| Holiday a întrebat:

Care-i cifra de afaceri a BOR? E vanzarea de iluzii cea mai mare afacere din Romania?

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Crezi ca sunt asa de prosti sa spuna?

NOname
| NOname a răspuns:

Da, cel mai probabil, mai ales că vând nimic - investiţia e zero, iar profitul e uriaş.

| TheMchαnix a răspuns (pentru NOname):

Ai perfectă dreptate, ținând cont de faptul că lumânările sunt făcute din ceara din urechile Preaamuzatului, moaștele sunt de la KFC și guvernul plătește pentru cupolele de aur. Oamenii ăștia merită un articol de 10 pagini în Forbes.

| NOname a răspuns (pentru TheMchαnix):

Aha.hee hee

| danay72 a răspuns:

Si Biblia vorbeste despre religia falsa, crestinatatea, ca traieste intr-un lux nerusinat si face afaceri.Iar sfarsitul ei va fi pe masura. Apocalipsa capitolul 18 o numeste Babilonul cel mare.

| milan9 a răspuns:

Daca iehovistii si-ar scoate ochelarii de cal ar vedea ca in Apocalipsă cap.17-18, "Babilonul cel Mare", este prezentat ca fiind "desfrânata cea mare", "BEATĂ DE SÂNGELE SFINŢILOR ŞI DE SÂNGELE MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

Ori până şi ultimul creştin ştie că "sfinţii şi mucenicii" lui Iisus au făcut parte dintotdeauna din Biserica rămasă neschimbată. "Babilonul cel Mare" a persecutat Biserica (evreii, Imperiul Roman, islamiştii, revoluţia franceză, bolşevismul, comunismul peste tot în lume, etc...). "Babilonul cel Mare" este un nume simbolic dat fie păcatului, fie celor care au vărsat sângele martirilor, au rănit Biserica, în mod categoric neavând vreo legătură cu Biserica lui Hristos... sad

| milan9 a răspuns:

Nu stiu pe 2014 dar in 2012 sau 1013 profitul inregistrat a fost de doar 28 mil de lei, insemnand o suma de 1217 ron de persoana avand in vedere ca sunt 23000 de preoti si calugari (calugarite) la noi in tara. Mie mi se pare incredibil de putin. Mai ales pentru o institutie ce are 2000 de ani de existent in spate.
1217 ron profit pe an inseamna salariul tau pe o luna.

Acest "profit" anual, VA REPREZENTA BUGETUL pentru anul imediat urmator…
Nu cred ca ar trebui sa se mire cineva pentru un profit anual atat de mic. Patriarhia are (dupa cum mentioneaza si filmuletul) o serie intreaga de ateliere, de fabrici de obiecte, ateliere de sculptura, picture, restaurare, facultati si seminarii in care 20-30 000 de elevi si studenti platesc taxe de scolarizare, etc…

Pana si cea mai mica banca ("organizatie de camatari") scoate profituri cu mult mai mari intr-un singur an. Dinu Patriciu sau Vantu, au "strans" de unii singuri averi de miliarde de EURO, in doar cativa ani, iar haterii se mira sad in privinta unei institutii bimilenare ce a avut "inregimentate" in randurile ei in istorie milioane de oameni (preoti, calugari) dar si sute de mii de persoane care s-au retras la manastire donand de bunavoie o parte din avere acesteia?

| Holiday explică (pentru milan9):

Daca n-ai nimic de zis, mai bine taci, pe langa faptul ca nu te-a intrebat nimeni ceva de profit, ci de cifra de afaceri, ceea ce e altceva, confunzi fie din prostie fie voit profitul cu bugetul, etc, oricum cifrele alea pe care le insiri acolo sunt de-a dreptul stupide. Asa ca daca nu stii, mai bine taci.

| Holiday explică (pentru milan9):

Si e normal ca profitul sa fie mic, pe de o parte ca lucreaza 90% la negru(optimist vorbind), pe de alta parte toate limuzinele, sandramalele alea de le tot construiti, costumatiile alea poleite si alte rahaturi costa destul de mult.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Limuzine? Sunt vreo doua -trei in toata tara, adevarate vedete, aceleasi masini, aceleasi fotografii chiar, ajunse pe primele pagini de sute de ori. sad

Te inseli. Costumatiile sunt cele mai ieftine posibil comparativ cu perioada in care sunt folosite. O astfel de "costumatie" costa in jur de 1000 ron dar tine toata viata...

| MskDesign a răspuns:

Foarte mare luand in considerare ca mai marii BOR si-au expus toate conturile unde pot face donatii "credinciosii" pe calendarele furnizate in toata Europa.

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Vezi aici profitul si despre afacerile http://goo.gl/9HJFVi