| fllu07 a întrebat:

Care este istoria crucii?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Crucea Roşie s-a înfiinţat... (citeşte mai mult)

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Aceasta istorie la care te referi se ancoreaza in trimiterile Noului Testament cu privire la "cruce".

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

-"Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
-Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
-Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! (MOTIV DE LAUDĂ)"
-Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai CRUCII LUI HRISTOS."
-I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică CRUCEA LUI HRISTOS."
-Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. (ARMĂ ASUPRA RAULUI)"
-Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru CRUCEA LUI HRISTOS."
-"Şi cel ce nu-şi poartă CRUCEA sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
-Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
-Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
-Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
-Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament); ETC…
- "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;

| TrăieşteClipa a răspuns:

Crucea exista cu mult timp inaintea aparitiei crestinismului.
Crestinii au adoptat-o prin anul 788 din ordinul imparatesei Irina a Constantinopolului.
Practic crestinii au furat pana si crucea de la pagani, nu numai povestile din Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cat de mult te ajuta raspunsul avand in vedere ca ai zis ca nu (prea?) stii engleza da' cica intentia conteaza.

1 - https://en.wikipedia.org/wiki/Cross

2 - https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_cross

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Crestinul dreptmaritor vede si cinsteste in Sfanta Cruce, deodata: jertfa Fiului lui Dumnezeu "Care s-a facut om pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire..."; lemnul crucii pe care s-a rastignit Domnul, deci altarul Sau de jertfa; semnul crucii, semn al "Fiului Omului" si al crestinului in acelasi timp, cu care insemnandu-ne ca si cu o pecete, aratam participarea noastra la jertfa sfintitoare a lui Hristos."

"Un avânt deosebit a luat cultul Sfintei Cruci odată cu un eveniment minunat petrecut în 312. Împăratului Constantin i s-a arătat pe cer, în toiul zilei, semnul Crucii, format din stele strălucitoare ca soarele, având împrejur inscripţia "In hoc signo vinces!" (În acest semn vei învinge!).

Într-adevăr, sub semnul crucii, Constantin a câştigat o victorie importantă. Drept recunoştinţă, în anul următor a dat edictul din Milan, prin care se acorda libertate creştinismului. Şi tot drept recunoştinţă, Constantin a trimis o expediţie, condusă de chiar mama sa, Elena, în căutarea Sfintei Cruci.
În anul 326, Elena descoperă cele trei cruci (a Mântuitorului şi ale tâlharilor), dimpreună cu piroanele cu care fusese răstignit Isus. La 13 septembrie 335 are loc sfinţirea unei biserici construită pe locul calvarului şi al îngropării Mântuitorului.

Aici va fi ţinută Sfânta Cruce (mai puţin câţiva ani, cât a fost furată de perşi) până în 634, când va fi mutată la Constantinopol. Bucăţi din Sfânta Cruce aveau să se răspândească în întreaga lume, găsindu-se astăzi în multe dintre marile Catedrale creştine, chiar şi în România. Sărbătoarea Înălţării Sfintei Cruci, iniţial palestiniană, se generalizează în Biserica creştină. Ulterior au apărut şi alte sărbători, iar Sfintei Cruci i-au fost dedicate numeroase rugăciuni, acatiste, cântări."