| UnBroken2016 a întrebat:

Cand e religia buna de fapt? Poate ati vazut si voi ca in Italia a fost un cutremur unde au murit 300 de persoane si alte cateva sute sunt ranite. Printre toti aia morti, o intreaga familie a unei fete de 7 ani a murit. Ea a fost singurul supravietuitor. Si cum bine stim noi religiosii, s-a gasit un destept sa ii spuna " familia ta e fericita acolo sus langa Dumnezeu". Asa ca fata a scris o scrisoare adresata lui Dumnezeu in care il intreba de ce nu a luat-o si pe ea? De ce a lasat-o pe Pamant sa sufere o viata intreaga fara cei apropiati. Vad pe aici multi care il iau pe pariul lui Pascal in brate, eu ma intreb, cum va fi fata aia? Deja ideea ca parintii ei sunt bine mersi sus in ceruri a fost plantata, asa v-a trai toata viata. Cum o sa fie un bine pentru ea religia?

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu prea vad cum este religia responsabila de consecintele negative ale acelui cutremur...
In orice caz, gandul ca familia si cunostintele au dobandit viata vesnica si te-au lasat pe tine sa suferi pe Pamant imi pare mult mai consolant decat varianta in care prietenii tai pur si simplu nu mai exista, iar tu ai ramas singur sa suferi. Asa ca, in exemplul dat de tine, religia pare sa aiba numai parti bune.

| danut a răspuns:

Religia nu spune ca parintii acelei feetite sunt undeva cu Isus ci ca sunt morti si "asteapta" momentul cand vor fi reanviati pentru judecata finala. Ceea ce spui tu tine de TRADITIE, nu de religie, de neputinta oamenilor de a accepta realitatea. Sa vedem acum ce explicatii dau mincinosii care au amestecat religia adevarata cu traditia pagana. Minciuna are picioare scurte, aidoma minciunilor cu Mos Craciun sau ceva sinti care au putrezit demult dar sa vezi ce minuni fac din stadiu de viermi sau tarana.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

REÎNVIÁ, reînvíi, vb. I. Intranz. – Pref. re- + învia.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Si eu ce am scris, din cate am auzit i din mijlocul unui cuvant se scrie cu a sau iar s-a schimbat gramatichia asta romaneasca?

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Se scrie, daca nu e prefixare. Dupa cum vezi, "re" e un prefix si se asaza inaintea cuvantului, asadar "î" ramane "î".

| doctorandus a răspuns:

Religia este o realitate. De ex. despre un munte nu zicem ca ar fi bun sau rau, la fel nu are rost sa zicem ca religia e fie buna fie rea. Religia are si bune si rele.

| danay72 a răspuns:

E foarte dureros ce s-a intamplat si intr-adevar acelei fete nu ii va fi usor.Din nefericire sunt astfel de raspunsuri care il pun pe Dumnezeu intr-o lumina nefavorabila.De fapt, Biblia nu asa spune.El nu vrea sa ia pa nimeni de langa copiii sa-i.A fost un eveniment neprevazut si asta s-a intamplat.Eclesiastul9:11
Mulți datorita unor astfel de raspunsuri ajung sa nu mai creada in Dumnezeu, deoarece il cred nemilos, lasandu-i singuri pe pamant.

| Drimmero a răspuns:

Era probabil o cetate veche.

| anonimg a răspuns:

Oare nu ne infioara gandul ca cei pe care ii iubim sa fie despartiti de noi prin moarte pentru totdeauna? Adica sa traim cu gandul ca niciodata nu ii vom mai puta vedea!? Asa ceva nu exista! Ar fi inuman lucrul acesta. Nu stiu cum sa ma exprim, dar slava lui Dumnezeu ca El exista si ca a promis ca intr-o zi moartea nu va mai fi si ni-i va aduce langa noi pe cei dragi ai nostri!
Caci daca n-ar fi existat Dumnezeu, as fi preferat mai degraba sa fiu un animal decat sa sufar pentru totdeauna pierderea celor dragi. Dar pana si animalele sufera din pricina aceasta...

Iar religia inseamna de fapt re-legarea omului cu Dumnezeu (religare, latina); de aici provine cuvantul religie. De aceea cuvantul 'religie' n-ar trebui sa se atribuie decat crestinilor -acelora care cred in Dumnezeu, si nu si altor religii(ex. musulmane, budiste, etc).

Cat despre omul care i-a spus fetei ca familia ei e fericita in cer langa Dumnezeu nu am decat mila, deoarece a inteles gresit Biblia si pe Dumnezeu. Deoarece omul cand moare nu ajunge nici in rai, nici in iad, ci hrana la viermi(chiar daca suna mai dur) -fie el temator de Dumnezeu sau nu. Fata aceea trebuie sa cunoasca ca nimic nu este la intamplare pe pamant -nici viata si nici moartea. Noi ca niste copii ar trebui sa acceptam din mana lui Dumnezeu si binele si raul, si sa avem credinta ca si raul care ni se intampla vine tot din mana lui Dumnezeu spre binele nostru si nu spre raul nostru, chiar daca in aparenta este rau. Dar ca sa putem accepta lucrul acesta -adica sa avem incredere in cineva- trebuie sa cunoastem personal pe Acela in care ne punem increderea. Ar fi o tampenie sa ne incredem in Dumnezeu fara sa-L cunoastem mai intai.
Mie imi pare rau pentru fata aceea si ma voi ruga pentru ea. pentru mine mai bine sufera un adult decat un copil.
Si ca sa nu finalizez raspunsul intr-o nota trista, mi-a venit un gand ca sunt altii carora doresc sa le moara parintii si nu se intampla lucrul acesta...

| untu a răspuns (pentru anonimg):

Sa speram ca bunul Dumnezeu va trimite o familie buna care sa o adopte, sa iubeasca pe fetita si sa creasca in locul parintilor ei! Atunci fata cand va creste va intelege si va fi foarte multumita si fericita!

| Mădă0611 a răspuns:

Religia e buna doar cand oamenii-s needucati/lipsiti de inteligenta si ii poti manevra cum vrei. L-am auzit pe unu de care mi-ar fi frica sa ma vad undeva singura cu el "nu fac de astea ca ma bate dumnezeu". Vorbea la telefon, deci nu stiu ce nu face. Si la polul opus sunt extremistii religiosi, tot lipsiti de inteligenta, dar cu mult mai lipsiti decat ceilalti.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In toate trebuie moderatie, religia trebuie traita nu doar afisata sau scoasa de la naftalina cand avem noi chef; referitor la cazul acesta nu exista justificare poate trebuia sa auda acel copil o incurajare, ca nu a fost cea mai buna nu se stie, dar daca i-ar fi spus ca toti sunt in iad ar fi fost mai inaltator?

| Oana92 a răspuns:

In ciuda multor minusuri, religia are totusi si parti bune: obiceiurile si traditiile. In general obiceiurile de inmormantare au valoare psihologica mare. Priveghiul de exemplu ofera ocazia de a-ti lua ramas bun si de a-i "spune" decedatului ce a ramas nespus, de a oferi si a primi consolare. Doliul, pomenile, etc ii pot ajuta pe cei pentru care lucrurile astea au valoare, pe cei care la inteleg si le ofera un sens(altul decat "asa trebuie/asa se face/asa a zis popa sau vecina de la 4")
Chestia asta cu "lor le e mai bine acolo" are menirea de a usura putin din suferinta celor care raman aici. Bine, asta e valabil pentru cei care cred intr-o forma de Divinitate. E gandul ca cei dragi nu sufera, ca sunt fericiti, in principiu e ceva ce trebuie sa aline macar putin suferinta si eventual niste sentimente de vinovatie.
Evident, nu ii spui asta unui copil de 7 ani care tocmai a trait o tragedie. Oricum nu intelege si nu poate vedea rostul acestor cuvinte... Daca fetita a fost crescuta intr-un mediu religios i se poate explica ce se intampla folosindu-se ideea de Dumnezeu(ceva de genul ca parintii ei sunt langa Dumnezeu si se roaga pentru ea) dar daca a intrat intr-o Biserica doar in scop turistic...

Ar fi fost nevoie de mai mult tactsad

| Pool77 a răspuns:

Daca am creste conform religiei,am fi si acum niste oameni prosti si inculti.
Logic ca s-a gasit si om,care sa vada o bucurie in moartea cuiva,si uite chiar in momentul de fata, unde stim amandoi bine ca nu se potriveste.
Zic eu, totul tine de noroc. Aici ma refer strict la faza cu supravietuirea, hai sa fim sinceri intr-un accident unde un tir intra intr-o caruta, pot exista si 10 dumnezei ca nici pu.a nu mai scoate conducatorul carutei din ****,cacatul fiind moartea.
Totul tine de perspectiva in care suntem,daca ai tras firul mai lung atat traiesti.
Nu merita sa te mananci pe asa ceva,cum am vazut recent un video pe Facebook,unul chel acolo tot spunea ca nu merita sa traim viata asta,ca ne asteapta nu stiu ce viata extrem de frumoasa dupa moarte,si ca nu trebuie sa fim cineva in lumea asta,mai bine sa fim un muncitor de rand cu rate,datorii, certuri dar sa avem credinta caci el ne garanteaza ca dupa moarte va veni viata "adevarata". Vezi, fix de asta ma doare-n... de religia lor, si de barbosul de sus, adica frate dupa astia ar trebui sa fim toti ciobani si sa ne doara-n p...a ca dupa moartea 100% ne va astepta nu stiu ce.
Pentru ea,religia va fi asa cum ii va prezinta cineva apropiat,bunica,matusa etc.
Daca pica intr-o familie nereligioasa va fi nereligioasa si ea,doar daca nu i-o baga cineva in cap in scoala-afara,etc.
Si asa e fix invers,daca o preia cineva religios.
Totul este asa pentru ca asa ne este prezentat, daca tie ti se prezinta cand erai mic ca rosul e de fapt albastru si ca albastru e rosu, acum asa era.
TOTUL, ABSOLUT TOTUL TINE DE LOGICA SI DE GANDIRE, NU DE O AMARATA RELIGIE/FANTEZIE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si cu cei cu dizabilitiati care zic "multumesc lui Dzeu" - life sux

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Familia aia e la 2 metrii sub pamant.
Constiinta lor este pe alta lungime de unda.Alta realitate.

Iar dumnezeu? laughing

Pai cica isi renoveaza bazele de pe fundul oceanului si isi construieste altele in interiorul muntilor.
Iar cand se plictiseste mai mutileaza niste vite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la cutremurul asta,au fost multe,si au murit oameni,au fost razboaie,si au murit oameni,au fost si sunt molime in care au murit oameni. Oamenii acestia,de ce nu-si unesc eforturile si inteligenta pentru a nu mai exista asa ceva? Ca de strigat toti striga catre Dumnezeu de ce ingaduie asa ceva? adica dupa cum bag sama, Dumnezeu ne da de toate, noi le primim, facem numai impotriva si numai rele, Iar Dumnezeu e ala rau.Asa o fi? fiindca ziceti voi?

| Iunix a răspuns:

E foarte bună și trebuie să respectăm religia și ritualurile ei https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu/videos/812534495497705/

| Idris a răspuns:

Religia e buna la fel si situatia credinciosului e buna indiferent de ce il loveste pe el. Daca Dumnezeu ii da rau este multumit si cu rabdare trece peste, iar daca ii da bine este multumitor si merge mai departe. Un posibil raspuns pentru acea fata este sa ii fie prezentat scopul ei si a familiei ei si a tuturor oamenilor pe acest pamant. E posibil ca parintii ei sa isi fi indeplinit deja scopul si existenta lor pe pamant nu mai avea rost, nu stiu e parerea mea. Allah `Alam.

| Nitunitu a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ca parintii ei au ajuns in Rai.

Asta stie Iisus Hristos.

Iar daca cea mica a scapat si traieste inseamna ca exista un plan divin pentru ea.

Oricine dintre noi putem cadea oricand la pamant si putem sa murim fara sa fie nevoie de influente externe.

Nu sti niciodata daca o sa mai respiri a doua oara sau daca inima va mai bate inca odata.

Nu avem nevoie de cutremure, sau de accidente pentru a ne da seama de realitate si de ce se intampla in lume.

Trebuie sa ne pregatim pentru ce ne asteapta dupa viata aceasta si anume sa intram in imparatia lui Dumnezeu, iar mai mult de atat sa ii ajutam pe altii sa intre in imparatia lui Dumnezeu.

Oamenii cred ca daca citim biblia si daca mergem la biserica suntem pe calea lui Dumnezeu, dar nu e asa.

Daca citesti biblia si mergi la biserica si te certi cu toti si nu ajuti pe nimeni si esti rau cu oricine crezi ca esti crestin?

Crestinii vor fi testatii in credinta lor de multe ori pana la moarte si la intrarea in imparatia lui Hristos. Tineti-va bine si nu va lasati prada deceptiilor.

| UzOm a răspuns (pentru Nitunitu):

"Iar daca cea mica a scapat si traieste inseamna ca exista un plan divin pentru ea." - Da, să ajungă damă de lux sau sclavă în Sicilia. Ăsta da plan divin!

| UnBroken2016 explică (pentru UzOm):

Stie el mai bine ce te bagi tu, are linie directa cu Dumnezeu. Linie fixa, mobilul nu are acoperire buna in rai.

| Ivy86 a răspuns:

Dar ce are religia cu Dumnezeu? Nimic! Credinta in Dumnezeu nu e o religie, ci o simtire. Dumnezeu e iubire si se regaseste peste tot si inimile fiecaruia. Nu are nevoie de religie sau biserica.
Noi suntem o rasa primitiva ce nu Il poate intelege pe Dumnezeu, nu mai vorbesc de cunoaste. Noi nu suntem in stare sa ne intelegem pe noi, dapai pe Dumnezeu.
Fata aia avea nevoie de speranta, de cineva sa ii spuna ca parintii ei sunt intr-un loc mai bun. Ea va creste, va intelege viata, poate o va pretui mai mult decat noi.
Dumnezeu nu provoacă cutremure, nu aduce seceta sau ger. Lucrurile astea se intampla, asa cum s-au intamplat si pana acum.
Nimeni nu stie cate zile va mai avea de trait.

| raducristian1 a răspuns:

Nimeni nu are de unde sa stie unde au mers parintii ei. Intrebarea ii urmatoarea si pe care ar trebui sa ne-o adresam toti. Daca maine murim, unde vom merge? Religia nu are niciun fel de importanta. Religia au facut-o oamenii. In Rai vor fi si ortodocsi si penticostali si musulmani. Inca ceva. Toti romanii spun ca ''suntem credinciosi, suntem o tara crestina''. Unde ii crestinismul cand Romania are cele mai multe avorturi? Unde ii crestinismul cand romanii se inchina la moaste si icoane? Ar trebui sa ne gandim mai bine.

| cnvv a răspuns:

Religia are si parti bune, dar si parti rele. Partile bune ar fi cele 10 porunci, sau faptul ca ii intareste pe unii oameni in situatiile grele. Partile rele ar fi cruciadele, razboaiele in numele relgiei (Razboiul de 30 de ani, razboiul civil din Siria), toate persoanele care au murit in numele religiei sau din cauza. ei ( cum ar fi cei care aveau curajul sa spuna " Eu nu cred in Dumnezeu " sau " Dumnezeu nu exista ", " vrajitoarele", oamenii care nu credeau si cercetau ) sau faptul. ca tot tam-tamul asta ar putea fi o simpla minciuna pentru a manipula oamenii prin frica, fara ca ei sa-si dea seama.

| Deaad a răspuns (pentru cnvv):

Se cheama crestinism.
Religia este mult mai mult decat facatura si plagiatura de crestinism.

Cele 10 porunci sunt porcarii iar crestinismul nu ar trebui sa existe in Europa si nici un european nu ar trebui sa aiba simpatie pentru porcaria asta.

| Doub a răspuns (pentru Deaad):

"Cele 10 porunci sunt porcarii iar crestinismul nu ar trebui bla, bla", de ce nu?

| raducristian1 a răspuns (pentru Deaad):

O sa iti raspund cu un exemplu. De ce crezi ca in Oltenia sunt mereu veri secetoase si ierni cu zapada de 2 metri? Pentru ca sunt oamenii rai (am fost acolo si stiu ce spun) si ca dovada, in Ardeal sunt foarte multi crestini si biserici si nu au fost cutremure si necazuri. Stii expresia ''cei din urma vor fi cei dintai''. In Siria si tarile care pe vremuri erau crestine, uite ca acum se decapiteaza crestinii. In Norvegia, unde este tara crestina ai vazut ca au inceput sa ia copiii cei mai multi ai penticostalilor. De ce zici ca sunt porcarii cele 10 porunci? Te rog sa iti pui urmatoarea intrebare. Daca maine mori, unde te duci? Ce te face sa crezi ca mergi in Rai? Sau daca nu crezi in Rai, ce te face sa crezi ca dincolo de moarte nu mai este nimic? Banuiesc ca o sa vii cu teorii. Nu trebuie sa imi raspunzi, doar gandeste-te. happy

| Deaad a răspuns (pentru raducristian1):

"Daca maine mori, unde te duci?"
Nu in Rai sau Iad.Si nu sunt ateu sa nu cred in"nimic".

"In Norvegia, unde este tara crestina"
Uite, vezi.De asta nu suport crestinismul.
(Si asta va fi raspuns si pentru Doub)
Ati venit din desert in padurile si verdeata din Europa si ati crestinizat in principal cu forta popoarele de aici, MAI ALES Norvegia si popoarele scandinave pentru ca in religia voastra asiatica exista conceptul infect de misionare.Conceptul care a adus numai paguba Europei.

Mai spun odata:Crestinismul nu este religia Europei.Pe langa faptul ca s-a inspirat in principal din paganism, o respectam daca statea la locul ei in desert.
Care e diferenta dintre voi si turcii din evul mediu sau ISIS care crea sa islamizeze Europa acum?

De filosofia din spatele crestinismului nu ma intereseaza in mod special pentru ca eu pun problema ca in primul rand, crestinismul nu are ce cauta in Europa.A venit aici atat subtil cat si cu sabia.

Iar prostia pe care ai spus-o la inceput cu Oltenia e patetica.
Suni ca o baba fanatica.

| Doub a răspuns (pentru Deaad):

"Ati venit din desert in padurile si verdeata din Europa si ati crestinizat in principal cu forta popoarele de aici, MAI ALES Norvegia si popoarele scandinave pentru ca in religia voastra asiatica exista conceptul infect de misionare.Conceptul care a adus numai paguba Europei."- wtf, dude? din ce ţin eu minte, n-am venit din niciun deşert, aş fi preferat să vin de la polul sud, am o pasiune pentru pinguini. day dreaming

"Care e diferenta dintre voi si turcii din evul mediu sau ISIS care crea sa islamizeze Europa acum?" whăt? diferenţa e că eu nu oblig pe nimeni la nimic şi îmi văd de viaţa mea şi de principiile mele.

| untu a răspuns (pentru raducristian1):

Asa este! Aveti mare dreptate si sunt de acord cu dvs! Bunul Dumnezeu stie perfect tot ce se intampla in lume si ajuta lumea lucrand prin oameni!

| cnvv a răspuns (pentru raducristian1):

In Oltenia poate ca e cum ai spus tu
N-am fost acolo. Insa crezi ca daca Dumnezeu exista, ar fi fost asa? Ar fi lasat ca verile sa fie asa de secetoase si fara recolta, si iarna sa fie zapada de peste 2 metri, sa-i lase pe oameni sa " inghete " de frig? Daca El exista, de ce a creat acesti oameni rai? Si sa nu-mi spui ca " cel rau i-a influentat pe acei oameni " pentru ca, daca Dumnezeu este atotcreatorul, inseamna ca l-a creat si pe cel rau, ceea ce rezulta ca a creat si raul. Asta nu-l face pe Dumnezeu cam rau?
Si ce daca in Ardeal sunt multi crestini si biserici? Chiar crezi ca daca sunt cat mai multe biserici, cu atat oamenii vor fi mai buni? Gandeste-te ca Ardealul a fost un teritoriu foarte disputat dintre Romania si Ungaria. Chiar daca acum nu mai sunt dispute politice, inca mai sunt destule persoane xenofoabe.
Siria nu a fost niciodata tara crestina. Acolo cineva cu multa putere politica, a citit Curan-ul si chiar a crezut ce scrie acolo. Avand in vede ca in lume sunt 4000 sau 6000 de religii ( nu mai tin mine numarul exact ) ce te face sa crezi ca fix Crestinismul e religie cea dreapta? Ce te face sa crezi ca Islamul e religia corecta? In norvegia, din cate stiu, majoritatea populatiei e atee ( ateismul NU este o religie, este lipsa ei )
Inca din timpul vikingilor, norvegienii ( si cam toata populatia nordica ) credeau in Odin ( personaj care nu este crestin). Si ei nu iau copii asa, cum vor ei. Protectia copilului de acolo e pur si simplu mai severa.
Nu toate cele 10 porunci sunt porcarii, in special cele care se refera la faptul sa nu furi, sa nu injuri, sa nu-ti bati parintii etc.
Daca maine mor, cel mai probabil ma voi duce in mormant. De fapt, nu. Alti oameni imi vor cara trupul spre mormant.
Nu a fost nimeni care sa moara, sa vina inapoi si sa ne zica ce e acolo. Experientele " aproape de moarte" se intampla cand esti, ei bine, esti aproape de moarte. Una previzibila. Chestiile astea au fost explicate de stiina.
Totusi, daca exista Dumnezeu, este unul foarte rau.

| raducristian1 a răspuns (pentru cnvv):

Nu Dumnezeu a facut oamenii rai. Noi am devenit rai. Am auzit cazuri si poti cauta pe net in care au fost oameni care erau in moarte clinica ( cand nu mai functioneaza niciun organ catva timp bun ) si care au vazut ca exista rai sau iad. Stiu un caz in care un barbat a luat ceva sa ajunga in moarte clinica si i-a spus prietenului lui ca in 10 minute sa il resusciteze. A vrut sa vada de curios daca intr-adevar exista rai sau iad si exista. Te vei duce in mormant, dar nu sfarsesti acolo. Te rog nu lasa asa problema si cauta sa vezi. Pentru tine faci. E bine sa il cauti pe Dumnezeu pana nu e prea tarziu. Religiile sunt mii, credinta e una singura. Am multe cunostinte si chiar familia mea am avut experiente cu Dumnezeu si degeaba iti spun mai multe ca inca nu poti intelege. Dupa cum am spus, nu lasa situatia asa.

| Dandanache a răspuns (pentru raducristian1):

Daca esti troll, bravo, esti bun. Daca esti sincer, sincer imi pare rau.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru raducristian1):

"in Ardeal sunt foarte multi crestini si biserici si nu au fost cutremure si necazuri." daca ai fost prin Ardeal, ai fi vazut ca nu bisericile apara oamenii de aici de cutremure, ci muntii Carpati.

| Divy a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ești tu din Ardeal ca să spui asta, în Italia nu sunt munți?
Ai fost tu să vezi cum e în biserică?

| Regina_Timpu_1972 a răspuns (pentru Deaad):

Eu nu am aceeasi parere ca tine. Cred ca fiecare ar trebui sa creada in Dumnezeu. El ne-a dat viata si ne-a promis viata vesnica in rai. Da spuneti ca ar fi putut ca acest cutremur sa nu se fi intamplat. De fapt ar fi putut sa faca multe lucruri si nu le-a facut. De ce nu ne-a lasat sa traim toti in rai? Iar fi putut ierta pe Adam si Eva! A facut-o! I-a iertat! De ce nu suntem cutoti in rai? Pentru ca Domnul ne-a lasat sa alegem si noi am ales cand Eva a muscat din mar! Patru ca asa suntem noi. Uneori buni, uneori rai, fideli, loiali, nesimtti sau fricosi, uneori curajosi. Pe scurt... oameni!

| LordulAdevarului a răspuns:

Religia crestina este o teapa! Treziti-va! Cercetati si nu credeti! Nu fiti oitele jidanilor! Europa cade si are nevoie de voi. crestinismulexpus.blogspot.com