| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, sfinții / sfintele sunt aceiași și pentru ortodoxi și pentru catolici, adică ortodoxii și catolicii se roagă la aceeași sfinți / sfinte?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Unii sfinti care se venereaza sunt aceeasi, altii nu. Oricum isi recunosc reciproc sfintii.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Sfinții pre-1054 sunt aceiași. După 1054 diferă. Altfel catolicii i-ar face statui Sfântului Serafim din Sarov, iar noi i-am picta icoane lui Francisc de Asissi.
În orice caz, sunt unii sfinți ortodocși pe care catolicii i-au importat din est după unia cu Roma, precum Sfântul Grigore Palama.

| EestiSodalane a răspuns:

Daca sfantul a fost canonizat inainte de 1054 sunt comuni. Daca a fost canonizat dupa 1054 atunci sunt separati.

(Cu unele excepetii, catolicii au preluat sfinti de la noi)

| Magie2525 explică:

Ortodocși *