| IvanMihai a întrebat:

Calea budistă
Calea cu 8 braţe care duce la încetarea suferinţei (magga): Înţelegere corectă, Gândire corectă, Vorbire corectă, Acţiune corectă, Mod de viaţă corect, Efort corect, Atenţie corectă şi Concentrare corectă.
Calea budistă este calea de mijloc care respinge extremismul. Anticii romani obişnuiau să spune: „Moderaţie în toate lucrurile", iar buddhiştii sunt pe deplin de acord cu aceasta.
Calea de mijloc este deseori descrisă ca un model pentru practicile
non-extremiste, o cale moderată care nu acceptă nici extrema josnică, vulgară a "indulgenței în plăcerea simțurilor" (kamasukhallikanuyoga) nici extrema dureroasă a propriei mortificări.
Calea de urmat: „Evitați a face rău, faceți ceea ce este bine și purificați-vă mintea." Buddha
Intenţia face diferența dintre "bine" și "rău".
Chiar dacă ceva bun pare să apară din intenţii rele, cu toate acestea karma negativă este creată. Chiar dacă ceva rău este creat din intenţii bune, cu toate acestea karma pozitivă este creată. Cu toate acestea, ar trebui să existe remușcări pentru orice daune "accidental" create.
Gândurile şi cuvintele au încărcătură karmică!
Toate faptele care vin din egoism, lăcomie, ură sunt rele --Akusala Kamma!
Toate acţiunile care pornesc din virtuţi ca generozitate, iubire şi înţelepciune sunt meritorii --Kusula Kamma.
Pentru laici există doar cinci precepte simple, ele sunt simple îndemnuri de a trăi o viață fericită, fără griji, în care meditația se poate desfășura în condiții bune.
Cele cinci precepte simple sunt:
1. A te abține să iei viața cuiva. (non-violența față de orice formă de viață)
2. A te abține să iei ceva ce nu ți se cuvine. (a nu fura)
3. A te abține de la o purtare senzuală necuviincioasă. (abstinență de la desfrânare)
4. A te abține să minți.
5. A te abține de la consumarea oricărei substanțe care duce la pierderea lucidității minții. (abținerea de la droguri sau alcool)

Ce părere aveţi?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat cu dorinta de a respecta lucrurile morale, de aceea indiferent de religie, oamenii le practica.