| anonim_4396 a întrebat:

Cand israelitii castigau cate un razboi, spuneu: "Domnul ni i-a dat in mana (pe dusmani)". Cand pierdeau razboiul, gaseau ei o explicatie, ca s-au comis ceva pacate in popor sau ceva asa. Dupa acest model, nu am fi putut si noi sa ne scriem istoria? cum au fost, de exemplu, confruntarile cu turcii? De ce nu s-or fi gandit alde Mihai Viteazu si aia sa interpreteze asa lucrurile? Sau macar Stefan cel Mare si Sfant, ca doar el era sfant. Sau nu era sfant pe vremea aceea, numai acum recent a devenit? Acum, serios, chiar de ce nu au procedat si istoricii nostri asa, ca doar nu era greu. Nu au avut idea? Exclus, pentru ca modelul il aveau, Scripturile existau deja pe vremea aia. Si nu numai romanii, dar si bulgarii, si ungurii, si toti puteau sa faca asa. Am fi avut si noi astazi mai multe biblii, sa avem de unde alege. Cum vedeti problema?

41 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Sa incepem macar de acum? Se zice ca niciodata nu e prea tarziu. Sa incepem cu revolutia din '89, sa zicem ca Domnul l-a dat in mainile noastre pe Ceausescu. Cum vi se pare idea?

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

De ce dumnezeu, adica Yhwh? Eu vreau sa cred ca a fost Gandalf. Slava lui! not worthy

| danay72 a răspuns:

Israeliti erau sinceri si scriitorii Bibliei au vorbit deschis despre greselile si pacatele conducatorilor lor. Ceea ce nu se intampla in alte popoare.Stefan cel Mare e considerat sfant, dar a avut o gramada de copii peste tot. Ceea ce legat de exemplu, de Solomon, care a fost aspru criticat pentru atitudinea sa legat de concubinele sale.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Prezinti date eronate despre Stefan cel Mare mai ceva ca Bram Stoker despre Vlad Tepes. Dar aceeasi credibilitate: redusa la zero. Ce date istorice ai pentru a huli si a nedreptati imaginea istoriei acestei tari, a unuia dintre cei mai de seama conducatori pe care i-a avut?
A fost casatorit de trei ori. Daca nu a fost stabil intr-o relatie asta este altceva, dar si-a luat taina casatoriei ca binecuvantare de la Dumnezeu. Nu a trait in desfranare asa cum probabil o faci tu (vezi ce inseamna sa calomniezi fara dovezi?)

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Petru Rares a fost copilul din flori al lui Stefan cel Mare cu Maria Raresoaia.
Fiu recunoscut chiar de Stefan.
Asta ca sa nu mai vorbim de altii nerecunoscuti.
Bunica-su (Alexandru cel Bun) a avut 14 fii nelegitimi autentificati, daca vrei, plus probabil inca atatia de care nu se mai stie.

Daca nu stii macar taci din gura.
Dar asa e cand informatiile ti le iei din surse religioase, sau se opresc la manualul de istorie de clasa a 2-a, ignoranta e la ea acasa.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Nu am spus ca nu a gresit, am spus cu totul altceva: "A fost casatorit de trei ori. Daca nu a fost stabil intr-o relatie asta este altceva, dar si-a luat taina casatoriei ca binecuvantare de la Dumnezeu."

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

"Alexandru cel Bun a avut 14 fii nelegitimi autentificati"? Nicidecum. Asta e un bullshit. Unde or fi oare "autentificarile" acelea? Tot pe tabloide si in reviste de scandal le-ai gasit? happy

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Termina cu prostiile, ai sustinut ca a facut sex doar cu sotiile.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Nicidecum. Asta e un bullshit"

A avut doar 13?! laughing

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Nu am "sustinut" acest lucru. Primul meu mesaj a venit ca raspuns la niste aberatii spuse pe acea tema.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"A fost casatorit de trei ori. Daca nu a fost stabil intr-o relatie asta este altceva, dar si-a luat taina casatoriei ca binecuvantare de la Dumnezeu. Nu a trait in desfranare asa cum probabil o faci tu."

Atunci sustii ca daca esti casatorit ti-o poti trage cu oricine. Ori asa, ori cum am zis mai devreme. Ideea e clara, si-a tras-o si cu altele, deci ori a trait in desfranare, ori cum se para ca sustii tu, daca te casatoresti, merge si cu altele.

Din ce ai zis tu alta varianta nu exista.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Nu, am exagerat eu putin in privinta moralitatii domnitorului. Bineinteles ca tu ca sot NU poti intretine relatii sexuale decat cu sotia (asta pentru a nu savarsi pacatul desfranarii si pentru a nu suporta consecintele infidelitatii). Tot la fel, relatiile dinaintea intemerii unei familii au consecinte foarte grave asupra celor doi...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Deci ca sa concluzionam, daca o comiti intre 1 si 10 ori devii sfant, intre 11 si 30 patriarh, intre 31 si 50 popa si intre 51 si 100 crestin cu sanse de viata vesnica.

Bineinteles, daca donezi peste 80% din avere la moarte bisericii, ai voie cu 50% mai multe pacate, daca donezi peste 50% ai voie cu 25% mai mult si tot asa.

Ideea e ca nu ce faci conteaza, ci cat de mult lingi in dos biserica, asta e "valoarea" care determina cat de placut esti de barbos.

P.S.: Sectantii sa taca, au si ei bubele lor cat casa.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Daca o "comiti" esti pacatos si ai nevoie de cainta, de intoarcere de spovedanie.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Poti face mai multe cercetari. Nu am de ce sa transmit informatii eronate si vei vedea cat de sfant a fost. Eu sunt convinsa, tu daca nu, cauta si vei gasi. Mult succes.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

A fost considerat "sfânt" pentru binecuvântările pe care le-a primit prin el ţara aceasta. A fost văzut "sfânt" în primul rand de oamenii din vremea sa şi din întreaga istorie a neamului.
Nu a făcut el minuni, dar a fost numit "sfânt" deci cu sensul de om drept, de erou naţional...

Voievodul Ştefan cel Mare a fost cel datorită căruia unele carcotase nu sunt astăzi fanatice închinătoare la Mahomed.
El a apărat creştinismul, şi-a apărat neamul de sclavia Imperiului Otoman, de transformarea în paşalâc turcesc (cum au suferit sârbii, ungurii şi grecii, o dominaţie sufocantă din partea islamiştilor), a apărat fetele şi femeile acestui neam de "necinstire" şi de deportarea în vastul imperiu otoman, şi-a apărat ţara de distrugere şi robie, limba, vatra şi istoria.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Ce mai bati campii, Stefan a luptat si alaturi de turci impotriva muntenilor, impotriva lui Vlad Tepes si a lui Radu cel Frumos, pe fiica celui din urma rapind-o si obligand-o sa se marite cu el. A pradat tara Romaneasca si nu doar o data.
O simpla privire pe harta te-ar lamuri ca drumul turcilor spre Europa nu trecea prin Moldova....toata gogorita asta cu aparatorul crestinatatii e creata doar pentru ca a construit 40 si ceva de biserici si manastiri.
Intr-un fel a fost un Gigi Becali al timpurilor sale.

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

Cea mai mare eroare facuta de BOR ridicarea la rang de sfant pe Stefan corditorul si criminalul, ce dracu va masturbatii aiurea cu flegme bisericesti care face sfinti din draci.
"Nu a făcut el minuni, dar a fost numit "sfânt" deci cu sensul de om drept, de erou naţional... "
Erou national pentru cine taica? Pai asta a atacat si jefuit Muntenia (tara romaneasca) si s-a pupat cu turci in multe cauze de interese personale. Toata chestiunea Stefan ce Mare "cu sensul de om drept, de erou naţional..." este folcror pentru fraieri la care vad ca pui botu' din plin.
" a apărat fetele şi femeile acestui neam de "necinstire" - Mai fratie, cand fetele noastre au devenit libere dupa 1989 (in special modovencele pastorite de Stefan patriotul) au invadat Turcia si i-a rezolvat pe turci la ei acasa fara sa mai plece in bejenie dupa fete. laughing

| milan9 a răspuns (pentru Hombre):

Buna dimineata. Nu stiu sa fi atacat si jefuit nici o Muntenie. De unde ai scos asta?

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

-"Fără declaraţie de război, Ştefan atacă Ţara Românească, în 7 martie 1471, incepând astfel un război cu Radu la Soci. Confruntarea a fost puternică, moldovenii au „ucis dintre dânşii [munteni] mulţime mare. Şi toate steagurile lui au fost luate şi schiptrul cel mare al lui Radul voievod a fost luat. Şi mulţi viteji au fost prinşi atunci, care au şi fost tăiaţi. A lăsat vii numai pe doi boieri mari, Mircea comis şi Stan logofăt" (Cronicile slavo-române). Victorioşi, moldovenii s-au întors încărcaţi de prăzi şi cu 17.000 de robi ţigani.
-" În 20 noiembrie, 1473, Radu cel Frumos, după ce a pierdut lupta de pe Vodna, se refugiază cu toată oastea în cetatea din Bucureşti, numită în cronica lui Ştefan cel Mare descoperită de Oligierd Gorka,"cetatea de scaun Dâmboviţa". După un asediu care a durat câteva zile, cetatea este cucerită, Radu cel Frumos părăsind fortificaţia în toiul nopţii. În 24 noiembrie 1473, moldovenii pătrund în cetate, iar conform letopiseţului lui Grigore Ureche, Ştefan a dobândit Cetatea Dâmboviţei punând mâna pe întreaga vistierie a ţării, toate steagurile, carele de asalt, pe soţia şi fiica lui Radu cel Frumos, Voichiţa, pe care o şi va lua de nevastă."
-"27 februarie 1470. Asediul Brăilei. Pentru a forţa pe munteni şi transilvăneni să-şi desfăşoare activităţile comerciale doar prin cetatea Chilia, aflată în stăpânirea sa, în luna februarie a anului 1470, Ştefan atacă şi arde în totalitate oraşul Brăila. Conform Cronicii Breviter Scripta, au fost distruse nu numai oraşul, ci şi întăriturile lui, portul şi localitatea Târgul cu Floci iar întreg ţinutul Ialomiţei a fost jefuit."
-"18-20 noiembrie 1473. Bătălia de la părăul Vodna. Profitând de faptul că oastea lui Radu cel Frumos era împuţinată, datorită obligaţiei de a-l ajuta pe sultan în lupta cu hanul turkmen Uzun Hassan, fiind trimişi 12 000 oşteni, Ştefan cel Mare atacă Ţara Românească pentru a-şi impune la tron protejatul, pe Laiotă Basarab.
Din 8 noiembrie 1473, Ştefan a concentrat la Milcov 48 de steaguri, împărţite în 12 grupuri (24 000 oşteni), pe care le direcţionează pe mai multe căi, spre Teleajen. Tactica folosită a permis ritm de marş rapid, o aprovizionare mai bună şi inducerea unei păreri greşite duşmanului asupra puterii efectivelor sale. Cronica moldo-germană relatează: „Atunci s-au unit toate cetele împreună, noaptea, încât Radul voievod, nici oastea lui, nu ştiau nimic despre aceştia şi nu credeau altfel, decât că erau aşa de puţini, câţi văzuseră dintr-înşii".
Domnul muntean a avut l-a dispoziţie doar două zile pentru a se pregăti. Principalele cronici interne prezintă amănunţit evenimentele: Letopiseţul anonim al Moldovei arată că luptele au început „la 18, joi, la locul numit pârâul Vodna. Şi acolo s-au bătut până seara, asemenea şi vineri şi sâmbătă până seara, care este 20 ale aceleiaşi luni"
Sursa- (Cronicile slavo-române).

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Buna dimineata. Nu stiu sa fi atacat si jefuit nici o Muntenie. De unde ai scos asta?"

Cum ti-am explicat si eu mai sus, si apoi Hombre, Stefan "sfantu" a atacat si furat din Muntenia tot ce a prins, inclusiv femei pentru el si ai lui.
Nu mai lua de bune scrierile romantate din cartile scolare sau de pe site-uri religioase, Stefan a furat cat si de unde a putut, si si-a tras-o cu destule femei, si cu voia si fara voia lor.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Aberatii murdare. Nimeni nu confirma aceste spuse. Se stie si la noi ca articolele de can-can sunt putin spus subiective.
Dar de la a ataca un mercenar (care ceruse sprijin turcilor pentru a-l inlocui cu anul care sa aiba coloana vertebrala) si pana la acuze murdare privind rapiri de persoane e o distanta foarte mare, una ce tine de tendentiozitate si reavointa. sad

| Mădă0611 a răspuns:

Stefan a murit pentru credinta, cica, desi, tot cica, otomanii nu umblau cu japca laughing, adica nu obligau oamenii sa adere la islam. Se pare ca Horia, Closca si Crisan au murit tot pentru credinta, dar nu au fost canonizati ca faceau parte din masonerie, buhuhuhu, in schimb, don'shoara d, d'Arc, Ioana d'Arc, e sfanta pentru catolici, desi e clar ca era bolnava psihic, in cazul asta, ar trebui sa punem la indoiala sfintenia tuturor sfintilor crestini, doar ca s-au ocupat crestinii de aranjat parte din istoria noastra, aa, stai, offtopic. Eu ma gandesc de ce nu i-a omorat dumnezeu direct pe dusmanii fanilor lui.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai uitat de marele Brancoveanu, care a ales sa moara impreuna cu toti fiii lui pentru basmul preferat. Daca el ar fi vrut sa moara, ar fi fost alegerea lui, la care fiecare om are dreptul. Dar sa-i traga dupa el pe altii mult mai tineri, a fost o dovada de un fanatism religios pur.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Ziceam ca cica otomanii nu umblau cu japca laughing (imi place expresia asta, "cu japca"), deci nu cred ca ne putem increde atat de mult in marturisirile istorice.

Edit.
De Brancoveanu era vorba cu muritul pentru credinta. Acum vad ca ziceam de Stefan cel mare, el doar a luptat pentru crestinism, tot cica. La cata incredere am in cei care au scris istoria, ar trebui sa nu ma mai bag in discutii de genul. laughing

| sublime89 a răspuns:

Eu sunt sigur ca si ai nostri s-au gandit la fel. Cand Stefan cel Mare castiga o batalie, ce facea? Construia o manastire drept multumire zeului. Cand pierdea o batalie, probabil ca gasea si el o explicatie. Stia el ce pacate are laughing Si care era solutia atunci? Mai multa rugaciune, ca sa nu se repete episodul negativ data viitoare. Un alt exemplu mult mai recent, dar cam trecut cu vederea, e campania de pe frontul sovietic al armatei romane dintre 1941 si 1944. La acea vreme, invazia URSS-ului era descrisa ca o "cruciada sfanta anti-bolsevica", doar pentru ca sovieticii erau comunisti atei. Deci noi chiar credeam atunci ca avem o misiune sfanta de indeplinit, si de distrus "diavolul comunist de la rasarit". Ce mai conteaza ca am masacrat sute de mii de evrei in timpul asta? Sau ca am omorat civili nevinovati. Astea s-au trecut cu vederea. A fost "voia domunului". Cand am pierdut acel razboi insa, si dintr-o data ne-am trezit aliati si foarte buni prieteni cu "ateii de la est", toata aceasta discutie despre "misiunea sfanta", si "cruciada anti-bolsevica" a fost bagata sub pres. Niciun lider religios roman nu si-a putut explica de ce d-zeu n-a fost de partea noastra. Iar atunci cand crestinii au de-a face cu lucruri aparent inexplicabile si care nu le convin, inchid ochii si se prefac ca ele nu exista, sperand ca vor disparea si se vor putea intoarce in curand la credinta in basmele preferate si la ignorarea adevarului si dovezilor. Asta am facut noi dupa revolutia din '89.

| sabin89 a răspuns (pentru sublime89):

"Eu sunt sigur ca si ai nostri s-au gandit la fel" - de fapt, idea nu era atat daca s-au gandit sau nu - probabil ca s-au gandit - ci de ce nu au scris toate astea intr-o carte, dupa modelul istoricilor evrei.

| Hombre a răspuns (pentru sabin89):

"Eu sunt sigur ca si ai nostri s-au gandit la fel."
Nu, n-au gandit la fel caci pe timpul lui Stefan "sfantul" cresitinismul era deja instalat in toata Europa chiar si separat, catolicismul si ortodoxismul. Locasurile de cult ridicate de el era in numele religiei crestine. Cand s-a crestinat populatia de pe meleagurile noastre nu se stie precis pentru ca de la cadereea Imperiului Roman de Apus 476 si pana in anii 1300 avem lipsa aproape o mie de ani de istorie.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu aşa si-au scris israeliţii istoria, aşa a fost ilustrată in Biblie pentru ei şi numai pentru ei. Ce ar fi trebuit să facă romanii, să scrie o Biblie proprie? Aveau deja religia iar lupta s-a dat intre Creştinătate şi Islam, mai mult de atat ce sa faca?
Să "mobilizeze" poporul impotriva Islamului cu ateismul?
"Credeţi in raţiune, in stiinţă, răzeşii mei!"
Aşa? laughing
şi acum am fi vorbit turcă, ajungeam un fel de Cipru...

| sublime89 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Stii ce mi se pare interesant? Ca pana si crestinii afirma si recunosc faptul ca stiinta si ratiunea sunt opuse credintei lor, si ca sunt specifice ateilor. Si din raspunsul tau se deduce ca ratiunea si stiinta sunt exact opusul crestinismului. Ti se pare ca aceasta pozitie face cinste crestinilor? De cand e rea stiinta sau ratiunea? Sau sunt rele doar atunci cand indraznesc sa contrazica religia? Pe mine chiar ma ingrijoreaza aceasta ostilitate a crestinilor fata de stiinta, des intalnita si aici pe TPU. Nu este nimic mai grav, din punctul meu de vedere, decat sa fii ostil fata de propria ta ratiune, cat a mai ramas din ea.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sublime89):

Ai inteles greşit. Religia a avut şi are rolul ei in civilizaţia umană, asta nu inseamnă ca eu creştină fiind, sunt impotriva raţiunii. Nu toti creştinii sunt retrograzi, numai ca uneori te mai apără şi religia cand este cazul.
Eu asa ştiu, romanii erau apărătorii Creştinătăţii, creştini fiind, nu atei iar acum in secolul 21 stau unii toată ziua in gură cu "God bless America".
God, nu Science.
Sunt americanii, britanicii sau noi romanii, impotriva raţiunii?
Vrei tu sa scrii altă istorie?
Iţi pierzi timpul sau dacă nu ai altceva mai bun de făcut, atunci succes.
In cazuri extreme, război, cataclism şi altele, mobilizati un popor cu raţiunea, ştiinţa sau cei şapte pitici, o sa fie de-a dreptul mirobolantă "apărarea". happy

| Hombre a răspuns (pentru Dorotheea21):

"asta nu inseamnă ca eu creştină fiind, sunt impotriva raţiunii"
Ba chiar impotriva ratiunii esti din moment ce esti crestina si crezi in nevazut.
"Eu asa ştiu, romanii erau apărătorii Creştinătăţii"- Frectie la picior de lemn, nu mai crede in asa ceva, romanii se aparau pe ei insisi de cuceritorii turci, rusi, austro-ungari.Toate razboaiele de regula are la baza ideologiile, religia si este laitmotivul pentru inceperea ostilitatior dar in realitate este dorinta de cucerire, interesul de grup sau personal( in cazul unor dictatori ex. Hitler) si expolierea de valori materiale.

| sublime89 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Eu nu vorbeam despre mobilizarea la care te-ai referit tu in raspuns, ci la felul in care l-ai formulat. Tu ai dat ca alternativa a crestinismului, ateismul. Iar apoi cand te-ai referit la ateism ai folosit termenii: "ratiune, stiinta". Deci cum e? Daca ateismul e opusul crestinismului, iar ratiunea si stiinta caracterizeaza ateismul, inseamna ca ratiunea si stiinta sunt opusul crestinismului.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sublime89):

Nici nu ai fi avut ce să opui faptului că naţiunile se unesc, capătă consistenţă si identitate in jurul unor "God Save the Queen".
Foarte mulţi dintre atei se identifică in deţinători ai adevărurilor, ai ştiinţei şi raţiunii, eu v-am catalogat aşa, realizezi cred, intr-un fel usor ironic din moment ce este mai mult decat clar faptul ca există inteligenţi şi inculţi şi de o parte, şi de cealaltă.
Ar fi bine să nu-mi ceri chiar să-ţi dau exemple loco, de aici, exemple de atei şi creştini care nu stiu nici macar sa scrie corect in limba romană.
Il mai califică pe un ateu "raţiunea", "stiinţa", "inteligenţa", in cazul in care el nu ştie să ridice la pătrat?winking
Dacă da, inteligenta e foarte limitată in randurile voastre. Doar pentru că eşti ateu, eşti "rational", "inteligent", "sci-fi".
Aşa? laughing
Dacă "aşa", atunci regret că mi-am pierdut 10 minute să răspund.winking

| sublime89 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Doar pentru ca natinunile se unesc in jurul unor "God Save the Queen", nu inseamna ca "God" exista. Oamenii au luptat si au murit in numele multor zei. Doar nu vrei sa spui ca toti exista.
Si de ce nu au ajuns crestinii sau altii sa fie catalogati drept adepti ai ratiunii si stiintei? Nu crezi ca exista un adevar in spatele acestei perceptii?
Cat despre "detinatori ai adevarului", cred ca nimeni nu poate sa intreaca religiile. Fiecare dintre ele se crede detinatoarea adevarului suprem, desi n-au nicio dovada pentru zeul/zeii lor. Ateismul pe de alta parte, e atat de des intalnit in ziua de azi, pentru ca dovezile stiintifice care contrazic anumite credinte religioase au crescut considerabil.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sublime89):

Am pierdut 10 minute valoroase... sad
"Si de ce nu au ajuns crestinii sau altii sa fie catalogati drept adepti ai ratiunii si stiintei?"
Ai dreptate. Creştinii studiază, se duc la facultăţi sau devin doctori in felurite domenii pentru ca sunt obligaţi sub pedeapsa cu moartea, si numai ateii sunt catalogaţi ca adepţi ai raţiunii şi ştiinţei. Chiar şi acei atei care scriu "nu se exista".winking
Te rog eu mult, nu-mi mai răspunde. Nu ai ce.
Nu ar fi păcat să-ţi fac o listă cu toţi ateii semi-analfabeţi intalniţi aici?

| sublime89 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Daca zici ca ai pierdut minute valoroase cu celalalt raspuns, atunci de ce ai ales sa mai pierzi cateva si cu acesta?
Pai chiar tu ai ales in raspunsul anterior sa spui despre atei ca sunt adeptii ratiunii si stiintei. Acum sunt analfabeti? Eu vad ca doar de luna asta esti prezenta pe site, si probabil n-ai apucat sa vezi foarte multe raspunsuri pe aici. Eu sunt aici de un an si jumatate, si pot sa spun ca numarul crestinilor analfabeti e cu mult mai mare decat cel al ateilor. Poti sa stai si tu mai mult si sa te convingi. Dar stii care e diferenta? Crestinii, si cand vorbesc impecabil din punct de vedere gramatical, spun doar niste absurditati pentru care n-au nicio dovada. Daca stii sa scrii corect, inseamna ca probabil ai prins gramatica mai bine, sau ai citit multe carti. In viata insa, conteaza si sa nimeresti cartile potrivite. Si eu pot sa citesc basme si sa scriu impecabil, dar asta nu inseamna si ca am invatat altceva in afara de basme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta imi aduce aminte de ceva.
Crestin bogat - l-a ajutat Dumnezeu
Crestin sarac - Dumnezeu il pune la incercare
Ateu bogat - Satana i-a dat bani
Ateu sarac - Dumnezeu il pedepseste
(sincer era raspunsul unui alt utilizator insa este EXACT modul in care oamenii cu credinta vad situatiile vietii, asa isi explica ei orice lucru din viata lor).
Am postat raspunsul pentru ca recent am intrat intr-o discutie cu o asfel de persoana si evident nu m-am putut abtine si i-am pus cateva intrebari la care evidenta raspuns foarte ''inteligent''(respect aceea persoana pentru ca e mai in vastra insa mentalitatea ii lasa mult de dorit)-asa sunt toti astia mai batrani din pacate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand vei imbatrani,si vei trai o rascoala taraneasca,doua razboaie mondiale,si o saracie ori foamee, ca bunicii mei, si mai incoace, ca parintii mei, probabil vei pricepe.acuma explicatiile sant de prisos.

| Correct a răspuns:

Cu ce ne-ar fi ajutat mai multe biblii, mai multe posibilitati de a ne minti singuri?

Răspuns utilizator avertizat