| SaveTheNature a întrebat:

Care este religia corecta (daca exista vreuna) si de ce? in afara de raspunsul:cea in care te-ai nascut! Multumesc

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Corect e sa studiezi Biblia, mai exact Noul Testament, sa ai o relatie personala cu Dumnezeu. Cel mai bine e sa frecventezi mai multe biserici din diferite culte si unde il cunosti pe Dumnezeu mai bine, unde simti Prezenta Lui acolo sa mergi. Dumnezeu sa te lumineze si sa te ajute sa il gasesti.

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Imi place raspunsul tau: mersihappy

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ma bucur ca te-am putut ajuta.

60 răspunsuri:
| Rapunzell a răspuns:

Ortodoxia. De ce? Pentru ca asta a lasat Hristos in urma Sa prin Sfintii Apostoli. Restul sunt desprinderi ratacite care au luat nastere prin interpretare dupa ureche.

Răspuns utilizator avertizat
| username0 a răspuns (pentru Rapunzell):

Ortodoxia. De ce? Pentru ca asta a lasat Hristos in urma Sa prin Sfintii Apostoli. Tu te auzi ce spui? Unde scrie in Biblie ca Hristos a lasat in urma religia? Cum crezi tu ca ortodoxia e cea corecta cand voi sunteti mai rau decat oamenii din vechime. Aveti plini de picturi in biserica, pe care le pupati, credeti ca Maria poate face minuni,credeti ca oasele unui om,moaste, pot face ceva? vezi ca nu te-ai documentat bine. apostolii sunt cei care s-au despartit de mai marii preotii,vazand ca ei nu fac ce citesc din Biblie. Astfel s=au format protestantii,si de aceea se numesc asa pentru ca au protestat impotriva preotilor care nu implineau,doar vorbeau. Inca ceva, preotii ortodoxi sunt descrisi exact cum erau mai marii preoti de pe vremea Lui Isus. cu haine pana in pamant mergand prin piete si asteptand ca lumea sa le faca plecaciuni. Cred ca ortodoxia e cea mai josnica secta, ca daca nu stiai voi tot o secta suntetihee hee

Răspuns utilizator avertizat
| username0 a răspuns (pentru SOLDIER):

Nu ai inteles ce am zis. hai ca vorbesc pe limba ta. de acord cu tine aici s-a format crestinismul din el s-au format biserica de rasarit si cea de apus in 1054 dar acestia nu respectau ce vorbeau si cei ce erau crestini adevarati, au vazut lucrul asta si s-au desprins din chestiile acestea mari si late unde oamenii doar vorbeau dar nu infaptuiau. de asta s-au numit protestanti, pentru ca au protestat.

| zergu a răspuns (pentru Rapunzell):

De ce nu hinduismul? Ce face creștinismul și nu face hinduismul? Sau taoismul? Sau budismul?

| Rapunzell a răspuns (pentru username0):

Hmmmm... Oare nu din Ortodoxie s-au desprins, incet, incet, toate celelalte? Oare catolicismul nu din ortodoxie s-a rupt? Oare celelalte secte nu din ortodoxie si catolicism s-au desprins? Nu e asa, la mintea cocosului ca ce a fost mai intai este ce a lasat Hristos dupa El? Atata vreme cat Ortodoxia, de 2000 de ani, duce in spate aceeasi Lege neschimbata, lasata de Hristos prin Apostoli si apoi de catre Apostoli Ierarhilor si Patriarhilor, e clar ca asta este Calea. Este logic ca cine s-a rupt e pe aratura si cine a ramas statornic si neschimbat este pe drumul cel bun. Dar sa fie clar: pentru mantuire e nevoie de doua legi: Legea Dreptei Credinte (Ortodoxia) si Legea Dreptei Vietuiri (vietuirea dupa legile ortodoxiei). Una fara alta = 0. Degeaba esti ortodox daca traiesti ca un pagan si degeaba traiesti frumos si faci faptele cele bune daca nu esti si in dreapta credinta.

| username0 a răspuns (pentru Rapunzell):

Stai tu bazata pe religia ortodoxa si vei ajunge acolo unde ajung toti religiosii!

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Corect! Femeia tebuie sa umble in fusta lunga si cu parul acoperit. Un ortodox adevarat chiar asa face si prostii il confunda cu un sectant. Pe mine tu nu vezi, nu stii cum umblu imbracata, nu stii daca sunt fetita sau femeie, nu stii daca am 12 ani sau 50. Sunt de acord ca sectantii isi respecta cu mai mare taria legile pe cand ortodocsii, marea lor majoritate, doar dau din gura. Dar un mic procent din toti papagalii astia sunt crestini ortodocsi adevarati. Restul doar imita. Doar pentru a te-ai nascut ortodox si ai fost botezat, nu inseamna ca si esti cum trebuie. Fiecare umbla cum vrea, fiecare crede ce vrea, dar toti vom ajunge la aceeasi judecata.

Si daca tu nu stii cum au aparut catolicii, foarte rau! Cauta si vei afla cum, de ce si care a fost mandria pentru care v-ati rupt de ceea ce a lasat Hristos dupa el. Chiar iti recomand cartea "Convertirea mea la ortodoxie" scrisa de un fost calugar franciscan care a avut curiozitatea sa caute si sa afle. Si culmea, chiar daca s-a prezentat cu toate dovezile, catolicii mari au inchis ochii facandu-se ca nu vad si nu aud.

Nu scrie nicaieri in Bibilie cuvantul "ortodoxie", dar scrie "dreapta credinta" (ortodoxie = dreapta credinta). Si este clar ca ortodoxia este ceea ce a lasat Hristos dupa El atat vreme cat asta este pastram de 2000 de ani neschimbat, de la El si de la Sfintii Apostoli.

p.s. Sa stii ca tac in timp ce scriu happy

:*

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Ce se va intampla cu aceia care nu sunt ortodocsi. aproximativ 6 miliarde de oameni.Vor ajunge in IAD? Musulmani, budhisti, etc.Ce vina au daca acea calea lor e "gresita"? dar cu atatia musulmani care s-au nascut si au murit musulmani dea lungul istoriei.Ce vor pati cei care sunt invatati de mici sa creada in celelalte mii de religii si secte ale pamantului?

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns:

Da... E penibil sa fii statornic si este grozav sa ratacesti de colo-colo, avand certitudinea ca daca nu crezi, vei face sa dispara toate. Dar realitatea este una, fie ca o accepti sau nu: Hristos!

| Rapunzell a răspuns:

Tu, daca vrei sa crezi, cauta si aflta inceputul tuturor religiilor. Cauta originea.

| Rapunzell a răspuns:

Eu stiu sigur ca Ortodoxia este cea dreapta. Tu insa nu vei sa crezi nimic. Dar daca vreodata vei dori ca stii adevarul, nu trebuie sa te iei dupa unul si dupa altul, ci trebuie sa cauti, ca stii si sa intelegi ce crezi. De-asta iti spus sa cauti. Dar chiar de crezi, chiar de nu crezi, Adevarul e tot unul happy Tu pur si simplu alegi sa traiesti in negare.

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Ce se va intampla cu cei care nu sunt ortodocsi. aproximativ 6 miliarde de oameni.Vor ajunge in IAD? Musulmani, budhisti, etc.Ce vina au daca calea lor e "gresita"? dar cu atatia musulmani care s-au nascut si au murit musulmani dea lungul istoriei.Ce vor pati cei care sunt invatati de mici sa creada in celelalte mii de religii si secte ale pamantului?

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Judecata lui Dumnezeu noi nu o stim. Tot ce stim este ca va fi dreapta. Iti dai seama ca inchinatorii la idoli (la draci) nu prea au cum sa intre in Imparatia lui Dumnezeu. Si mai stiu asa: cine a auzit de Hristos si nu a vrut sa asculte, va fi vai de el. Dar cine nu a auzit de El, va fi judecat dupa legea constiintei. Cert este si faptul ca sfarsitul lumii nu va veni pana ce Evanghelia nu va fi propovaduita in toate colturile lumii, tocmai ca sa fie auzita de tot poporul. Si pentru asta ii vom primi inapoi pe Sfintii Ilie si Enoh. Eu nu sunt aici sa judec si sa arat cu degetul ce va fi cu unul si cu altul. Departe de mine aceasta intentie! Atata doar, cand este vorba de religia mea, scriu ce stiu si ce cred cu tarie. Personal, doresc sa ne vedem cu totii in Rai. Nici celui mai rau om din lume nu-i doresc iadul. Dar la fel de bine scrie si ca atatia oameni se vor mantui cati ingeri au cazut. Si numarul ingerilor cazuti nimeni nu il stie, numai Tatal.

Care este vina celor de pe aratura? Simplu! Nu au vrut a creada in Hristos. Si chiar daca nu au auzit de Hristos, cand crezi in ceva (in orice si in oricine), cam trebuie sa te interesezi de unde a venit acel ceva/cineva si ce a fost inaintea lui. Musulmanii de ex, credinta lor nu a fost dintotdeauna. Ei bine, cum poti sa crezi in ceva ce nu a fost dintotdeauna si a aparut brusc? Pe cand credinta in Dumnezeu este de la facerea lumii. Chiar daca au aparut si alte religii pe parcurs, prima a fost in Dumnezeu. Restul, pur si simplu au cautat si au inventat altceva.

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Te admir pentru credinta ta! Dar spune-mi sincer: Au sanse musulmanii sau budhistii sa ajunga in rai daca nu se convertesc la crestinism.macar unul?(sau la ortodoxism)

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu. Pentru ca ei cred si se inchina dracilor.

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Un musulman de 5 ani, si un budist de 6 ani se inchina celui rau? Nu pot sa cred ca atatia oameni vor ajunge in iad pentru ca nu sunt ortodocsi.Sunt in anglia si cunsoc un musulman turc.Este atat de bun si milostiv,daruiste tuturor,ajuta,iubeste copii animalele, zambeste tutror(locuieste cu mine).Nu imi spune ca va ajunge in iad pentru ca nu este ortodox. Daca as sti ca e asa, as plange si as considera totul nedrept.

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Exact cum spuneam. E un om cu suflet bun, dar nu si-a inchinat viata lui Dumnezeu. Roaga-l sa-ti spuna cum a aparut religia lor. Cum a venit "ingerul luminos" la Mahomed si i-a vestit o falsa religie. Nimic nu e nedrept. S-au increzut intr-o profetie noua in loc sa urmeze calea primordiala. Roaga-te pentru el.

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Stiu ce spune religia lor.Si ce spune religia despre Mohamed.Ce vreau sa spun e ca multi dintre ei (aproape toti) nu vor schimba religia,pentru ca asa s-au nascut,nu pentru ca vor raul cuiva, sau pentru ca nu cred in Dumnezeu. Unii nici nu stiu bine religia lor, dar sunt buni.Nu le iau apararea dar incerc sa fac dreptate.Nu stiu cati de pe planeta asta sunt ortodocsi, dar mi-e greu sa cred ca din 7 miliarde de oameni vor fi multi care sa se converteasca la ortodoxism, din simplul fapt ca asa s-au nascut.si pentru ca cinstesc pe parintii lor si le urmeaza sfaturile.Dar nu pot sa cred ca atetea miliarde de oameni vor ajunge in iad,pentru ca pana la sfarsitul vietii,nu au iluminarea, intuitia, sa aleaga religia ortodoxa.Pur si simplu s-au nascut si vor muri in religia lor.Dar nu din rautate!

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nici ortodocsii, marea lor majoritate, nu stiu cu ce se mananca religia lor. Si eu ma mahnesc pentru toti oamenii care nu au cunostinta adevarata despre Dumnezeu, dar mai tare ma doare de cei care nici nu vor sa auda si traiesc in negare, crezand ca astfel vor schimba realitatea.

Cert este ca si musulmanii, ca si celelalte religii, stiu si de ortodoxie, dar nu o accepta. Cum nici pe Hristos nu-L accepta ca fiind Dumnezeu, considerandu-l un simplu profet. Nici chiar evreii, poporul ales de Dumnezeu, care stiau clar ca Hristos se va naste smerit si sarac si tot la fel va veni sa propovaduiasca, nu L-au primit. Ei inca il asteapta sa vina cu slava si astfel il vor crede pe antihrist. Este libertatea lor. Dar libertatea administrata gresit, se plateste. Asta e.

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Sa-ti spun ce simt eu si ce gandesc. Dumnezeu e bun, e foarte bun.Si va ierta pe cei care din pacate nu-si dau seama ca religia lor e gresita, pentru ca asa s-au nascut, in alta religie.Sunt sigur ca daca ma nasteam musulman ramaneam musulman.Dar mintea si inima mea imi spun ca trebuie sa iert,sa fiu bun si iertator, sa nu ucid sa nu fur. Mintea si inima mea imi spune ca trebuie sa-l caut pe El, si cu cat il descopar mai mult, sa il iubesc mai mult.Sa nu ii condamn pe ceilalti, chiar daca sunt albi negri catolici ortodocsi sau musulmani, sau atei.Pentru ca printre ei sunt si oameni buni care nu vor afla niciodata de relogia ortodoxa! Si multi dintre ei se vor mantui ca talharul de pe cruce, care nici macar nu era botezat. Dumnezeu nu este ca oamenii el este bun si iarta pe cine se caieste si nu tine cont deloc de religie si aparteneta sociala.Pentru dumnezeu conteaza sufletul omului.

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Trebuie sa nadajduim la mila lui Dumnezeu.

Si referitor la talharul nebotezat, el a crezut, totusi, in ultima clipa a vietii sale si s-a smerit. Si mai exista sfinti mucenici care in timpul vietii erau pagani si inchinatori la idoli, dar vazand, de exemplu, actele martirice ale unor mucenici, pe loc s-au convertit si au primit si ei mucenicia, fara sa fie botezati. In acest caz conteaza mai mult actul suprem de jerta pentru Hristos. Sa ne ajute si sa ne intareasca si pe noi Dumnezeu ca, la o adica, sa fim si noi in stare sa ne dam vietile pentru Hristos.

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Multumesc pentru raspunsurihappy Totusi te rog mult ceva.Sa renunti la ideea ca celelalte religii se inchina dracilor.Sau ca cine nu moare ortodox ajunge in iad.Lui Dumnezeu i-ar placea mai mult sa-i acceptam si pe ceilalti chiar daca gresesc, ba mai mult sa-i iubim pentru ca si ei sunt ratii nostri.Multumesc

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mergi la Efeseni 4:5 si vei vedea ca nu pot renunta la acea idee: "Este un Domn, o credinţă, un botez"

Hristos ar vrea ca toti sa traim credinta in El si sa respectam legile si poruncile pe care El ni le-a lasat asa cum ni le-a lasat, nu sa le modificam sau sa le interpretam noi dupa cum ne este bine. Nu vrea sa amestecam toate religiile ca sa formam una noua. Antihristul va face asta. Va fi o credinta in toata lumea, aceea in Antihrist. Ii iubim pe toti si ne rugam pentru ei, dar asta nu inseamna ca nu sunt pe cai gresinte.

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Cine daca cineva decide ca acel Domn, credinta, botez il va gasi in catolicism sau adventisti de ziua a 7a, sau martorii lui iehova sau evanghelism? va gresi? nu toata lumea poate gandi la fel.Dar va insemna ca a facut un rau? alegand o cale gresita? care este acel rau, cine va suferi? cui le va face rau acestia?

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cand Hristos a spus asta, El a propovaduit o singura Lege, nu mai multe. Si mult timp dupa Inaltarea Domnului la cer, s-a continuat cu acea Lege, nu cu mai multe. Cand au aparut celelalte, de ce au aparut? Pentru ca oamenii n-au mai fost multumiti de ce a lasat Hristos pentru ca era prea dur. Asa ca au "uns" putin Cuvantul Sau pentru a-L face mai maleabil omului. Practic, au modificat ce a lasat Hristos. Si tot Hristos ne-a spus sa nu schimbam nimic din ce ne-a lasat El.

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Da-mi 3 exemple din ce au schimbat? ma refer ce au schimbat in rau?

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Care dintre ei? Catolicii sau sectantii? Si dintre sectanti, care dintre ei? Vrei trei exemple pentru fiecare sau sa-ti spun in mare?

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Oricare

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru SOLDIER):

Arata-mi postarea in care am zis ca pamantul este plat! Am zis ca este static, ca nu se invarte si ca toate celelalte se invart in jurul sau, lucru pe care il sustin in continuare. Dar am zis este rotund! Si v-am dat si site-uri pentru documentare: www.hexaimeron.ro

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Iehovistii:
- Nu cred in Sfanta Treime.
- Duhul Sfant este o simpla energie.
- Nu cred in suflet, nici in iad.
- Nu o constesc pe Maica Domnului.

Catolicii:
- Cred in suprematia papala, adica il considera pe papa inlocuitorul lui Hristos pe pamant.
- Cred ca papa este infailibil, dar stim bine ca nu este om pe lume, fara de pacat.
- Preotii lor sunt celibatari, impotriva Sinoadelor Ecumenice care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familii, pentru a nu cadea in ispita.
- Au inventat indulgenta papala, adica daca ii dai bani papei, esti curatit de pacate.
- Au inventat purgatoriul.
- Nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime.
- Cred ca Maica Domnului a fost nascuta de la Duhul Sfant, lucru neadevarat. Maica Domnului a fost nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.

Protestantii:
- Resping cartile deuterocanonice ca nefiind inspirate si le numesc apocrife.
- Practica hirotonia femeilor
- Ofera euharistia oricarui om care zice ca "se simte pregatit", fara spovedanie mai intai.
- Nu pastreaza toate cele 7 Sfinte Taine.
- Cred ca Mantuirea este darul gratuit si nemeritat oferit de Dumnezeu omului si se obtine doar prin credinta in Hristos. Ei cred ca jertfa lui Hristos este suficienta pentru a ne mantui noi, oamenii.
- Au siguranta mantuirii si cred ca esti sfant doar pentru ca esti crestin.
- Casatoria este doar un contract, nefiind indistructibila.
- Maica Domnului este, pentru ei, o simpla femeie care a fost aleasa sa-L nasca pe Hristos. Ei nu cred in pururea fecioria Maicii Domnului.

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Ok am inteles.Intradevar sunt diferente mari.Care dintre aceste credinte fac rau umanitatii si de ce? si care sunt impotriva vointei lui Dumnezeu si de ce? care este raul? si inca ceva pentru a da aceste "legi" se folosesc tot de BIBLIE.deci pe acelasi "verset" interpretarile sunt diferite de la religie la religie.Deci intrebarea mea este :Unde este raul?

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Ce anume face rau umanitatii" este impropriu spus. Ce imi face mie bine iti face tie rau si ce este rau pentru mine poate fi bine pentru tine.

Impotriva vointei lui Dumnezeu este absolut tot ce este schimbat happy Pentru ca El a spus sa nu schimbam nimic din ce ne-a lasat. Sa il consideri pe papa infailibil este, cu siguranta, impotriva vointei Domnului. Sa ai certitudinea mantuirii doar pentru ca te-ai nascut crestin, iar nu este bine. Sa o discreditezi pe Maica Domnului, cea mai minunata femeie din lumea intreaga, cu siguranta nu este pe placul lui Hristos.

Unde este raul? In vointa omului de a fi el mare si tare. Sa nu asculti inseamna sa te crezi mai presus de Cel care iti da ascultarea. Pacatul este mandria.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru SOLDIER):

Inca nu mi-ai aratat postarea in care am spus ca pamantul este plat. Sa fie oare pentru ca n-am spus niciodata asta? hmmm... Sau pur si simplu esti incapabil sa citesti si sa intelegi corect?

| Rapunzell a răspuns:

Hristos.

| Rapunzell a răspuns:

N-o sa zic in veci nimic din ceea ce vrei tu sa auzi. Tu esti orb si esti surd si chiar imi este mila de tine. Din tot sufletul!

| Rapunzell a răspuns:

Eu t-am spus, tu nu vrei sa-L primesti. Hristos! Si ca sa dezvolt, ar insemna sa nu ma mai opresc din scris. Argumentul este Hristos: jerta si invataturile Sale.

| n0matterman a răspuns:

Defineste "corect".

| barbattttt a răspuns:

Religia corecta este acea care are doctrina dupa Biblie...

| ML001 a răspuns:

Nu religia e cea care te duce in rai, ci credinta aia care muta muntii din loc! cei care respecta Cuvantul Lui Dumnezeu si in ziua de azi sunt neoprotestantii. o parte din ei

| ROBERT89 a răspuns:

Toate religiile contin parti dintr-un adevar imens.

| AxelBv a răspuns:

Nu exista religie corecta, din orientul indepartat pana in america de sud exista similitudini intre religii, dar si multe diferente. Nimeni nu poate sustine ca stie adevarul definitiv.

| Daavidd a răspuns:

Eu consider că religia a inventat-o omul şi că nu există doar una adevărată, în rai vor fi oameni din mai multe religi, şti se spune că o sa avem trei suprize în rai şi anume: cine te aşteptai să ajunga acolo poate nu va fi, cine nu te aşteptai va fi şi cea mai mare va fi cu tine când vei realiza că raiul existahappy şi că tu eşti acolo.

| SaveTheNature explică (pentru Daavidd):

Daca as putea da 2 funde ti-as da si tie unabig grin.

| Adrian4123 a răspuns:

Du-te in fiecare biserica, de fiecare religie si vei simti religia corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine fara nici una eu asa cred de ce sa fi sclav la un creator imaginar cand poti fi liber in gandire si deschis la minte chiar vrei sa fi sclav o viata pentru ce / pentru un paradis imaginar. imaginat de oamenii de acum 2000 de ani

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce te vei face cand vei fi sclav o vesnicie, undeva intr-un inturic chinuitor?

| DSGline a răspuns (pentru Rapunzell):

Sti ceva el si-a zis opinia nu trebuie sa il ataci si ce te doare pe tine ca noi ateii dupa gandirea ta de care am ramas uimit sigh ca o sa ajungem intr-un loc imaginar numit iad prefer sa mor in dreptate decat sa fiu un sclav toata viata mea si sa incerc sa ajung niste idealuri imposibile propuse de nu stiu ce diviniatewinking PEACE happy

| Rapunzell a răspuns (pentru DSGline):

Chiar nu pot ramane indiferenta la orbirea altora. Asta e.

| Fußball a răspuns:

Crestin ortodoxa. pentru ca spre deosebire de alte religii(budism,taoism,shintoism,islam, etc...) crestinismul crede in invierea Domnului Iisus Hristos, prin care noi suntem mantuiti si putem ajunge in rai. celelalte religii au ca punct de sprijin vreun prooroc(mahomed-islam) sau niste oameni transformati in Dumnezeu de catre oameni(budism-budha).dar pentru a ajugn in rai singura cale este viata intru Domnul nostru Iisus Hristos care a si zis de altfel:"nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.Eu sunt Calea, Adevarul si Viata". crestin ortodox pentru ca la inceput nu existau catolici erau numai ortodocsi dar nu se numeau asa.se numeau pur si simplu crestini.mai apoi la Marea Schisma biserica sa impartit in 2:rasariteana(ortodoxa)si apuseana(catolica) dar biserica ortodoxa este cea care pastreaza adevarul neschimbat d 2000 de ani incoace.a ramas exact asa cum a lasat-o Domnul Iisus cand s-a ridicat la ceruri la Dreapta Tatalui.catolicii au cateva diferente, despre care nu gasesti nicaieri in biblie dovezi ca ar fi reale.in concluzie:crestinismul in special cel ortodoxhappy

Răspuns utilizator avertizat
| Fußball a răspuns (pentru SOLDIER):

Pai si eu ce am zis "restin ortodox pentru ca la inceput nu existau catolici erau numai ortodocsi dar nu se numeau asa.se numeau pur si simplu crestini.mai apoi la Marea Schisma biserica sa impartit in 2:rasariteana(ortodoxa)si apuseana(catolica)" tu ce ai inteles de aici? la inceput erau crestini.nu erau ortodocsi nici catolici dupa amrea schisma biserica sa impratit in 2 catolicii si restul care au poastrat adevarul nealterat ortodocsi.:

| Andreea2230 a răspuns:

Religia penticostala. acolo oamenii nu p-acatuiesc. asculta cuvantul lui dumnezeu. ei se iau dupA Biblie. aceea este cea mai corecta carte. poti sa fi si de alta religie, dar atata timp cand religia are legatura cu Biblia este foarte bine. totuso sunt religii care au exceptii. acventistii nu cred in duhul sfant