| CameliaMaria2001 a întrebat:

Bună ziua, TPU!
Am auzit ca biserica ortodoxa română nu oficializează casatoria intre cuplurile care diferenta de varsta este mai mare de 7 ani! Este adevarat?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e adevarat. Biserica nu renunta taina cununie credinciosilor ei. singura regula este sa fie casatoriti legal.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Brigaela):

Da, nu renunță la taina suprataxarii cununiei religioase laughing

| Brigaela a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Nu este adevarat decat pentru foarte putine biserici. dar ce sa facem, generalizarea in sens rau este o boala grea si numai prin multa multa educatie vom putea scapa de ea.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Brigaela):

Pai și tu generalizezi cand spui ca nu se suprataxeaza decât ca excepție. Căsătoria înmormântarea botezul sunt un business pe Biserica aduc bani grei și neimpozabili.Tocmai ca educația e buna ca sa nu te lași manipulat de popi. Sunt și preoți "cu har" cum se spune dar sunt săraci și foarte putini. nu au vile și mașini de lux.Biserica nu te vrea educat ci supus ei.

| Brigaela a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Mie toate astea mi se par niste idei foarte la moda si care se baga in capatele oamenilor care nu pot gandi pentru ei insisi. Mie nu mi s-au cerut astfel de suprataxe nici cand m-am casatorit, nici cand am cununat, nici cand mi-am inmormantat rudele (si, din pacate, am inmormantat destule). nici nu am cunoscut pe cineva care sa fi fost el, personal, suprataxat. doar oameni acre stiu sigur, au auzit precis, carora li s-a spus si care sunt convinsi ca e asa, desi lor nu li s-a intamplat. Poate tie ti s-a intamplat de multe multe ori 9ar fi prea tampit sa fii atat de sigura daca ti s-a intamplat o data sau niciodata), dar cred ca esti o exceptie nefericita (sunt oameni care aduna tot felul de ghinioane, stiu pe cineva care a fost lovit de masina de 8 ori)

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Brigaela):

Stiu cazuri multiple care au plătit enorm pentru căsătorie înmormântare botez tot felul de preoți și nu are treaba cu ghinionul ci cu statistica iar exemplul cu individul cu 8 accidente e ca nuca în perete.La cum se conduce în românia și la lipsa drumurilor de calitatea este o minune ca trăiește acea persoana. Nu mai elogiati preoții neplătit ori de taxe mă repede medicii care va tratează și sunt umiliți de sistem și pacienți. Căci dacă dai100 lei la popă vai e "pentru sănătate, sa fie primit" dacă dai la medic cu un salariu mizerabil se numește spaga.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Ionut1492):

Exista o taxa oficiala pentru inmormantare. Problema era daca se cer bani peste taxa respectiva. Ti s-a intamplat tie personal?

| Brigaela a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Bun, deci nici tie nu ti s-a intamplat personal. Eram aproape convinsa de asta.
Cat despre discutia de mai jos, eu sunt medic din ala platit mizerabil si care nu a luat niciodata in viata lui nici un leu spaga.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Http://www.gandul.info/......i-13828769

Uite ce zice popa, ca difera de la biserica la biserica.
De fapt depinde de cat de bun negociator e popa si cat de fraieri sunt cei care merg la el.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Am admis ca exista si exceptii. Din cate stiu eu, dar nu dintr-o sursa sigura, cel care a facut reportajul a umblat disperat dupa un preot care sa ii spuna asa, discutand anterior cu vreo 50 care au fost cinstiti. dar ziaristul, fiind mai putin cinstit, a uitat sa spuna asta in inregistrare.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Holiday):

Exact, eu refuz idea de a le da banI pentru orice.În tarile dezvoltate precum Franța Germania Olanda si tarile nordice, Bisericile se autosustin și plătesc taxe.La no in primesc bani de la buget si plătesc taxe pe banii realizați.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Brigaela):

Tocmai ce spuneam mai ca e trist ca se privește ca spaga un ban dat unui medic ce e plătit prost dar se privește cu normalitate banii dați preoților pentru acatiste și chestii de genul. E și ma trist cand tu cadru medical gândești așa. Și am zis ca știu cazuri nu ca am auzit despre cazuri.Cu atât mai mult cu cât știu personal și specimene de genul ăsta. E păcat ca ți se pare normal sa accepți construirea unui Palat numit mântuirea neamului în condițiile în care nu avem spitale.

| Brigaela a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Nu stiu cine ti-a spus ca nu avem spitale, dar nu e adevarat. Avem spitale, dar nu avem medici, insa oricum banii respectivi nu ar fi mers la medici, fiindca societatea civila se opune sakariilor bune la medici si face presiuni mari ca salariile acestoira sa ramana mici (vezi si tu la televizor cat de intensa este presiunea in aceasta directie).
pe de alta parte, eu sunt un om credincios, cred in Dumnezeu si in biserica lui si asta ma ajuta mult in viata. De curand am vizitat Kolnul, un oras extraordinar in care exista o catedrala imensa, foarte frumoasa si care te umple de emotie in clipa in care ii treci pragul. Catdrala a fost inceputa in secolul XIII de niste oameni mult mai saraci decat noi, dar mai luminati la minte, al caror scop era ca munca lor sa ramana si sa lumineze generatiile viitoare. Stiau ca nu vor trai sa vada catedrala si ca sacrificiul lor va fi unul anonim. Dar mai stiu ca el va dainui milenii, spre bine urmasilor lor indepartati. Asa va fi si cu aceasta catedrala, sensul si rostul ei este sa lumineze, peste secole, sufletele si mintile urmasilor nostri, sa le arate ca am fost un mare popor, nu numai o populatie si ca am fost in stare sa le lasam o avere.
E adevarat ca e nevoie de bani in spitale, dar cu siguranta avem nevoie si de spiritualitate si mai avem nevoie sa ne gandim mai mult la ce ramane dupa noi si mai putin la noi insine. Fiindca noi suntem niste fire de nisip si eu, ca om, nu am nici o valoare daca dupa mine nu ramane nimic. Si daca ma intrebi daca aleg sa mor maine pentru a lasa ceva care sa imi emotioneze urmasii peste 800 de ani, sau sa traiesc 100 de ani nelasand nimic in urma mea, atunci, cu siguranta, voi alege prima varianta.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Poti crede ce doresti. Poti continua sa umpli in continuare buzunarele vanzatorilor de iluzii si poti sustine ca sunt cinstiti si onesti. Realitatea e cu totul alta si sunt mii de "marturii", ca tot va place voua cuvantul asta care demonstreaza cat de infecta este organizatia numita BOR.
Discutia nu e pentru tine, e pentru copiii astia care au ocazia sa dea cu flit prostiilor astea care nu le aduc nimic bun, ci doar le fac viata usoara unor impostori si familiilor lor.
Dar, nah, drumul spre "rai" se pare ca e presarat cu taxe...laughing

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Brigaela):

Victimele de la Colective aveau nevoie de spitale dotate și medici pregatiti nu de spiritualitate și no sa uit niciodată nesimțiții aia de preoți ce spuneau ca erau Satanistinsibdebasta și de aia au ars...nu il uit pe Prea fericitul Daniel ce arogant și lipsit de empatie a fost. Un spital nu a fost construit în peste 25 de ani BisericI excesiv de multe.

| Brigaela a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Victimele din Colectiv aveau in primul rand nevoie de educatie. Am fost si eu intr-un astfel de club, am iesit dupa 5 minute fiindca mi-am dat seama ca este periculos. Am incercat sa ii atentionez si pe ceilalti tineri de acolo si cei mai multi m-au trata cu aceeasi superioritate si autosuficienta ca tine: lasa, ba, ca nu se intampla nimic, stii tu pe cineva sa fi patit ceva? Am anuntat si pompierii, au venit, au inchis clubul si m-am ales cu huiduieli si ura tinerilor frumosi ca proasta le-a stricat distractia. Fiecare din cei din Colectiv ar fi putut face ca mine si ar fi salvat viata atator oameni daca avea o bruma de educatie si capacitatea de a gandi altfel decat turma.
Vezi mai sus turma cum te sustine, fiindca aveti cu totii acleasi idei, induse de media si politicieni pe fondul ignorantei si autosuficientei (exemplele tale sunt tampite, lasa ca stiu eu mai bine, ce daca tu ai trait altceva, mie mi-a spus cineva ca nu ai dreptate).
In perioada comunista s-au daramat multe biserici, de aceea era nevoiie disperata de ele. Din pacate, multi tineri de azi au gandire foarte comunista, care sustine ca nu ne trebuie biserici, ca suntem doar carne si oase si sufletul, spiritualitatea, cultura sunt inutile si ar trebui batjocorite. E trist, fiindca multi nu erau nascuti pe timpul comunistilor, dar au fost educati in acest spirit materialist, comunist si se supun orbeste lui.
Exista oameni fara empatie in lume, asa este si actualul patriarh, care reprezinta perfect aceasta societate comunistoida ale carei idei iti sunt atat de dragi. El este la conducerea bisericii tocmai ales de oamenii care cred mai mult in ban si in trup decat in suflet si in maretia lui. NU te supara pe el, este reflexia societatii, are, la un alt nivel, exact acelasi tip de gandire pe care o ai si tu.

| pufulescu a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Iar ati inceput cu tampenia aia cu Colectiv! Mai ai sa mai zici ca i-a pus personal Ponta foc cu bricheta si de aia trebuia dat afara!

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, cine ti-a spus este n-are habar sau a fost rau-intentionat.
BOR cununa pe toti ortodocsii, singura conditie este sa fie casatoriti civil anterior cununiei.

| costis a răspuns:

Da, doar ca e 70.

| RAY a răspuns:

Nu e adevarat

| GdX a răspuns:

Atata timp cat ai certificat de casatorie preotul iti tine slujba.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde de preot, cat de batut in cap este.

| Iunix a răspuns:

Vai ce probleme ai tu... căsătoria se oficializează la primărie, restul sunt prosti, dar na popa are nevoie şi el de bani.