| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua la toti. A-ti citit cu toti marturia mea:http://www.tpu.ro/......l-am-fost/
Intrebarea mea este urmatoarea: V-ati simtit vreodata legat de ideologie/religie dar nu puteti scapa din frica faptului ca ai putea sa te pierzi pe tine insuti si pe ceilalti dragi tie?
"nesuferit a răspuns:
Nu ai cum sa schimbi orientarea religioasa atat de radical si de atat de multe ori, doar daca esti instabil mintal, atunci totul este posibil."
Acest raspuns bantuie de cateva zile si chiar si eu ma intreb sunt oare instabil mental?
De vreo saptamana ma lupt cu mine insumi dorind sa inving aceasta depresie.
Adevarul este ca totul a inceput mai cu putere ieri cand m-am trezit gandidu-ma la intrebarea aceasta:http://www.tpu.ro/......ina-2.html
Cand m-am trezit eu insumi intr-o strafulgerare iluminatoare mi-am dat seama ca ateismul nu e decat simpla negare a zeitatilor,dar lucrurile sau complicat cand in aceiasi strafulgererare m-a lovit urmatoarea intrebare:
"Daca evreii era apropiatii ca teritoriu de sumerienii,daca au luat concepte din credinta sumerienilor asfel incat Yehova sa corespunda zeului sumerian Enki atunci crestinismul e si ea o simpla religie."
M-am luptat mult cu acest gand,gandidu-ma la faptul ca religia crestina e mult mai complexa istoricul ei mult palpapil.
Dar astazi mi-a venit cel mai tulburator gand:
"Religia e doar asteptarea oameniilor sa li se dea totul pe tava,asa se si explica religiile de tip OZN in care oamenii spun din lene cand vor veni extraterestri vom fi salvati,pace globala etc."
Sincer as vrea sa ma desprind de aceasta spiritualitate religioasa de turma dar mi-e frica daca totusi o iau iarasi pe o cale gresita?
Adica adevaratul motiv pentru care m-am dedat de la satanism era faptul ca aceasta credinta imi distrugea viata. Ma intreb totusi daca ma indrept spre autodistrugere?
Va rog nu ma criticati, chiar trec prin cea mai mare criza psihologica incercand sa ma gasesc pe mine insumi stabil mintal intr- anumita forma de ideologie concreta incercand sa nu ma mai distrug cu credinte religioase periculoase sau false credinta, adica intr-un cuvant sa ma regasesc pe mine insumi. Ca oamenii sa aiba o parere stabila despre mine nu una gresita. Va rog am nevoie de ajutor din partea voastra dragi prietenii!

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Este normal sa treci prin "criza asta psihologica "cum o numesti tu.
Iti poate rasturna toata viata si tot ce ai crezut pana acum.

Este bine. Este un semn ca te trezesti si vezi altfel realitatea,daca poate fi numita asa.
Iti folosesti ochii mintii si ma bucur.
Nu e vorba de instabilitate psihica,nu te mai lua dupa ce spun toti.
Conteaza ce simti tu si cum te transformi tu in stadiul prin care treci.
O data ce incepi sa-ti pui intrebari,inseamna ca drumul din fata ta se bifurca si nu mai mergi drept,ci alegi si alta varianta.

Nu trebuie sa te sperii,sentimentul e normal sa existe pentru ca ti se schimba toata viziunea ta de pana acum, dar te vei obisnui sa analizezi lucruri si sa nu mai fii o oita oarba si inlantuita.

Pana iei o decizie cu privire la ce simti despre religie si despre tot, poti sta undeva la mijloc si observa totul, adica s anul faci parte din nici o tabara, credinciosi sau atei.
Apoi tragi propriile tale concluzii izvorate din judecata ta cu privire la tot.

http://www.youtube.com/watch?v=mdTjxuqMnXo

Uita-te la video si vei intelege multe in legatura cu zeul. Nu dureaza mult.Iti recomand.

Ai grija de tine :)

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Multumesc pentru video. O sa ma mai gandesc.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare placere, ma bucur ca esti o persoana deschisa.

| Kabuto79 a răspuns (pentru Lizzu):

Deci sincer acuma cred ca nu trebuie sa fi prost. trebuie sa fi chiar retardat inchis la nebuni ca sa mai crezi in dumnezeul crestin

35 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Esti o persoana usor de influentat, ai nevoie de mai multa incredere in tine si aici te poate ajuta psihologia.

Daca religia iti aduce depresie, atunci renunta la ea! Un om cu incredere in el stie ca merita fericire si implinire, nu accepta sa traiasca in tristete si nu se poate pune pe locul 2 pentru religia in care se naste.

Gandirea ta ''tulburata'' nu este decat o urmare a cea ce ti s-a intamplat in trecut.

Schema: Evenimente negative->Ganduri Negative -> Imagine falsa despre lume.

Indiferent ca crezi sau nu crezi, indiferent daca zici ca poti sau nu poti, indiferent daca te sustine cineva sau nu TU ai dreptate.

''Get Up, Stand Up, stand up for your right'' -Bob Marley

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Ai dreptate din nou. Faza e ca nu sunt chiar asa usor de influentat, dar intr-un fel religia te opreseaza.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa facem un joc? asa ca sa-ti dai seama pe ce loc stai si tu in piramida societatii.
O sa fie amuzant!
Nu trisa oricum raspunsul o sa fie doar pentru tine.

Noteaza fiecare raspuns cu note de la 1 la 5.
~ 1 insemnand"nicidata" si 5"intotdeauna".
1.Cand ma imbrac,
tin seama de
prognoza meteo.
2.Cand nu vreau sa
fumez, dar mi se
ofeera o tigara,
accept.
3.Cand nu sunt in
forma si cineva imi
zice ca arat rau... ma
deprim si mai mult.
4. Sunt la o
petrecere si cineva
imi ofera o bautura
alcoolica. Accept
chiar daca nu imi
doresc sa beau
atunci.
5. M-am tuns la fel
ca data trecuta
pentru ca multa lume
mi-a spus ca le place
cum imi sta.
6. Cand partenerul
vrea sa mearga la un
film si eu nu vreau,
ma rezgandesc
repede.
7.Cand cineva imi
spune ca ar trebui
sa mai slabesc, tin
cont de asta cand
mananc.
8. Daca un prieten
insista, reuseste sa
ma determine sa
fac ce spune el.
9.Pot sa fiu usor
convins/convinsa sa
fac dragoste chiar
daca nu imi doresc.
10.Chiar daca nu
imi e foame,
mananc daca cineva
insista.
Rezultate:
Aduna notele tale.
Daca ai intre 10 si
20 de puncte esti o
persoana foarte
independenta.
Daca ai intre 20 si
30 de puncte esti o
persoana care are
un grad mediu de
rezistenta la
influentele celorlalti.
Daca ai intre 30 si
50 de puncte esti
foarte influentabil si
ar trebui sa iei
decizii proprii cat
mai des si sa te tii
de ele.

| Westfalia a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi? te,, supun''la tot felul de jocuri si tertipuri sa-ti suceasca mintile!
logica din fericire invinge intotdeauna! Dumnezeu in esenta este logic, si adevar!
Si ai raspuns foarte bine, te felicit,, religia de opreseaza ''

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

1)5.
2) 5.
3)4.
4)5.
5)5.
6)4.
7)5.
8)1.
9)5.
10)3.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Eh mi-a iesit 42 de puncte.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu te mai minti singur despre faptul ca nu esti o persoana usor de influentat.

''Nu te minti singur. Cel care se minte pe sine si-si pleaca urechea la propriile sale minciuni ajunge sa nu mai deosebeasca adevarul nici in el, nici in jurul lui, sa nu mai aiba respect nici pentru sine nici pentru ceilalti''
-Anton Pavlovici Cehov

Schimbarea porneste de la tine nu de la cei din jur.
Nu mai amana nimic! Totul se petrece in prezent nu in viitor.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Da bine zis. Nu vreau sa ma mint singur.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing "adevaratul motiv pentru care m-am dedat de la satanism era faptul ca aceasta credinta imi distrugea viata." daca va spun, romaneste, folosind cuvinte simple, pe care le intelege oricine, ma repet, folosesc comparatii simple, pe care le intelege oricine, voi tot batman batman. Pana nu ma enerveaza cineva cu o tentativa de cearta si il iau la ochi, nu observ persoana, nu tin minte ce i-am zis, dar stiu ca mai multor satanisti le-am zis ca de fapt sunt anti teisti, si ca din moment ce nu cred ca satan e cel bun si dumnezeu cel rau, subconstientul o sa-i doboare. Batman batman. Tu nici o secunda nu ai crezut asta, ai vrut, dar n-ai putut sa crezi. Odata ce esti indoctrinat ani la rand, e imposibil sa iti schimbi zeul, sa renunti la el cu dovezi clare, da, dar altceva nu.
Daca nu ai suficiente dovezi ca dumnezeu nu exista, ramai la crestinism, altfel o sa te autodobori folosind autosugestia, adica o sa iti spui in gand, am facut x, ma bate dumnezeu, am un examen si dumnezeu e dator cu o bataie, o sa pic examenul sau o sa iau nota mica, si fix asa se intampla, sau te poti gandi la o boala, iar in momentul in care crezi suficient de mult ca o sa te pedepseasca dandu-ti acea boala, o s-o ai.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Viatai sociala, numai eram asa sociabil eram inchis in mine insumi.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

"sau te poti gandi la o boala, iar in momentul in care crezi suficient de mult ca o sa te pedepseasca dandu-ti acea boala, o s-o ai. "

Asa e, forta atractiei.
Puterea mintii noastre e mai mare decat putem noi crede, iar atunci cand gandurile negative se materializeaza in realitate din cauza ca noi le producem si le alimentam suficient de mult, fara sa ne dam seama, consideram asta ca fiind o pedeapsa de la dumnezeu...e absurd!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca te respingeau altii, sau iti era teama sa le zici ca esti "satanist". Eh, asa e intr-o lume crestina, plina de crestini iubitori si intelegatori love struck, dar ii inteleg, nici mie nu imi plac satanistii, mi se par mai... decat crestinii.
Daca crestinismul e o inventie, satanismul e alta inventie pentru a starni oameni impotriva primilor, ca e modern, ca e "trendi", traditional sau nu stiu cum, satanismul nu e pentru oricine, mai ales pentru cei care au crescut crestini. Daca ti se spune de mic "satan - bun, dumnezeu - cax2", da, poti spune ca esti satanist, in rest esti, prefer sa ma abtin.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Autosugestie.
Degeaba le zici, batman batman, Iisus e calea, adevarul si viata oh go on

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

E mult mai mult, vorba de rasism si multe chesti, da asa e nu oricine poate fi satanist, dar cel mai rau ma ingrozeste faptul ca nu vreau sa ii ranesc pe ceilalti.
Acum cateva zile si sinuciderea mi se parea o idee dar nu aveam curajul. Cel mai rau era ca imi venea in minte acest lucru:Nu ai cum sa schimbi orientarea religioasa atat de radical si de atat de multe ori, doar daca esti instabil mintal, atunci totul este posibil."

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are treaba instabilitatea mintala cu schimbatul zeilor, asa ca relax. Oamenii isi vor binele, iar daca zeul tau nu iti da ce ai nevoie, mergi la altul, de ce crezi ca multi ortodocsi au devenit pocaiti (orice secta crestina a lui peste)? Pentru ca si ei cautau alt zeu, dar le era teama sa renunte la cel pe care il aveau deja in minte, asa ca au mers unde li se prezinta alta imagine a lui.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite.
Sunt oameni si oameni,minti si minti,fiecare cu modul lui de a judeca viata.
Cine isi schimba orientarea religioasa des,nu inseamna ca e nebun,ci ca incearca sa-si caute drumul care i se potriveste,ca incearca sa se descopere pe el insusi prin aceste cautari. -- Si,pana la urma,nu este rau sa faci asta,sa cauti,cu cat treci prin mai multe stadii si schimbari in viata cu atat acumulezi mai multe informatii,cunostinte despre lucruri care pana atunci ti se pareau straine, cu atat iti alegi mai bine drumul pe care vrei sa-l urmezi si cu atat iti vor fi de folos in viitor,si nu ma refer doar la religie aici,ok?

Gandeste-te ca oricine e diferit si se abate de la "normele" impuse de societate este considerat nebunwinking de oameni care sunt oite si nu se abat,nu au curaj sa gandeasca diferit,oameni care niciodata nu s-au pus intr-o situatie mai altfel decat conditia lor.
Intelegi acum?

--Partea cu sinuciderea e lasitate. Existam pentru ceva,daca nu pentru evolutia care tine de credinta,existi pentru a-ti aduce mintea si creierul la un nivel inalt de evolutie.

Iti antrenezi mintea,inveti sa faci fata greutatilor,oricum ar fi ele, te calesc, ne calesc pe toti, ne fac mai puternici, mai curajosi.
De ce sa nu vrei sa devii mai puternic cu fiecare obstacol trecut cu bine?
Pentru ce sa renunti?

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Asa e.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cand un om are dubii privind religia, frica, il opreste sa caute adevarul

| anonim_4396 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Avand in vedere experientele anterioare nu ma mai avant asa rapid. Incer sa aflu si parerea celorlalti.

| dracu14 a răspuns:

Vezi tu,satanismul nu e pentru oricine,iar cel traditional este de-a dreptul primitiv,spre deosebire de cel laveyan de unde toti ar trebui sa se inspire,insa satanismul laveyan e mai mult o filosofie de viata decat o religie

religia este inutila si injositoare, ea a fost creata pentru indoctrinare si manipulare, ca oamenii sa fie mai usor de controlat, cel mai bine ar fi sa renunti de tot la orice tip de religie, iti fac numai rau

| anonim_4396 explică (pentru dracu14):

Eram spiritual

| reihiuke a răspuns:

V-ati simtit vreodata legat de ideologie/religie dar nu puteti scapa din frica faptului ca ai putea sa te pierzi pe tine insuti si pe ceilalti dragi tie?

Cineva spunea ca: Pentru unii religia este o cale, un drum de urmat, pentru altii este un jandarm happy

| Westfalia a răspuns (pentru reihiuke):

Din pacate ceea ce ai descris mai sus este,,simtit''de cei indoctrinati religios.
Aceste forte religioase,doresc ca turma sa fie tinuta in staul,fara a avea libertatea(mentala) de a descoperii singuri lumea,adevarata Divinitate!
De ce? Simplu :control,manipulare! Frica este cel mai bun instrument de care se pot folosii aceasta tagmă!
Dacă nu faci cum,,spun'' ei,te va pedepsii Dumnezeu! FALS!
Deoarece Divinitatea nu este ceea ce au transmis primitivii de evrei numita IAHWE! Divinitatea,inteligenta universului,este ceva grandios, ceva ce inca nu intelegem pe deplin, nicidecum,, ceva'' ce indeamna la,, dreptate''cu piatra!(cum ne este descris in biblie de nenumarate ori)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc din suflet pentru acest ajutor. Pana la urma am ajuns si eu la o concluzie care imi va schimba viata de azi inainte. Mi-am dat seama ca crestinismul nu decat o religie ca oricare alta si aici dorinta omului de-a avea parte de dreptate si tot una mi-am dat seama de ceia ce am zis mai sus:"Religia e doar asteptarea oameniilor sa li se dea totul pe tava,asa se si explica religiile de tip OZN in care oamenii spun din lene cand vor veni extraterestri vom fi salvati,pace globala etc."
Oamenii ca Isus si Budha nu sunt decat simpli reformatori in istorie,filozofi care au ajuns sa fie zeitificati (desigur acest lucru se datoriaza a doua sursa,oamenii disperatii dupa raspunsuri si adevar si pe dealta parte oamenii asemenea preotiilor cautand sa faca averi).
Pe de alta parte lipsurile din teoriile care pledeaza existenta universului, ma face sa cred ca totusi universul are un anumit Autor, chiar daca nu e cel din religia crestina sau alte religie, acest autor fie e o personalitate care a creat universul si l-a lasat sa evolueze singur.
Sau poate e o energie impersonala, dar indiferent universul are un autor.
Poate noi oamenii tratam gresit problema in loc sa ne cautam pe noi insine ne cautam autorul creezand ca el ne va fi toate raspunsurile.
Iar legat de autosugetie nu ma mai las pacalitlaughing dar au si influente benefice aceste 2 curente: sugestia si autosugestia.
Va multumesc inca o data din suflet.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O mare problema era stiinta care se bate in cap cu religialaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ce vrei? sa-l vezi fata in fata pe Dumnezeul ce nu l-a vazut nimeni decat ingerii? ori sa-ti mantuiesti sufletul,sa te sfintesti si sa te desavarsesti,imlinind in tine insuti, fizxc si spiritual chipul celui ce te-a creat perfect, dupa ce te-a strambat pacatul adamic? poti incepe a cauta si cerceta, dar sa nu mergi prea departe; cauta in tine insuti, si in jurul tau.vei ramane uimit de ceia ce vei descoperi.

| Westfalia a răspuns:

In primul si-n primul rand trebuie sa te hotarasti cine si ce este Dumnezeu de fapt pentru tine!
Daca vei stii cu adevarat cine este Divinitatea,atunci totul ti se va limpezii!
Iahwe,Elshadai,Elohim,Sabaoth,aceste,,interpretari''iudaice primitive (dupa parerea mea) nu are cum sa se indentifice cu inteligenta universului cu forta Divina! si am sa-ti spun si de ce!
Cum se poate crede ca Divinul cosmosului( indiferent de timp,spatiu, motiv) poate indemna oamenii, ca pentru al,, recunoaste'' trebuie sa fie stropiti cu sange tot poporul? Tu ai indemna la asa ceva sa fii,, recunoscut''? http://www.trilulilu.ro/......opiri-de-s
Ok.acesta e un aspect!
Divinitatea cosmosului are puterea totala,si poate sa schimbe gandul,forma,totul!
Daca are aceasta putere,de ce crezi ca iudeii l-au transformat intr-un nepuntincios,deoarece el indica,, rezolvarea''problemelor prin crime, pruncucideri, viol, etc.cand el de fapt poate schimba gandul unui om, fară sa sa ajunga la barbarisme!
Apoi, in nici un caz Divinul nu poate fi schimbator! deoarece aceasta,, calitate''este umana, nu Divina!
Si ar fi mai muuuulte de spus...

| nogomani a răspuns:

Si satanismul(traditional) si crestinismul sunt aceeasi mizerie care nu au nici o legatura cu realitatea. Daca renunti la o doctrina impusa o sa te descoperi pe tine, cel real fara doctrina.
Nu te baza pe credinta oarba, ca pe termen lung si mediu o sa ai de suferit.
Acum totul depinde de tine, daca esti interesat de adevar sau de confort psihic.
Fa-ti singur o parere, poti urmari dezbateri atei vs teisti daca stii ceva engleza si iti faci sungur o parere despre cine este mai realist si cine are argumente corecte. Sau poti citi carti cu argumente din ambele tabere, iar apoi tragi o concluzie.

A si inca ceva, parerea oamenilor despre tine nu conteaza, mai ales parerea unor necunoscuti de pe net. Pot sa fie pareri pozitive sau negative, ele nu au nici o valoare. Pe internet dar si in realitate(pentru mine cel putin) se cantaresc doar idei si argumente si nu persoana care le emite.

| anonim_4396 explică (pentru nogomani):

Ambele le vreau, deoarece adevarul imi va da si confortul psihic fara batali psihice in ce priveste parerea oameniilor de afara nu conteaza eu vorbeam de parerea familiei mele.Mai ales a tatei care foarte religios.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu esti obligat sa impartasesti cu familia ce simti, mai ales cand ei clar sunt de alta parere. Nu vor accepta usor.
Oricum, la un moment dat, atunci cand vei dori, poti sa le expui parerile tale.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Acum nici nu va fi nevoie deoarece va fi usor sa-mi camunflez convigerilelaughing

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Ok.