| bleakk a întrebat:

Care sunt motivele pentru care voi(pe plan individual,neconsiderandu-va crestin,ateu sau altceva) ati crede sau nu intr-un zeu(sa nu spun Dumnezeu, ca se supara "fratii" atei pentru ca favorizez).
Eliminand de la inceput motivul ca nu exista.
Se elimina din start raspunsurile de genul:Nu cred in x pentru ca e rau.Asta inseamna clar ca el exista, insa tu nu vrei/doresti sa crezi.

48 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu exista decat o singura filozofie (conceptie) adevarata, si anume: faptul ca Dumnezeu exista. Exista si alte filozofii, dar acestea nu sunt adevarate, ci false.
Eu cred in Dumnezeu pentru ca El mi S-a descoperit; altfel, la fel ca altii, nu as fi crezut in existenta Lui. Totusi, consider ca este de datoria fiecaruia dintre noi sa caute sa afle adevarul. Noi trebuie sa fim sinceri in cautarea adevarului. Dumnezeu l-a lasat pe om liber sa cerceteze lucrurile.

Pe de alta parte, daca Dumnezeu nu ar fi existat, atunci nici noi nu am fi existat. Dar Biblia spune ca Dumnezeu a existat dintotdeauna. Nu a fost un timp in care El sa nu existe. Ce gand impresionant pe care nu-l putem cuprinde cu mintea noastra limitata!
Nu doar ca nu este nimic rau in a sluji lui Dumnezeu, dar lucrul acesta este binefacator pentru noi; aceasta este ceea ce avem noi nevoie.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"...daca Dumnezeu nu ar fi existat, atunci nici noi nu am fi existat."

E invers, daca VOI nu ati fi existat nici personajul asta de poveste nu ar fi existat. Nu e decat creatia unora care au inteles ca prin asta pot tine sub control si manipula turmele indobitocite de credinta. Bineinteles ca nu ar fi reusit asta fara unii ca voi pentru care utopica posibilitate de viata eterna va intuneca gandirea si sunteti in stare sa credeti orice prostie de dragul ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Prin ce ţi s-a descoperit?

| bleakk explică (pentru anonimg):

Dar multi considera Biblia o minciuna si vin cu dovezi din ale stiintei ca nu lucrurile nu sunt conform Bibliei

| bleakk explică (pentru Holiday):

Vezi anonimg, exista acest tip de om, care ia lucrurile in felul acesta, ei nu se bazeaza pe credinta, ci pe ceea ce se vede si stie

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu are un infinit de cai prin care Se poate descoperi.
Dar in mod deosebit, exista pentru toti oamenii 3 mari cai prin care S-a descoperit:
1. prin creatiune
2. prin intrupare (Hristos a venit pe pamant)
3. prin Cuvant (Biblie). Toate acestea marturisesc despre existenta lui Dumnezeu. Totusi, daca noi nu suntem sinceri in descoperirea adevarului, noi am ramane reci fata de toate dovezile prin care Dumnezeu ni S-a descoperit; omul ramane rece chiar si daca ar vedea o minune facuta in fata lui. De aceea Dumnezeu nu vrea sa ne incredem in El vazand minuni(sau demonstratii); coardele sensibile ale inimii omului nu vor putea fi atinse decat atunci cand va cunoaste cat de mult este iubit el de Dumnezeu. Cum se va face aceasta? Sunt mai multi pasi; iar primul pas pe care trebuie sa il faca omul este sa fie sincer; restul pasilor. ii va face Dumnezeu.

Ca sa intelegi cum mi S-a descoperit Dumnezeu trebuie sa iti spun ca de mic copil mi-am dorit o viata mai buna, mai frumoasa. Si gandul acesta m-a urmarit pana la varsta de 20 de ani, cand o carte mi-a "picat" in maini. O carte care vorbea despre El. Citind cartea, am inceput sa ma intreb: "Oare chiar exista Dumnezeu cu adevarat?" Apoi, pe parcursul rasfoirii cartii, intrebarea s-a transformat in: "Doamne, Tu chiar existi cu adevarat?" Cum s-a produs aceasta transformare, numai Dumnezeu stie. Ce stiu este ca in acele clipe, m-am pus pe genunchi si mi-am predat viata lui Dumnezeu, avand hotararea in inima de a asculta de El. Toti care ma cunosteau m-au vazut schimbat; au vazut ca ceva s-a intamplat cu mine, ca nu mai eram acelasi om.
Ce stiu este ca am gasit acea viata pe care o doream si care nu stiam unde sa o caut. Am fost un baiat sincer de cand ma stiu. Intotdeauna am trait frumos, curat inaintea oamenilor. Am fost sincer chiar si atunci cand(inainte de a-L cunoaste) -in felul lumii- am fost suparat pe Dumnezeu spunand ca El nu exista.(Trebuie sa recunoastem ca atunci cand suparati pe El, Il facem vinovat de orice rau venit in viata noastra).
"Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama." (Iov.33:14)
Oricum ar fi, " credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos." (Romani.10:17) (fie scris, fie vorbit).

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu este mai presus de orice. In vremurile antice inchizitia bisericii catolice a incercat prin martiraj sa Il scoata pe Dumnezeu din vietile oamenilor. Sunt oameni care spun ca pot trai fara Dumnezeu; dar sunt oameni care nu pot trai fara El. Viata acestora de pe urma nu ar valora nimic fara Dumnezeu. Vrei oare sa Il scoti pe Dumnezeu din viata acestora? Cat de curand biserica catolica va ridica iarasi rugurile. Dar nici tot iadul nu are putere sa desparta de Hristos nici chiar pe cel mai slab dintre copiii lui Dumnezeu.

| anonimg a răspuns (pentru bleakk):

Vezi tu, intotdeauna cand Dumnezeu face o lucrare, vine Satana sa contracareze acea lucrare. Hristos a fost pe pamant, si istoria confirma lucrul acesta. Si daca El a fost acuzat ca scoate dracii cu ajutorul lui Satana, cu cat mai mult urmasii Lui sunt contracarati de lucrarile savantilor.
Stiinta oricum marturiseste despre Dumnezeu; numai ca savantii necredinciosi o folosesc impotriva Aceluia care i-a creat si pe ei si stiinta; si ei fac aceasta spre raul lor. Si cum oamenii (si mainile lor) care L-au rastignit pe cruce au fost create de El, tot la fel se intampla si astazi. Ar fi putut Sa Se de-a jos de pe cruce si sa-i nimiceasca pe acei oameni; dar El a venit ca sa mantuiasca oamenii, si nu ca sa-i piarda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

"Dumnezeu are un infinit de cai prin care Se poate descoperi."
1) Prin creaţiune. Doar pentru că în biblie scrie că primii oameni au fost creaţi de dumnezeu asta nu înseamnă că e adevărat. Ce dovezi sunt că dumnezeu a creat omul? De ce nu a creat dumnezeu omul perfect? De ce a creat oameni atât de păcătoşi şi cruzi? De ce dacă dumnezeu chiar ne iubeşte şi ne consideră fiii săi, majoritatea creştinilor sunt trimişi în iad? De ce şi-a complicat atâta treaba? Nu putea pur şi simplu să pocnească din degete şi totul să fie perfect şi pur, el fiind atotputernic? Dacă el a creat totul, cine l-a creat pe el? Mă aştept ca aici să răspundeţi cu "dumnezeu a existat şi mereu va exista". De unde are dumnezeu atotputerea? Ce-a făcut el ca să o merite? El este perfect, fără păcate. Este imposibil ca cineva să fie fără păcate, să nu fi făcut nimic rău în viaţa lui. Luând în considerare şi faptul că el a creat potopul, a omorât atâta lume, doar pentru că erau păcătoşi. De ce s-a complicat cu potopul dacă, cum am spus şi înainte, putea să-şi folosească omnipotenţa şi să rezolve lucrurile mai uşor, omorându-i doar pe cei răi? Ce vină aveau şi oamenii inocenţi? El fiind dumnezeu, nu ar fi trebuit să-i protejeze pe cei buni la suflet? Mă îndoiesc că Noe şi familia sa erau singurii credincioşi pe acolo.
2) Prin întrupare. De ce s-a obosit iisus să mai coboare printre noi dacă, după cum am mai zis de o mie de ori, putea rezolva totul în mod mult mai simplu? Ce-a rezolvat el venind pe pământ? Din câte pot observa, oamenii nu prea s-au schimbat. De ce nu a distrus tot răul pur şi simplu? Creştinii ştiu de frica lui dar majoritatea oamenilor sunt păcătoşi şi aşa mai departe. Creştinii mai spun că îl cunosc pe dumnezeu dar singurul lucru pe care îl ştiu despre el este că a creat universul şi ştie absolut orice, inclusiv câte fire de păr avem în cap. Altă întrebare, noi fiind atâţia în lumea asta, cum face el oare să ştie cine-i cuminte şi cine nu? Asta îmi aduce aminte de moş crăciun, altă legendă.
3) Biblia. Am mai zis odată asta, de multe ori versuri întregi au fost falsificate cu scopul de a susţine un anumit punct.
Ţi-am răspuns punându-ţi alte întrebări, ai putea să răspunzi şi să vezi ce iese... Doar că unele ori sunt complet fără răspuns, ori sunt fără un răspuns care să le convină creştinilor.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"In vremurile antice inchizitia bisericii catolice a incercat prin martiraj sa Il scoata pe Dumnezeu din vietile oamenilor."

Confunzi antichitatea cu Evul Mediu.

"...dar sunt oameni care nu pot trai fara El.

Toata lumea traieste fara el, poate vrei sa spui ca nu pot trai fara ILUZIA existentei lui.
Pot trai si fara aia, stai linistit, nu moare nimeni cand afla ca nu exista Mos Craciun. La fel si cu zeul asta al vostru, daca nu e, nu e, ce mare tragedie? Mai nasol e cu viata aia vesnica pe care o visati voi, ca de fapt asta e miezul problemei, asta e momeala cu care sunteti atrasi, chiar hipnotizati. S-ar putea ca unii dintre cei care sperau la ea si care inteleg ca n-au nici o sansa la viata vesnica sa clacheze, dar pana la urma... daca au ajuns sa creada in fantezia asta in asemenea hal, oare nu oricum clacasera deja?

"Cat de curand biserica catolica va ridica iarasi rugurile. Dar nici tot iadul nu are putere sa desparta de Hristos nici chiar pe cel mai slab dintre copiii lui Dumnezeu."

Cum ziceam, deja au clacat...

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

" Si gandul acesta m-a urmarit pana la varsta de 20 de ani, cand o carte mi-a "picat" in maini. O carte care vorbea despre El."

Si ne mai miram ca unii vad filme cu vampiri, de exemplu, si incep sa creada ca aia chiar exista...
Aceeasi situatie si la tine, am citit o carte si hopa, zeul exista...
Romania secolului XXI...(mai au si altii credulii lor, dar la noi s-a varsat caruta)

| NOname a răspuns (pentru Holiday):

: )))

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, vreau sa spun ca daca scriu aici nu o fac pentru mine, ci pentru voi, ca si voi sa credeti.
Marturisesc ca toti oamenii au nevoie de credinta. Asa cum avem nevoie de ochi, urechi, maini, picioare, etc., tot asa avem nevoie si de credinta. Nu putem sa traim fara credinta. Chiar si cand ne urcam intr-o masina, in tren sau avion, ne exercitam credinta in proiectantii si inginerii care le-au fabricat; credem ca ne vor duce la destinatie. De asemeni cand suntem pe masa de operatie avem credinta ca medicul va lucra cum este mai bine ca sa ne vindece... Deci cu cat mai mult Dumnezeu poate sa lucreze mantuirea in mod desavarsit in sufletele noastre!
Iata o mica ilustratie.

Stiinta este buna -ea este tot o descoperire a lui Dumnezeu data oamenilor; ea poate doar sa explice lucrurile, dar ea nu poate face nimic de la sine. Nu ea a facut pamatul; ea nu poate sa de-a viata nici omului si nici nu poate face sa creasca firul ierbii. Nu stiinta face sa ploua. Dumnezeu ne-a dat stiinta pentru ca sa-L putem cunoastem mai bine pe El. Si cu adevarat, o binecuvantare se poate transforma in blestem daca nu este folosita in mod corect.

Dumnezeu i-a creat pe primii nostri parinti in mod desavarsit; daca au cazut in pacat a fost pentru ca ei au ales lucrul acesta. Iar noi daca ne-am nascut in natura pacatoasa, asta nu inseamna ca suntem fara scuza. Dumnezeu a pus la dispozitia noastra tot cerul; ba inca L-a dat si pe singurul Lui Fiu pentru noi. La fel ca primii nostri parinti, si noi astazi avem posibilitatea sa alegem daca viata noastra sa fie placuta inaintea lui Dumnezeu sau sa ne fie placuta noua.

Nimeni cand moare nu este trimis in iad. Biblia spune ca moartea este ca un somn. La sfarsitul timpului -timp pe care l-a pregatit Dumnezeu- toti cei morti vor invia: unii pentru viata vesnica, iar altii pentru moarte vesnica(trecerea in nefiinta pentru totdeauna). Aici este rezultatul alegerii fiecaruia.
Un aspect important este faptul ca Dumnezeu nu-i va judeca pe cei rai pentru ca au pacatuit; ci ii va judeca pentru ca nu au facut nimic ca sa se schimbe. Domnul Hristos a murit pentru ei, iar ei L-au refuzat toata viata lor.

"Cum s-a intamplat in zilele lui Noe, aidoma se va intampla si la venirea Fiului omului." (Matei.24:37)
Stau si ma intreb de ce numai opt persoane au fost salvate de la potop. Si ma indoiesc ca doar opt persoane au putut sa ridice o asemenea ambarcatiune uriasa. Trebuie deci sa mai fi fost si alti oameni -ce s-a intamplat cu ei? I-a oprit cineva sa urce in corabie? Nicidecum. Dupa cercetari, se pare ca Noe a predicat despre potop timp de aproximativ 120 de ani. De ce spune Domnul Hristos ca va fi "aidoma" (la fel) ca pe timpul lui Noe? Pentru ca oamenii nu cred. Dumnezeu nu face nimic mai inainte sa-i avertizeze pe oameni. Problema este la noi, ca nu credem. Dumnezeu a spus ce se va intampla. De ce nu cred oamenii? Oare necredinta oamenilor Il impiedica pe Dumnezeu ca sa-Si aduca planurile la indeplinire? Nicidecum. El ne someaza astazi ca sa terminam odata cu viata aceasta straina de El si sa luam lucrurile in serios. Incotro se indreapta omul fara Dumnezeu? Ori poate un om sa fie fericit fara El? Niciodata. Avem suficiente motive sa ne incredem in El.
Cum am spus mai sus -Dumnezeu nu ne-a binecuvantat doar cu viata; ci a pus-o pe aceasta untr-un trup frumos. Si nu ne-a dat doar maini, picioare, nas, gat si urechi. Pe langa toate acestea, a dat si fiecaruia dintre noi o masura de credinta in El. Depinde de noi daca o folosim sau nu. Dar este spre folosul nostru sa o folosim.
In lupta noastra cu Dumnezeu, noi trebuie sa cedam si sa spunem: "Doamne, Te rog, ajuta-ma!" Noi trebuie sa renuntam la mandria ca ne putem descurca singuri, fara Dumnezeu. Trebuie sa ne recunoastem neputintele. Numai in felul acesta vom putea fi salvati. Sa recunoastem dar ca avem nevoie de salvare si vom fi salvati! Nimic altceva nu ni se cere. Astazi, acum este momentul acesta.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Este alegerea noastra sa credem sau nu. Exercitarea credintei depinde de noi.
Tu crezi ca a existat Ion Creanga, si totusi nu l-ai vazut niciodata. Cine oare ti-a vorbit despre el? Cartile, nu-i asa? Nu a fost nici macar o persoana care sa-l fi vazut fata in fata si sa iti vorbeasca despre el.
Deci daca noi credem ca o persoana a existat si acum nu mai exista, cum de nu putem crede ca Dumnezeu a existat(si cu mult inainte de Ion Creanga) si exista inca?
Si daca exista dovezile existentei cunoscutului scriitor amintit mai sus, tot asa exista dovezile si existentei lui Dumnezeu.
Nu am auzit ca pana acum cineva sa modifice scriierile vreunuia dintre nenumaratii scriitori care au existat pana acum; te-ai intrebat de ce oare nu s-a intamplat lucrul acesta? Pentru ca acele scrieri nu au nici o valoare in sine. Acele carti sunt 'moarte' in sine pentru ca ele nu au puterea sa schimbe viata omului; sunt scrise de om, si omul nu poate sa schimbe viata altui om, ci doar Dumnezeu. Tocmai de aceea de-a lungul veacurilor s-au depus eforturi sustinute pentru ca chiar sa nu mai existe Cuvantul lui Dumnezeu. De ce? Pentru ca el descopera adevarul si pune in lumina adevarata minciuna. Este hotarat ca razboiul acesta va tine pana la sfarsit.
Asadar, cartile marilor scriitori sunt ca niste urzici moarte care nici nu-i pisca pe oameni ca sa-i trezeasca, si nici nu-i imbie cu vreun parfum frumos. De ce ar duce cineva vreun razboi impotriva acestor carti? Dar atunci cand omul vine in contact cu Biblia, lucrurile nu mai raman cum au fost inainte. Biblia este o carte vie care ne someaza la schimbarea caracterului; ea ne arata cum suntem; constiinta ne este rascolita si suntem indemnati sa facem schimbari. Aceasta este ce nu ne place; dar tocmai de aceasta avem nevoie. Unde este dar credulitatea? Iata ca nu mai este. Si tu esti somat sa faci schimbari in caracter. Timpul este un dar de la Dumnezeu de care la sfarsit ni se va cere socoteala de felul in care l-am folosit.

| bleakk explică (pentru anonimg):

Degeaba spui de Ion Creanga, e ceva diferit anonimg, aici si eu te contrazic. Exista poze/fotografii cu el, insa nu poti sa spui ca exista si cu Dumnezeu, asa va zice unu'altu

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Da, oamenii au nevoie de credinţă, însă în ei, nu într-un "zeu" imaginar. Spune-mi şi mie, cu ce-ar fi de folos ca eu să stau să mă rog zi şi noapte, sperând că acest "zeu" mă va ajuta să trec peste ziua de mâine? Cu nimic, e ca şi cum i-aş scrie o scrisoare lui moş crăciun, dacă înţelegi la ce mă refer.
Se ştie, inamicul numărul unu al cunoştinţei este credinţa. Baza oricărei religii este că trebuie să crezi în ceva considerat adevărul absolut de altcineva. Însă fără fideism, conceptul religiei nici n-ar fi existat. Mulţi cred că, fără religie, planeta ar fi un haos imoral. Adevărul este că cele mai multe dintre crimele comise împotriva oamenilor îşi au rădăcinile în credinţele religioase. Prin urmare, pentru a face diferenţa între bine şi rău nu este nevoie de religie. Religia de-a lungul istoriei a fost folosită mai mult pentru a controla masele decât pentru a le ilumina. Un exemplu ar include cruciadele creştinilor. Mai repet, de multe ori versuri întregi din biblie au fost falsificate cu scopul de a susţine un anumit punct care nu derivă de la dumnezeu. Oamenii cred în ceea ce le este spus să creadă. Tu în ce ai fi crezut, fiind crescut într-un mediu creştin? Dacă religia n-ar fi fost inventată şi folosită pentru a explica inexplicabilul pe timpurile alea, nici nu ţi-ar fi trecut vreodată prin cap că un anumit zeu ar putea exista. Religia nu poate să explice multe lucruri, iar dacă o face, implică elemente supranaturale care pot fi uşor negate. Cât despre ce se întâmplă după moarte, voi încercaţi mereu să-i convingeţi pe alţii că cerul este destinaţia finală. Te-ai întrebat vreodată oare de ce în biblie nu scrie nimic despre ce se întâmplă înaintea naşterii tale? Creştinii cred că dumnezeu ştie totul, trecut şi viitor. Dacă chiar ar fi aşa, n-ar mai exista liberul arbitru. Ei cred şi că poate face totul dar degeaba, dacă nu face absolut nimic pentru a îmbunătăţi lumea, ba poate chiar îi place să asiste la toate dezastrele astea, atunci clar ar fi un psihopat.
Aproape tot poate fi dovedit cu ştiinţa, n-am dreptate? Gândeşte-te bine. Dacă chiar ar fi cum zici tu, adica că ştiinţa ne-a fost dată de dumnezeu, de ce ne-ar fi dat-o ştiind că datorită ajutorului ei, într-un final, nimeni n-ar mai crede în el? Înţelegi ce vreau să zic? Tu zici că dumnezeu ne-a dat ştiinţa ca să-l cunoaştem mai bine dar dacă înţelegi ce-am vrut să zic, vei afla că nu e adevărat. Ştiinţa nu dovedeşte existenţa lui dumnezeu, dacă nu ştii ce zici acolo măcar nu mai tasta aiurea. Nu ştiinţa face să plouă? Nu, pentru că ştiinţa dovedeşte cum se formează cu adevărat fenomenele naturale şi nu numai asta.
Uite, direct de pe wikipedia:
"Ploaia este o formă de precipitații atmosferice. Ploaia se formează când diferite picături de apă din nori cad pe suprafața Pamântului în formă lichidă. Nu toată ploaia ajunge în sol. Unele picături de apă se evaporă în timpul căderii și nu mai ajung în pământ. Acest fenomen este mai ales întâlnit în zonele deșertice și numit virga. Ploaia este o parte importantă a circuitului apei în natură și are loc după ce apa care s-a evaporat din râuri, lacuri, oceane, ș.a.m.d. se condensează ajungând picături de apă și cade pe pământ, întorcându-se înapoi în pârâuri, râuri, lacuri. Procesul formării ploii este numit și efectul Bergenol. Omul influențează permanent fenomenele meteorologice, inclusiv ploaia. Ploaia poate fi indusă ca urmare a reacțiilor chimice produse de gazele din atmosferă și gazele poluante produse în timpul activităților umane, uneori cu efecte dramatice. Pentru că activitatea poluantă este mult mai mare în timpul sfârșitului de săptămână decât în timpul zilelor lucrătoare, în zona coastelor estice ale Americii sunt cu 22% mai multe șanse de ploaie în timpul sâmbetei decât în timpul lunei.[2]"
Ce nu se face în ziua de azi pentru bani? Serios acum, mai ia o carte în mână sau informează-te, nu mai crede tot ce auzi la televizor sau pe site-uri făcute la mişto. Ştii măcar ce înseamnă cuvântul "evoluţie"?

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Deci daca noi credem ca o persoana a existat si acum nu mai exista, cum de nu putem crede ca Dumnezeu a existat(si cu mult inainte de Ion Creanga) si exista inca?"

Pentru ca D-zeu nu e decat o inventie, un personaj dintr-o poveste. Paralela corecta nu e cea cu Ion Creanga, ci cu Harap Alb. Adica evreii au existat, iar ei au inventat o poveste, completata ulterior cu ajutorul si in interesul romanilor, Biblia, la fel si Ion Creanga, exista si a scris o poveste: "Harap Alb".
Autorii sunt reali, adica evreii si Creanga in cazul nostru, dar evident lucrurile despre care vorbesc amandoi sunt pure fantezii. Adica Dumnezeu si Harap Alb.
Dovezile existentei zeului pe care il invoci tu sunt la fel de solide ca si cele privind existenta lui harap-Alb.

"Biblia este o carte vie care ne someaza la schimbarea caracterului;"

Biblia e o carte care moare incet, dar sigur, si care prin indemnurile sale a facut destul rau omenirii. Dar cum scopul ei initial a fost manipularea nici nu e de mirare.

"Si tu esti somat sa faci schimbari in caracter"

Pe bune? Si cine ma someaza, tu, zeul tau, sau Harap-Alb? laughing

"Timpul este un dar de la Dumnezeu de care la sfarsit ni se va cere socoteala de felul in care l-am folosit."

Mhm, si marmota invelea ciocolata...cat de greu o fi sa intelegi ca amenintarile astea de doi lei nu mai tin? S-a cam terminat cu prosteala religioasa, mai greu in Romania, dar si aici lucrurile se schimba.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

A te ruga lui Dumnezeu, aceasta presupune a-L cunoaste mai dinainte; sau poate fi o nevoie stringenta. Dumnezeu nu doreste o inchinare de teama, de forma, de ochii lumii sau de alte lucruri de felul acesta.

"Adevărul este că cele mai multe dintre crimele comise împotriva oamenilor îşi au rădăcinile în credinţele religioase." Sunt total de acord. Dar Dumnezeu nu-i baga pe toti oamenii in aceeasi oala. Daca vei cauta in istorie, vei vedea ca Biserica Catolica este aceea care a aprins rugurile. Si stii pe cine a persecutat ea? Pe acei oameni care nu se puteau opune: adica pe adevaratii crestini. Biserica Catolica nu a persecutat niciodata necrestinii. Ea avea 'treaba' doar cu aceia care ii demascau ereziile. Afla dar ca din sutele de confesiuni crestine de astazi -si din toate veacurile- doar una este a lui Dumnezeu. Pentru ca este imposibil ca dintr-o 100 de confesiuni crestine, 2 sa fie ale lui Dumnezeu. Ratiunea sanatoasa si logica ne spun ca este imposibil, deoarece exista diferente doctrinare. Ca -asa cum spune Biblia- Dumnezeu mai are si alte oi in alte staule, asta e altceva; Dumnezeu nu condamna oamenii, ci institutiile in sine.

"Cât despre ce se întâmplă după moarte, voi încercaţi mereu să-i convingeţi pe alţii că cerul este destinaţia finală."
Gresit. Oamenii -si numai in timpul vietii lor- aleg unde vor sa mearga: viata vesnica sau moarte vesnica.

Cat despre ploaie, una este a o influenta, alta este a o crea. Oamenii au o influenta mare. Dar daca Dumnezeu nu da ploaie peste samanata din pamant, atunci omul poate sa traga de par in sus acea samanta, ca ea nu va creste.

Cat despre partea/viata spirituala, sa stii ca avem nevoie de ea. Noi nu suntem doar trup, ci si minte, si suflet. Daca trupul il hranim cu mancare, mintea cu invatatura, atunci sufletul cu ce-l hranim? Sa stii ca daca nu-l hranim, va muri. Si asa sunt cei mai multi dintre oameni. Constiinta acestora este moarta, si nimeni nu se poate baza pe ea. De aceea este si scris ca "va veni vremea cand oricine va va ucide sa creada ca aduce o slujba lui Dumnezeu." (Ioan.16:2) Asa a facut Biserica Catolica, si asa vor face si aceia care nu-L iubesc pe Dumnezeu.
Te sfatuiesc sa citesti cartea "Tragedia veacurilor".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Deşi mie mi se pare că mulţi creştini cred mai mult de frică. Se vede că nu prea ai înţeles mare parte din ce-am scris. Pe cine să cunosc? Pe un personaj din basme? Vă înţeleg pentru că şi eu la 7 ani aveam prieteni imaginari. De ce nu acceptaţi voi oare adevărul? O fi tot din frică? Priveşte lumea cu ochi reali.
E fumată faza cu biserica şi nu la asta mă refeream eu, istoria aia se învaţă încă de la 8-9 ani, bine, acuma depinde. Eu n-am făcut referinţă numai la istorie, ai auzit de logică? Nu înţeleg de ce pierd aici timpul, văd că nu vreţi să înţelegeţi, biserica şi manipularea care se desfăşoară în ea tocmai şi-au făcut efectul. Uite, dacă eşti tare convins de existenţa lui dumnezeu şi nu accepţi ceea ce ştiinţa dezvăluie, aruncă toate electronicele, întoarce-te pe timpul lui Homo Sapiens. Aproape deloc convingător.
Orice ar face "zeul" tău eşti total convins că este perfect, prin orice decizie. Aş vrea şi eu totuşi să-mi dai un motiv chiar foarte convingător că dumnezeu există. N-ai de unde. Înţeleg că negi tot ce zic eu pentru că probabil te consideri unul din puţinii creştini adevăraţi. Nu vreau să vii cu o sută de motive care au reuşit să te convingă pe tine că ar exista un anumit zeu. Nu vei găsi niciodată motivul perfect, pentru că nu există. Tu măcar ai citit cu atenţie tot ce-am zis? Adică mă refer mai exact la asta: "Oamenii cred în ceea ce le este spus să creadă. Tu în ce ai fi crezut, fiind crescut într-un mediu creştin? Dacă religia n-ar fi fost inventată şi folosită pentru a explica inexplicabilul pe timpurile alea, nici nu ţi-ar fi trecut vreodată prin cap că un anumit zeu ar putea exista. Religia nu poate să explice multe lucruri, iar dacă o face, implică elemente supranaturale care pot fi uşor negate."
Da, probabil dacă n-ar mai fi apărut o mie şi una de religii de atunci până acum tot la firele de iarbă de pe pământ te-ai fi rugat. Serios, câţi ani ai? Nu o zic cu răutate dar tot ce zici aici nu te face să pari mai matur sau convingător. Pari mai mult un fanatic religios care şi-ar da până şi viaţa ca ceilalţi să recapete credinţa. Ridică-ţi nivelul de logică.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

In privinta acuzatiilor false aduse Bisericii catolice de catre @anonimg e bine sa tii seama ca el fiind adventist nu va interpreta decat prin doctrina gresita a cultului propriu...
O carte sau un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu este Autorul Scripturilor, dupa cum este scris: "Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant." (2Petru.1:21) Oamenii au fost doar instrumentele care s-au lasat conduse de vointa divina.
Este adevarat ca Biblia este o carte care moare incet, dar aceasta se intampla in inimile oamenilor. Puterea ei nu a scazut absolut deloc. Problema este la noi; inimile noastre se impietresc pe fiecare zi de refuz. Te sfatuiesc sa citesti cartea "Tragedia veacurilor" si in mod deosebit capitolul "Biblia şi Revoluţia Franceză" ca sa vezi ce se intampla cand oamenii dau Biblia la o parte.
Se intampla la fel ca pe vremea lui Noe: nimeni nu crede ca Dumnezeu va pune sfarsit acestui pamant. Nu fii nepasator, ci cauta sa cunosti adevarul ca sa poti sa fii salvat si sa nu pieri impreuna cu cei nelegiuiti. Dumnezeu a spus ca va distruge pamantul prin cataclisme naturale. Dumnezeu ii avertizeaza pe oameni ca sa faca din El adapostul lor; dar daca ei refuza, atunci vor pieri, si asta din vina lor. Tu crezi ca pacatul va dura o vesnicie? Daca iti inchizii ochii si nu vrei sa stii, tu singur te vei face vinovat. Mai tarziu vei regreta din pricina nepasarii tale. Dumnezeu doreste sa te salveze. Te sfatuiesc sa nu ramai nepasator. Cauta sa rezolvi problema aceasta intre tine si Dumnezeu -cerceteaza si vezi daca El exista. Este in joc viata ta. Nu fii nepasator ca antedeluvienii de pe timpul lui Noe care radeau de el cand isi construia corabia. Pe timpul acela nu a existat ploaia; ci pamantul era udat de roua. De aceea oamenii nu credeau ca o sa ploua, si cu cat mai mult nu credeau ca o vina si un potop ca sa distruga pamantul. La fel se intampla si astazi. Dar necredinta lor nu L-a impiedicat pe Dumnezeu sa-Si aduca judecatile Sale asupra nelegiuitilor care au refuzat sa se pocaiasca. El ofera timp tuturor. De aceea te sfatuiesc sa citesti Biblia ca sa intelegi cum lucreaza Dumnezeu in viata unui om dar si cu un popor.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant."

Asta e similar cu fraza des intalnita in povesti "si daca n-ar fi fost nu s-ar fi povestit".

"Te sfatuiesc sa citesti cartea "Tragedia veacurilor" si in mod deosebit capitolul "Biblia şi Revoluţia Franceză" ca sa vezi ce se intampla cand oamenii dau Biblia la o parte.

Trebuie sa intelegi ca orice scriere in care explicarea unor evenimente, justificarea lor, sau care pur si simplu contine exemple din alta lucrare, in cazul de fata Biblia, care este dovedita ca fiind eronata, nu poate fi prezentata ca argument.

Apoi trec peste fanteziile alea presarate cu amenintari "divine", si ajung la:

"Pe timpul acela nu a existat ploaia;"

Pe cat de hilara, pe atat de stupida afirmatia. Deci dupa interpretarea ta, prima ploaie din istoria Terrei a fost Potopul...genial...

Si de aici iar ai inceput cu amenintarile pe care zeul asta al tau le tot profereaza in povestea asta...deci nimic care sa merite comentat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Şi niciuna nu este corectă. De aceea am încercat să-l fac să înţeleagă că dacă e născut într-un mediu creştin, va fi pus să creadă într-un anumit zeu, în funcţie de religie. Faptul că este aşa sigur că religia lui este cea corectă mă face să mă întreb oare ce părere are despre alte culturi şi dacă s-ar fi născut evreu oare ce-ar mai fi zis. Faza e că şi religiile se contrazic între ele.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi poti vorbi la pertu; am putin peste 30 de ani.
Sa stii ca si Dumnezeu are logica -numai ca logica noastra nu se aseamana cu cea a Lui. De exemplu, la Dumnezeu 1+1=1. Cum vine asta? Cand un barbat si o femeie se casatoresc, cei doi devin una.
Dumnezeu ne-a dat un standard dupa care sa ne traim viata. Si acest standard este Biblia. El ne spune ca sa-L iubim pe El din toata inima, dar si pe semenii nostri ca pe noi insine. Ce e rau lucrul acesta? Daca am fi facut asa, pamantul ar fi fost scutit de foarte multa suferinta. Poate ca spui ca este normala chestia cu iubitul semenilor -dar ce trebuie sa-L iubim si pe Dumnezeu? Din fire noi oamenii -fara nici o exceptie- suntem egoisti. In noi nu exista vreo sursa care sa poata naste dragostea nici macar pentru noi, si cu atat mai mult pentru oameni (nu mai vorbesc si pentru Dumnezeu). Intelege ce-ti spun: nu ochelarii sunt lumina ochilor; ei doar pot ajuta la imbunatatirea vederii. Dumnezeu este Sursa vietii, a luminii, a miscarii, a vederii, a tot ceea ce poate exista bun pe acest pamant. Poti tu oare sa iubesti pe cineva care te uraste si iti vrea raul? Sau ar putea sa ajunga vreun om la standardul acesta prin el insusi? Daca iubesti pe cei ce te iubesc nu esti la fel ca toti ceilalti? Si cei nelegiuiti se iubesc intre ei. Sursa reala de dragoste este Dumnezeu. Un bec este bun -dar daca el nu este conectat la sursa de curent, la ce imi poate folosi? Tot la fel si noi. Printre altele, dragostea este un element vital fara de care nu am putea trai. Noi oamenii o cautam la cei din jurul nostru -oameni care sunt saraci la capitolul acesta tot la fel ca noi sau poate chiar mai rau- in loc sa mergem la Dumnezeu ca sa o luam de acolo. Nu exista un alt motiv mai convingator decat dragostea lui Dumnezeu fata de noi oamenii; si aceasta dragostea s-a manifestat prin fapte. Acest Dumnezeu minunat a riscat cerul pentru ca noi sa traim. Nu eu, ci El Si-a dat viata pentru ca noi sa ne recapatam credinta pe care am pierdut-o in Eden prin primii nostri parinti. Dragostea este logica lui Dumnezeu; logica noastra este egoism.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Una si numai una tot trebuie sa fie corecta (daca in monoteism Dumnezeu e Unul).
În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Trist. Vrei să ştii ce e rău în asta? Faptul că unii stau şi-şi pierd timpul prin biserici, rugându-se, toate astea în loc să meargă înainte cu viaţa. Logica lui dumnezeu... Hmm, 1+1=1. Şi rezultatul ăsta este tot ştiinţific dat de el?
Dude, nu-mi mai bat capul cu voi. Când o să fii mai matur poate (şi chiar sper asta) îţi vei da seama că este totul o mare minciună şi că ai refuzat să accepţi adevărul. O să-mi dai dreptate, nu numai mie, ci şi lui Gaia, Holiday, Inferno, NOname şi alţii. Degeaba încerci să îi contrazici, au dreptate.
Greu cu voi ăştia care nu acceptaţi adevărul şi inventaţi tot felul de scuze sau încercaţi să întoarceţi totul pe dos ca să pară că aveţi dreptate. Te sfătuiesc să mai laşi credinţa la o parte. Citeşte şi tu cărţi ştiinţifice, enciclopedii, de astea în loc să-ţi pierzi timpul cu textele religioase pentru că în loc să te facă să înţelegi că este totul doar o invenţie te fac să-ţi iroseşti viaţa prin biserici. Trist. Spune-mi şi mie, unde este realismul în biblie? Huh? Doar citind primele 3 rânduri îţi dai seama că se aseamănă cu o poveste de noapte bună.
Tu spui că dacă am fi crezut în el cu adevărat, pământul ar fi fost scutit de multă suferinţă. Hmm, asta aprobă ce-am zis eu mai sus. "Mulţi cred că, fără religie, planeta ar fi un haos imoral.". Mai citeşte odată cu atenţie dar fără a favoriza cultul tău şi gândeşte-te bine.
Întrebi dacă eu aş putea să iubesc pe cineva care-mi vrea răul. Nu, nu aş vrea asta. Cu toate astea, atunci de ce tu îl iubeşti pe acest dumnezeu? Ce-a făcut cu adevărat pentru tine? Nu vreau răspunsuri banale care te fac să crezi că orice lucru bun care ţi se-ntâmplă în viaţa asta este de la dumnezeu. Dacă o iei aşa, atunci fiecare lucru rău care ţi se-ntâmplă este de la diavol, nu?
Dragostea lui dumnezeu faţă de noi oamenii... Mă abţin să mai zic ceva, este de ajuns să priveşti lumea cu ochi reali, cum te-am sfătuit mai sus.
Te mai sfătuiesc cu încă ceva, bagă-ţi minţile în cap. Atât. Mulţi cred şi că există unicornii. Mă întreb la capitolul ăsta ce dovezi îşi vor mai inventa. Nimeni nu te va lua în serios dacă vei zice că ai văzut un unicorn. Aşa şi cu dumnezeu.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Scuze ca intrevin,dar acele persoane, mai exact utilizatori, sunt cei care iti dau tie sa mananci si le dai dreptate, nu-ti favoriza gasca, bleahh.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Înţeleg că zici aşa pentru că probabil nici tu nu eşti de acord cu răspunsurile lor, este ok. Eu nu favorizez, adică dacă văd un creştin care are dreptate în legătură cu ceva ar fi stupid să neg, deşi ei se bazează doar pe credinţă. Zic şi eu de creştinii adevăraţi. Nu, nu-mi dau de mâncare dar au dreptate, la asta mă refeream.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Am umblat la fel ca toti oamenii pe cararuile acestei lumi; dar am vazut ca nu duc nicaieri. Intr-o buna zi mi-a fost indreptata atentia spre o carare mai putin bagata in seama, mai neplacuta. Te invit sa pasim putin pe ea. Ea duce la cruce -cat de neplacut poate sa fie cuvantul acesta. Oare ce legatura sa fie intre noi si cruce? Crucea aduce vindecare. Iti amintesti pacatele/greselile pe care le-ai facut? Cum ai trecut de ele? Ai cerut iertare celui ce i-ai gresit? S-a vindecat relatia? Povara greselilor este cu mult prea mare pentru noi oamenii; Dumnezeu nu doreste sa traim apasati sub aceste poveri pe care zilnic le adunam. Apelam destul de des la psihologi -iar cei care n-a facut-o au simtit nevoia de a apela la unii dintre acestia. Oricine a apelat la un psiholog nu poate spune ca a iesit vindecat de acolo. De ce? Pentru ca numai Dumnezeu are puterea sa vindece sufletul. Iata dar ce a facut Dumnezeu pentru mine. Asta vrea sa faca tuturor oamenilor -sa-i vindece de vinovatia pacatului. Dar cum poate un om bolnav sa mearga la medic pentru vindecare daca el isi spune ca e sanatos si n-are nevoie de medic?
Uita-te in Legea lui Dumnezeu. Vezi care dintre porunci le-ai incalcat. Acesta este standardul dupa care trebuie sa traim. Multi oameni se compara cu alti oameni si isi spun: "Eu nu sunt mai vinovat decat cutare!", si astfel isi linistesc constiinta; dar acestia nu se indreapta pe ei insisi, si nici pe ceilalti nu ii pot ajuta.
Multi spun -si poate ca si tu te numeri printre acestia- ca nu au facut nimic rau nimanui; n-au dat in cap la nimeni -vesnica expresie pe care o aud destul de des.; dar ei uita ca datoria lor nu este doar sa nu faca lucruri rele, ci uita ca trebuie sa le faca pe cele bune. Oare degeaba spune Biblia ca "cine poate sa faca un bine si nu face savarseste un pacat"? Ne-au fost oferite ocazii in care puteam sa facem un bine si nu l-am facut? O, da, si aici ne linistim constiintele gasind tot felul de scuze: salariul este mic, altii ca sunt someri(altii chiar neindemnizati), altii ca e criza, etc. Dar Dumnezu spune:
"Intotdeauna vor fi saraci in tara; de aceea iti dau porunca aceasta: "Sa-ti deschizi mana fata de fratele tau, fata de sarac si fata de cel lipsit din tara ta."" (Deuteronom.15:11)
Asculta bine ce iti spun: in aceasta lume plina de pacat avem nevoie de Dumnezeu mai mult decat oricand; avem nevoie sa fim aproape de El; avem nevoie de legi sigure ca sa nu existe haos in sufletele noastre; avem nevoie de iertare; avem nevoie de pacea pe care numai Dumnezeu ne-o poate da; avem nevoie de dragoste pe care numai El ne-o poate da.
Si macar ca as fi fost un pagan sau ateu, nu vad nici-un lucru rau pe care-l doreste Dumnezeu de la mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Singurul lucru pe care l-am dedus este că tu eşti aşa convins de iluzia că dumnezeu există pentru că ai ales calea asta ca să treci peste o experienţă negativă, atâta tot. Până aici aş zice că este bine, unul din puţinele avantaje ale religiei. Însă, acest lucru nu înseamnă că ideile care stau la baza credinţei sunt adevărate. Dacă chiar vrei să mă convingi de ceva, ar fi bine să te asiguri că asta se poate dovedi cu siguranţă. Dacă tot te laşi aşa uşor convins, atunci de ce nu crezi şi în allah? Pentru că nu este zeul cultului tău, de asta. Te-ai întrebat ce cred alţii despre zeul tău? Ei nu cred în al tău aşa cum tu nu crezi în al lor. Ţi se pare ceva logic? Nu, doar o serie de paralele inexplicabile. Una şi una tot trebuie să fie reală, asta credeţi voi dar dacă te informezi până la capăt niciuna nu are sens. Cam atât, alegerea ta, fiecare face ce vrea cu viaţa lui şi eu n-o să stau aici să-mi pierd timpul degeaba încercând să te fac să accepţi adevărul.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred in existenta lui Allah deoarece nu exista. Mai degraba cred in existenta lui Budha -o statuie rece din piatra sau chiar din aur care nu poate nici sa vada, nici sa miroasa, si ca sa fie mutata are nevoie de ajutorul omului. ca poate acesta din urma a fost la vremea lui vreun ganditor asiatic sau nu; ca poate intr-o zi voi vedea cum statuia aceea se va misca singura -sau ca si serpii facuti de slujitorii lui faraon care par sa prinda viata- voi vedea ca se va misca din loc, sau poate ca voi vedea si alt fel de fenomene supranaturale, tot nu voi crede. Cat timp exista pacatul in lume stiu ca exista si initiatorul acestuia; si este inca un inger cu mare putere. Nu degeaba este numit "mincinos si tatal minciunii", si care cauta pe orice cale posibila sa piarda pentru totdeauna fiintele pe care le-a facut Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Sa. Razboiul care a fost dus in ceruri se continua pe pamant pana la incheierea acestuia. Si una dintre marile amagiri ale lui Satana este credinta ca el nu exista. O alta, este credinta ca el este cu coarne si copite asa cum multi dintre noi l-am vazut desenat pe bisericile ortodoxe. El are amagiri pentru fiecare om; doar Cuvantul lui Dumnezeu este singura putere care il poate demasca si ne poate ajuta sa ne ferim de amagirile lui. De nimic nu se teme decat de a fi demascat.
Viata aceasta este doar un timp de proba care ne va califica la final fie pentru viata vesnica, fie pentru moarte vesnica. Si vramasul nostru si al lui Dumnezeu este multumit ca sa ii tina pe oameni departe de Dumnezeu pana le va trece timpul de proba. Inca nu s-a sters pe deplin chipul lui Dumnezeu din noi; constiinta este glasul Lui; unele constiinte sunt mai sensibile, altele s-au tocit de tot; aceasta depinde de fiecare dintre noi.

Mai mult decat atat, ca dovada a existentei divine mai sunt si profetiile Biblice. Nimeni nu poate nega Scripturile -nici macar evreii -ca acestea sunt scrise incepand cu patriarhul acestora, Moise. Nu numai nasterea Domnului Isus si viata Sa este profetizata, ci si imparatiile car au urmat una dupa alta. Nu este scris nimic despre calculatoare sau despre "pasari cu cioc de fier" asa cum numea Nostradamus avioanele; dar este scris ca la vremea sfarsitului "cunostinta va creste." (Daniel.12:4)
Sunt multi care au cautat sa vada cand este sfarsitul; dar Dumnezeu nu a dat o data fixa. Este lucrarea vrajmasului aceea de a da alarme false, astfel incat oamenii sa piarda din vedere faptul ca va exista un sfarsit care va culmina cu interese vesnice- viata sau moartea, si pentru care oamenii sa se pregateasca. Totusi, Dumnezeu a mentionat cateva evenimente care insotesc sfarsitul acestui pamant. Unele dintre s-au implinit si mai sunt cateva. Cu toate acestea nu este de datoria noastra sa asteptam cu sufletul la gura implinirea evenimentelor; noi trebuie sa ne pregatim pentru viata vesnica inca din viata aceasta, deoarece dupa moarte cazul fiecaruia este deja hotarat. De aceea lucrurile trebuiesc bine cantarite si tratate cu toata seriozitatea.

Tu spui: "ai ales calea asta ca să treci peste o experienţă negativă". Nu este asa. Iti spun ca eram un baiat cuminte -chiar mai inainte de a-L cunoste pe Dumnezeu. ba inca eram deosebit de cuminte. Sarguincios la lucru si politicos cu toti oamenii. Nici de Dumnezeu nu simteam nevoia. Dar cand Dumnezeu S-a apropiat de mine, in lumina Sa am vazut cat sunt de pacatos. Atunci a disparut toata 'cumintenia' mea ca si cum n-ar fi fost niciodata. Dumnezeu ne cheama oricand si oriunde -fie in bogatie, fie in saracie; fie cand suntem buni, fie cand suntem rai; fie tineri, fie adulti, fie varstnici -pe toti si pe diferite cai. Cine-I va raspunde?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Daaaa, există "budha" şi nu există allah. De ce nu? Dacă tot există buddha de ce nu ar exista şi allah? Hă?! Asta e cumva discriminare? Sigur că nu, îţi împărtăşeai doar părerea. Aşa cum pot face şi alţii. Dacă erai musulman tot nu credeai, nu? Măcar nu te mai chinui să scrii degeaba. Tu zici că buddha e doar o statuie. Măcar buddha are o statuie dar dumnezeul tău ce are? Bine, acum nu vreau să zic că sigur buddha există pentru că a fost creată o statuie. Ar fi stupid. Te sfătuiesc să-ţi ţii prietenul imaginar doar pentru tine.

| milan9 a răspuns:

Inchizitia nu a fost reprezentativa decat pentru libertatea unor indivizi discreeraţi (nepătrunşi la inimă de creştinism, păgâni încă- nu e de mirare, la cat de tarziu s-a încreştinat o parte din vestul Europei) care au trait in vremea aceea dar care nu s-au supus nici invataturilor crestine, celor ale Bisericii deci nu este relevanta pentru acestea!

Nici măcar Biserica Catolică nu se identifică cu Inchiziţia. S-a întâmplat pe domeniul ei (ca popor ca spaţiu) dar nu al învăţăturilor ei. Inchiziţia este reprezentativă doar pentru idioţii care din păcate făceau atunci parte din biserica catolică (papi, nobili, cavaleri, etc…)

| sublime89 a răspuns:

Nu am niciun motiv sa cred in vreun "zeu", pentru ca in intreaga istorie a omenirii s-a dovedit faptul ca zeii nu au fost decat niste personificari ale naturii, pentru care nu a existat niciodata vreo dovada. Oamenii au cautat raspunsul la originile lumii, iar in lipsa de cunostinte stiintifice, si-au imaginat ca lumea a avut o origine asemanatoare cu originea unui om sau animal. De aceea si-au imaginat zei si zeite, pentru ca zeii au avut rol de tata, iar zeitele de mama. Asa cum originea unui om are legatura cu parintii lui, ei si-au imaginat ca si originea lumii a avut la baza tot doi "parinti", adica zei asemanatori noua. Alte culturi si-au imaginat ca lumea a iesit dintr-un fel de "ou cosmic", tocmai pentru ca vedeam diverse animale, cum ar fi reptilele sau pasarile, ca isi au originea in oua. Altii au personificat soarele, luna, stelele, pamantul, cerul, muntii, vulcanii, raurile sau animalele, si le venerau ca zeitati. De fiecare data s-a dovedit ca s-au inselat facand asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"ati crede"... de ce ar crede unii? Iti raspund asa :

"Zeii sunt refugiul pentru cei slabi si raspunsul pentru cei lenesi"

"sau nu"... lipsa dovezilor valide.

Uite o intrebare simpla pentru tine : tu de ce nu crezi in zeii altor religii?

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Ai inteles intrebarea mea? Stiu ca iti place sa intri usor intr-o discutie, printr-o intrebare, dar nu este cazul acuma.Eu astept pareri, nu vreau un dialog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Eu ti-am dat raspunsul la intrebarea ta. Nu esti capabil sa il intelegi? E prea complicat pentru tine?

"nu vreau un dialog"... ce e rau in a purta o discutie? Mai inveti si tu cate ceva.

Cam la ce gen de raspuns te astepti?

Ti-am spus din perspectiva mea de ce cred oamenii in zei si de ce nu cred eu.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Tu nu mi-ai raspuns in mod clar, tu de fapt ai inceput sa analizezi cate-o parte din intrebarea pe care am adresat-o, un mic citat pe care-l consideri ok aici, dupa care o intrebare prin care vrei sa incui.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Gaia,ce spui de raspunsul lui AlexanderB.o fi asa?
Spre exemplu, tu acuma esti in momentul in care esti de neclintit si nu poti crede o asemenea aberatia.Ai putea crede doar daca ti s-ar arata sau cine stie cum? Crezi ca printr-o anumita experienta/intamplare din viata ta, cum multora li s-a intamplat iti poti schimba aceasta perceptie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Eu ti-am raspuns cum e din punctul meu de vedere. Nu asta ai cerut? Ti-am spus de ce consider eu ca ar crede oamenii in zei si ti-am spus de ce nu cred eu.

Intrebarea a fost la fel ca a ta. E exact aceeasi intrebare doar ca eu te-am intrebat pe tine ca si crestin, de ce nu crezi in zeii altora.

Era un citat pe net gen "cand o sa-ti dai seama de ce TU nu crezi in zeii altora, o sa-ti dai seama si de ce altii nu cred in zeul tau".

"ce spui de raspunsul lui Alexander"... ok, o sa-ti comentez si acel raspuns imediat.

"daca ti s-ar arata sau cine stie cum"... daca s-ar arata sau ar exista alte tipuri de dovezi valide, as zice "Da, aveti dreptate, zeul acesta / zeii acestia exista. Am gresit.".

"experienta/intamplare din viata ta"... experientele personale NU constituie o dovada valida deoarece nu pot fi testate pe bune.

Tu poti sa o arzi gen "am avut o experienta personala cu zeul meu deci el exista" si dupa cateva zile, sa vina altcineva si sa spuna acelasi lucru legat de zeii sai. Consideri ca si experienta lor e corecta si ca acei zei exista? E imposibil ca toate religiile sa fie corecte din cauza contrazicerilor. Ba mai mult de atat, cum stii ca experientele tale sunt valide?

Acum sa ma iau de comentariu lui Alexandru :

"Este cunoscut pariul lui Pascal"... da, si din pacate pentru tine, nici o persoana cat de cat inteligenta nu il mai foloseste. De ce? Iote de-asta :

"Dacă Odin nu există și tu nu crezi, n-ai pierdut nimic. Dacă Odin există și tu crezi, iarăși n-ai pierdut nimic. Dar, dacă Odin există și tu nu crezi, atunci ai pierdut totul"

Intelegi unde bat? Acel pariu se aplica TUTUROR zeilor.

Ba mai mult de atat, daca motivul pentru care ai ajuns credincios este acel pariu, inseamna ca tu crezi de frica.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Eu inteleg unde bati, accept ceea ce spui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

"Eu inteleg unde bati, accept ceea ce spui"... perfect. Credeam ca iar am scris degeaba.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Dar inteleg ca ala ar fi unul dintre motive, aceasta multitudine de zei, pentru care tu nu crezi intr-unul anume.Stiu ca ai si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand o zeitate(il aleg pe Dumnezeu pentru ca in El am crezut si daca as alege sa cred in ceva as crede banuiesc tot in El)...

Motivele sunt simple:

Gandindu-te la Dumnezeu ca la un prieten si la un tata totodata te astepti la acele lucruri pe care acestia(tatal si prietenii tai)AR TREBUI sa ti le daruiasca!

https://www.youtube.com/watch?v=jQY_QL_wvQU
(piesa e pe departe de a fi o cantare religioasa insa MESAJUL acesteia spune totul...tot ceea ce EU vreau sa exprim prin cuvinte si nu pot, in mare parte fiindca sunt si foarte obosita, trecut fiind de miezul noptii)...

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Dar tu pana la urma unde te incadrezi? Vad ca esti inca in comuniune cu Dumnezeu, insa ce te tine departe?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Sunt in cautare de raspunsuri!(La aceasta categorie ma incadrez).

As dori sa cred ca Dumnezeu exista insa din pacate NU am MOTIVE(dovezi) din contra...

| AlexanderB a răspuns:

Este cunoscut pariul lui Pascal. Îl citez din memorie: "Dacă Dumnezeu nu există și tu nu crezi, n-ai pierdut nimic. Dacă Dumnezeu există și tu crezi, iarăși n-ai pierdut nimic. Dar, dacă Dumnezeu există și tu nu crezi, atunci ai pierdut totul, adică ai pierdut mântuirea".
Putem filozofa la nesfârșit despre existența sau ne-existența lui Dumnezeu. Putem aduce idei care pot fi contrazise de alte idei care, la rândul lor, sunt contrazise de altele... și tot așa...
Personal, cred că este Dumnezeu pentru că Îl simt și Îl iubesc. Și cred că oricine Îl caută pe Dumnezeu cu sinceritate, Îl găsește. Eu L-am găsit la o cumpănă a vieții mele.
Și atunci când Îl găsești, nimeni nu poate să te mai convingă că nu există. Pentru că deja Îl ai, e al tău și tu ești al Lui, Îl simți, Îl iubești... iar, restul e "suflare de vânt".

| Holiday a răspuns (pentru AlexanderB):

"Este cunoscut pariul lui Pascal."

Asa zisul pariu al lui Pascal, pe langa faptul ca e ceva de genul "crede preventiv", nici macar nu e complet, existand mai multe variante pornind de la cele doua variabile(exista/nu exista si crezi/nu crezi). Cu alte cuvinte nu e decat o vorba in vant.