| CarolineF a întrebat:

Care din confesiunile creștine vi se par cea mai potrivită(sau mai aproape de Biblie, Dumnezeu)? A ortodoxilor, a catolicilor, a protestantilor(reformati,luterani) sau a neoprotestantilor(baptisti, penticostali, evanghelici, advenitisti)? Si de ce?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Niciuna. Biblia vorbeste doar de crestini. Atit. In rest, si eu, daca am suficienta influenta inaintea oamenilor, pot sa fac o noua denominatiune, cum e ortodoxia sau neoprotestantismul.
Oricum, chestia cu denominatiile nu prea exista in realitate. Sunt destui care se dau ortodocsi si beau, si injura, si numai crestini nu ii poti numi. Dar sunt si oameni extraordinari, adevarati sfinti nestiuti de nimeni sau de prea putini. Si asta e valabil si pentru baptisti, si pentru penticostali, si pentru catolici, si pentru crestinii dupa Evanghelie. Fiecare padure isi are uscaturile ei, dar totodata fiecare biserica isi are sfintii ei, care sunt mai aproape de Dumnezeu si Biblie. Eu am o vorba in acest sens, din Biblie: "Dumnezeu ii cunoaste pe cei ce sunt ai Sai" Si atita timp cit eu, neoprotestantul, m-am despartit cu o imbratisare de un sfint ortodox atunci cand am plecat din armata, cred ca lucrurile stau cum nu se poate mai bine, atita timp cit se intampla oriunde asa. Pentru ca nu diferentele trebuie sa ne separe, ci dragostea pe care Isus ne-a poruncit-o sa o avem fata de cel de linga noi trebuie sa ne uneasca.

| CarolineF explică (pentru cristi202):

Asa este, frumos spus! happy

30 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Aceasta intrebare nu admite raspunsuri obiective.

| doctorandus a răspuns:

Care inghetata vi se pare cea mai potrivita (sau mai aproape de gustul ideal)? De vanilie, de ciocolata, de fistic, de capsuni? Si de ce?

| RAY a răspuns:

Nici una, toate au ca rol manipularea in masa si interpreteaza biblia in folosul lor, totusi daca as fi sa aleg cu cine sa vorbesc as alege sa vorbesc cu un catolic, biserica catolica a acceptat teoria evolutiei si teoria big bang deci aceasta religie se duce spre deism, dar cred ca papa de la roma se duce spre ateism ca cica mai bine ateu decat un ipocrit catolic asa spune el http://stirileprotv.ro/......ocrit.html

despre restul ce sa spun cu pocaiti numa rele am patit sunt niste ipocriti perversi cu o mie de fete majoritatea dintre ei, cu ortodoxi n-am probleme ca nu prea le pasa lor de religie

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Chestia cu manipularea e o idee pe care comunistii au raspindit-o. Daca insa, nemanipulat fiind, vrei sa vezi care e adevarul, il poti descoperi.
Imi pare rau ca ai avut parte numai de rele din partea unor asa-zisi pocaiti. Aceia nu erau pocaiti. Erau doar cu numele. Ca daca dadeai de niste pocaiti adevarati, te molipseau cu dragostea, grija si atentia lor pentru tine si deveneai unul de-ai lor. E trist insa ca ai ajuns sa ii vezi pe pocaiti ca fiind toti la fel. Eu am zis deja, fiecare padure isi are uscaturile ei.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Haaaa esti amuzant

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Daca sunt amuzant, poate ca e bine. Mai fac si eu pe unii sa rida. happy happy happy

| milan9 a răspuns:

Expresia "MAI POTRIVITA" este inexacta. Noul Testament vorbeste insa despre "SINGURA CORECTA". thinking Te intreb, pot exista 10000 de adevaruri conntradictorii ( secte crestine care exista astazi)? Nici macar doua, daca intre acestea exista contradictii...

Iata doar cateva argumente are EXCLUSIVITATII adevarului in crestinism:
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de BISERICA pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens.

| xerxes1 a răspuns:

Niciuna.
Creștinismul este o secta desprinsa din iudaism cu multe înfiltrații din păgânism.
Cei mai apropiati de Biblie sunt evreii, poporul ales al lui Yahweh.
Ca Yahweh nu a avut nicio legatura cu divinitatea este alta poveste.

| AC4S4 a răspuns:

Mai aproape de Biblie cred ca este protestantismul. Ei nu respecta alte invataturi in afara de Biblie. Bisericile traditionale respecta si Sfanta Traditie si deciziile luate de sf. sinod/papa etc.
Mai aproape de Dumnezeu doar tu poti spune. Du-te in diverse biserici si da-ti cu parerea, unde te-ai simtit mai aproape de Dumnezeu.

| CarolineF explică (pentru AC4S4):

Sunt Creștin-Ortodoxa, dar am început sa frecventez o biserica neoprotestanta de ceva timp si mi se pare mult ok din multe puncte de vedere, plus ca te simti mult mai liber, cand mergeam la biserica ortodoxa ma simteam oarecum intimidata nu stiu de ce.

| Nilsson a răspuns:

Iti dai seama ca fiecare va spune ca biserica pe care o frecventeaza respecta invataturile Bibliei.
Prefer sa evit sa intru in polemici pe teme de doctrina, dar consider ca Biserica Adventista se diferentiaza fundamental de celelalte biserici prin pazirea Sabatului biblic. Harul nu anuleaza Legea cum sustin unii, ci conduce la implinirea ei.

| CarolineF explică (pentru Nilsson):

Singura Lege care trebuie tinuta este Dragostea. Isus i-a răspuns: „‘Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.’ Aceasta este cea dintâi şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemenea ei, este: ‘Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.’ În aceste două porunci se cuprinde TOATĂ Legea şi Prorocii."
Si de ce crezi că e atât de important să ții sambata si nu duminica ziua Domnului? Consider ca nu e important daca e sambata, duminica(sau orice alta zi)pentru a tine ziua Lui.

| Nilsson a răspuns (pentru CarolineF):

Legea dragostei include toate celelalte porunci. Daca iti iubesti aproapele, nu il minti sau nu ai dai in cap. Unora le place sa creada ca legea a fost pironita la cruce, dar numai cand e vorba de porunca a 4-a, insa toti sunt de acord cu celelate porunci. Aceasta face parte tot din legea morala, caci inseamna dedicarea unui timp sacru Lui Dumnezeu, pe care El l-a hotarat, noi de ca sa tinem alta zi?

| CarolineF explică (pentru Nilsson):

Este adevărat ce ai zis tu. Când iubești pe aproape, nu-l înșeli, minti, omori etc.
Sincer nu cred că e important dacă e sambata sau duminica. Normal ziua Domnului ar trebui să fie in fiecare zi, nu doar intr-o zi. Dar desigur că trebuie să existe și o zi speciala in care sa o petreci la biserica impreuna cu fratii si surorile in Domnul, ca e duminica sau sambata mi se pare mai putin relevant.
Coloseni 2:16 " Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură, cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat"

| Nilsson a răspuns (pentru CarolineF):

Ok, cum crezi ca e mai bine. Intrebarea postata se referea la care confesiune e mai apropiata de Biblie, deci mai potrivit ar fi ca ziua de inchinare a bisericii sa fie a saptea, asa cum atat Iisus, cat si apostolii aveau obiceiul.

| cristi202 a răspuns (pentru Nilsson):

Preferi sa eviti sa intri in polemici, dar tocmai ai adus in discutie una: pazirea Sabatului! happy

| Florin9Florin9 a răspuns:

Părerea mea e că Ortodoxia. Păi protestanții au apărut după 1500 și au scos /înlocuit ce nu le-a convenit din Biblie (de exemplu lui Luther nu i-a plăcut că Biblia spune că ne mântuim printr-o credință arătată prin fapte și a modificat Biblia ca să învețe că mântuirea e doar prin credință, fără fapte, așa au făcut toți protestanții și neoprotestanți cu anumite lucruri din Biblie care nu le-au convenit). Catolicismul este destul de apropiat de Ortodoxie(sunt și unele contradicții cum ar fi :Filioque, existența purgatoriului, etc).La catolici cred că nu o ok că papa are atâta putere și se consideră cumva egalul lui Dumnezeu(cred că Dumnezeu trimite pe pământ oamenii care să-i propovăduiască învățăturile, nu pe cineva care să-L înlocuiască, se spune că papa nu poate greși, având în vedere că e și el om e imposibil să nu greșească). Papa poate trece uneori peste ceea ce învață Biblia (de exemplu a aprobat inchiziția și cruciadele creștine, cred că prin aceste două evenimente Biserica Catolică a pătat imaginea creștinismului și datorită acelor evenimente creștinismul e privit azi ca o religie răspândită,, cu forța'', Papa le-a dat,, dezlegare'' acelor oameni care au participat la inchiziție și cruciadele creștine (adică le-a zis că nu e păcat să omoare în contextul respectiv) + sunt unele contradicții dogmatice între Ortodoxie, Catolicism și protestantism și cred că Ortodoxia are dreptate.

| CarolineF explică (pentru Florin9Florin9):

Esti de acord cu botezul copiilor mici? În Biblie spune că Cine va crede și se va boteza va fi mantuit, nu cine se va boteza si va crede. Pana si Isus s-a botezat adult. Cred ca botezul trebuie luat atunci cand vrei tu și cand simti ca vrei sa faci acest pas de al urma pe Dumnezeu. Biblia spune ca am fost mantuiti prin har si prin credinta. Sigur, că sunt importante si faptele noastre, dar acestea nu ne mântuiesc, faptele sunt o urmare a credintei, prin fapte iti dovedesti mai apoi credinta, dar ca sa faci faptele, intai trebuie sa crezi.
Sau esti de acord cu icoanele/moaste? De ce ne inchinam lor cand Biblia spune clar sa nu ne facem chip cioplit? De ce e nevoie să ne spunem unui preot/popă păcatele? Credeam ca doar lui Dumnezeu trebuie spuse si doar El ni le poate ierta. „Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos" 1 Timotei 2:5
Desi sunt ortodoxa, prefer protestantii si neoprotestantii, mi se par mai ok din multe puncte de vedere. Chiar si catolicii mi se par destul de ok.

| milan9 a răspuns (pentru CarolineF):

Trebuie stiut faptul ca Mantuitorul S-a botezat la 8 zile dupa nastere (ceea ce a fost la Iordan a fost cu totul si cu totul altceva)... thinking
În Vechiul Testament, singurul "botez" prevăzut în tradiţia evreilor era "confirmarea Legii" – circumcizia PRUNCILOR (fără consimţământul pruncului), LA CEREREA LUI DUMNEZEU, se făcea pe baza credinţei părinţilor la opt zile după naştere! Aceea era de veacuri confirmarea Legământului cu Dumnezeu.

Ceea ce a facut Ioan Botezatorul era doar o chemare la pocainta- exact ceea ce este astazi spovedania- cu deosebirea ca spovedania poate ierta pacatele, pe cand ritualul lui Ioan nu era altceva decat o prevestire a lucrarii harului...

| CarolineF explică (pentru milan9):

Poti te rog sa-mi dai referinta unde scrie că Isus s-a botezat la 8 zile dupa nastere?
Doar Isus Hristos poate ierta pacatele, nimeni si nimic altceva! "Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire" (1 Ioan 1:9)
Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn, şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi vei fi mântuit. Romani 10:9
Asta o faci doar in fata lui Dumnezeu, doar El poate ierta pacatele nu preotul/pastorul. Iar eu cred ca prin botez faci aceasta marturisire in mod public.

| milan9 a răspuns (pentru CarolineF):

NIMENI nu este mantuit prin "click-uri", prin ridicare de mana, prin "da" sau "nu", printr-o simpla imbaiere. Asta afirma doar unele secte pentru a atrage si a ingrosa numarul celor platitori de zeciula (renuntand astfel la mantuire si parasind singura Biserica pe care a intemeiat-o Hristos). sad
Si ca dovada ca nu o simpla imbaiere iti ofera pe tava tot ce intelegi tu prin "mantuire", iata:
- "FACEŢI, dar, roade vrednice de pocăinţă şi nu începeţi a zice în voi înşivă: Avem tată pe Avraam, căci vă spun că Dumnezeu poate şi din pietrele acestea să ridice fii lui Avraam." Luca3, 8

| milan9 a răspuns (pentru CarolineF):

Adevarul este ca avem PERMANENT nevoie de HAR, de iertare, de FAPTE, intr-un cuvant, de o lucrare continuă in privinta mântuirii:
- "Drept aceea, iubiţii mei, (...) cu frică şi cu cutremur LUCRAŢI MÂNTUIREA voastră;" Filipeni 2, 12

NU DOAR numele de crestin sau botezul, NU DOAR apartenenţa la Biserica lui Hristos te mântuieşte, ci o viaţă "activă"- primire de har şi fapte bune - plus credinţă)

| CarolineF explică (pentru milan9):

Ai dreptate prin ceea ce ai afirmat! Cred că nu ai inteles bine ce am vrut eu sa zic, sau nu m-am exprimat eu prea bine. Botezul dacă este făcut fara nastere din nou, fara viata schimbata, fara pocainta, fara intoarcerea catre Dumnezeu, este asa cum ai spus doar o "imbaiere". Degeaba te botezi, daca nu se schimba cu nimic viata ta...Cred ca de asemenea, ca botezul este proces(lucrare)continua. Asta nu inseamna ca nu mai pacatuiesti niciodata. Dar odata ce esti nascut din nou, pacatul trebuie sa fie un accident, nu un mod de viata! Credinta adevarata o dovedesti prin fapte, prin purtare. Deci e credinta+fapte. Nu poate fi una fara cealalta, se completeaza reciproc.

| cristi202 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nici ortodoxia, caci a aparut ceva mai devreme, la Marea Schisma, in 1054, cand s-a desprins de biserica catolica. Deci, cine a fost la inceput? Au fost doar crestinii, atit.
Si nu e adevarat ce zici de neoprotestanti. Ei cred ca mintuirea este prin credinta, specificata clar de Sfintul Pavel in Epistola catre Romani, dar acea credinta care este confirmata prin fapte, dupa cum scrie Iacov in Epistola sa. Asa ca, ar fi cazul sa te mai informezi.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu cred ca ortodoxia este calea cea dreapta spre mantuire.

| Nitroblast a răspuns:

Ca sa nu fac scandal degeaba, e la latitudinea ta sa iti dai seama de asta si sa faci cercetari in aceasta privinta, aici o sa primesti raspunsuri de la ortodocsi si protestanti pana la atei si satanisti. Ghiveci din care nu intelegi nimic, daca ma intrebi.

Dupa parerea mea (parere formata din trairea personala si din informarea cu gandul setat pe modul "deschis" in mai toate celelalte variante), ortodoxia e credinta cea dreapta.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Mie mi se par toate religiile bune, daca sunt interpretate correct (toti oamenii isi interpreteaza de cele mai multe ori propria lor religie gresit), deoarece Dumnezeu este Unul si este al tuturor.

| Vasile_Ioan_1997 a răspuns:

Ca sa poti pune o intrebare de gen mai itai intreaba-te tu oricine esti cat de bine il cunosti pe Dumnezu ca sa intrebi cine-s mai aproape, aproape de ce? stii tu ce vrea Dumnezeu sau cine e EL? daca nu stii nimic din toate aste cauta mai intai si cunoaste-L citindui CUVANTUL apoi vezi ce sicum e cu apropiere de EL.