| JusTPauL a întrebat:

Cateva intrebari.
Crezi ca exista Dumnezeu?
Ce te face sa crezi ca exista?
De ce mergi la biserica? Adica poti sa te rogi si acasa, Dumnezeu ar trebui sa existe in tine nu intr-o cladire.
Il Iubesti pe Dumnezeu din toata inima ta si crezi in el? Sau doar ai impresia ca este asa, facand fapte bune si rugandu-te cu gandul la ziua de maine nu cred ca ajuta prea mult.
Din cate stiu Iisus ar fi o poarta catre Dumnezeu. Deci greu poti ajunge direct la final.
Cum a mai zis cineva de aici"am citit Biblia de 2 ori, ar fi avut timp sa-si faca simtita existenta"
Cum se face ca acum 2000 de ani sau mai bine oamenii vorbeau cu ingerii si cu sfintii iar acum nimic. Sa inchis poarta sau lumea nu se mai concentreaza pe asa ceva, e prea ocupata in prezent.
(Oare lumea e evoluat, oamenii au deschis ochii si nu mai cred in povestile oamenilor de acum mii de ani?)

Cine poate sa raspunda la cat mai multe intrebati sa o faca, iar unde am gresit sa ma corecteze, mi-ar face placere sa vad cat mai multe pareri.

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, sunt sigur de Dumnezeu.
Nimic nu "ma face" sa cred, cred deoarece El exista.
Este evident din intrebarea asta ca nu ai inteles rolul unei Bisericii nu este o cladire ci locul unde se aduma mai multi credinciosi (asa scrie in Biblie).
Da, vreau sa-L iubesc pe Dumnezeu si fac tot ce pot ca sa fac acest lucru DAR sigur ca vorbele nu ajuta ci CUVANTUL (Isus Hristos) lui Dumnezeu care spune: "cine spune ca MA iubeste PAZESTE poruncile mele ( cele 10 porunci)", deci IUBIREA se arata prin PAZIREA CELOR 10 PORUNCI.
Faptul ca la ora actuala Dumnezeu nu isi mai face simtita prezenta prin "minuni" este "raspunsul" NENUMARATELOR "minuni" facute de Satana cu mare putere ca de exemplu, icoane care plang, morminte care "vindeca", aparitii de diverse plasmuiri, babe "vindecate" de diversi popi, etc, etc.

| JusTPauL explică (pentru danut):

Ce e mai nou biserica, un loc in care oamenii merg sa-si arate hainele scumpe si bijuteriile sa nu uitam de barfele care se petrec pe acolo, de batrani nici nu mai zic, sunt unii care merg mereu la biserica si nu stiu pe ce lume sunt, ce cred ei.e duminica mergem la biserica sa facem ce, 3 cruci si cam atat, cu gandul sunt la ziua de maine.
Legat de porunci nu stiu ce sa zic, greu sa le mai respecti in ziua de astazi, lumea s-a schimbat enorm, si un Dumnezeu a tot stiutorul cred ca ar fi stiut directia omenirii. Poruncile sunt exact asa cum este astazi, facem asa cum sunt scrise poruncile. NU e un fel de ASA TREBUIE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

"Nimic nu "ma face" sa cred, cred deoarece El exista" aha, ne-am saturat deja naiba de el la cat si-a aratat fata.

| danut a răspuns (pentru JusTPauL):

Eu nu sunt aici sa judec pe cineva, iar Poruncile sunt doar o oglinda care reflecta caracterul nostru. P.S. Legea Morala nu spune sa mergem la biserica in ziua Soarelui ci in Ziua lui Dumneze.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Totul tine de..Credinta, ai obsevat asta? Dumnezeu spune in Biblie ca este un Dumnezeu Ascuns, sti oare de ce, sa-ti spun eu, deoarece atunci toti lingaii si toti oportunisti ar fi primii la coada, de aia Dumnezeu tine cont de CREDINTA si nu de cunoastere iar daca Acesta vede la un om credinta atunci ii va da acestuia si cunoasterea (intelepciunea Sa-L cunoasca). De aia oricat va ve-ti stradui nu-L veti descoperi pe Dumnezeu. crying

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Voi aveti credinta in credinta. daca esti asa de inteligent precum te minti ca esti iti dai seama ce vreau asa zic

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

E buna credinta in credinta, cat despre inteligenta, poate mai putina, doar atat cat sa-L descopar pe Dumnezeu, mai multa nici nu trebuie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

"mai multa nici nu trebuie." bine ca nu gandeau la fel mai mari inventatori ai lumii, ca ramaneam in epoca de piatra.

| JusTPauL explică (pentru danut):

Credinta in ce? Nu-i nimic clar sau logic.
Cum adica "Dumnezeu spune in Biblie"?
Este o carte scrisa de oameni.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde sti tu ce gandeau mari inventatori ai lumi? Eu cred ca marea majoritate ai acestora credea si cred in continuare in Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru JusTPauL):

Normal ca este scrisa de oameni, ai fi vrut sa fie scrisa de Dumnezeu? Dumnezeu inspira un scriitor, nu se ocupa prsonal de scris.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Poate credeau intr-o "divinitate superioara" sau ceva de genul, cu siguranta nu un dumnezeul inventat de religile. sunt si doctori in ziua de azi care sunt credinciosi, la fel si ei, nu cred in prostiile spuse de biblia dar cred ca e "ceva" acolo.

"ai fi vrut sa fie scrisa de Dumnezeu?" cu siguranta parea mai credibil laughing

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce le plac unora lucrurile incerte, pot "manevra" cum vor in aria acestora. Dragule, nu religile au inventat Biblia ca pe vremea aia numai cu sacrifici umane si curvasarii de neimaginat se ocupau acestea, cam ce le treceau oamenilor prin ..capete, ca si acum dealtfel.

| sublime89 a răspuns:

Nu ai gresit cu nimic. Intrebarile astea sunt perfect justificate, iar singura concluzie pe care o putem trage e ca religiile sunt depasite. Pur si simplu nu mai au cum sa raspunda nevoilor omenirii din secolul 21 sau din secolele urmatoare. Niste basme ridicole si nesustinute de nicio dovada nu au cum sa domine lumea pentru multa vreme de acum incolo, din simplul motiv ca nu functioneaza. Stiinta in schimb e cea care functioneaza si care poate sa furnizeze chiar si acel "spiritual" la care tot tanjesc oamenii, si care a fost probabil si motivul pentru care religiile au fost inventate in primul rand. In viitor tot mai multe intrebari legate de originile noastre isi vor primi raspunsul, si facand asta ne vom indeparta de vechile religii tot mai mult. Atentia noastra va fi pe univers, pentru ca suntem inconjurati de ceva inimaginabil, dar cat se poate de real. Ceva ce nicio religie nu a reusit sa ne invete, ci doar stiinta moderna. Asa ca noua "religie" ar trebui sa fie stiinta, din punctul meu de vedere. Iar daca exista un creator al universului, sau o forta creatoare inteligenta, o vom afla prin intermediul stiintei, si ea nu va avea nimic in comun cu acei zei primitivi si atat de barbari (ca si noi) in care am crezut atatea milenii. Sunt niste zei prea asemanatori cu noi, dati drept creatori ai unui univers care e clar ca nu exista pentru noi.

Daca exista vreo inteligenta in spatele universului, atunci sigur nu ar fi deranjata de oamenii inteligenti, sceptici si curiosi. Chiar si-ar dori sa fim asa, ca sa ajungem o specie avansata. Dar pentru moment nu exista nimic care sa indice faptul ca universul are vreun scop sau vreo inteligenta la baza. E doar un loc haotic si ostil, dar care permite ici colo, doar datorita probabilitatii, conditii ca si cele pe care le avem noi aici. Daca ai trilioane si trilioane de planete, e chiar normal ca macar pe cateva, sau poate doar pe una, sa apara din intamplare ceva mai ciudat si mai rar, adica viata si noi oamenii, sau alte civilizatii.

| JusTPauL explică (pentru sublime89):

Ai dreptate in tot ce ai scris..Nu stiu cum functiona credinta, religia acum mii de ani dar in zilele noastre parca nu mai are nici un efect, stinta deja demonstreaza multe lucuri, iar lumea vede si isi pune intrebari, de ce asa si nu invers.
Legat de planete din cate stiu anul trecut sa anuntat ca cei de la nasa au descoperit 1200 planete, au cercetat cateva iar o planeta ar putea sustine viata, are cam 90% apa daca nu ma insel.
Atatea plante si sa fim singura specie in univers, ar fi imposibil.
Iar daca mai sunt si alte specii, ei la ce creator se roaga? cred in el il venereaza?
Multe intrebari care peste putin timp s-ar putea sa avem raspunsuri.

| sublime89 a răspuns (pentru JusTPauL):

Acum 20 de ani nici nu se stia daca mai sunt si alte planete in afara sistemului nostru solar, iar pana azi am descoperit aproximativ 2000 de planete. Si asta intr-un timp foarte scurt, si cercetand o zona foarte mica din galaxia noastra. Pe baza descoperirilor facute se poate estima destul de sigur ca exista chiar mai multe planete decat stele in toata calea lactee, si miliarde dintre acestea ar putea avea apa lichida pe suprafata lor, asa ca si Pamantul. In conditiile astea, viata ar trebui sa fie relativ des intalnita in galaxie, cu conditia sa nu fie un accident atat de improbabil incat sa nu se poata repeta altundeva. Iar cand ne gandim ca in univers sunt sute de miliarde de alte galaxii, probabilitatea pentru viata si alte civilizatii e cam uriasa. Vorbim de niste numere cu extrem de multe zerouri, pe care noi oamenii nici nu le putem intelege.

Religia nu prea are niciun rol aici, pentru ca ea nu a fost in stare sa prezica multitudinea asta de lumi din univers. Din punctul ei de vedere, imensitatea universului e inexplicabila. De ce ar crea atatea planete un zeu care ar vrea sa creeze viata doar pe una? Atunci trilioane de planete ar fi complet inutile. Sau daca exista viata si altundeva, atunci de ce nu ne-a informat si pe noi creatorul de asta? Credinta in astfel de zei e complet paralela cu realitatea universului.

| JusTPauL explică (pentru sublime89):

Mai exact aici e sitrea anuntata de NASA.
http://www.descopera.ro/......-locuibile
Atat de multe plante si mai mult ca sigur si civilizatii, iar noi suntem fixi pe planeta asta...creatorul nostru ne-a dat noua doar pamantul..restul planetelor au alti creatori?
Creatorii au si ei un creator si povestea continua.
Universul este impresionat, cred ca sunt lucuri mai importante de facut, iar noi suntem limitati la 1% sa nu facem prea multe petru ca e gresit..liber arbitru.

| MskDesign a răspuns:

Nu fac parte din organizatii de inselaciune mondiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Da.

2)Mi s-au intamplat anumite lucruri si asa am crezut in existenta lui Dumnezeu.

3)La biserica merg doara sa ma spovedesc si impartasesc si alte lucruri ocazionale : nunta, moarte, impartire etc.
De obicei ma rog acasa.

4)Da. As suporta orice chinuri, eu nu m-as lasa de credinta mea.

*Cum ai spus sa te corectam... Cuvantul "el" din
"Il Iubesti pe Dumnezeu din toata inima ta si crezi in el? "
este scris gresit. Se scrie "El" fiindca se refera la Dumnezeu. *

5)" Cum se face ca acum 2000 de ani sau mai bine oamenii vorbeau cu ingerii si cu sfintii iar acum nimic. Sa inchis poarta sau lumea nu se mai concentreaza pe asa ceva, e prea ocupata in prezent." - Sa-mi arati si mie un om din ziua de azi care este sfant. Nu observi ca suntem din ce in ce mai rai? De unde sa mai existe atata bunatate?

* La prima, trebuia semnul intrebarii, nu punct.
"Sa" se scrie "s-a" fiindca urmeaza un verb.*

"(Oare lumea e evoluat, oamenii au deschis ochii si nu mai cred in povestile oamenilor de acum mii de ani?)" - Nu a evoluat. S-a prostit de tot.
Prin evoluat, poate intelegi si "destept" si lumea era si pe atunci desteapta. Sa nu uitam de tehnicile de lupta, constructiile si medicina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma amuza ca oamenii au atata incredere in biblie in oamenii care au scris-o. aia daca ar vedea un telefon din ziua de azi ar crede ca e "o chestie care fura suflete". daca asa ar interpreta ceva banal ca un telefon, te face sa intrebi cate chestii au interpretat gresit si in biblie.

| JusTPauL explică (pentru anonim_4396):

Exact, Biblia, cartea care a fost facuta ca un rezumat.din cate am citit eu, biblia a fost scrisa din 4 "carti" vechi, ele fiind mai multe dar unora le-a placut doar din cele 4 sa transcrie.
Adica de ce sa ia dar ce i-a placut unui om, poate ce lui i se parea aiurea altora le era interesant si ii ajuta mai mult decat povestile de la inceputul Biblie. Si daca tot a fost tradusa de 4 ori informatia nu a mai fost cea corecta sa zic asa, s-a deviat putin de la subiect..as zice eu.

| lBroken69 a răspuns:

Se spune că biserica este ''Casa Domnului''
Nuştiu cum ai putea iubi pe cineva pe care nu l-ai văzut, atins, simţit în viaţa ta.
Acum două mii de ani ei credeau pur şi simplu în orice, lumea nu era atât de dezvoltată ca şi acum.Acum lumea nu prea se mai ocupă de partea sufletească, şi uită de multe ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lBroken69):

"Nuştiu cum ai putea iubi pe cineva pe care nu l-ai văzut, atins, simţit în viaţa ta."- Nici eu nu stiu cum tu traiesti.
De vazut aerul nu-l vezi, de atins nici atat, de simtit nici nu zic. Wow...Tu totusi existi surprise Genius.