| Holiday a întrebat:

Cartea lui Iov, pe la inceput...(1:6-12)

6. Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfăţişat înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei.
7. Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".
8. Şi Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău?"
9. Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10. N-ai făcut Tu gard în jurul lui şi în jurul casei lui şi în jurul a tot ce este al lui, în toate părţile şi ai binecuvântat lucrul mâinilor lui şi turmele lui au umplut pământul?
11. Dar ia întinde mâna Ta şi atinge-Te de tot ce este al lui, să vedem dacă nu Te va blestema în faţă!"
12. Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Şi Satan a pierit din faţa lui Dumnezeu.

Ce mama naibii, Satana e alungat in iad, sau pe pamant, sau mai stiu eu unde ziceti voi, sau sta la taclale cu spiridusul sef, facand pariuri despre ce face unu si altul pe aici in diferite situatii?
Ca sa nu mai zic, ca din nou, a cata oara, spiridusul desi e atotstiutor, intreaba pe diversi de sanatate...

12 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cei care au scris povestile astea n-au avut puterea intelectuala de a-si imagina un zeu atotputernic. N-au putut rezista tentatiei de a-i atribui insusiri 100% umane, ceea ce tradeaza si mai mult faptul ca ei l-au inventat.

| BogdantheDreamer a răspuns:

In locul tau as intelege pilda. Pilda ce o poti dezvolta si pe alte domenii. Nu renunta la credinta ta, la idealurile tale chiar daca ai pierdut totul! Devotamentul si dedicarea absoluta, despre asta este vorba. Nu despre ce stie si face El, ca suntem prea marunti noi, sa intelegem.

| Holiday explică (pentru BogdantheDreamer):

Deci e doar o fantezie creata sa dea un exemplu, nimic real, corect?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Holiday):

Nu am spus asta. Eu consider ca este o povestire reala. Opinia ta oricare ar fi ea, am sa o respect, dar nu am sa o accept.

| Holiday explică (pentru BogdantheDreamer):

Deci e real ca spiridusii, cel bun si cel rau, din povestea asta, stau la sueta. Ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Da si nu, e mai mult ca o pilda, e o incercare la a carui sfarsit s-a vazut o evolutie spirituala, capacitatea de a trece peste probleme te intareste. In fiecare religie se intalnesc asfel de istorioare.

| AndreiM77 a răspuns:

Satan nu este alungat in iad sau in alt loc, el ca inger poate sa calatoreasca unde vrea.

| Holiday explică (pentru AndreiM77):

Evident ca unii crestini au alta parere. In plus, bine, bine, poate circula pe oriunde, dar chiar asa sa stea la un pahar de vorba cu spiridusul sef? Si mai mult, ala sa ii mai dea si mana libera sa-l chinuie tocmai pe cel mai devotat pupator in dos al lui?!?

| Denly a răspuns:

Dumnezeu a fost de acord sa il incerce pe Iov. Oricum, stapanul acestei lumi nu este Dumnezeu ci Satan. Vazduhul e locul spiritelor rele si demonilor. Demonii ne influienteaza prin ganduri, stari de spirit. La nivel psihic adica.
Dumnezeu e atotsiutor, dar poate se abtine sa stie unele lucruri.

| Holiday explică (pentru Denly):

"Dumnezeu a fost de acord sa il incerce pe Iov."

Nu despre asta e vorba.

"Dumnezeu e atotsiutor, dar poate se abtine sa stie unele lucruri."

Cand stii ceva, nu te poti abtine, cel mult poti face pe prostul sa vezi ce zice celalalt, dar in cazul dat n-are rost, fiind atotstiutor stia inclusiv ce raspunde celalalt.

| Denly a răspuns (pentru Holiday):

Mda, probabil ma depaseste pilda, nu am IQ-ul prea mare, poate atunci as fi avut alta parere. Poate transmite un mesaj, poate mai multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Da, dar uite o chestie interesanta: Daca de fapt acesta povestioara a fost data ca exemplu?