| chiftelutacrocanta a întrebat:

Care sunt cele zece pacate in religia crestinismului?

24 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Păcate pot fi mai multe. Ceea ce e important e studierea atentă a Bibliei pentru a identifica ce nu ii place lui Dumnezeu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

10 pacate? eu cred ca sunt cateva mii

| milan9 a răspuns:

Contrar doctrinelor gresite baptiste ale userui @pet (baptisti care folosesc si ei IMAGINEA), icoanele au rolul lor de aducere aminte si de indreptare a atentiei catre Dumnezeu.

Picturile din sec I din catacombele din Roma atesta vechimea icoanelor, mergand pana in perioada Bisericii Apostolice.
" Sfânta Tradiţie atestă faptul că cinstirea icoanelor are o continuitate neîntreruptă din perioada primelor comunităţi creştine apostolice."

Apropierea de icoane, atingerea lor, sunt variante de manifestare a evlaviei, a "simpatiei" fata de sfinti -modalitate asemanatoare valorii pe care o au albumele cu fotografii ale familiei. Nici mai mult nici mai putin.

| milan9 a răspuns:

La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"…

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

In timpul acesta cat se formau noi secte se formau si noi invataturi in biserica ortodoxa. Dumnezeu nu le-a cerut oamenilor sa se inchine la heruvimi. Toate poruncile sunt valabile tot timpul. Azi idolii sunt si alte lucruri, dar mai ales chipul cioplit. Si azi sunt religii pagane. Adica sunt oameni care se inchina mortilor sau animalelor. Pur si simplu sa ai o imagine poate fi ok, dar cati oameni se inchina la ele sau le duc cu ei sa le poarte noroc, ca si cum ar fi ceva vrajit sau... Ca si cum nu Dumnezeu ar fi Singurul caruia trebuie sa ne inchinam.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ca sa nu fii asa talamb, pet555, afla canu se inchina nimeni mortului. Nu trebuie sa confunzi respectul cu "divinizarea". Baptistii de ce au oare chipuri cioplite peste tot in revistele lor? Pentru ca Dumnezeu interzice zeii falsi nu imaginile pe care fiecare secta si confesiune stiecum sa lefoloseasca.

| oprescudorin11 a răspuns:

Este doar un singur pacat! Acela se rezuma in a te crede tu Dumnezeu!
In momentul asta apar o gramada de pacate!
In decalog sunt spuse si altele, dar sunt doar consecinte ale pacatului Originar: Ca te crezi Dumnezeu!]

| untu a răspuns:

Vrei sa spui cele 10 porunci Dumnezeiesti? Pacatele sint cele care incalca celor 10 porunci Dumnezeiesti!
1)-Eu sint Domnul Dumnezeul Tau.Sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine.
2)-Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3)-Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4)-Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste pe ea. (Duminica si mersul la Biserica)
5)-Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie bine tie si sa-ti traiesti multi ani pe pamant.
6)-Sa nu ucizi.
7)-Sa nu fii desfranat.
8)-Sa nu furi.
9)-Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10)-Sa nu poftesti la nimic din ce este al aproapele tau.

| danut a răspuns (pentru untu):

Pacatul tau este ca nu cunosti cele zece porunci.

| untu a răspuns (pentru danut):

Dar tu stii pe de rost CELE 7 PACATE DE MOARTE/DECALOGUL/CREZUL/TATAL NOSTRU/INGER, INGERASUL MEU? Mergi la Biserica in fiecare duminica, la Sfanta Liturghie?

| danut a răspuns (pentru untu):

Nu exista cele sapte, cincisprezece sau x pacate, toate pacatele au aceiasi valoare, moartea. Decalogul il stiu, crezul este doar pentru ortodocsi dar in principiu il cunosc chiar daca nu sunt ortodox, Tatal Nostru o cunosc, inger, ingerasul meu este o rugaciune pagana deoarece numai lui Dumnezeu trebuie sa i te inchini, nu unei creaturi ci numai Creatorului si merg in fiecare saptamana la biserica dar in ziua instaurata de Dumnezeu, nu cea de om iar liturghia nu e sfanta ci Dumnezeu e sfant.

| untu a răspuns (pentru danut):

Esti un mincinos! Nu stii nimic despre Biserica, Sfanta Liturghie, Sfanta Euharistie, nu stai la slujba pana la sfarsit sa asculti predicile si invataturile parintelui! Trebuie sa stii tot cei bun si sfant! Rugaciunea INGER, INGERASUL MEU o rostesc numai copii care iubesc ingerul sau pazitor si pe Mantuitorul IIsus Hristos!

| danut a răspuns (pentru untu):

Atata poti atata generezi.

| pet555 a răspuns (pentru untu):

Rugaciunea la ingeri o spun de fapt doar copiii care nu stiu ca este interzis de Biblie sa te inchini unei creaturi, si ca doar lui Dumnezeu sa te rogi. Iar pacatele sunt la fel de grave in ceea ce priveste pedeapsa. Un simplu gand este ca o fapta. Iar porunca a doua spune : "Sa nu-ti faci vreo asemanare, nici sa nu te inchini lor". Deci nu la ingeri, nici la icoane.

| untu a răspuns (pentru pet555):

Ingerul pazitor nu este creatura! Fiecare om are doi ingeri:Unul rau si unul bun, ingerul cel rau sta pe umarul stang al crestinului noteaza faptele tale rele (pacate) si ingerul cel bun sta pe umarul drept si noteaza numai faptele cele bune( cel care fac bine cuiva)!

| pet555 a răspuns (pentru untu):

Pe bune! De unde le scoti astea? Ingeri cu statistici care noteaza fapte?
Doar Dumnezeu nu este creat. Ingerii sunt creati. Cine crezi ca sta ca la piata sa iti cantareasca faptele? Daca ai credinta, faci fapte bune in consecinta. Iar daca nu ai, poti face numa fapte bune, ca pentru singura rea pe care sigur ai facut-o, mergi in iad.

| untu a răspuns (pentru pet555):

Astea zic calugarii! Iti recomand sa mergeti in pelerinaj la toate manastirile din tara si intrebati calugarii de acolo cu intrebarile si veti primi raspunsuri si veti intelege foarte bine credinta ortodoxa!

| pet555 a răspuns (pentru untu):

Degeaba m-as duce, ca nu prea cred tot ce zic calugarii, decat ce este in Biblie.

| untu a răspuns (pentru pet555):

Nu o lua tot ce scrie in add literam din Biblie! Este scrisa cu pilde si talc si sint codificate, numai preotii si calugarii ii pot descifra misterul acestei scrieri!

| Staind a răspuns:

1.Sa nu cotizezi
2. Sa nu cotizezi
.
10. Sa nu cotizezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(1) ochii trufaşi, (2) limba mincinoasă, (3) mâinile care varsă sânge nevinovat, (4) inima care urzeşte planuri nelegiuite, (5) picioarele care aleargă repede la rău, (6) martorul mincinos, care spune minciuni, şi (7) cel ce stârneşte certuri între fraţi".
atat am gasit sper ca te-am ajutat! Funda...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce faci pârnăiașule, vrei să te dai cu dumnezeu acum?
Vezi că nu scapi dacă ți-ai șters întrebările, trebuie să renunți și la cont. Fă-o până nu e prea târziu!

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Nu sunt zece, pentru ca sunt toate in constiinta ta happy

| Grigore666 a răspuns:

Sunt multe pacate in religia crestinismului dar cel mai mare pacat este:sa constientizezi ca esti spalat pe creier.