| Mihai123211 a întrebat:

Cand a murit bunicul meu auzeam din bucatarie niste plansete plus ceva care se misca incet si m-am speriat rau. Din ce cauza poate sa fie? Sufletul mortului vine si acasa?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia arată clar ca sufletul e omul însuși,,,,, iar când moare nu mai știe nimic si nu mai face nimic.Deci nu te îngrijora. Pur și simplu mobila mai se umflă și face zgomot. Eclesiastul 9:5, 6,10

| milan9 a răspuns:

Fara doar si poate, cei mai mari "ochelari de cal" dintre "martorii" iehovisti ii are @danay. De sute de ori a vazut negru pe alb ca acest cuvant, SUFLET, este polisemantic si niciodata nu cautat in dictionar sensul POLISEMIEI... thinking thinking
Fereste-te de cei care se complac in ipocrizie... sad

| milan9 a răspuns:

Dupa 40 de zile de la sfarsitul biologic, sufletul ia calea locului de fericire sau nefericire. Acesta nu poate rataci la voia intamplarii...

"Sufletul" NU este "omul însuși"!
Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5).
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

| Mayhem666 a răspuns:

Este foarte posibil sa iti fi imaginat asta, si eu imi imaginam chestii, care pareau foarte reale, dar de fapt nu erau acolo, in sensul ca imi imaginam, ma refer la sunete stranii, nu ca vedeam ceva, auzeam scartaituri si simteam ca cineva ma priveste, dar nu era nimeni acolo, totul era in capul meu, ca imi era frica sa stau singur in casa si de aceea imi imaginam asta, subconstientul tau iti joaca feste, daca nu dai importanta, nu o sa se mai intample. Sper ca te-am ajutat, si sper ca problema ta o sa dispara.

| justanotheruser99 a răspuns:

Sincer, nu stiu cum funcționează chestia asta cu mortii, dar cred ca îi simți lipsa si de aceea ai impresia ca e cu tine. Un fel de șoc posttraumatic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista viata in duh dupa moartea biologica sau trupeasca. In acest sens ne spune Hristos: "Duhul este cel ce da viata; trupul nu foloseste la nimic." - Ioan 6, 63
Deci, daca duhul sau sufletul este cel ce da viata trupului, inseamna ca el este nemuritor. Cand Hristos a inviat-o pe fiica lui Iair, spune Sfantul Apostol si Evanghelist Luca : "Si duhul ei s-a intors si a inviat indata." Luca 8, 55
Iata, deci, ca din fiica lui Iair, exista ceva care supravietuise mortii fizice, si anume duhul sau sufletul ei, care intorcandu-se in trup, prin minunea lui Hristos Dumnezeu, i-a redat viata.

De asemenea, Sfantul Apostol Petru spune in epistolele lui ca Hristos a fost (pentru pacatele noastre) "omorat cu trupul, dar facut viu cu duhul". 1 Petru 3, 18
Iata un alt argument scriptural ca duhul supravietuieste mortii fizice.

Nu numai ca duhul este viu dupa moartea fizica, dar el este constient, deoarece, spune Sfantul Apostol Petru, Hristos a coborat cu duhul in iad sau seol si "a propavaduit duhurilor aflate in inchisoare". 1 Petru 3, 19

"Ca spre aceasta s-a binevestit mortilor, ca sa fie judecati ca oameni, dupa trup, dar sa vieze, dupa Dumnezeu cu duhul."1 Petru 4, 6

Daca n-ar fi fost sufletele din inchisoarea iadului vii si constiente, ce rost ar mai fi avut propavaduirea lui Hristos in duh?

Pe muntele Tabor, Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu isi arata slava Sa dumnezeiasca, schimbandu-se la fata si vorbeste cu Sfantul Moise, care murise cu trupul de peste un mileniu, dar si cu Sfantul Ilie, care fusese ridicat la cer in carul de foc, in urma cu multe sute de ani.

Deci, Sfantul Moise era viu si constient, putea vorbi cu Hristos, si a fost vazut in viata, alaturi de Sfantul Ilie, si de Sfintii Apostoli Petru, Ioan si Iacov.

Mai sus, Milan a prezentat si pilda lui Lazar si a bogatului nemilostiv, ca un alt argument ca exista viata si dupa moartea trupeasca.

Acum, se pune problema daca ascultam de Sfanta Scriptura si de Biserica lui Dumnezeu, pe care Acesta castigat-o cu Sfant Sangele Lui (Fapt. Apostolilor 20, 28) si care Biserica este "stalpul si temelia adevarului" 1 Timotei 3, 15, atunci cand aceasta spune ca Hristos este Viata de veci si ca oricine crede in El nu va muri in veac.

Sau dam crezare sectelor imputite pripasite de peste ocean si la noi in tara; in tara lui Stefan cel Mare, a lui Mihai Viteazu, Constantin Brancoveanu si a altor domnitori, care au fost toti crestini ortodocsi, adica drept-maritori si drept-slavitori de Dumnezeu.

| MrUniverse a răspuns:

Dragă, Arnold, nu există fantome, suflet sau dumnezei. Toate sunt doar produsul minții umane.

| cuntchaser a răspuns:

E un factor psihologic.