| Duucu a întrebat:

Care este motivul pentru care în România se construiește căte o biserică pe zi? Voi,creștinilor, sunteți de acord cu asta?

40 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Biserica la care merg este in constructie de 20 de ani si cred ca o sa mai dureze 20 pana o sa fie gata.
De altele nu stiu si nici nu ma intereseaza.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

E o intreaga mafie! Si putina spalare de bani. Simplu!

NOname
| NOname a răspuns:

Nu sunt creştină, dar şi dacă aş fi, nu aş avea cum să fiu de acord cu aşa ceva.

- http://stirileprotv.ro/......erici.html

- http://www.tpu.ro/......ri-social/

| Duucu explică (pentru NOname):

E foarte interesant... în Bacău sunt 666 de biserici.

| NOname a răspuns (pentru Duucu):

Aşa e.
http://i.imgur.com/tYa4t01.png

Dar stai liniştit, cât de curând vor mai construi una, de superstiţioşi. :))

| Zurelin a răspuns (pentru NOname):

Sunt din Timisoara, tot asa baieti, 20 de Biserici pe Kmp

| Musique a răspuns:

Prea mulți popi care n-au de lucru, prea puține biserici, deci, mai aruncăm banii pentru una nouă. Oricum, e mai bine să ne rugăm în cea mai tare biserică din sat decât să ne reparăm dumul de gropi. Poate poate avem colivă, țuică și mici.

| relian a răspuns:

Nici eu nu-s crestin dar comentez sa ma aflu si eu in treaba si sa nu ma plictisesc.Se construieste biserici pentru ca fieare popa vrea si el un OS, sa aiba ce rontai.De ce sa tragi la sapa sa muncesti din greu cind e mult mai bine sa te faci popa si sa o fredonezi.Plus de asta daca este loc si ai clienti de ce nu.Este o afacere pina la urma si asta cu biserica sinca una foarte profitabila, insa doar pentru popi si alaiul lor, nu pentru stat sau pentru populatie.Acum eu ma intreb ce o sa se intimple cind aceste biserici se vor inmulti peste masura? Or sa dea faliment ce or sa faca? Ati vazut cind exista multe magazine care vind aceleasi produse la un moment dat unele dau faliment.Ori apare un magazin din asta foarte mare si le da la cap la concurenta. Oare asa se va intimpla si cu biserica? Ce SHOW o sa fie sa vezi cum se bat religiosii intre ei.Ar fi totusi o rezolvare sa-i zic asa si anume privatizarea cum spuneam care va incetini aparitia de noi biserici, datorita taxelor care sar pune pe cladiri, facturi pe electricitate si apa si ce mai au bisericile.Deci cam asta ar fi o rezolvare, pentru ca acum ele neplatind absolut nimic, ba mai mult primind bani de la stat se lafaiesc si nau nici o problema.Asta ar fi motivul pentru care se construiesc biserici noi ca prostimea da bani prin intermediul statului, in loc sa faca un spital un azil sau mai stiu eu ce care sa ajute populatia nu preotimea.Sintem un stat prostit de preoti, de fapt in Romania preotii conduc statul nu aia de la guvernare.Aia sint papagali manevrati de preoti care matura cu populatia pe jos, face ce vor si cind vor.Li sau urcat la cap puterea si acum profita de ea pentru ca nu e nimeni sai tina in lesa.Personajul cel mai prost si care a putut sa faca ceva a fost ceausescu.Dar n-a facut-o pentru ca era un prost.E aiurea si cind ai astfel de conducatori ca habar nau ce este bine sa faca pentru tara si populatie. Ajung la putere numai oameni fara nici o morala, fara absolut nimic in cap decit interesul personal.Si cind se gasesc astfel de oameni cu cei din biserica stiti cum se spune cine se aseamana se aduna si uite asa fac ce vor cu noi, pentru ca marea masa din populatie sint crestini si aia voteaza cu cei care ii exploateaza.Grava situatie dar asta este adevarul.Ne mai miram de ce altii o duc bine si noi nu.Ne uitam la americani ca au de toate sau ma rog o duc mai bine decit noi.Pai aia nu au facut ce facem noi, nau pus preotii sai conduca si nici nau acceptata sai sustina, au pus pe primul loc interesele populatiei si de aia o duc mai bine.Respecta legea care a fost facuta de oameni adevarati nu de papagali ajunsi la guvernare.

| Mădă0611 a răspuns:

Mai nenica, observ ca tu faci pe inteligentul, dar si tu ai cont pe TPU, deci, conform "inteligentei" tale, esti prost. Asteptam sa te bagi in seama ca sa iti spun asta.

| milan9 a răspuns:

Din pacate calculul acesta include si bisericile renovate, si cele facute din chirpici si "tencuite" cu lut.
Avem si noi mass-media noastra si stim cum lucreaza, cei de la BBC care au facut reportajul au socotit probabil ca acum 20 de ani am cazut din luna si nu aveam nici o biserica...

Daca acum sunt 12000 in toata tara, acest lucru se intampla pentru ca 95% erau deja construite. Cate biserici s-au ridicat in orasul meu de la revolutie? Una singura.

Daca suntem de acord? Trebuie sa intrebi fiecare parohie in parte, si vei vedea ca exista si parohii cu 5000 de familii care au o Biserica de 5metri x 10 metri in care n-au cum sa incapa prea multi...

| milan9 a răspuns:

Pentru informarea corectă a opiniei publice, organele abilitate (dar se pare că nu e nici unul dosponibil) ar putea pune la dispoziţie datele concrete şi afirmaţii MANIPULATORII…

În Romania sunt 20.240 de scoli cu personalitate juridica si arondate, iar nu 4.700 aşa cum DEZINFORMEAZĂ ÎN MOD SISTEMATIC permanent cei ostili Bisericii.

| milan9 a răspuns:

Dacă astăzi în Romania se închid şcoli şi spitale, aceasta se întâmplă nu din cauza Bisericii Ortodoxe Romane, ci ca urmare:

a). fie a politicii guvernului şi preşedinţiei noastre de a-i ruga în mod public pe medici şi absolvenţi de facultăţi să plece din ţară,

b). fie a POLITICII S.U.A., a FONDULUI MONETAR INTERNAŢIONAL de a cere ÎN MOD EXPRES "disponibilizarea" a sute de mii de salariaţi din "ÎNVĂŢĂMÂNT" şi "SĂNĂTATE";

c). fie a scăderii numărului populatiei, inclusiv a celei şcolare; (cele trei – patru milioane de români care au plecat peste hotare nu puteau contribui în nici un caz la la sporul populaţiei, l acreşterea numărului de elevi din şcoli sau la ridicare unui nr suplimentar de şcoli).

| sublime89 a răspuns:

Ma uitam si eu la BBC World News acum vreo 2 zile si am vazut un reportaj despre Romania chiar despre acest subiect. Avem bani sa facem biserici in fiecare zi, dar nu avem pentru scoli, spitale, drumuri, salarii, pensii etc. Si tot noi ne mai plangem apoi ca e criza. E clar ca la noi statul e mana in mana cu biserica, pentru ca e in interesul fiecaruia sa aiba cat de multi romani spalati pe creier. Da, asa de mult lucreaza politicienii pentru noi.

| ErrorFound a răspuns:

Daca ajung presedinte distrug toate bisericile si fac spitale, scoli, sosele, iau tot aurul de pe pereti si-l pun la tezaur, oblig toti preotii sa se apuce de agricultura(ca sa fim iar granarul Europei), dau Rusia in judecata pentru santaj, furt si crime de razboi(Fantana Alba) si sper sa recuperez Closca cu puii de aur.
Maresc salariul oricarui medic, inginer, designer si manager iesit din facultate care ramane in Romania, dau toti tiganii afara, impun numele de tigan pentru tigani, elimin cuvantul rrom.
A da, si distrug catedrala mantuirii neamului.

Visul meu, trebuia sa-l stii. rolling on the floor

| Maxim96 a răspuns:

Biserica in primul rand o constituie credinciosii, nu cladirile cele de piatra.Primii crestini se rugau in niste bisericute mici, rar unde era cate o catedrala mai mare si erau mai buni decat noi, crestinii de astazi.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

"Biserica in primul rand o constituie credinciosii, nu cladirile cele de piatra.Primii crestini se rugau in niste bisericute mici, rar unde era cate o catedrala mai mare si erau mai buni decat noi, crestinii de astazi. "

Cat e ceasul?
Joi!

Atat de relevant este raspunsul. Noua nu ne pasa cati credinciosi au fost in biserica, ci ne pasa ca sunt prea multe biserici! Prea multi bani dati pe apa sambetei, prea putine institutii cu adevarat utile care sunt nefinantate. De ce? Vanitatea conducatorilor. Si uite ca religia isi face treaba: Conducatorii sunt bogati, credinciosii sunt indoctrinati.

| dracu14 a răspuns:

Spalare de bani, la mine in oras e o biserica contruita langa o casa unde se dau numai party-uri de drogati, la 100m mai e una catolica, la inca 300 m vezi un baptista sau ce ma-sa o fii, sunt contruite doar pentru a spala bani ca numai merge cu terenurile de fotbal si parculetele de copchii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu sunt de acord. Dupa parerea mea ar trebui sa se construiasca mai multe scoli. Desigur, sunt multe, foarte multe, care trebuiesc renovate. Cu construitul spitalelor, nu ca n-as fi de acord, dar hai sa fim sinceri, cine mai are incredere in spitalele din Romania? Eu unul mi-am pierdut toata incredere in ele. Si chiar am o teama. Mi-e teama ca o sa ma duc sa ma tratez de nu stiu ce si o sa ma intorc ori mort, ori cu o boala si mai grava. Cam asta patesti in spitalele din Romania. Malpraxisul este in floare. Spitalele sunt bune, treaba este ca ne lipsesc medicii. Si aici ma refer la medicii adevarati. In zilele noastre daca nu dai spaga, mori cu zile. Cazuri sunt prin toate orasele tarii. Si se inmultesc de la an la an.
Parerea mea, cel mai bine ar fi sa se construiasca scoli si sa beneficiem de o educatie adecvata. Strabunicii nostri nu beneficiau de medici sau spitale, sau multi dintre ei nu-si permiteau, se tratau cu leacuri babesti, si totusi, o duceau destul de bine. Desigur, nu exista e-urile din ziua de astazi si microbii, cel putin nu in Romania. Pe vremea lui Ceausescu aproape totul era natural, daca nu, chiar totul. Cel putin asa am auzit de la cei batrani, si asa si cred ca este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi crestinilor? Daca-mi arati 365 de biserici construite intr-un an te pup la portofel, punem intrebari ca n-avem ce face

| Mădă0611 a răspuns (pentru Duucu):

Tulcea, pacatosii dracului, doar 73 de biserici? Huuuuo! Merita expulzati in spatiu, o sa atraga ghinionul asupra tarisoarei noastre sfinte.
Cluj - 833. smug In Bucuresti ai unde sa arunci un chibrit de atatea biserici, sau trebuie sa arunci in ele, aprins, bineinteles? thinking
Normal ar fi sa scrie in fiecare spital, la intrare, la fiecare etaj, pe fiecare usa: "dumnezeu exista, venind aici il sfidezi, iti vinzi sufletul diavolului", sa mearga crestinii la biserici sa se vindece, ca de aia exista atatea, ca sunt vai de ei si dau bani ca sa se salveze, si ii salveaza aia cu salarii mizerabile, doctorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi ducule? dar crasme baruri si restaurante, cluburi? cate sant in Romania? si care sant mai pline de credinciosi? sa inteleg ca nu esti crestin. poti raspunde intrebarii mele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ducu,ia spune-mi, să-l chem pe Varg în ajutor?
http://i.imgur.com/eO7tTtA.jpg

| Duucu explică (pentru anonim_4396):

Da,da.Cheamă pe cine poți.

| Mikhtarian a răspuns:

Salut,personal ma identific cu religia de crestin ortodox.
Cum Iisus este "monumentul" acestei religii,El a avut o viata simpla,caci prin simplitate omul reflecta toate calitatile bune.
In Romania avem destule biserici,manastiri incat sa ne ajunga ( si ce istorie bogata,cum Mircea Cel Batran,etc,au ridicat biserici ).
NU sunt de acord cu ridicarea unor biserici care sa se lefaie in aur.
Cei care au citit Biblia,stiu ca in ea scrie ca bisericile vor deveni casa lui Satan,ele se vor arunca in bani,facand aur.
Deci,sunt de parere ca nu-si au rostul,si ca, cu anumiti bani se pot investi in altele,alimente,spitale, orfelinate, caci asa se manifesta iubirea, prin ajutarea aproapelui, nu prin care biserica e mai aurita.
O seara buna.

| Dan10079 a răspuns:

Da sunt foarte fericit ca se construiesc multe biserici intru slava lui Dumnezeu. Si cu ce v-ar deranja pe voi(daca "noi" suntem crestini) pentru voi sunt doar niste cladiri inutile...dar pentru noi acolo este locul unde avem pace sufleteasca si putem multumi lui Dumnezeu pentru ce avem.

| Duucu explică (pentru Dan10079):

Să te văd eu cănd vei suferi de arsuri grave pe tot corpul și nu se va găsit loc la spital pentru tine... ai să te mai duci la biserică atunci?

| Dan10079 a răspuns (pentru Duucu):

Da tot timpul ma voi duce pentru a-i da slava lui Dumnezeu. As fi foarte bucuros sa te duci si tu!

| Duucu explică (pentru Dan10079):

Nu,prefer spitalul.

| Dan10079 a răspuns (pentru Duucu):

Spitalul nu te ajuta mai mult decat Dumnezeu, azi fiind o sarbatoare foarte mare (Schimbarea la fata a Domnului) ai putea sa faci "marele" efort sa te duci si tu putin la biserica ca nu patesti nimic.

| Duucu explică (pentru Dan10079):

Astazi îmi voi ocupa timpul răsfoind cartea de anatomie, deci nu cred că am timp și nici chef.

| Dan10079 a răspuns (pentru Duucu):

Nici macar o ora iti raman 23 de ore sa faci ce vrei tu sau macar sa intri putin la biserica pupi icoanele stai putin si pleci daca vrei sa vezi daca te vei simti mai bine dupa ce pleci de acolo sau te vei simti in alte feluri.

| Duucu explică (pentru Dan10079):

Icoanele nu au microbi?

| Dan10079 a răspuns (pentru Duucu):

E si tu acum... cand saruti o icoana ii dai respect persoanei reprezentate acolo.

| Duucu explică (pentru Dan10079):

Pănă cănd am început să mă informez și să am alte idei, eram neo-protestant, și îmi plăcea mai mult acolo.E ceva rău dacă merg pe la ei?

| Dan10079 a răspuns (pentru Duucu):

Cel mai recomandat e sa mergi la o biserica crestina (catolica, ortodoxa) dar daca vrei tu poti sa mergi unde crezi tu cu cuviinta, mergand cu gandul ca faci ceva bineplacut in fata lui Dumnezeu. Sigur Dumnezeu se va bucura ca mergi la biserica!

| sabrina103 a răspuns:

Ca sa construiesti o biserica e mai simplu nu-i atata birocratie, cat e pentru spitale si scoli. E mai usor sa donezi pentru o biserica, deci aici Patriarhia are dreptate, banii sunt in principal de la credinciosi. Apoi e exagerata intrebarea cu o biserica pe zi, ca si documentarul bbc. Astia de la bbc in ultimul deceniu au luat-o in jos cu calitatea, daca zicea cineva care nu este anti crestin o acceptam. Apoi nu spun ca BOR n-are parte de vina, insa asta e manipulare. Iei banii de la BOR, iar politicienii tot sunt corupti si UE o sa spuna in continuare ca suntem prosti etc Asta e doar o scuza. Ce sa spun invat de la niste rasisti care acum 10-15 ani comentau cu privire la modul cum se poarta romani cu rromi, iar acum nu stiu cum sa scape de ei. Intre timp vad in Romania ca sunt romii care s-au imbogatit, iar unii chiar s-au integrat in societatea romanesca. Asa se va rezolva si problema cu contruirea de biserici in exces.

| Zurelin a răspuns:

Nu conteaza, cu cat mai multe cat mai bine, 20 sa se faca pe zi

| VannyFeiereisz a răspuns:

Tot mai multe biserici, tot mai putin credinciosi, asta este marea problema.

| VannyFeiereisz a răspuns:

Biserica nu a invatat ce inseamna sa fii un trup. Daca ai o mana si un picior si un cap si inca o mana si inca un picior, si un rinichi, si un ficat, toate puse unele langa altele ai toate organele, dar nu inseamna ca sunt un trup inchegat si functional ci mai degraba un cadavru disecat. Multe biserici sunt doar membre dar nu unite, nu inchegate, nu in unitate. Fiecare se uita doar la el fara sa-i pese de celalalt.
E trist pentru ca atata timp cat fiecare gandeste individualist, fiecare cu patratica lui, biserica nu poate functiona cum spune biblia: ca un singur trup in care fiecare parte din trup isi aduce contributia. Si atunci nu poate functiona ca un organism viu plin de viata si de putere ca sa influenteze lumea din jur si sa duca mandatul pe care Dumnezeu I l-a dat, la indeplinire.
Multi se gandesc: "eu cred ca azi stau acasa", sau "eu m-as muta in orasul x" sau "eu as pleca in tara y" si nu se gandesc ca trupul poate sa sufere din cauza lipsei lor. Acum o biserica sanatoasa va produce oameni capabili sa suplineasca lipsa altora. Ma refer cand o biserica nu consta in doar un om, sau doar un numar restrans de oameni, pentru ca exista oameni care pot suplini lipsa altora. Si nu inseamna ca odata ajunsi intr-o biserica, nu mai exista nici o sansa sa plece de acolo, ca sunt blocati acolo o viata. Insa sunt unele biserici in procesul de crestere, si nu se gasesc acei oameni care sa stea in spartura, sa puna cotul si sa faca ca lucrarea sa mearga inainte, si la succes. Isi pun planurile lor si problemele lor ca prioritati.
Nu poti tine oamenii cu forta. Ar fi manipulare, control, vrajitorie, insa e altceva cand oamenii prind ideea, si nu au mentalitatea ca toate se opresc la ei, ca sunt buricul pamantului si ca toate se invart in jurul lor, ci au o mentalitate care spune "sunt un membru important in trupul lui Cristos fara de care trupul nu poate functiona bine." Atunci oamenii incep sa inteleaga dedicarea, si biserica prinde putere, creste, incepe sa functioneze si sa implineasca sarcina data de Tati.