| anonim_4396 a întrebat:

Cand auzi chestii de genu "" atatea accidente, atatea dezastre, mama natura omoara in stanga si in dreapta dar dzeu nu face nimic " un religios mai nou a inceput sa zica "" pai nu, dzeu ne-a lasat aici pe Pamant dar nu intervine in vietile noastre. Daca o femeie acum e violata si omorata de unu, dzeu nu poate sa intervina, doar il baga in iad cand crapa si gata(asta daca nu ii pare rau pentru ce a facut, of course)"". ook, pai atunci de ce lumea inca mai zice ""multumesc lui dzeu", daca scapa din un accident, dupa o boala grava, dupa operatie(imi e mila de toti doctorii aia care dupa ore de chinuit cu ei, le-ar venii sa ii stranga de gat ca multumita lor a supravietuis acea persoana da na.), daca a luat o nota buna si "n" alte chestii, daca dzeu nu intervine cu nimic? Care e scuza acum religiosilor?

Ps. laughing, da milan abia astept cele 20 de randuri ale tale, ca intodeauna

45 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Dumnezeu a murit, el nu exista decat in mintea manipulata a multor oameni.

| AtateaConditii a răspuns:

Dumnezeu ajuta numai oamenii care sunt apropiati Lui, cei care se roaga mai des si il cunosc cu adevarat. Toti cei in cauza nu cred ca s-au rugat inainte si nici nu cred ca L-au cunoscut pe D-zeu, doar cand sunt in probleme isi amintesc de El. Parerea mea.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

E o prostie ce zici tu. de ce? mica poveste (i-am mai zis-o unui user ca sa vada ca nu are dreptate). acum cateva saptamani unde taiam lemne a bubuit o centrala / butelie, nu stiu niici acum ce era, dar faza e ca 2 oameni au murit, unul pe loc, atlul era in flacari afara, eu eram dupa o usa, doar am fost aruncat cativa metri. norocu meu a fost cand a inceput sa sudeze ca am iesit, nu am inchis usa bine si a bubuit tot. crezi ca dezu nu ar fi salvat pe acei 2 oamen ( se stiau a fii oameni care merg mereu la biserica si restul 100% diferiti de un ateu ca mine )i? sau salva un ateu? sa fim seriosi. ce ai zis tu "ca ajuta oamenii care sunt apropiati lui" e o prostie.

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa privim si partea buna, au murit repede. Poate aveau probleme in viata si D-zeu i-a luat la El. Poate o duc mai bine acum.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

"Dumnezeu ajuta numai oamenii care sunt apropiati Lui"... ai accepta logica asta din partea unui doctor?

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

Doctorul primeste bani, oamenii salvati ce ofera lui D-zeu? Si un doctor mereu va lucra mai bine cand e vorba de cineva apropiat.

| CommonSense a răspuns (pentru AtateaConditii):

" Poate aveau probleme in viata si D-zeu i-a luat la El."

"Dumnezeu lasa liber arbitru omului si nu intervine in viata lui pamanteasca." Acest citat pe care il tot repeta crestinii incontinuu iti spune ceva?

| AtateaConditii a răspuns (pentru CommonSense):

Pai daca nu intervine de ce va plangeti ca nu ajuta oamenii la necaz?

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

Uite ca pe mine m-a "reparat" un doctor fara bani cand am avut nevoie.

"oamenii salvati ce ofera lui D-zeu"... care salvati? Cum ramane cu cei care nu sunt salvati? Despre asta e vorba acum.

Sa luam cazul unui viol. Zeul tau e prezent la locul faptei si omnipotent. De ce nu intervine?

Sa luam un alt caz : prabusirea unui avion. A fost recent un caz. Unde a fost zeul tau? Era ocupat cu fotbalul?

Daca un avion cade si din toti mortii, dupa operatie individul scapa, consideri ca e meritul zeului tau? Cum ramane cu cei care au murit?

Sa inteleg ca tu accepti ca un doctor sa te ajute doar daca esti apropiat lui? Interesanta logica are zeul tau.

"un doctor mereu va lucra mai bine cand e vorba de cineva apropiat. "... nu chiar. E de preferat ca atunci cand e vorba de cineva apropiat, daca se poate sa intervina un alt doctor.

Afirmatiile tale sunt exagerat de usor de distrus. Ba mai mult de atat, iti transformi zeul intr-un primitiv.

| CommonSense a răspuns (pentru AtateaConditii):

Noi nu ne "plangem", noi satirizam faptul ca enoriasii acorda credit lui Dumnezeu pentru lucrurile bune si uita de "necazuri". Altfel zis, nu exista echilibru in gandirea lor. Sau cel putin asta este perspectiva mea.

| anonim_4396 explică (pentru CommonSense):

"liber arbitru"... al cui liber arbitru crezi tu ca e mai important :

A - Violator
B - Victime

| CommonSense a răspuns (pentru anonim_4396):

Amandurora. Nu are cine sa intervina, cel putin nu cu forte "supranaturale".

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca D-zeu ar ajuta pe toti, lumea ar spune: Eh las ca daca fac ceva rau D-zeu ma iarta sau: las ca ma duc sa sar de pe bloc ca D-zeu ma ajuta... Crezi oamenii aia care au avut accidente, au fost crestini sau au avut o relatie cu D-zeu? De ce te-ar ajuta D-zeu pe tine, oricum tu ai spune ca a fost norocul, tu, alte persoane, timpul. Vorbesti si tu aiurea sa te bagi in seama...

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

"Sa privim si partea buna, au murit repede." si mai se ia lumea de mine cand zic ca voi religiosii aveti probleme cu "capul. gasiti partea buna in orice, oricat de penibil sau macabru e, ce prostie

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu as prefera sa mor intr-o explozie decat de batranete sau o boala, tu nu? Hai sa fim seriosi.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

crezi ca lu" dzeu tau iar conveii sa alegi calea usoara? dor si-a rastignit propiul copil pentru tine, si tu ce faci?

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum esti de partea Lui?laughing hai ca mi-am facut treaba...

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

laughing nu, tu ar trebui sa fii mereu, cica de aia esti religioasa nu? daca esti o vulpe si alegi ce iti convine mereu, pai asa daca unu iti da un milion de dolari sa fii atee, cred ca ai inceta sa crezi in dzeu nu crezi? pana la urma nu se alege nimic de "credinta" voastra.

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca sunt religioasa, incerc sa fiu sau mai bine spus incep. Ai dreptate nu se alege nimic de ea pe pamantu asta, doar dupa moarte:X.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

"incerci". cum vine asta, ai fost atee pana acum, si nu prea merge bine viata, si crezand ca mergand la biserica o sa curga banii din ceri? sau oameni de ttreaba? laughing haios

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am fost atee, am crezut in El dar eram prea revoltata de calea pe care trebuie sa o urmez pentru a fi ok cu El. Ii dau o sansa, ar trebui sa faci si tu la fel, sa cunosti si dupa aceea sa decizi.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

Eram "credincios" pana la 14 ani. mult ma mai rugam sa se termine toate, si nu era niici sa zica stop, sa ma lase sa imi traiesc copilaria. si dupa am zic gata, nu e nici dq, de la 17 ani in colo am inceput sa citesc una alta si am iesi la concluzia ca nu e nici dq. daca vreau sa fac ceva, voi reusi cu puterile mele, si asa a si fost.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

O chestie care e cu " cap zisa """ unu profesor din munti, e zen, s-a impacat cu el si cu toti din jur", pai cum dq sa nu fii inpacat cu toti, cand nu cum dq sa nu fii impacat cu orice cand nu te freaca nimeni la cap, stai toata ziua fara nimeni sa tipe urle la tine sa te injura, bata si restul.
asa si cu religia, o sa ai mai multa linista, dar lumea tot asa va fi, salariu acelasi ca fii ( crezand ca esti majora si muncesti-- ) tatal tau mama ta tot asa vor fii. mergand la biserica nu o sa castigi la loto sau lumea in jurul tau o sa fie lume mai cum se cade ( crezand ca fiind religios toate o sa fie bune si frumoase)

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa continuam prin mesaj privat nu mai vreau sa postez aici.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

Nu am de ce sa continui. am zis ce am avut de zis, am vazut mai sus cum gandesti. numai bine!

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

MS la fel.

| anonim_4396 explică (pentru AtateaConditii):

E clar, discutia cu tine e degeaba, esti depasit/a de subiect.

| AtateaConditii a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal daca crezi numai ce vrei tu si nu accepti partile care nu iti plac.

| IcyBlu a răspuns (pentru AtateaConditii):

Dumnezeu a facut lumea in numai 7 zile. El le stie pe toate si le poate face pe toate. Baga vii in morminte si apoi ii scoala de acolo. Pana si pe Fiu-sau l-a bagat si l-a scos de acolo fara nici o problema. Iar tu ii dai o sansa? xD Cat de dragut poate sa sune asta? Adica pana si Chuck Norris i-a zis sa spuna "te rog" cand a vrut sa se faca lumina, insa nici nu se compara...
Tocmai mi-ai inseninat ziua! =)

| AtateaConditii a răspuns (pentru IcyBlu):

Vezi ca ai creieru inghetat?

| IcyBlu a răspuns (pentru AtateaConditii):

Inghetat sau nu, aveam fruntea incretita si tu mi-ai descretit-o. happy

| AtateaConditii a răspuns (pentru IcyBlu):

Noroc cu mine acum ai un rid in minus. Dator sa imi fii.

| IcyBlu a răspuns (pentru AtateaConditii):

Dator cu un rid in minus. Nimic mai mult nimic mai putin. Retine. big grin

| AtateaConditii a răspuns (pentru IcyBlu):

Pai la ce ma ajuta ridul tau in minus?

| IcyBlu a răspuns (pentru AtateaConditii):

Exista oameni datori cu bani, oameni datori cu viata, oameni datori cu o replica, etc.
Eu iti sunt dator cu un rid in minus. Nu faci nimic cu ridul meu in minus. Eu fac. Ce vei face tu cu al tau cand va veni vremea, e treaba ta.

| AtateaConditii a răspuns (pentru IcyBlu):

5 lei pana maine, altfel ai incurcat-o.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In cazul intrebarii tale putem sa spunem ca Dumnezeu este insensibil, crud si nu este interesat de creaturile sale inteligente.Sau,,de ce permite Dumnezeu -raul si suferinta? Nu? Dar daca citesti Biblia atunci poti sa aflii ca, rautatea a aparut pe pamant cand Satan a rostit prima minciuna. Initial acesta a fost un inger perfect, care insa,, n-a ramas ferm in adevar"(Ioan8:44)El a dorit sa i se aduca doar lui inchinarea ce i se cuvenea doar lui Dumnezeu. Si stim cum s-au desfasurat evenimentele, in Gradina Edenuluiiar urmarile neascultarii primei perechi umane le vedem si simtim si azi. Determinand-o pe Eva sa nu asculte de Dumnezeu, Satan a devenit initiatorul razvratirii impotriva suveranitatii lui Dumnezeu sau a dreptului Sau de-a guverna. Majoritatea oamenilor i s-au alaturat lui Satan, respingandu-l pe Dumnezeu in calitate de Conducator, Astfel Satan a devenit,, conducatorul lumii ". Citeste Ioan14:30; 1Ioan 5:19. Acum gandeste, dupa relatarile biblice din creatie, a avut defect creatia lui Dumnezeu? Deuteronomul 32:4, 5 Dumnezeu ne-a inzestrat cu libertate de alegere intre bine si rau. Aceasta libertate ne da posibilitatea sa ne dovedim iubirea fata de Dumnezeu. Iacov1:13-15; 1Ioan5:3. Dar iata ce ne scrie Biblia :,, timpul si evenimentele neprevazute ne ajung pe toti ", toti suntem sub pacat, sau, este un timp cand,, un om stapaneste peste alt om, spre paguba lui ". Iata, Dumnezeu a permis pentru un timp razvratire impotriva suveranitatii sale.De ce? Deoarece a vrut sa arate ca orice incercare a omului de-a se guverna singur nu-i aduce foloase(Ecleziastul 7:29: 8:9: Cei 6000 de ani de istorie umana sunt o dovada clara in acest sens. Conducatorii lumii nu au reusit sa puna capat razboaielor, criminalitatii, nedreptatii sau bolilor (citeste Ieremia 10:23; Romani 9:17)Daca privesti la cata nedreptate este pe pamant, oare poti sa-l invinuiesti pe Dumnezeu? De ex : un sofer se urca la volan si conduce pe drum cu mult curaj, cu viteza mare, legea nu-i da acest drept, el ignora Legea, produce accident, din urma caruia sunt morti, raniti, pierderi materiale, suferinta, temnita poate dupa Lege, > Oare asa a vrut Dumnezeu? El prin Cuvantul Sau ne invata ce ne este de folos. Si multe alte situatii in care Dumnezeu este invinuit de cauza suferintei provocate omului de catre omul ascultator de Satan si nu de Dumnezeu. De pilda gandeste te, cei care produc arme, trimit iscoade in diferite tari sa starneasca conflicte, aia tuiosii intra in valtoarea lui Satan primesc minciuna, conflictul armat incepe, producatorii de arme castiga, fac bani grei, popiii fac un leu si-o coliva, cine pierde? Mortul, tuiosul. Cine este de vina, Dumnezeu? Ti-am scris cam mult, te rog sa ma scuzi, cred ca l-am depasit pe Milan, dar daca vrei meditezi. Inca o data scuze ca poate te-am obosit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand e de bine e meritul acelui zeu iar cand e de rau, e vina oamenilor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma eu chiar am crezut pana la a 4 sau a 5, link-ul 2 laughing.

| Mechanix a răspuns:

Ipocrizie?

| anonim_4396 explică (pentru Mechanix):

Asa m-am gandit si eu. nu vezi ce scrie moartea, ca ajuta numai pe aia care se roaga, pai pe cine dq adjuta pana la urma, pe religiosi sau pe nimeni? observ ca fiecare are varianta lui pe care o crede, de aste sunt oare 1000 de religii? fiecare cu cel doare se pare

| Sl1pKnoT a răspuns:

Cand auzi o femeie batrana spunand ca dumnezeu da potoape si criza economica pentru ca lumea nu mai merge la biserica.laughing))

| killer212121 a răspuns:

Ce rost ar mai avea ca tatul unui copil care il injura, care nu il asculta, ba mai mult nici nu crede ca ii este tata, sa il mai ajute? sa fim seriosi nu de bun ai fost violat sau altceva. In legatura cu partile alea cand si un ateu a fost salvat sau nu stiu ce: ploaia cade si peste cei buni si peste cei rai.
D-zeu nu poate sa intervina uneori deoarece in Biblie e scris clar: "Intre noi si D-zeu este un zid de despartire din pricina pacatelor."

Intotdeauna e de multumit, sa luam un exemplu banal:intarzii la servici cu 20min iar in alea 20 min pe drumul pe care trebuia sa mergi tu condus un om drogat si a ucis 2 oameni, sau "n" lucruri.
Sunt multe de zis, dar daca nu e cine le primi nu ma obosesc degeaba.Eu nu impun ci doar propun.

| Kufalovi a răspuns:

"" pai nu, dzeu ne-a lasat aici pe Pamant dar nu intervine in vietile noastre. Daca o femeie acum e violata si omorata de unu, dzeu nu poate sa intervina, doar il baga in iad cand crapa si gata(asta daca nu ii pare rau pentru ce a facut, of course)""

Din citatul asta pot deduce ca acel invidid care afirmi tu ca era religios nu prea era. De obicei aceia ce afirma ca "Dumnezeu ne-a creat dar apoi ne-a lasat sa traim linistiti fara ca el sa intervina" se numesc deisti. Adica nu neaga existenta lui Dumnezeu dar nici nu o afirma.