| vianora a întrebat:

ce a reprezentat autocefalia pentru Biserica Ortodoxa Romana.
dau funda

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Autocefalia a fost foarte importanta pentru natiunea romana mai ales. Biserica a fost dintotdeauna un factor destabilitate sociala, morala cu influenta mare. Creindu-se o biserica statala romana, influentele externe straine de interesele romanesti s-au diminuat considerabil.Caci si prin biserica se manipula poporul roman, politica, fie de la rusi, Ierusalim, greci.