| irinuk28 a întrebat:

Bună ziua la toată lumeaa!
Vreau și eu să vă întreb, ce este cu vorba asta: "Ce e frumos, și lui Dumnezeu îi place"?
Și ca să nu înțelegeți greșit, mă refer la faptul că am auzit pe cineva care făcea referire la frumusețea unei fete și a zis asta.
Eu nu înțeleg, cumva Dumnezeu a creat pe cineva mai special ca să-i placă doar Lui, sau ce?
Eu știu că toți suntem egali în fața Lui, adică toți suntem la fel(fiecare e frumos în felul său s.a.m.d).
Sau dacă fata e machiată, îmbrăcată indecent, asta-i place lui Dumnezeu?! oh go on.
P.S. Scuzați categoria, însă eu consider că locul întrebării e aici!

7 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Este doar o vorba inventata de oameni, de unde ar sti oamenii ca lui Dumnezeu chiar i place, ar insemna ca pe cei urati, nu i-ar placea, dar ce e vina lor ca sunt urati ( fizic ma refer )?
Vorba asta i atribuie lui Dumnezeu, defecte umane, dar Dumnezeu ar trebui sa fie pefect, nu-i asa?

| sabin89 a răspuns:

Vorba de care spui nu are neaparat o conotatie religioasa. Se refera mai degraba la faptul ca ceea ce este frumos place oricui. Ii place si lu' frati'-tu, si lu' taica'tu, si lu' bunica'tu...Place tuturor.

| irinuk28 explică (pentru sabin89):

Mda, dar cum să spui că ce e frumos, îi place și lui Dumnezeu, mai ales cand te referi la o fată care mai e și machiata, îmbrăcată indecent etc, chestiile astea sunt mai păcătoase din cate știuwinking!

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu este autorul frumosului. Tot ce a facut El a facut frumos. Este cel mai bun designer.
Este adevarat ca multora dintre noi nu ne place cum aratam. Se intampla lucrul acesta din pricina pacatului care este in lume. Dar intr-o zi, daca vom trai placut inaintea Lui, El ne va face sa aratam ca in ziua creatiunii: perfecti, desavarsiti in trup, minte si suflet.
Nu degeaba este scris: "omul se uita la ceea ce izbeste ochii, dar Domnul Se uita la inima." (1Samuel.16:7)
Este normal ca si noua sa ne placa frumusetea, nu doar lui Dumnezeu. Zicala amintita de tine este adevarata; dar ce este gresit la ea, este ca scoate intr-o lumina falsa caracterul lui Dumnezeu -ca si cum El ar privi pe oameni prin ochii inimii noastre pacatoase, egoiste.

| Mădă0611 a răspuns:

E o scuza pentru pacat. Nu lua de bun mai nimic din ce spun cei cu prieteni imaginari.

| Holiday a răspuns:

Sa te uiti dupa femei/barbati, dupa caz, pe strada, admirativ sau cu oaresce ganduri zic astia, adeptii zeului crestin, ca cica e pacat.

Iar expresia asta e ceva de genul: "Lasa-l dracu de pacat, ca prea exagereaza si astia cu interdictiile religioase stupide".

| chazz a răspuns:

Pentru Dumnezeu frumos inseamna, curat, cinstit, muncitor, credincios. E folosita in mod gresit de catre golani, facandu-le complimente fetelor.