| anonim_4396 a întrebat:

Care e treaba cu revolta asta impotriva lui Dumnezeu? Vad atatea raspunsuri legate de El si sunt destule impotriva Lui.Ce va facut el?!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este absurd să zici că noi ne luptăm împotriva lui Dumnezeu(lupta s-ar fi terminat înainte să înceapă). Lupta se dă impotriva unei idei, impotriva unei ideologii bolnave care a făcut mai mult rău decât bine in istoria ei si încă mai face foarte mult rău si foarte multe victime. Lupta impotriva religiei nu înseamnă lupta impotriva lui Dumnezeu sper că poți sa faci aceasta diferență.

Minciunile religioase pot fi avantajoase unora pe termen scurt, ele însă vor fi pe termen lung detrimentale tuturor. Minciuna colectivă religioasă îi ajută pe unii să se eschiveze de la abordarea unor probleme care necesită rezolvare urgentă, îi ajută să uite de acele probleme însă mai devreme sau mai târziu ei vor trebui să dea piept cu ele. Mai ales în această ţară este nevoie de mai mult respect pentru adevăr şi mai puţină toleranţă pentru minciunile colective, aşa cum am avut toţi ocazia să constatăm de exemplu în cazul bacalaureatului.

Este adevărat că poate fi plăcut să te detaşezi de realitate şi să uiţi efectiv de lucrurile care te deranjează, însă această plăcere nu are cum să dureze la nesfârşit. Plăcerea care poate să dureze la nesfârşit este doar plăcerea de-a nu te minţi pe tine însuţi, de-a fi onest şi de-a fi într-o relaţie coerentă cu mediul înconjurător.

De aceea, ţin să mulţumesc oricărei persoane care a contribuit la promovarea raţionalismului, a ştiinţei şi a gândirii critice în detrimentul gândirii magice de tip religios.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stai sa vedem ce a facut Dumnezeu pentru fiecare.El ne-a creat a dorit ca noi sa traim fericiti in Gradina Edenului.Dar, din cauza neascultarii, omul trebuia sa moara deoarece plata pacatului este moartea.Dar Dumnezeu a daruit pe Fiul Sau ca sa ne rascumpere din pacat.El a platit pretul pentru pacatele noastre.

| DorelSudoru a răspuns:

laughing Taci ca faci de ras crestini

| RAY a răspuns:

Ce drama las ca vom arde vesnic in iad si voi veti in raiul evreiesc

| GizazCraist a răspuns:

"EL" este o idee facuta de nu stiu ce rege care a vrut sa-si tina in frau poporul manipulandu-l cu ideea ca toate pactele se intorc impotrivs lor
astazi papa face acelasi lucru

| Robertofachiru a răspuns (pentru GizazCraist):

Si Satana cine este de crezi in elrolling on the floor?

| GizazCraist a răspuns (pentru Robertofachiru):

Satan si dumnezeu sunt ceva gen politistul bun si politistul rau
biserica crestina nu poate suprevietui fara cel mai bun prieten al ei, satan care baga fric in inimile oamenilor dar de fapt nici papa nu crede in el

| Robertofachiru a răspuns (pentru GizazCraist):

Si atunci de ce crezi tu in el? oare chiar exista?

| GizazCraist a răspuns (pentru Robertofachiru):

Satanistii nu cred in satan(cel putin satanistii moderni)
noi il vedem pe satan doar c pe un simbol

| Robertofachiru a răspuns (pentru GizazCraist):

Ok. M-ai lamurit! Fiecare crede in ce vrea el! Sanatate prietenas!