| IFlorin97 a întrebat:

Care este amuleta impotriva lui Lilith?

25 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Nu intereseaza la mine. Doar Lili de la 3.

| danut a răspuns:

Cine e respectivul (a)?

| IFlorin97 explică (pentru danut):

Prima femeie a lui Adam, inainte de Eva, pe urma Lilith devenise amanta demonilor, făcând câte 100 de copii în fiecare zi, trei îngeri spuneau că Dumnezeu îi va lua toți acești copii dacă nu se va reîntoarce la Adam.
Se mai spune că atracția malefică lui Lilith față de copiii nou-născuți vine de la faptul că proprii săi copii făcuți cu demonii au fost luați de către Dumnezeu în urma refuzului său de a se reîntoarce la Adam.

| danut a răspuns (pentru IFlorin97):

Ce documentatie ai pentru ceea ce susti?

| IFlorin97 explică (pentru danut):

Doar de pe net, in biblie nu se spune nimic pentru ca biblia a fost modificata si cenzurata.
Cica Lilith asta o pus sarpele sa o pacaleasca pe Eva, in biblie se spune doar de sarpe si atata tot, chiar nu am intrebat un profesor de religie despre asta, din cate au spus la toti ca de fiecare data ca este vorba doar de un sarpe nimic mai mult.

| danut a răspuns (pentru IFlorin97):

Povestioare de adormit copii, net-ul fara baza scripturistica este ca si cum ai asculta chimilituri la o bere sau la coltul strazi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IFlorin97):

Cartea lui Enoh ai citit?

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu apare despre asa ceva.

| IFlorin97 explică (pentru danay72):

Da.In biblie nu se vorbeste despre partea negativa (despre ce-l rau) poate in capitolu apocalipsa.Se zice ca biblia a fost cenzurata.

| danay72 a răspuns (pentru IFlorin97):

Scritorii Bibliei au fost intotdeauna sinceri cand au scris, spunand si partile pozitive dar si negative pe care le-au facut.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu a existat niciodata

| suffarstar a răspuns:

Cred ca mai degraba e o combinatie intre traditii. Mitul Adam si Eva este foarte vechi si are un inteles adanc.
Uite, daca ai timp : http://www.filmedocumentare.com/sexul-poarta-secreta-spre-rai/

| IFlorin97 explică (pentru suffarstar):

E bun filmu, nu e cine stie ce subtitrarea da imaginile e interesante, cum ziceam la minutul 26:50 apare o a doua femeie in copacul cunoasterii.

| CinevaNou a răspuns:

Medalia de campion.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cine e aceasta si cu ce se ocupa? si amuleta? ce e? o arma?

| IFlorin97 explică (pentru anonim_4396):

Cauta si tu pe net si o sa vezi ce srie despre ea
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lilith
apreciez faptul ca te intereseaza subiectu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fiu sincer desi mi s-a parut interesante chestiile astea nu stiu prea multe. Din diferitele surse care dateaza din evul mediu (poti cauta pe net grimioare), se spune ca Lilith nu poate fi chemata, i-a este numita regina iadului si sotia diavolului. Se spune ca e mama a mai multor demonii, dar nu exista vreo amuleta.

| IFlorin97 explică (pentru anonim_4396):

Am si zis amuleta impotriva lui Lilith, nu amuleta sa fie chemata.
Nu am citit cartea, am citit din biblie prima parte si mai multe dar prima parte "Facerea" e mai interesanta, in continuare se vorbeste mai mult despre popularea pamantului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IFlorin97):

Nu stiu de vreo amuleta. Dar la capitolul ocultism se presupune ca o amuleta poate fi un obiect sacru (religios daca vrei), incarcat cu o anumita "energie spirituala", cica aia te protejeaza. Crestini prefera sa mearga la popi cu cruciulite, etc.

| IFlorin97 explică (pentru anonim_4396):

E in engleza : (

| anonim_4396 a răspuns (pentru IFlorin97):

Cartea lui Enoh?

| IFlorin97 explică (pentru anonim_4396):

Nu,alea lilith grimoire

| anonim_4396 a răspuns (pentru IFlorin97):

Da, alea sunt in engleza, daca esti interesat de chestiile astea da ochi pe acest site: www.ocult-ro.com

| CommonSense a răspuns:

Streangul.