| Mircea08 a întrebat:

"Căci toţi câţi sunt din faptele Legii sub blestem sunt, că scris este: "Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă".
( Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/10)
"Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn".
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/13)
Ce inseamna "Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii"?. Care sunt consecintele?

48 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Hristos ne-a RASCUMPARAT din blestemul PACATULUI aratat in LEGE.

| Mircea08 explică (pentru danut):

Blestemul Legii Este:
"Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă".
( Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/10)
Iisus ne-a scos de sub acest blestem
"Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, "
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/13)
Asta inseamna ca nu mai sunt blestemati cei care nu staruie intru toate cele scrise in cartea Legii! De aceea scrie in citatul urmator:
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
Prin urmare crestinii nu mai sunt sub Lege :
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel – 7/6)
Stim ca incalcarea Legii insemna pacat si pacatul ducea la moarte. Daca, crestinii nu mai sunt sb Lege mai pot pacatui? NU! pentru ca neavand nici o lege nu au ce incalca. Inseamna asta ca un crestin poate face ce vrea pentru ca orice ar face nu poate pacatui? NU!, deoarece crestinul ne mai traieste sub Lege dar traieste in Duh :
"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub Lege."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 5/18)
Iar despre ce inseamna a trai in Duh am mai discutat si am vazut ca inseamna a trai conform invataturii lui Iisus

| Mircea08 explică (pentru Mircea08):

A trai in Duh inseamna de fapt A TRAI NORMAL, si asta pentru ca Dumnezeu nu ne-a facut anormali ca sa ne spuna sa traim intr-un fel care nu ni se potriveste. A spus sa nu furam pentru ca nu e normal sa faci asta, a spus sa nu ucizi pentru ca nu e normal, a spus sa fim milosi, rabdatori, modesti, cinstiti, drepti, pentru ca asa e normal sa traiasca un om. Cei care se opun acestei normalitati sunt diavolul si slujitorii lui
Am interpretat ceva? NU! am spus doar ce scrie in Evanghelie si cine vrea sa cunoasca adevarul sa citeasca Evanghelie si va vedea ca am dreptate

| danut a răspuns (pentru Mircea08):

"Am interpretat ceva?"
Da, ai interpretat, Romani 7, 7. Deci ce vom zice? Legea este ceva pãcãtos? Nicidecum! Dimpotrivã, pãcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildã, n-as fi cunoscut pofta, dacã Legea nu mi-ar fi spus: "Sã nu poftesti!"
14. Stim, în adevãr, cã Legea este duhovniceascã: dar eu sunt pãmântesc, vândut rob pãcatului.
Timotei 1, 8. Noi stim cã Legea este bunã dacã cineva o întrebuinteazã bine;
Isaia 8, 20. La Lege si la mãrturie!" Cãci dacã nu vor vorbi asa, nu vor mai rãsãri zorile pentru poporul acesta.
Fara Lege nu este pacat dar pacat este peste tot deci LEGEA ramane valabila.
Ai luat o parte din informatie si ai postat-o dar DOAR o parte, nu toata deci ai INTERPRETAT fals Biblia. Si exista destule dovezi in Biblie care sa arate acest lucru: Apocalips 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc Poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.
A trai in DUH inseamna a trai dupa cum a spus Dumnezeu, dupa LEGEA SA si conform CREDINTEI LUI Isus Hristos, nu normal ci IN DUHUL lui Hristos.

| Mircea08 explică (pentru danut):

Nu ai spus care citat l-am interpretat. Ai spus ca am interpretat Romani 7/7 dar eu nici nu am amintit de acest citat. spune si tu ce este gresit in ceea ce am scris nu veni cu citatele care arata ca cei care nu sunt crestini sunt sub lege. Normal - CEI CARE NU TRAIESC IN DUH SUNT SUB LEGE, iar cine traieste in Duh respecta toata invatatura lui Iisus care este mult mai mult decat poruncile din Lege (adica Legea este inclusa )
Nu vorbi mult si prost, lasa dogma si vorbeste explicit

| Mircea08 explică (pentru danut):

De fapt tu ai dreptate deoarece fiind sub lege, pentru ca asa ai ales, asa iti place, faci pacate si vei fi judecat. Ceea ce tu nu intelegi este treaba cu crestinii, dar pentru un om hotarat ca tine nici nu are vreo importanta, asa ca ignora ceea ce scriu eu

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

Legea Mozaică scotea în evidență că omul este păcătos și are nevoie de răscumpărare. Era și un tutore care urma să-i conducă la Cristos.
Deoarece nimeni nu putea respecta legea în mod perfect nimeni nu putea obține viața veșnică prin lege, de aceia și spune Pavel că suntem eliberați de "blestemul legii".
". Daca, crestinii nu mai sunt sb Lege mai pot pacatui? NU!" - Ba da! Faptul că nu mai suntem sub lege nu înseamnă înlăturarea oricăror restricții morale, multe dintre normele morale cuprinse în cele Zece Porunci au fost repetate în cărţile inspirate ale Scripturilor greceşti creştine.
1corinteni 9:21 Pentru cei ce sunt fără lege m-am făcut ca și cum aș fi fără lege — deși, față de Dumnezeu, eu nu sunt fără lege, ci sunt sub legea lui Cristos
Deci afirmația ta " pentru ca neavand nici o lege nu au ce incalca." nu-i corectă.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

A spus ca este sub "legea lui Hristos". Enunta te rog "legea lui Hristos"
Legea, cele 10 porunci, este respectata de crestini dar nu ca lege, ci ca o invatatura buna, ca facand parte din invatatura lui Iisus.
Pacatul este calcarea legii, dar unde nu este lege nu este nici calcare de lege. Crestinii nu pot calca legea pentru ca nu sunt sub Lege ci sub Har. A spune ca Legea a fost inlocuita de niste restrictii morale nu este in conformitate cu Evanghelia
Corecteaza-ma te rog punctual acolo unde am scris gresit
...multumesc!

| danut a răspuns (pentru Mircea08):

Cine a scris legea celor 10 porunci cu degetul LUI pe muntele Sinai? Aici gresesti.

| Mircea08 explică (pentru danut):

Dumnezeu a scris nu Iisus

| danut a răspuns (pentru Mircea08):

Legea (cele 10 porunci) este pana la sfarsit, este vesnica, daca nu sti cauta si vei afla si daca nu gasesti cauta si citeste ce a spus Hrustos despre ultimile evenimente de pe pamant. (P.S. Uite textul tau:"( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel – 7/6)" dar ai uitat sa continui cu versetul7) Nu e chestia de vorbit mult si prost (eu) ci ca nu sti ce citesti (tu).

| danut a răspuns (pentru Mircea08):

Haida de, Dumnezeu daca s-ar apropia de sistemul nostru solar acesta ar arde instantaneu datorita PACATULUI. Singurul care a fost pe pamant a fost Hristos. Citeste Noul `Testament si poate afli:
IOAN1, 18. Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut."

| Mircea08 explică (pentru danut):

Ti-am explicat, dar tu nu intelegi pentru ca ai altceva de spus
Ce vrei sa spui ca, crestinii sunt sub Lege? Am spus de o mie de ori si am dat multe citate in care scrie ca, crestinii nu mai sunt sub Lege. Da-mi tu un singur citat in care se spune ca, crestinii sunt sub lege, sau ca, crestinii au pacate, si ma refer aici la crestinii adevarati care sunt asa cum scrie in Evanghelie nu la cei care apartin de o religie crestina

| danut a răspuns (pentru Mircea08):

Nimeni nu este fara pacate, tu nu ai inteles ce inseamna sa fi sub lege sau in afara ei.
Romani 3, 31. Deci, prin credintã desfiintãm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivã, noi întãrim Legea.
Romani7. Deci ce vom zice? Legea este ceva pãcãtos? Nicidecum! Dimpotrivã, pãcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildã, n-as fi cunoscut pofta, dacã Legea nu mi-ar fi spus: "Sã nu poftesti!"
12. Asa cã Legea, negresit, este sfântã, si porunca este sfântã, dreaptã si bunã.
14. Stim, în adevãr, cã Legea este duhovniceascã: dar eu sunt pãmântesc, vândut rob pãcatului.
4. pentru ca porunca Legii sã fie împlinitã în noi, care trãim nu dupã îndemnurile firii pãmântesti, ci dupã îndemnurile Duhului.
Toti suntem pacatosi dar prin pocainta devenim copii Sai. Sti ce insemna sa te pocaiesti? Sa nu mai faci pacate care sunt aratate de cele 10 porunci si sa-ti ceri iertare pentru ele DAR daca pacatuiesti din nou cine arata ca ai pacatuit daca nu LEGEA? Cele 10 Porunci SUNT vesnice si raman porunci. Eu iti pot arata asta chiar in Biblie dar trebuie sa te convingi singur, nu sa te "conving' eu.

| Mircea08 explică (pentru danut):

Iisus spune ca nu a venit sa strice Legea ci sa o implineasca. Crestinii implinesc Legea in felul urmator :
"Nimănui cu nimic nu fiţi datori, decât cu iubirea unuia faţă de altul; că cel care iubeşte pe aproapele a împlinit legea.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/8)
"Iubirea nu face rău aproapelui; iubirea este deci împlinirea legii."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/10)
Daca nu e asa cum explici citatele? Daca iubirea nu face rau aproapelui si tu iubesti pe aproapele care lege nu o respecti? Am explicat de mai multe ori ca toti crestinii respecta legea deoarece este inclusa in invatatura lui Iisus, dar nu sunt sub lege, sunt scosi de sub lege si sunt sub Har.
Cand te rogi spui "iarta Doamne GRESELILE noastre " nu spui pacatele noastre. De ce? De ce nu spune Iisus sa ne rugam ca Dumnezeu sa ne ierte pacatele, pentru ca e mai important. Raspuns corect - crestinii gresesc dar nu pot face pacate pentru ca nu sunt sub Lege ci sub Har.
Eu am incheiat discutia asta, nu mai are rost discutia. Tu ai scris :
4. pentru ca porunca Legii sã fie împlinitã în noi, care trãim nu dupã îndemnurile firii pãmântesti, ci dupã îndemnurile Duhului.
Aici spune ca porunca legii este implinita in noi pentru ca traim dupa indemnurile Duhului, iar acelea sunt absolut toate virtutile din Evanghelie, iar cine respeta aceste virtuti respecta toata legea plus o gramada de alte lucruri

| danut a răspuns (pentru Mircea08):

Ioan 14,21. Cine are poruncile Mele si le pãzeste, acela Mã iubeste; si cine Mã iubeste, va fi iubit de Tatãl Meu. Eu îl voi iubi, si Mã voi arãta lui."

| Mircea08 explică (pentru danut):

Bun!
Hai sa spunem ca Legea a fost data si trebuie pazita VESNIC. Atentie, nu pana la sfarsitul lumii ci VESNIC!
- Nu ucide - Are rost o astfel de lege pe lumea cealalta (dupa ce lumea asta s-a sfarsit) unde toti traiesc vesnic? cum sa ucizi pe cineva care nu poate muri? A dat Dumnezeu o lege fara rost pe care trebuie sa o respectam vesnic?
- Sa nu curvesti - In rai nu va mai fi parte barbateasca si parte femeiasca, asa scrie. A dat Dumnezeu o lege fara rost pe care trebuie sa o respectam vesnic?
- sa tii sabatul - Cum numeri in rai sapte zile daca nu exista zi si noapte ca pe pamant? Dar daca ai ajuns in rai inseamna ca ai viata vesnica. Ce se intampla daca incalci vreo porunca, faci pacat? si daca pacatul duce la moarte iar tu esti nemuritor ce mai conteaza ca faci pacat?
Sunt multe de spus pe aceasta tema dar nu e felul meu sa ma aventurez intr-o discutie fara folos. Esti liber sa alegi sa fii sub Lege si sa o propovaduiesti si la altii cu toate ca nu poti explica in nici un fel citatul urmator :
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)

| danut a răspuns (pentru Mircea08):

1) Daca vrei sa folosesti textul Biblic foloseste Biblia Cornilescu care cu mici diferente neglijabile este ASEMANATOARE cu TEXTUS RECEPTUS, textul Biblic original dupa insumarea cartilor Biblice ale Noului Testament.
2)Legea este o expresie a Caracterului Lui Dumnezeu si ea NU MANTUIESTE ci aratata CU DEGETUL pacatul. Fara lege NU EXISTA pacat sau vina (daca in lege nu scrie sa nu omori, orice crima nu este pacat) de aceia ea va sta ca un INDICATOR spre pacat pentru ca acesta sa fie demascat sau daca va mai avea tendinta sa REAPARA, dar Legea arata si spre SABAT care va fi sarbatorit deasemeni Vesnic. De aceia Legea este vesnica. Crezi ca nu exista si alte posibilitati de a marca in cer zilele?
3) Uite textul care ARATA ca Legea si Sabatul sunt pana la REVENIREA lui Hristos spus chiar de ACESTA.
In MIca Apocalipsa spusa de Hristos ucenicilor privind SFARSITUL exista versetul 20 din Matei 24 care arata ca Sabatul este valabil si nu a fost NICIODATA desfintat asa cum sustin APROAPE toti asazis crestini:
Matei 24, 20. Rugati-vã ca fuga voastrã sã nu fie iarna, nici într-o zi de SABAT.
(21. Pentru cã atunci va fi un necaz asa de mare, cum n-a fost niciodatã de la începutul lumii pânã acum, si nici nu va mai fi.
22. Si dacã zilele acelea n-ar fi fost scurtate, nimeni n-ar scãpa; dar, din pricina celor alesi, zilele acelea vor fi scurtate.)
4) Sabat pana la SFARSIT, deci si Legea care include Sabatul pana la sfarsit.
5) TOATA Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, nu doar bucatelele pe care le vrem noi.
Daca nici asta nu intelegi efortul tau este inutil.

| Mircea08 explică (pentru danut):

Eu inteleg perfect. Legea este valabila pana la sfarsitul lumii, dupa care nu mai are sens deoarece nerespectarea legii nu mai inseamna pacat pentru ca nu poate duce la moartea unui nemuritor.
In rai (sau cum il numesti tu ) oamenii traiesc in Duh nu in trup, iar crestinii au fost scosi de sub Lege tocmai pentru ca traiec in Duh nu in trup, adica traiesc la fel ca cei din rai (asta din punct de vedere spiritual).
"Iar cei ce sunt ai lui Hristos Iisus şi-au răstignit trupul împreună cu patimile şi cu poftele."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 5/22-25)
De aceea cei ce nu mai traiesc in trup ci in duh, nu mai pot face pacate, pentru ca au terminat-o cu "patimile si cu poftele".
Majoritatea oamenilor nu se pot desparti de Lege pentru ca nu pot sa se desparta de patimile si poftele trupului, dar acestia nu sunt crestini. E drept ca si crestinii gresesc, si e greu sau mai bine zis, imposibil pentru un om sa traga o linie si sa spuna; -de aici incolo toti sunt crestini, asa ca ramane aceasta incertitudine care ne face pe noi sa nadajduim, nu sa fim siguri, sa credem, nu sa avem certitudini
Biblia nu e matematica, ea trebuie citita si cu mintea dar si cu sufletul. Biblia a fost modificata de-a lungul timpului si asta se vede, o vede cel caruia i-a fost dat sa inteleaga. Nu se stie care dintre noi a inteles Biblia, se stie doar ca fiecare e convins ca el a inteles Biblia, asa ca e bine ca fiecare sa mearga pe drumul lui

| danut a răspuns (pentru Mircea08):

Evident ca tu nu ai inteles cum trebuie ce scrie in Biblie. NEMURITOR nu este si nici nu va fi NIMENI in vesnicie in afara de Dumnezeu. Nemurirea este ceva ce se primeste zilnic de la Dumnezeu, fara el NU EXISTA NEMURIRE. Din nefericire acum nu se mai foloseste un cuvant care ar da mai mult sens la notiunea de DUH. Inainte se folosea si cuvantul FLUID pentru Duh. Deci noi vom fi fiinte Fluide (in duh), adica de o alta natura, nu strict materiale (in trup). Fiintele Fluide au control asupra materiei si pot deveni fiinte materiale dupa dorinta (Hristos a spus ca vom fi asemeni ingerilor) (care se pot transforma din fiinte Fluide in fiinte materiale). Nu confunda cuvantul DUH cu ceva spiritual, asta este o mare confuzie pentru unii. Sunt destule notiuni Biblice de care este evident ca duci lipsa. Textus Receptus este textul din greaca veche ORIGINAL al NT. Acum il gasesti si pe net, de aici se trag toate traducerile.

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

Ceea ce Pavel numește "legea lui Cristos" sunt învățăturile lui Isus.
. Spre deosebire de predecesoarea ei, Legea mozaică, această nouă lege se baza într-o mare măsură pe principii, nu pe o serie de porunci scrise. Totuşi, ea cuprindea şi câteva porunci explicite. Una dintre acestea a fost numită de Isus „o poruncă nouă". Isus i-a învăţat pe toţi discipolii săi să se iubească unii pe alţii aşa cum îi iubise el (Ioan 13:34, 35).
"Pacatul este calcarea legii, dar unde nu este lege nu este nici calcare de lege." - Da, păcatul este călcare de lege. Potrivit textelor biblice ebraice şi greceşti, a păcătui înseamnă literalmente a rata ţinta. Dumnezeu însuşi a stabilit „ţinta" pe care trebuie să o atingă creaturile sale inteligente. Ratarea acestei ţinte înseamnă păcat; păcatul înseamnă şi nedreptate sau nelegiuire (Rom. 3:23; 1 Ioan 5:17; 3:4). Tot ce nu este în armonie cu personalitatea, cu normele, cu căile şi cu voinţa lui Dumnezeu, care sunt sfinte, reprezintă păcat. Păcat poate însemna o conduită greşită, nerealizarea lucrurilor care ar trebui făcute, o vorbire lipsită de pietate, gânduri necurate şi dorinţe sau motivaţii egoiste.
Păcat nu este numai călcarea "legii mozaice", Adam nu era sub ea dar a păcătuit totuși.El a încălcat legea/porunca care i-a dat-o Dumnezeu.
La fel creștinii, cînd încalcă poruncile date pentru ei - păcătuiesc. 1 Ioan 1:8 Dacă spunem: „N-avem păcat", ne inducem singuri în eroare şi adevărul nu este în noi.
". A spune ca Legea a fost inlocuita de niste restrictii morale nu este in conformitate cu Evanghelia " - n-am spus aceasta. Am spus că chiar dacă nu suntem sub "lege" aceasta nu nu înseamnă înlăturarea oricăror restricții morale, multe dintre normele morale cuprinse în cele Zece Porunci au fost repetate în cărţile inspirate ale Scripturilor greceşti creştine.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Ce spui este perfect adevarat, dar tu numesti pacat si calcarea de lege si greseala. Pacat este doar calcare de lege, adica a celor 10 porunci deoarece porunci sunt mai multe, dar incriminate de lege sunt numai cele 10. A barfi, de ex. este greseala. Ceea ce nu prea intelege lumea este faptul ca daca greseste si nu se straduieste sa se corecteze pierde Duhul Sfant (care nu sta intr-un loc intinat) si ramane cum a fost, adica sub lege. Cei care spun ca sunt sub Lege, aceia intr-adevar sunt sub Lege deoarece ASA CRED!, iar credinta sta la baza convingerilor

| mentholinks a răspuns:

Isus nu a scapat pe nimeni de sub Lege ba chiar a poruncit sa fie respectata. Pavel a venit cu alte invataturi mai comode si de aceea a fost acceptat de oameni.

| Steregoi a răspuns:

Ne-a răscumpărat din moarte veșnică. Consecințele sunt viața veșnică pe Pământ pentru cei credincioși.

| Mircea08 explică (pentru Steregoi):

Eu vorbeam de blestemul Legii
"Staţi deci tari în libertatea cu care Hristos ne-a făcut liberi şi nu vă prindeţi iarăşi în jugul robiei. Iată eu, Pavel, vă spun vouă: Că de vă veţi tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic.Şi mărturisesc, iarăşi, oricărui om ce se taie împrejur, că el este dator să împlinească toată Legea. Cei ce voiţi să vă îndreptaţi prin Lege v-aţi îndepărtat de Hristos, aţi căzut din har;"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 5/1-4)
"Păziţi-vă de câini! Păziţi-vă de lucrătorii cei răi! Păziţi-vă de tăierea împrejur."
(Epistola catre Filipeni a Sfantului Apostol Pavel – 3/2)
" oricărui om ce se taie împrejur, că el este dator să împlinească toată Legea."
"paziti-va de taierea imprejur"
Adica cum? sa te pazesti de a implini toata legea? Nu toata lumea imi explica ca trebuie pazita Legea? De ce spune ca daca vrei sa te indrepti prin Lege te departezi de Hristos? De ce spune ca de va veti taia imprejur Hristos nu va va folosi la nimic? Este Hristos impotriva acelui legamant (taierea imprejur) prin care iudeii se obliga sa pazeasca Legea?

| Steregoi a răspuns (pentru Mircea08):

Blestemul legii erau acele jertfe de animale costisitoare.

| Mircea08 explică (pentru Mircea08):

De ce spune "vai voua invatatorilor de Lege"?
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)

| iurii75 a răspuns:

În general referitor la faptul că creștinii nu sunt sub "legea mozaică" avem aceleași convingeri. Am vrut doar să mai adaug cîte puțin.
Dănuț te învinuia că nu ții cont de contecst și de toate versetele care se referă la subiect, dar imediat după tocmai acest lucru îl face. ("Ai luat o parte din informatie si ai postat-o dar DOAR o parte, nu toata deci ai INTERPRETAT fals Biblia." și afirmă "Da, ai interpretat, Romani 7, 7. Deci ce vom zice? Legea este ceva pãcãtos? Nicidecum! Dimpotrivã, pãcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildã, n-as fi cunoscut pofta, dacã Legea nu mi-ar fi spus: "Sã nu poftesti!" )
De fapt, deși n-a menționat, el crede că nu mai este valabilă partea legii referitoare l-a jertfe, cea "ceremonială", dar cele 10 porunci sunt valabile. Dar Pavel spune altceva și aceasta chiar în versetul precedent celui pe care l-a citat.
Rom. 7:6, 7: „Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi... Ce vom spune deci? Este Legea păcat? Nicidecum! De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea. De exemplu, n-aş fi cunoscut pofta dacă Legea n-ar fi zis: «Să nu pofteşti»". (Aşadar, imediat după ce a scris că evreii deveniţi creştini erau „eliberaţi de sub Lege", ce exemplu din Lege a citat Pavel? Porunca a zecea. Astfel, el a arătat că aceasta făcea parte din Legea de sub care fuseseră eliberaţi.)
Succes.

| iurii75 a răspuns:

Ca să nu exting conversația în mai multe părți. Ai scris mai înainte : "Eu nu sunt in nici o religie deoarece nu cunosc nici una care sa respecte intrutotul Evanghelia pe care Iisus a propovaduit-o si fara de care nu exista notiunea de crestin.
Martorii lui yehova respecta cel mai mult Evanghelia, dar au si scapari care nu pot fi trecute cu vederea. Ei studiaza cel mai mult Biblia, de aceea o si cunosc f. bine, dar greseala e caEu nu sunt in nici o religie deoarece nu cunosc nici una care sa respecte intrutotul Evanghelia pe care Iisus a propovaduit-o si fara de care nu exista notiunea de crestin.
Martorii lui yehova respecta cel mai mult Evanghelia, dar au si scapari care nu pot fi trecute cu vederea. Ei studiaza cel mai mult Biblia, de aceea o si cunosc f. bine, dar greseala e ca o studiaza in conformitate cu niste indrumari. Unele dintre aceste indrumari sunt studii facute de catre oameni priceputi, si par sau chiar sunt credibile. Partea proasta e caEu nu sunt in nici o religie deoarece nu cunosc nici una care sa respecte intrutotul Evanghelia pe care Iisus a propovaduit-o si fara de care nu exista notiunea de crestin.
Martorii lui yehova respecta cel mai mult Evanghelia, dar au si scapari care nu pot fi trecute cu vederea. Ei studiaza cel mai mult Biblia, de aceea o si cunosc f. bine, dar greseala e ca o studiaza in conformitate cu niste indrumari. Unele dintre aceste indrumari sunt studii facute de catre oameni priceputi, si par sau chiar sunt credibile. Partea proasta e ca Iisus a spus sa nu avem alti invatatori in afara de El priceputi, si par sau chiar sunt credibile. Partea proasta e ca Iisus a spus sa nu avem alti invatatori in afara de El ".
Mă bucur că i o părere relativ bună depre noi. Totuși, care după părerea ta sunt acele "scăpări ce nu pot fi trecute cu vederea"?
Referitor la "Eu nu sunt in nici o religie deoarece nu cunosc nici una care sa respecte intrutotul Evanghelia pe care Iisus a propovaduit-o si fara de care nu exista notiunea de crestin.
Martorii lui yehova respecta cel mai mult Evanghelia, dar au si scapari care nu pot fi trecute cu vederea. Ei studiaza cel mai mult Biblia, de aceea o si cunosc f. bine, dar greseala e ca o studiaza in conformitate cu niste indrumari. Unele dintre aceste indrumari sunt studii facute de catre oameni priceputi, si par sau chiar sunt credibile. Partea proasta e ca Iisus a spus sa nu avem alti invatatori in afara de El " - Convingerile nostre se bazează pe cuvîntul lui Dumnezeu. În publicațiile noastre dacă se face o afirmație se arată și dovada biblică. Deci nimeni nu predă convingerile sale ci ceea ce învață scripturile.
Referitor la " Iisus a spus sa nu avem alti invatatori in afara de El " - matei 23:8 Dar voi să nu vă numiţi Rabi, fiindcă unul singur este învăţătorul vostru, în timp ce voi toţi sunteţi fraţi. 9 Mai mult decât atât, să nu numiţi tată al vostru pe nimeni pe pământ, căci unul singur este Tatăl vostru, Cel ceresc. 10 Şi să nu vă numiţi «conducători», pentru că unul singur este Conducătorul vostru, Cristosul. 11 Cel mai mare dintre voi să fie slujitorul vostru. 12 Cine se înalţă va fi umilit şi cine se umileşte va fi înălţat.
Isus s-a referit la titluri, astăzi mulți capi religioși își atribuie titluri de genul "părinte", "prea sfănt părinte" "prea fericit"... din dorința de a fi înălțați.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Nu am fost interesat sa vanez greselile de perceptie a invataturii lui Iisus, si nu am facut asta la nici o religie, dar cu siguranta ca si la martori am gasit greseli de perceptie cum ar fi "pacatul" de ex.
Eu spun ca la botez esti curatat de pacate, si ca esti scos de sub Lege, ceea ce inseamna ca altele nu mai poti face, prin urmare crestinii nu au pacate si nu vor fi judecati. Voi spuneti ca desi crestinii au fost scosi de sub Lege ei au totusi pacate si asta din cauza Legii care ramane vesnic (parca asa tin eu minte ca ziceti). Eu cred ca nu e logic sa faci pacat daca nu esti sub Lege, voi credeti ca am nevoie de psihiatru, sau macar de un martor care sa ma instruiasca asa cum stie el.
Stii ce nu inteleg? de ce nu va apucati nici unul sa studiati biblia fara a mai tine cont de indrumarile altora, si de ce nu studiati si alte biblii? O sa spui ca le-ati studiat, si stiu ca asa este, dar ati facut asta ca sa le gasiti defecte nu ca sa faceti o comparatie obiectiva si logica cu biblia voastra
Apropo, si convingerile mele se bazeaza pe cuvantul lui Dumnezeu, De unde stii ca ale mele sunt gresite? Raspund tot eu - ale mele nu au fost corectate de cei care conduc o biserica. Dar oare de care biserica trebuiau corectate? Aaaa...stiu, de martorii lui yehova!, numai ca toate celelalte biserici spun despre voi ca sunteti pe dinafara, si sunt si la ei oameni destepti, care sustin cu tarie ceea ce ei sunt siguri ca este corect

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

N-am luat seama și în comentariul precedent s-au copiat de mai multe ori citatul, scuze, a făcut răspunsul mai greoi.
" Voi spuneti ca desi crestinii au fost scosi de sub Lege ei au totusi pacate si asta din cauza Legii care ramane vesnic (parca asa tin eu minte ca ziceti)." Prietene, nu-i mai ușor și mai logic să arunci o privire peste ce am scris că sunt convingerile noastre decât să afirmi ceva ce "parca asa tin eu minte ca ziceti"?
N-am spus nici o dată că legea rămâne veșnic, (asta o afirmă danuț). Am spus doar că unele porunci din legea mozaică au fost repetate și pentru creștini. De ex. să nu ucizi, să nu practice idolatria...
"dar tu numesti pacat si calcarea de lege si greseala. Pacat este doar calcare de lege, adica a celor 10 porunci " - am înțeles părerea ta, dar pe ce se bazează?
Eu ți-am argumentat de ce cred așa. Legământul Legii a intrat în vigoare în 1513 î.e.n. la muntele Sinai, atunci au fost date și cele 10 porunci care fac parte din "Legea mozaică". Adam nu era sub ele și totuși Biblia spune că a "păcătuit", nu " a greșit". Creștinii conform cu 1 ioan 1:8( Dacă spunem: „N-avem păcat", ne inducem singuri în eroare şi adevărul nu este în noi) - nu sunt fără păcat.
Datorită jertfei de răscumpărare a lui Isus obținem iertarea păcatelor, dar eliberarea de păcatul moștenit de la Adam e de domeniul viitorului, până atunci însă din cauza imperfecțiunii păcătuim. Dar este diferență desigur între a păcătui în mod intenționat și neinteționat.
" voi credeti ca am nevoie de psihiatru," - de unde ai luat-o? Am zis eu așa ceva?

" si de ce nu studiati si alte biblii?" - ba da, și alte traduceri și manuscrisele vechi disponibile pentru a se asigura că nu s-a adăugat nimic sau pentru a se asigura o traducere fidelă față de original. De ex. 1 Ioan 5:7, 8
În BO este redat astfel: „Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt. Şi trei sunt care mărturisesc pe pământ: Duhul şi apa şi sângele şi aceşti trei mărturisesc la fel" (BG şi SS 1874 includ şi ele acest pasaj trinitarian). Însă NW nu include cuvintele „în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt. Şi trei sunt care mărturisesc pe pământ" (BC omite şi ea acest pasaj trinitarian). Dar ce au scos la iveală unele manuscrise descoperite ulterior? Bruce Metzger a scris: „Pasajul [din 1 Ioan 5:7] lipsește din manuscrisele tuturor traducerilor antice (siriacă, coptă, armeană, etiopiană, arabă și slavonă), cu excepția celei în latină".
"toate celelalte biserici spun despre voi ca sunteti pe dinafara," - și ar trebui să mă mire faptul că suntem vorbiți de rău de unii? Și în sec.1 era acelș lucru.
" si convingerile mele se bazeaza pe cuvantul lui Dumnezeu, De unde stii ca ale mele sunt gresite?" - de aceia și te-am întrebat de dovada biblică la convingeri. Dacă nu am dreptate sunt dispus să fac schimbări, altfel închinarea mea la Dumnezeu ar fi zadarnică dacă nu e în conformitate cu cuvântul său.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Stii cum e? mai demult am studiat religiile orientale, si aveam ceva foarte clar in cap, cu care puteam raspunde la orice intrebare. Asta nu insemna ca aveam dreptate, asta insemna ca raspunsurile pe care le dadeam erau corecte dar numai raportate la acele religii. Asta se intampla cu orice invatatura, cum ar fi dogmele religiilor de azi. Daca discutia o raportam la Evanghelie, vom discuta intr-un fel, dar daca o raportam la Biblie discutam alt fel. Eu stiu ca ambele testamente au fost scrise sub indrumarea lui Dumnezeu dar am inteles si faptul ca Dumnezeu A SCHIMBAT testamentul, deci nu a venit cu completari. Daca cineva considera Evanghelia ca fiind o completare la vechiul testament, e normal ca nu se mai intelege cu mine. Eu am cautat sa inteleg Evanghelia nu sa fac cercetari stiintifice in baza acestei scripturi, si consider ca am reusit in mare parte. In totalitate nu o stiau nici apostolii care si recunosteau ca o cunosteau in parte, o stiu in schimb toate religiile care pot explica cu lux de amanunte (cum ar fi "asa a vrut Dumnezeu") absolut orice.
Hai sa luam treaba cu pacatul primordial. Iisus a desfiintat acest pacat? Daca da, nu are rost sa mai vorbim de el, daca nu, inseamna ca el exista chiar daca Evanghelia spune ca la botez (atunci cand ne pocaim si alegem calea lui Iisus) crestinului i SE STERG TOATE PACATELE. Mai poate dupa aceea sa faca acel crestin inca o data pacatul primordial? eu zic ca nu, deci nu are rost sa il mai punem tot timpul pe tapet ca sa incurcam lucrurile. Poate un crestin care este scos de sub Lege sa mai incalce acea Lege? Eu nu cred deoarece asta ar incalca orice logica. Ma intreb atunci, cum de reusiti voi sa mai faceti pacate? Iar daca aveti pacate, si stiti ca veti muri, cum vreti sa mai ajungeti in rai?
Sa iti mai spun ceva - eu am cunoscut martori care erau mincinosi, betivi, cereau imprumut pe care nu il mai dadeau inapoi, si care dupa parerea mea ar fi trebuit de mult scosi din biserica. Ce incredere sa am in cei care cu buna stiinta tin in biserica lor asemenea oameni? Poate ca gresesc, dar daca ei au fost acceptati inseamna ca si cel care i-a acceptat este aproximativ la fel, deoarece e greu de explicat de ce nu-i deranjeaza prezenta cuiva despre care Iisus spune sa se departeze. Cum poate cineva din biserica sa de-a sfaturi cand in biserica lui sunt asa mari probleme. Daca nu stii ca un crestin nu trebuie sa minta NICIODATA, nici daca ar trebui sa moara pentru asta, degeaba stii ce spune Bruce Metzger.
Cam asa gandesc eu

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

"ambele testamente au fost scrise sub indrumarea lui Dumnezeu dar am inteles si faptul ca Dumnezeu A SCHIMBAT testamentul," - ar fi o afirmație de genul -"Dumnezeu a dorit să facă în acest mod dar nu ia reușit și de aceia a schimbat planul". Ceea ce desigur este incorect. Toată scriptura este un tot întreg care dezvăluie treptat cum se va îndeplini scopul lui dumnezeu cu privire la pământ și omenire. Prima profeție despre Isus a fost enunțată chiar după păcatul lui Adam( cea referitoare la sămânță), ulterior au fost dezvăluite mai multe detalii despre venirea lui și ce avea să facă. Deci e incorect să spunem că a fost schimbat. Apropo, denumirea de "testament" nu e tocmai corectă, Dumnezeu nu e pe moarte ca să-și scrie testamentul.
"Hai sa luam treaba cu pacatul primordial. Iisus a desfiintat acest pacat? Daca da, nu are rost sa mai vorbim de el, " - Ok! Care era pedeapsa sau consecința păcatului lui Adam?
Geneza (facerea) 3:2 Femeia i-a răspuns șarpelui: „Putem să mâncăm din rodul pomilor din grădină. 3 Dar despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a spus: «Să nu mâncați din el, nici să nu vă atingeți de el, ca să nu muriți»".
Romani 5:12 De aceea, așa cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume și prin păcat moartea, și astfel moartea s-a extins la toți oamenii, fiindcă toți au păcătuit.
Sau tu știi "creștini" care au fost eliberați de acest păcat și nu mai mor?
" Evanghelia spune ca la botez (atunci cand ne pocaim si alegem calea lui Iisus) crestinului i SE STERG TOATE PACATELE. " - discutăm despre aceasta doar că te rog când faci o afirmație să prezinți și davada biblică, citatul pe care te bazezi.
"Poate un crestin care este scos de sub Lege sa mai incalce acea Lege? " - deja a nuștiu câta oară repet, faptul că creștinii nu mai sunt sub legea mozaică nu înseamnă că nu mai avem alte legi. și apropo, așteptam argumentele tale referitor la ce e păcat și ce e greșală.
"eu am cunoscut martori care erau mincinosi, betivi, cereau imprumut pe care nu il mai dadeau inapoi," - nu știu pe cine ai cunoscut, de fapt în românia sunt 2 grupări ce sau denumit martori dar are n-au nici o legătură cu "martorii lui Iehova".
În plus dacă cineva începe a practica astfel de lucruri (toți oamenii au liber arbitru și decid singuri ce comportament să urmeze) nu este tolerat ci exclus. și în sec.1 au fost astfel de persoane dar la fel au fost excluși.
" Daca nu stii ca un crestin nu trebuie sa minta NICIODATA, " - te-am mințit eu cu privire la ceva?

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Corect! Hai sa le luam pe rand
"Iar dacă preoţia s-a schimbat urmează numaidecât şi schimbarea Legii."
(Evrei - 7/12)
Ce anume s-a schimbat?
"Astfel, porunca dată întâi se desfiinţează, pentru neputinţa şi nefolosul ei;"
(Evrei 7/18)
Ce anume se desfiinteaza?
In orice caz, ceea ce "s-a schimbat " si "se desfiinteaza" nu mai este bun, asa dupa cum reiese din versetul urmator :
"Căci dacă (testamentul) cel dintâi ar fi fost fără de prihană, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea;"
(Evrei - 7/7)
Aici se spune ca despre testament este vorba, si mai spune ca nu a fost asa bun (iar tu stii ca de fapt a fost dat ca indrumator pana la venirea lui Iisus)
" Astfel, Legea ne-a fost un îndrumător spre Hristos, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţă."
(Galateni - 3/24)
Dar sa vedem ce scrie aici :
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
Care este "slova cea veche " despre care spune sa nu slujim dupa ea?, si ce inseamna "a sluji dupa o anume slova?
Daca raspunzi la intrebarile de mai sus putem lamuri partial problema celor doua testamente

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

Versetele pe care le-ai citat se referă la legământul încheiat între dumnezeu și națiunea Israel. și deși versiunea ortodoxă scrie în paranteză "testament" multe alte traduceri redau prin "legământ".
cornilescu evrei 8:7 În* adevăr, dacă legământul dintâi ar fi fost fără cusur, n-ar mai fi fost vorba să fie înlocuit cu un al doilea
traducerea lumii noi -evrei 8:7 Căci, dacă primul legământ ar fi fost ireproşabil, n-ar mai fi fost nevoie de al doilea,
Și e mai corect așa deoarece cum am mai spus Dumnezeu nu era pe moarte ca să întocmească un testament.El a încheiat un legământ cu ei care avea la bază legea mozaică, adică toate poruncile și legile care au fost transmise prin intermediul lui Moise, inclusiv și cele 10 porunci.
Și da, suntem de acord ambii că scopul lui era să-i conducă la Cristos și nu mai suntem sub acel legământ și legile care erau la baza lui.
Dar prima parte a Bibliei (numită și vechiul testament) nu conține doar detalii cu privire la acest legământ ci și multe alte informații care ne sunt de ajutor ca să înțelegem mai bine scopul lui Dumnezeu cu privire la noi. Deci ne este de folos.
În aceste privințe suntem de acord, posibil că pur și simplu nu ne prea înțelegem la ce anume ne referim în unele cazuri. De ex. cînd ai scris mai înainte că "Dumnezeu a schimbat testamentul" înțelesesem că te referi la prima parte a Bibliei, și nu la acel legământ doar.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Si eu sunt de acord ca e mai bine sa numim Vechiul Testament, "Primul legamant "deoarece asta este. Dar daca as face asa nu m-ar mai intelege celelalte religii ce vreau sa spun asa ca prefer sa vorbesc pe limba lor
In ce priveste "scopul lui Dumnezeu cu privire la noi" eu stiu un singur lucru :
"Iisus a răspuns şi le-a zis: Aceasta este lucrarea lui Dumnezeu, ca să credeţi în Acela pe Care El L-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/29)
Motivul pentru care dau citate din Biblia Ortodoxa este ca ortodocsii sunt majoritati in Romania (cred ca 90%)

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

Ok. Cu privire la scopul lui Dumnezeu, care era intenția lui cu privire la Adam și cum era dacă Adam nu păcătuia?

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Nu vreau sa fac speculatii cu privire la cum ar fi fost daca Adam nu pacatuia, mai ales ca dupa parerea mea Adam nu a pacatuit, si asta deoarece nu a incalcat nici o lege (el nu a ascultat de o porunca ) E drept ca si Legea a venit prin porunca, dar a fost numita Lege pentru ca ce care o incalca sa poate fi pedepsit asa cum spune legea.

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

Nici nu trebuie să facem speculații, este scris ce i s-a spus lui Adam că urma să facă.
"dupa parerea mea Adam nu a pacatuit, si asta deoarece nu a incalcat nici o lege " - și atunci ce a făcut el? dar romani 5:12 De aceea, așa cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume și prin păcat moartea, și astfel moartea s-a extins la toți oamenii, fiindcă toți au păcătuit
Deci Biblia spune că a păcătuit. Romani 5:13 Căci până la Lege păcatul era în lume...
Alt scop al legii mai era să-i facă conștienți că erau păcătoși și aveau nevoie de o răscumpărare (și urma și să-i conducă la Isus)
" dar a fost numita Lege pentru ca ce care o incalca sa poate fi pedepsit asa cum spune legea." - dar și acea "poruncă" dată lui Adam tot prevedea care urma să fie pedeapsa pentru neascultare - moartea.
Și totuși care era scopul cu privire la Adam?

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

La Romani - 5/13, daca citim si mai departe se spune clar ca acel "pacat" nu se socoteste deoarece nu se incalca nici o lege. Iar mai incolo se spune de "greseala" lui Adam, ceea ce ma duce cu gandul ca Biblia a fost tradusa incorect sau a fost voit modificata. Iata citatul complet :
" Căci, până la lege, păcatul era în lume, dar păcatul nu se socoteşte când nu este lege.Ci a împărăţit moartea de la Adam până la Moise şi peste cei ce nu păcătuiseră, după asemănarea greşelii lui Adam, care este chip al Celui ce avea să vină."
Moartea a imparatit nu din cauza pacatului primordial ci datorita faptului ca Adam a cunoscut raul, si cunoscandu-l l-a si facut, atat el cat si cei de dupa el. Facand raul a facut greseli, sau putem spune ca a facut si pacate, dar daca aceste pacate nu se socotesc (asa dupa cum scrie in versetul de mai sus) cum puteau duce la moarte? Repet : - Un pacat care nu se socoteste nu duce la moarte. Un pacat facut in urma incalcarii Legii duce clar la moarte
Nu stiu ce a avut in vedere Dumnezeu cu privire la Adam si nici cu privire la omenire.

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

De aceia și te îndemnam să consulți mai multe traduceri.
Biblia în versiunea actualizată - romani5: 14Totuși, moartea și-a produs efectul începând cu Adam și până în vremea lui Moise. Ea i-a afectat chiar și pe cei care nu păcătuiseră încălcând aceeași lege pe care a încălcat-o Adam.
traducerea lumii noi - 14 Totuși, moartea a domnit de la Adam până la Moise, chiar și peste cei ce nu comiseseră un păcat cum a fost încălcarea de lege a lui Adam
cornilescu - 14 Totuşi moartea a domnit, de la Adam până la Moise, chiar peste cei ce nu păcătuiseră printr-o călcare de lege asemănătoare cu a lui Adam, care* este o icoană preînchipuitoare a Celui ce avea să vină.
Nu te mai obosesc cu mai multe traduceri. ideea este că mai corect e "păcat" decît "greșala", astfel este în armonie și cu romani 5:12 De aceea, așa cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume și prin păcat moartea,
Deci spune că "păcatul" era și înainte să fie dată legea mozaică, a fost comis de Adam, prin păcat a intrat moartea și s-a transmis tuturor descendenților lui Adam.
Sau pe de altă parte aici păcactul și greșala au acelaș sens, încălcarea legii lui Dumnezeu.
"Moartea a imparatit nu din cauza pacatului primordial ci datorita faptului ca Adam a cunoscut raul," - de ce crezi asta? pe ce bază?
biblia spune că Adam a fost avertizat că dacă mânca din pomul respectiv urma să moară. Deci moare din cauza neascultării, a păcatului.
" dar daca aceste pacate nu se socotesc (asa dupa cum scrie in versetul de mai sus) cum puteau duce la moarte?"- porunca dată lui Adam tot este o lege, legea stabilită lui Adam, și versetele prezentate toate așa și spun " 14 Totuși, moartea a domnit de la Adam până la Moise, chiar și peste cei ce nu comiseseră un păcat cum a fost încălcarea de lege a lui Adam"
păcătuind Adam a devenit un om imperfect, păcătos. La fel sau născut și toți urmașii săi. Pentru ai face conștienți de starea lor păcătoasă Dumnezeu le-a dat israeliților legea. Din cauza imperfecțiunii nici un om nu putea respecta în mod perfect legea, conștientizând astfel că sunt păcătoși și au nevoie de răscumpărare.
Referitor la scopul cu privire la Adam e foarte simplu - geneza 1:26 Și Dumnezeu a mai zis: „Să facem om după chipul și asemănarea noastră; ei să stăpânească peste peștii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor, peste animalele domestice, peste tot pământul și peste toate celelalte creaturi care se mișcă pe pământ". 27 Și Dumnezeu a creat omul după chipul său, l-a creat după chipul lui Dumnezeu; i-a creat de sex bărbătesc și de sex femeiesc. 28 Apoi Dumnezeu i-a binecuvântat și Dumnezeu le-a zis: „Fiți roditori, înmulțiți-vă și umpleți pământul, supuneți-l și stăpâniți peste peștii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor și peste orice creatură vie care se mișcă pe pământ".
geneza 2: 8 De asemenea, Iehova Dumnezeu a făcut o grădină în Eden, spre răsărit, și l-a pus acolo pe omul pe care-l făcuse.
Adam avea perspectiva vieții veșnice, urmau să populeze pământul cu descendenți perfecți dup cum a fost creat și el și să extindă acea grădină paradiziacă pe tot pământul, cultivândul și stăpânind și peste lumea animală.

| iurii75 a răspuns (pentru iurii75):

Totul bine la tine? Parcă nu te-am supărat cu nimic.
Așteptam părerea ta, ar avea legătură și cu motivul venirii lui Isus.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Totul e bine - nu am raspuns deoarece trebuie sa caut citate si acum nu prea mai am timp. Zona in care tu duci discutia, respectiv vechiul testament si apocalipsa, nu le stapanesc asa bine deoarece nu le consider asa de importante incat sa merite sa le aprofundez, asa ca pentru mine e greu sa dezbat o scriere care stiu ca e diferita de original, atata timp cat nu am inteles-o eu bine. Am luat o locuinta si trebuie sa o pun la punct
O sa se termine si asta si vom avea timp mai mult de discutii. O sa mai raspund la intrebari dar la cele care nu implica citate multe in explicarea lor

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

Ok. dar ce ai în vedere " e greu sa dezbat o scriere care stiu ca e diferita de original,"?

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Nu am nimic in vedere, am intrat aici ca sa vad si alte puncte de vedere care pot fi diferite de ale mele si totusi sa faca parte din adevar. Nu stiu multe si nici nu-mi doresc, doresc sa stiu numai ceea ce este cu adevarat de folos. Am invatat si eu lucruri in ideea ca e bine sa stii, dar nu s-au dovedit a fi de folos desi asa pareau.
Apropo de original - in toate religiile se spune acelasi lucru si anume : - la noi au lucrat pentru traducerea Bibliei cei mai cei dintre cei extrem de buni, la noi gasesti originalele. Noi suntem urmasii apostolilor ba inca si ceva mai mult de atat. Episcopul de la ortodocsi este considerat "loctiitorul lui Dumnezeu"! "Ortodox " inseamna dreapta credinta! Catolicii cred in Dumnezeu dar se roaga la Sf. Maria, iar papa detine adevarurile adevarate ascunse de ochii lumii, adevaruri pe care nu stie nimeni de unde vin dar se stie ca sunt numai pentru o anume elita. Asa este cam in toate religiile si ma intreb si eu ca omul : - exista pe undeva ceva original? Ceea ce stiu e ca toate scrierile trebuiesc citite si cu mintea si cu inima, mai stiu ca daca nu ai in felul tau de a fi f. multe virtuti vei intelege gresit deoarece Dumnezeu nu ii lumineaza pe smecherii care doar mimeaza credinta. Asa am invatat ceea ce stiu, am invatat singur neinfluientat de nimeni

Răspuns utilizator avertizat