| Meme10Memu a întrebat:

Care sunt motivele stiintifice pentru a crede ca exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

100% Adevar n-are nimeni, nici macar in fizica, darmite in istorie.

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Istoria.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Istoria a fost scrisa si cum au vrut unii fara sa se fi intamplat cu adevarat asa cum s-a scris.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu acea istorie tenebroasa ci ISTORIA de zi cu zi, evenimente la care tot pamntul a fost martor asa ca nu merg fofilisuri, DA este DA si NU este NU. Si tu vrei sa-mi spui ca Mihai Viteazul si Stefan cel Mare nu au existat ca fiinte sau domnitori?" Esti tare neamule. laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Istoria este o disciplina academica in care tot ce poate fi pus la indoiala va fi pus la indoiala. Deci istoricii isi corecteaza viziunea in permanenta. De ex. baga un Google Translate cu http://www.hayadan.org.il/bible-no-evidence-291099/

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

"Deci istoricii isi corecteaza viziunea in permanenta." - daca istoria prezentata de istorici ar fi 100% adevarata atunci nu ar avea nevoie de corectie.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

100% Adevar n-are nimeni, nici macar in fizica, darmite in istorie.

| RAY a răspuns:

In primul trebuie sa va explic din nou ce e credinta?

este o convingere in a crede in ceva in lipsa unor dovezi,practic credinta nu poate si nu pretinde dovezi,cunoastere,cei care vor sa iti dovedeasca credinta nu inteleg definitia credintei lor,mircea explica cel mai bine ce e credinta,ceva in care crezi atat

stiinta inseamna altceva cunoastere,dovezi,metoda stiintifica, nu existe credinte in stiinta,pentru ca stiinta nu este un adevar absolut,desi nu este batuta in cuie, o dogma,ideologie, credinta este batuta pe vechi in cuie,de exemplu dogma comunismului

astfel a crede in dumnezeu cere credinta,asta nu inteleg atei ca credinta nu are ca baza vreo dovada,nici nu pretinde,nici teisti nu inteleg ca atei vor dovezi,trebuie explicat sa se inteleaga

in concluzie crezi ca doresti,nu exista motive stiintifice, argumentele gen inteligent complex sunt filozofi deiste,panteiste,eu unu vreau sa vad ca exista dumnezeu cel bun, iubitor care se implica activ in creatie, asta inseamna teism, teisti se folosesc de argumente deiste, da pentru un creator deiste sunt motive, argumente contra si pro

mai departe tu hotaresti in ce sa crezi

| RAY a răspuns:

Milan9 argumente deiste

| RAY a răspuns:

Danut Dacă admitem că o ființă infinită a controlat destinele persoanelor și popoarelor, istoria devine o farsă cât se poate de crudă și sângeroasă. Eră dupa eră, cei puternici i-au călcat în picioare pe cei slabi; cei vicleni și lipsiți de inimă i-au făcut sclavi pe cei simpli și inocenți, și nicăieri în toate analele omenirii, niciun zeu nu i-a ajutat pe cei oprimați. - Robert G. Ingersoll

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Nu poți convinge un credincios de nimic; deoarece credința lui nu se bazează pe dovezi, ci se bazează pe o nevoie profundă de a crede. - Carl Sagan

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

"Nevoia de a crede." - bine spus. Omul spune "daca speranta nu e nimic nu e". Omul spune "sper si cred ceea ce sper". Si unii care spera si asteapta degeaba. Prima bacterie nu a sperat nimic si nu a crezut nimic ci doar a incercat si din multe incercari sau variabile o variabila i-a asigurat supravietuirea.

| Celcestietot a răspuns:

Uite cea mai buna dovada a existentei lui Dumnezeu, pe care si stinta o aproba :

Descoperirea recentă a celor de la Administrația Aeronautică și Spațială Națională (NASA) aduce la lumină spusele din Biblie, confirmând că aceste povestiri biblice sunt de fapt adevărate.

Oamenii de știință inspectau poziția mai multor obiecte spațiale, inclusiv a soarelui, a lunii și a planetelor în 100 și 1000 de ani – acest lucru este făcut regulat pentru a preveni ciocnirea sateliților noștri cu orbitele planetelor, când au constatat un lucru neobișnuit, potrivit descrieri.ro.

În timpul unor calcule făcute pe calculator, un semnal de alarmă a pus totul pe pauza, însemnând că ceva era greșit, fie cu datele introduse fie cu rezultatele. După intervenția departamentului de service, oamenii de știință au concluzionat că undeva în spațiu, o zi lipsea în timpul trecut!

Nimeni nu a putut rezolva problema până când un creștin a explicat că, în școala de duminică li s-a spus despre Soarele care a stat nemișcat. Desigur, nimeni nu a crezut, dar când omul a luat Biblia, a deschis cartea lui Iosua și o declarație destul de absurdă a început să capete sens.
Au citit pasajul când Dumnezeu I-a zis lui Iosua:

"Nu te teme de ei, i-am dat în mână ta; nu va mai fi un om dintre ei care să stea înaintea ta" (Iosua 10:8)
Iosua era îngrijorat pentru că el fusese înconjurat de inamic, și dacă ar fi căzut întunericul, el ar fi fost învins. Aș că Iosua a rugat pe Domnul să țină soarele nemișcat!
Așa e – " Și soarele s-a oprit și luna a stat până ce poporul și-a răzbunat pe vrăjmășii lor. Nu este acest lucru scris în cartea lui Ja'-Sher? Așa că soarele a stat în mijlocul cerului si să grăbit să nu apună cam o zi întreagă " (Iosua 10:13)

Oamenii de știință au ajuns la concluzia că aceasta a fost ziua care lipsește. Ei au examinat calculele de pe calculator și au constatat că lipseau de fapt, 23 de ore și 20 de minute, care nu alcătuiesc chiar o zi întreagă ca și în cartea lui Iosua.

După ce au recitit Biblia, au văzut că scria" aproximativ o zi". Deși Biblia avea dreptate, mai lipseau totuși 40 de minute, care nu puteau pur și simplu să dispară, deoarece ar putea creea probleme pentru următorii 1000 de ani.

Creștinul și-a amintit apoi ceva despre faptul că soarele a mers înapoi. Nimeni nu l-a rezut din nou dar au deschis Biblia și și-au dovedit că greșesc.

Ezechia a fost vizitat pe patul de moarte de Isaia proorocul, care i-a spus că nu e încă timpul. Ezechia a cerut un semn, iar Isaia a întrebat dacă soarele ar merge mai în față cu 10 grade sau mai în spate cu 10 grade? Ezechia a răspuns: " Este un lucru ușor ca umbra să coboare 10 grade; dar mai greu este să se întoarcă 10 grade."

"Și profetul Isaia a strigat către Domnul, și El a adus umbra zece grade înapoi, prin care aceasta a căzut în cadranul lui Ahaz."

10 grade sunt egale cu exact 40 de minute!
Cele 23 de ore și 20 de minute de la Iosua și 10 grade(40 de minute) de la cei 2 regi au fost evidența pentru ziua lipsă!

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Soarele nu stă în mijlocul cerului.
Pământul se rotește, iar nu soarele, din asta se formează ziua.
Ca pămânul, care se învârte de când a fost creat, întâ să se oprească brusc, pentru o zi minus 40 de minute, și apoi să înceapă să se rotească iar, asta nici chiar Dumnezeu nu poate să facă. Asta este dovada că Biblia este o carte de povești.
"Și profetul Isaia a strigat către Domnul, și El a adus umbra zece grade înapoi,
Aș vrea enorm să fi existat un asemenea profet, care să comande lui Dumnezeu să ducă și să aducă umbra înapoi.O minune dintr-o poveste minunată. Nu are nimic, dar absolut nimic de a face cu știința.
o zi lipsea în timpul trecut!
Din nou ceva imposibil. Din timp nu poate lipsi nici cea mai mică fracțiune de secundă, nicidecum o zi.
Așa că nimic nu dovedește nimic.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Asta a aprobat NASA. Te pui cu cel mai avansat program care cercetează spațiul și care aprobă așa ceva? Ești tu mai documentat ca NASA? Ești tu vreun zeu, mai inteligent ca o echipă de oameni documentați? Eu sunt un simplu om, dar când NASA aprobă așa ceva... Îți dai seama și tu. De ce negi existența lui Dumnezeu, când dovezile sunt așa de evidente, aprobate până și de NASA?

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

"asta nici chiar Dumnezeu nu poate să facă"
Adica Dumnezeu face un Univers cu tot ce este in el si nu este in stare sa opreasca ce a facut EL? Esti tare in logica. P.S. Profetul i-a ceut lui Dumnezeu ce sa faca deoare ce acesta a fost indemnat (incurajat) sa o faca. Da NASA a confirmat lipsa unei zile din istoria universului, cauta pe net si ai sa vezi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da. Nu mă pun cu NASA. Mă pun cu sursa ta de informație. Ce înseamnă că a aprobat? Că pământul s-a oprit în loc 23 de ore și 20 de minute? Dacă ar fi aprobat asta, înseamnă că cei de la NASA sunt nebuni de azil. Așa ceva nu s-a întâmplat, această aprobare.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sadrian46):

Din cate stiu eu Ierusalimul se afla pe ecuator.Din această poziție e normal ca soarele sa fie văzul la mijlocul cerului, adică raza de la ei si pana la orizont era aceiași de jur împrejur.

| Meme10Memu explică (pentru sadrian46):

Cum au gasit cei de la NASA ca lipseste o zi din cei 13 miliarde de ani?

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu nu am habar de așa ceva. Întreabă pe Celcestietot aici pe site. Eu i-am dat ignor ca să am timp și de altceva decât să vorbesc discuții cu el. De la el am aflat mirarea.

| Meme10Memu explică (pentru sadrian46):

Si mie mi se pare dubioasa si ambigua pretinsa descoperire de la NASA si de aceea nu o iau in considerare. Din 13 miliarde ani lipsa unei zile e incerta sau imposibil de calculat. Nu se pot calcula cu exactitate cei 13 miliarde de ani ci doar cu aproximatie iar aproximatia are marja de eroare de mult mai multe zile.

In plus NASA afirma ca orbita Pamantului in jurul Soarelui nu a fost dintotdeauna aceeasi pentru ca universul si implicit sistemul solar are un inceput.

Ma cam indoiesc NASA sa fi descoperit vreo zi lipsa. Lipsa din cate zile, din 13 miliarde ani * 365 de zile cat are un an?

Vorba ta. Daca NASA ar fi emis o astfel de gogomanie cu vreo zi lipsa ar inseamna ca cei de la NASA ar fi chiar nebuni ceea ce nu cred.

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu este vorba de asta, după pretenția acelei așa zise știri, timpul s-a oprit în loc, soarele pe cer a stat cuminte și nici el nici pământul nu s-au mișcat timp de 23 de ore și ceva. Aceasta este ziua lipsă.
Mai întâi nu soarele se mișcă, ci pământul. Acesta are moment de rotație cu e energie imensă. Ca să se oprească brusc este imposibil, iar apoi ca să repornească brusc după 23 de ore, este iar imposibil, dar cu habotnicii, nu ai cu cine vorbi. A zis NASA, scrie și în Biblie, care este adevărul absolut, deci Dumnezeu există, NASA a dovedit asta științific. Greșeala mea este că am fost prins și m-am ambalat în dispută cu asemenea persoane.

| Meme10Memu explică (pentru sadrian46):

Nu se stie ce a cauzat miscarea materiei. Daca a cauzat-o un dumnezeu atunci ar fi fost posibil insa acestea nu reprezinta dovezi stiintifice ci doar ipoteze.

In matematica ipoteza nu e aceeasi cu demonstratia.

Prezentarea unor ipoteze ca pretinse dovezi conduce la dictatura si cenzura fie ateista fie religioasa din partea unui grup de oameni.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Omule de ce mai pui intrebari legate de Dumnezeu, daca tu din cand ai adevarul in fata nu crezi? Eu nu cred ca tu esti mai destept decat o echipa de cercetatori la un loc, cercetatori care au un IQ mai mare ca al tau. Nu este numai cazul tau, este al tuturor celor ce nu se afla acolo. Nu cred ca ai crede ca Dumnezeu exista, nici daca L-ai vedea pe norii cerului. Nu mai pune intrebari legate de existenta Lui daca nu crezi nici ce spun unii mai destepti ca tine. Esti cel mai imposibil om pe care l-am intalnit, auzi ca,, cei de la NASA ar fi chiar nebuni ''. Cine esti tu sa le subestimezi inteligenta? Esti tu omul cu cel mai mare IQ din lume? Esti tu un Einstein? Eu nu cred! Legat de subiect :

,, Este scris în Biblie: 2Petru 3:3-4. Mai întâi, aşi dori să vă reamintesc că în zilele din urmă vor veni oameni batjocoritori care vor săvârşi toate relele imaginabile şi vor lua adevărul în râs. Cam aşa sună argumentele lor: Adică, Isus a promis că Se va întoarce, nu? Bun, dar atunci unde este? N-o să mai vină niciodată, asta e! De când e lumea, toate au rămas întocmai cum erau din prima zi a creaţiei (Noul Testament). ''

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ierusalimul, pe Ecuator? Tu nu ai vazut in viata ta o harta fizica a lumii?

| milan9 a răspuns:

Pentru cei care doresc in mod sincer, cu adevarat sa gaseasca argumente, pot fi identificate mii de motive. Iata numai mai jos unul dintre ele... Este de fapt o metoda deductiva legata de probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator".

In aceasta privinta, biologii au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!"

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Faptul ca oamenii de știință inca nu au au descoperit formula chimica pentru a produce sânge.

| Panamax a răspuns:

Biblia este o carte de povesti penibile, dar asta nu exclude existenta supranaturalului.
Iar stiinta noastra este inca la inceput de drum.

| Mircea08 a răspuns:

Lumea a crezut in Dumnezeu dintotdeauna fara ca sa aiba nevoie de dovezi. In momentul in care ai dovezi nu mai crezi, atunci ESTI SIGUR. Credinta duce la mantuire si de aceea slujitorii diavolului vor sa o desfiinteze, iar o metoda de a o desfiinta este aceea de a pune o intrebare absurda "ai motive stiintifice ca sa crezi". Intrebarea asta am auzit-o de la mai multi, deci cineva a fost la inceput si a pus-o cu gandul de a manipula pe cei care nu vad diferenta intre a crede si a fi sigur de ceva

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

"Iar credinţa este încredinţarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute."
(Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel – 11/1)
"Căci umblăm prin credinţă, nu prin vedere,"
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 5/7)
"Iar ei au zis: Crede în Domnul Iisus şi te vei mântui tu şi casa ta."
(Faptele Sfintilor Apostoli – 16/31)

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu este duh, nu putem intelege pe deplin asta din cauza mintii noastre limitate, dar El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent, biblia spune ca si noi cand vom muri vom pleca de aici cu dragostea. Noi oamenii punem accentul pe trup, dar biblia nu spune ca suntem trup cu suflet, ci ca suntem suflet cu trup, accentul este pe suflet, fara suflet trupul este nefolositor, cu tot cu creier si inima, nimeni nu stie ce face inima sa bata, totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatia asta o poti verifica.
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă. Având în vedere acest fapt este perfect normal ca viteza luminii în vid să nu depindă de obiectele care nu existau atunci când a fost creată lumina.Vedem astfel că teoria relativităţii oferă o nouă confirmare a relatării biblice privind facerea lumii, dar mai vedem ceva: teoria relativităţii e considerată o culme a cunoaşterii omeneşti, pe când Biblia abia de aici începe. În concluzie, consider că ar rebui să avem mai multă încredere în ceea ce ne spune Duhul Sfânt în Biblie şi să nu mai plecăm urechea la basmele celor care o defaimă

| cyberalex a răspuns:

Frica de necunoscut.
Întrebarea, eterna, a scopului vieții.
etc.

| 18dini05 a răspuns:

Nu sunt. Daca ma intrebi pe mine, dumnezeu nu exista.

| Meme10Memu explică (pentru 18dini05):

Premisa pe care se bazeaza fizica este ca legile fizice sunt aceleasi in tot universul. Asta nu e o dovada stiintifica pentru existenta unui singur dumnezeu?