| bleakk a întrebat:

Cand ajungi sa crezi sau sa nu crezi (eventual ) in ceva, trebuie sa te intrebi si de aparitia vietii pe pamant?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Raspunsul corect pe care orice copil noemal de 6 ani il poate da: Nu.

| Filip23 a răspuns (pentru Inferno):

$& "orice copil normal de 6 ani". nu te incadrezi, poti spune DA.

| Inferno a răspuns (pentru Filip23):

Doare?

| danay72 a răspuns:

Cu cat pui mai multe intrebari despre aparitia vietii si faci cercetari despre acest subiect, cu atat mai mult vei fi uluit de ce descoperi si realizezi ca exista Dumnezeu.

| bleakk explică (pentru danay72):

Un ateu nu ti-ar raspunde asta.

| danay72 a răspuns (pentru bleakk):

Asa e, dar e interesant ca multi atei care au examinat creatia si Biblia, au inceput sa creada in Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Lasa-ma sa ghicesc, printre acei "multi" (intr-o uriasa parte imaginari), te numeri si tu nu?

Asa ca o curiozitate, cum ai ajuns la concluzia ca la aparitia vierii a participat zeul tau si nu zeii altora? Cum ai ajuns la concluzia ca universul (presupunand ca a fost creat) a fost facut de zeul tau si nu de zeii altora SAU ca nu a fost facut intr-un laborator de niste fiinte clar inteligente dar nu zei?

Si incearca sa nu zici "pai scrie aici".

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Informandu-ma cat mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Vag raspunsul. Ofera ceva concret. Ofera niste dovezi pe bune care sa arate ca dintre toate posibilele variante, zeul tau este cel care a creat universul si viata.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau polemici, tocmai de aceea sunt convinsa ca situl jw.org te poate ajuta.

| Mădă0611 a răspuns:

Sigur, neaparat. "Cred ca de azi incepe iarna thinking Hmmm, oare cum o fi aparut viata pe Pamant?"

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu neaparat, poate nu crezi in curentul electric!

| Alphawolf a răspuns:

Trebuie luat in considerare, dar trebuie sa te intrebi inainte de a crede. Adica nu adopti nimic preconceput, lasi in asteptare, la rezerva. Ideea se analizeaza, trebuie stiut daca ea are sau nu suport realistic, doveditor, dar ea nu trebuie adoptata in lipsa acelui suport. Ratiunea este produsul "acestei realitati", ea este totul, ea stabileste si ne reprezinta, ea ne indica ce este logic si ce nu, posibil sau imposibil, probabil sau ami putin probabil. Doar concretul vorbeste, in functie de el gandim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, deoarece cand iti pierzi credinta intr-un anumit zeu, iti pierzi si conceptia despre lume si viata, deci incepi sa te intrebi care e adevarul.

| IFlorin97 a răspuns:

Buna intrebarea!

Sa poti sa crede in cineva normal ca trebuie sa existi, trebuie sa fi dator celui care ti-a dat viata.

Nu poti urâ pe cineva daca nu exista.