| KhludCiprian a întrebat:

Care vi se pare cea mai buna critica la Martorii lui Iehova?

Am gasit o resursa foarte buna ce prezinta problemele studiului biblic:
http://www.jehovahs-witness.com/subject/bible

Din punctul meu personal de critica sunt doua aspecte:
- donatiile de sange
- acoperirea victimelor abuzului sexual: http://www.silentlambs.org/

NB. Martorii nu-s subiectul meu preferat de discutii dar ei sunt pe TPU destul de "vocali" si doresc sa vad perspective ce arata (unele din) problemele lor.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu tin cu aceasta confesiune, dar agresori sexuali se gasesc in orice religie si in orice confesiune religioasa -fara nici o exceptie(chiar si in randurile celor nereligiosi). Importanta este doctrina -daca este fundamentata biblic sau nu.
Singurul lucru ce-mi place la martori sunt desenele acelea tare frumoase -chiar ma cuceresc! happy In rest, nu pot sa inteleg ce-i atrage pe oameni la martori. Caci pe cei care merg la penticostali ii inteleg ca sunt atrasi de exaltarile acelea emotionale/sentimentale; pe ortodocsi ii inteleg ca le place starea in care se gasesc si nu sunt dornici sa faca schimbari in viata lor caci aceasta ar insemna sa faca mari sacrificii; pe catolici ii inteleg ca pacatele le sunt iertate in schimbul banilor -chiar si dupa moarte; pe musulmani ii inteleg ca religia lor le satisface setea/dorinta de dreptate cu orice scop; pe alti crestini ii inteleg ca sunt atrasi de lozinca "odata mantuit pentru totdeauna mantuit", si pot astfel sa pacatuiasca in continuare chiar daca L-au primit pe Isus in vietile lor, ca ei tot sunt mantuiti indiferent de cum ar trai in continuare; pe mormoni ii inteleg ca religia lor satisface dorintele barbatilor de a avea mai multe sotii, s.a.m.d. Dar pe martori nu-i pot intelege.

6 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Subiectul e pueril. Nişte oameni care preferă să moară sau să-şi omoare copiii refuzând donaţii de sânge sunt, fără excepţie, mai proşti ca nişte şobolani. Să consumi resurse vorbind despre ei sau religia lor e inutil.

| KhludCiprian explică (pentru Gizăz):

Nu-s de acord.

In fapt daca nu vorbesti "despre ei" au sa vorbeasca doar ei despre ei. Macar trebuie sa zici la minciuna ca-i minciuna happy

| Gizăz a răspuns (pentru KhludCiprian):

Da. Într-un mediu constructiv şi-ntr-un context cu şanse de a schimba ceva. Nu pe TPU. Unde oricum vorbeşti de dragul de a vorbi şi unde oricum nu le schimbi cu nimic convingerile. Nu poţi obliga şobolanii să nu mai ronţăie la porumb.

PS. Ştii ce nu înţeleg eu? De ce chestia asta nu e ilegală. Libertate religioasă ca libertate religioasă, dar când doctrina unei religii contravine dreptului la viaţă, statul trebuie să intervină. Nu vrei donaţii de sânge? Refuzi tratament? Mergi tată-n Congo şi roagă-te acolo la ce vrei.

| KhludCiprian explică (pentru Gizăz):

"Unde oricum vorbeşti de dragul de a vorbi şi unde oricum nu le schimbi cu nimic convingerile. "
Nu martorilor, dar stiu ca unii de pe TPU au fost schimbati (in special au devenit atei) si macar sa aiba resursele ce le doresc ca sa stea departe. Daca doar "un milan9" raspunde, cel ce va citi, probabil are sa zica ca "un fanatic zice de alt fanatic".

| T0T a răspuns:

Se cred cei mai buni "profeti", dar o dau in bara.

| milan9 a răspuns:

Pai miscarea iehovistilor fondata pe false profetii, a fost ridicata prin banii celor care si-au vândut avutul pentru a-l dona la cerere (catre secta) in asteptarea in repetate randuri (1874, 1914, 1915) a sfarsitul lumii prezis de manipulatorii lideri ai retelei: J. F. Rutherford, Russell, Knorr, etc.
Este o miscare ce sustine ca respecta biblia dar de fapt o interpreteaza eronat, schimband frecvent aceste interpretari subiective, fiind supusi orbeste liderilor manipulatori din State Unite care trimit frecvent modificari ale teoriilor lor denaturate tocmai prin acele brosuri scrise de falsii lor "profeti".