| cLeILa a întrebat:

Buna ziua TPU, vreau sa ma lamuriti si pe mine cu ceva.
de ce se dezgroapa mortii dupa 7 ani daca Biblie ne spune alceva,plus ca preotul la inmormantarea raposatului spune : "se pecetruieste mormantul acesta pana la a doua venire a Domnului".
de ce nu sunt lasati in somnul de veci, si sunt "deranjati"? ..Si mai e ceva si mai de mirare: vedeti ca acum in multe parti gropile nu se mai vand pe veci, ci pe un anumit numar de ani (20-25). Dupa ce trece numarul de ani, trebuie sa mai cumperi o data groapa, ca, de nu, iti scot mortul de acolo si vand din nou locul, e foarte ciudat. voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Nu se mai dezgroapa! Era un obicei gresit insa de vreo 15-20 ani biserica s-a dezis de aceasta practica. Exista si niste explicatii legate de motivul pentru care oamenii dezgropau mortul dupa 7 ani, insa nu mai stau sa le insir aici ca nu am timp.

In ceea ce priveste cea de a doua problema, de asemenea este o practica eronata care insa nu are nici o legatura cu biserica, ci cu administratorul cimitirului. Este odios si inacceptabil sa se intimple asa ceva!

Prin partile mele (Moldova) nu am auzit sa se faca inca lucrul acesta. Probabil asta se petrece pe la unele orase unde nu mai sint locuri in cimitir si unde achizitionarea de terenuri pentru noi cimitire este foarte scumpa.

Oricum sint de acord cu tine ca mortii trebuie lasati sa se odihneasca vesnic in mormintul lor fara a mai fi deranjati vreodata. Spatiu pentru morminte este in aceasta tara sa incapem toti, asa ca nu vad de ce ar trebui vindute locurile dupa 25 de ani.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una foarte proasta.la noi nu se mai dezgroapa mortii, se ia doar un rand de harlet de pamant de pe groapa si atat.iar cu vandutul pamantului, de mai multe ori, e iubirea de arginti nemunciti.metode sant si in societatea civila.de pilda cand cumpar apartamentul, doar trei pereti sant doar ai mei. ceilalti ii platesc si eu si vecinii.suprafata nu o platesc doar cei de pe pamant ci si etajele. exact la fel.acelasi pret pe metrul patrat. daca santem 30-50 pe verticala platim la fel.nui asa ca e ciudat? e ciudat si faptul ca eu muncesc 8 ore pe zi,producand otel, in conditii foarte dificile, iar cei ce incaseaza banii respectivi, muncesc, ca musca la arat.

| RaduMD a răspuns:

Respectul pentru trup, chiar mort (părăsit de suflet) ţine nu numai de tradiţia creştină, ci de morala naturală, fiind prezent în mai toate tradiţiile.
Deci, situaţia de preferat este atunci când trupul celui mort nu mai este dezgropat niciodată. Cu această intenţie îi îngropăm pe morţi, de aceea spunem acelui loc "loc de veci" şi nu "loc de 7 ani" sau altfel.

Dar, în condiţiile crizei economice şi a penuriei de locuri de veci (din cauza sărăciei, până la urmă), în multe familii nu există altă soluţie decât reînhumarea. "Mortul vechi" face loc "mortului nou", aşa cum vom fi şi noi Dumnezeu ştie când. De reţinut că se face o slujbă, în care "mortul vechi" este din nou pomenit, oasele lui sunt adunate într-un veşmânt care aminteşte de giulgiu, stropite cu vin (simbol al vieţii) şi cu ulei (simbol al tăriei) şi reînhumate.

De ce tocmai la 7 ani şi nu la 6 sau 8? Probabil fiindcă o tradiţie evreiască cerea ca pământul să se odihnească o dată la 7 ani: era un an când sclavii nu lucrau, anul sabatic. De asemenea, la 25 de ani şi 50 de ani erau Jubileele: toţi robii erau eliberaţi atunci.