-as zice BIblia dar tipul de carti este alegerea ta.
Mult noroc.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Biblia arată că Dumnezeu este iubitor şi nu pedepseşte cu lucruri rele pe nimeni. (Iacov 1:13 - Nimeni, când este în încercare, să nu zică: „Sunt încercat de Dumnezeu". Căci Dumnezeu nu poate fi încercat cu lucruri rele şi el nu încearcă pe nimeni.)

De cele mai multe ori noi singuri ne facem cele mai multe rele.

În ce priveşte pasiunea ta pentru acel joc, poţi folosi această situaţie pentru a cultiva stăpânire de sine, calitate de care avem nevoie în majoritatea aspectelor vieţii.

O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ti-ai incalcat promisiunea indiferent in fata cui, inseamna ca vointa ta este =0.
Si nu are treaba cu religia.
Religia doar te poate ajuta sa-ti intaresti vointa, si sa devii un om adevarat.
De exemplu postul, pentru asa ceva a fost inventat.
Dar cei lipsiti de coloana vertebrala nu isi pot tine promisiunile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci in concluzie unii dintre voi mi-au spus ca ma pot juca, altii mi-ati dat sfaturi si va multumesc, dar as vrea sa stiu de la toti care ati raspuns daca pot juca in continuare fara a pati nimic...

| Perseverance a răspuns (pentru anonim_4396):

Te poti juca, dar cu calm, fericire si un zambet meschin pe fata/.laughing

| Perseverance a răspuns:

League of legends...mda.

Sa iti spun un lucru: daca te enervezi in timp ce te joci din cauza la noobi nu te mai juca. Distreaza-te. Dumnezeu vrea sa te vada fericit nu nervos.

| Neymar3000 a răspuns:

Ai devenit dependent de acel joc.
Este drogul de care trebuie sa te lasi.