| Maxim96 a întrebat:

Ce a facut Dumnezeu pana a crea lumea vazuta si cea nevazuta?
In fine Dumnezeu exista din eternitate si El e in afara timpului, iar veacurile au fost create prin iisus Hristos.Dar totusi nu inteleg ce a fost pana El a creat lumea? In prima zi a creat ingerii? Dar pana a crea ingerii era singur?
Chiar nu inteleg! Funda celui care ma ajuta.

40 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cum zice Sf. Augustin, inainte de a crea lumea Dumnezeu a pregatit focul iadului pentru cei care nu vor sa creada.

| RAY a răspuns:

Pai sa spunem ca a aparut din absolut nimic cea ce este imposibil imi pare rau ca trebuie sasi spun asta, apoi probabil sa intrebat cum a aparut cum e ateu isi va nega singur existenta, apoi sa citim geneza el a creat lumina desi pana atunci exista in bezna totala a vazut ca lumina e buna si a lasat-o amuzant, apoi a creat ingeri din ce a creat ingeri? apoi a creat universul din absolut nimic incredibil, vezi ca ajungi in iad daca isi pui intrebari despre biblie

| sublime89 a răspuns:

Nu a facut nimic, pentru ca nu a existat. Oamenii vorbesc prea usor de eternitate. E usor sa spui "d-zeu a existat dintotdeauna", dar vezi ca pana si crestin sa fii si tot nu gasesti logica in asta. Ce a facut d-zeu o eternitate inainte sa creeze universul? Dar ce va face el o eternitate dupa sfarsitul lumii? Sau ce l-a determinat pe el, dupa o eternitate, sa creeze ceva? S-a plictisit cumva? laughing

| millyca a răspuns (pentru sublime89):

Poate nu a avut posibilitati financiare sa o faca mai repede. happy

| Lizzu a răspuns:

Incepi sa-ti pui intrebari?
Continua.

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Oricum in fine, Dumnezeu e in afara timpului si El exista din eternitate.A existat intotdeauna, la El timpul nu este, prin Iisus au fost facute veacurile. Mintea omeneasca nu poate intelege pe Cel Nemarginit.Noi trebuie doar sa credem, doar El stie pe toate, noi suntem oameni si nu stim multe lucruri.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Gresit. TU trebuie doar sa crezi.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

happy Mi-ai mai raspuns odata cu aceleasi cuvinte ca acum.
Lasa-le deoparte un pic si incearca sa-ti explici lumea si altfel, in alt mod ...nu iti poate dauna cu nimic.
Crede-ma.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Poti dovedi ca exista timpul?

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Pai da cum?
Eu cred in Dumnezeu si nimeni nu-mi poate lua credinta?
Recunosc ca nu inteleg unele lucruri, dar le cred.

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Dar ce vrei sa spui ca nu exista?

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Normal ca nu exista, il vezi tu cumva?

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Ok.

| steve91 a răspuns (pentru RAY):

Tu iti vezi creierul? Nu. Inseamna ca el nu exista, nu? Esti de-a dreptul caraghios...

| RAY a răspuns (pentru steve91):

Daca vreau merg la un tomograf sa-l vad

| steve91 a răspuns (pentru RAY):

Lasa asta. Ideea e ca nu-l vezi acum si probabil n-ai avut ocazia sa-l vezi niciodata. Si totusi, stii ca exista.

| RAY a răspuns (pentru steve91):

Deci daca nu-mi vad creierul inseamna ca tot ce nu vad de fapt exista

| steve91 a răspuns (pentru RAY):

Nu, inseamna ca nu tot ceea ce exista se vede cu ochiul liber.

| RAY a răspuns (pentru steve91):

Intr-un cuvant exista doar ce isi convine tie

| steve91 a răspuns (pentru RAY):

Trebuia sa-mi inchipui ca nu vei intelege. In fine, cred ca nici nu mai merita osteneala sa-ti raspund de-acum inainte...

| RAY a răspuns (pentru steve91):

Fi calm parca trebuie sasi iubesti aproapele uitasem una spuneti alta faceti, nici macar tu nu crezi in dumnezeu si oar in interesul tau

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

"Mi-ai mai raspuns odata cu aceleasi cuvinte ca acum'
Altfel nu poate, raspunsuri si gandire stereotipica.

| Hombre a răspuns (pentru steve91):

"Ideea e ca nu-l vezi acum si probabil n-ai avut ocazia sa-l vezi niciodata. Si totusi, stii ca exista."
Pueril raspunsul tau, stie sigur ca are creier, iar garantia este aceea ca este in contradictoriu de idei cu tine si asta demonstreaza fara echivoc ca are creier fara sa si-l vada.

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

Nu e buna...

| steve91 a răspuns (pentru RAY):

Ceea ce am spus nu contravine iubirii crestine. Ar fi un lucru lipsit de sens sa mai continui discutia aceasta cu tine, avand in vedere faptul ca nu esti capabil sa gandesti logic. Si, apropo, din momentul acesta, poti spune ce vrei, nu-ti voi mai raspunde.

| ErrorFound a răspuns:

Nici macar asta nu intelegi? Asta iti e docrina.

| grab a răspuns:

Ce-a facut inainte?
Ce face si acum: vegheaza!
La lumea asta, la alte lumi, la alte viitoare si foste lumi.

Poate la momentul ala tocmai daduse Finish la ultimul nivel de Starcraft, the Judgement Day.

Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepi sa gandesti?

| BlackSulphur a răspuns:

S-o plictisit si el, ce sa faca...

| Mikhtarian a răspuns:

A creeat raiul,locul perfect.
A facut teste, cum a facut si cu Adam si Lilith, a creeat iadul, a facut bine si rau.
A creeat ingeri si toate cel mai mici chestii
Nu stiu, o sa-l intrebi cand o fi momentul.

| Dumniezău a răspuns:

Retard detected.

| Dragonfly6 a răspuns:

Se plictisea. Ca tine.

| RuxandraBianca a răspuns:

O sa iti raspunda chiar El in ceruri, stai linistit si nu te framanta cu asemenea intrebari inutile

| millyca a răspuns:

S-a creat pe sine. Presupun ca i-a luat foarte multa vreme si nu ar fi reusit niciodata fara ajutor din partea Duhului Sfant.

| ALEX2402 a răspuns:

Raspunsul la intrebarea "cum a aprut Dumnezeu?'' nu o vom afla niciodata pentru ca mintea noastra nu e capabila de a dezlega misterul

| Lizzu a răspuns (pentru ALEX2402):

Dar de unde toata lumea cu "misterul" asta?
Daca nu e nici un mister, de fapt? v-ati intrebat?

Daca nu e nimic decat mintea si imaginatia care tes scenarii minut de minut si secunda de secunda?

| RAY a răspuns (pentru ALEX2402):

De ce nu o poate dezelega? tu nici macar nu te intrebi nimic deci totul pentru tine te depaseste

| steve91 a răspuns:

1. In primul rand, trebuie sa te gandesti ca Dumnezeu este Treime de Persoane, aflate in perihoreza (intrepatrundere reciproca). Intre Persoanele Sfintei Treimi (Tatal, Fiul si Duhul Sfant) exista o iubire desavarsita, deci o maxima unire (dar fara a se confunda una cu cealalta), astfel incat Ele nu sunt diferentiate decat de proprietatile personale ale fiecareia: Tatal e nenascut si nepurces, deci necauzat; Fiul este nascut din Tatal; Duhul Sfant este purces din Tatal. (Noi nu putem cunoaste in ce constau nasterea Fiului si purcederea Duhului, stim doar ca aceste acte se petrec din vesnicie, constituind modurile in care Fiul si Duhul contin fiinta divina.)
Iubirea desavarsita dintre Persoanele treimice presupune faptul ca Dumnezeu are totul in Sine, neavand deci nicio lipsa (cu atat mai putin singuratatea...). Aceasta iubire implica fericirea absoluta.
2. In al doilea rand, trebuie subliniat (conform celor de mai sus) ca Dumnezeu nu a fost silit sa creeze lumea vazuta sau cea nevazuta, ci a facut-o doar din dorinta ca si alte persoane sa intre in comuniune iubitoare cu Dumnezeu, pe de o parte, si intre ele, pe de alta parte.
3. Ingerii au fost creati inainte de lumea vazuta, dar nu se stie exact cat a mai durat pana la crearea lumii vazute.

Sper sa-ti fie de folos mesajul meu, desi e cam dificil pentru cei care nu au studiat teologia prea bine. Daca nu intelegi ceva, intreaba-ma. Doamne ajuta!

| нσяяσя a răspuns:

Noi pecepem altfel timpul. In primul rand trebuie sa iti pui intrebarea daca exista timp daca vrei sa folosesti niste termeni cronologici.