| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre smirna si tamaie? Cand se foloseste smirna? Dar tamaia?

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Sunt substanțe rășinoase folosite încă din cele mai vechi timpuri, inclusiv în ceremoniile religioase din tradiţia poporului evreu happy. Ele sunt astfe amintite de mai multe ori atât în Vechiul cât şi în Noul Testament!

| milan9 a răspuns:

Ar fi o ipocrizie din partea acelei secte care se afirmă pe faţă împotriva acestor obiecte de cult:

Psalmi 44, 10: "Smirna şi aloea îmbălsămează veşmintele Tale; din palate de fildeş cântări de alăută Te veselesc; fiice de împăraţi întru cinstea Ta;"
Ecclesiast 24, 17 "Ca scorţişoara şi balsamul mirositor am dat miros şi ca smirna cea aleasă am răspândit mireasmă."

| sempreinvolo30 a răspuns:

Nu ar trebui sa folosesti in inchinare nici una nici alta deoarece pentru Dumnezeu cel mai important este vorbirea, gandirea si faptele tale sa fie curate:
Efeseni4:20-30 "20 Dar voi n-aţi învăţat că aşa este Cristosul, 21 dacă, bineînţeles, l-aţi auzit şi dacă, potrivit adevărului care este în Isus, aţi fost învăţaţi prin el 22 că trebuie să vă dezbrăcaţi de vechea personalitate care corespunde purtării voastre de altădată şi care se strică potrivit dorinţelor ei amăgitoare 23 şi că trebuie să fiţi înnoiţi în forţa care vă îndrumă mintea 24 şi să vă îmbrăcaţi cu noua personalitate care a fost creată după voinţa lui Dumnezeu, în adevărată dreptate şi loialitate.
25 De aceea, acum, că aţi înlăturat minciuna, spuneţi adevărul fiecare aproapelui său, pentru că suntem mădulare unii altora. 26 Mâniaţi-vă, dar nu păcătuiţi! Să nu apună soarele peste mânia voastră 27 şi să nu-i faceţi loc Diavolului! 28 Hoţul să nu mai fure, ci mai degrabă să muncească din greu, făcând cu mâinile lui o muncă bună, ca să aibă ce să-i dea celui în nevoie. 29 Niciun cuvânt stricat să nu vă iasă din gură, ci unul bun pentru zidire, după cum este nevoie, ca să le dea celor care-l aud ce este folositor. 30 De asemenea, nu întristaţi spiritul sfânt al lui Dumnezeu, cu care aţi fost sigilaţi pentru ziua eliberării prin răscumpărare.
"

| loveyooyoo a răspuns:

Smirna: Smirna este o substanță rășinoasă, obținută prin crestarea unor arbuști exotici: Styrax Benzoin-Sumatra, Styrax macrothyrsus – Vietnam, Styrax paralleloneurus, Indonezia, Styrax tokinozis-China din Familia Stryacceae, care arde răspândind un miros plăcut aromatic și care se folosește în ceremoniile religioase, îmbălsămare, în medicină și parfumerie.

Cuvântul smirnă este pomenit în Biblie de cincisprezece ori și derivă de la cuvântul „a fi amar" din ebraică. Smirna într-adevăr este o substanță amară și rășinoasă. În toate vremurile în Orient smirna a fost prețuită și se vindea în boabe solide de culoare ușor gălbuie și venea din Arabia sau Abisinia (Yemenul de astăzi și Etiopia).

Tamaia: Rășinile sunt substanțe lipicioase, inflamabile, secretate de diferiți arbori atunci când li se crestează coaja. Din punctul de vedere al chimiei organice, sunt substanțe organice macromoleculare, conținând C, H, O, N, S. Sunt colorate în galben, brun, negru.

Tămâia este o substanță rășinoasă obținută prin crestarea scoarței unor arbuști exotici, solidificată sub forma unor boabe neregulate, de culoare gălbuie-roșiatică, care prin ardere, produce un fum cu miros aromat pătrunzător. Este folosită în ceremoniile religioase, medicină și parfumerie. Această rășină aromată, care arde ușor și repede la flacără, se scurge din coaja copacului Boswellia Carteri, Boswellia Serata, din familia Burseraceae, care crește în: India, China, Somalia, Etiopia, Egipt.