| RAY a întrebat:

Ce anume trasnmite piesa asta? nu ma refer la traducerea si la faptul de mesaj transmis
2.Lilly Wood & The Prick - Prayer in C (Robin Schulz
ma intereseaza partea
and see the children are starving
and their houses were destroyed
don't think they could forgive you

hey, when seas will cover lands
and when men will be no more
don't think you can forgive you

yeah, when there'll just be silence
and when life will be over
don't think you will forgive you

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Mi se pare ca e de natura ecologist-ideologica. Se cere socoteala omului iar asta o fac atit o serie de religii cit i o serie de ideologii, eventual chiar parti ale stiintei.
Religia insa nu reproseaza omului ca a provocat distrugeri ci ca a inalcat porunci, chiar si unele a caror incalcare e o banalitate. Ca urmare a incalcarii unor porunci, divinitaea este cea care aplica pedepse in forma unor cataclisme.
In spatele ideii trebuie sa se ascunda tot o idee pornita de la oameni, anume incercarea de a culpalbiliza rasa umana (in acele vremuri putin raspindida si aproape neputincioasa) ca ea este vinovata pentru cataclismle de dimesiun cosmice survenite. Aceeasi Marie...

6 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Pe de o parte a viziune apocaliptica asupra unei lumi lovite de neorociri de amploare.
De cealalta parte, noi, pusi in fata unei provocari aproape imposibile (pentru ca unele culmineaza chiar cu dispraritia vietii) de a opri, de a diminua aceste nenorociri. Dar prabusirea este atit de inevitabila si tot ce i se opune - in zadar - este o serie de amenintari ca nimic nu va fi iertat nimanui.
Cauza nenorocirilor este sugerata a fi insusi omul.

---
Cam asa ceva? Trebuia tot in engleza? :-)

| RAY explică (pentru ALGator):

Nu,ca eu stiu engleza, pe mine ma inteesa daca mesajul e de natura religioasa atat si cui i cere socoteala?

| RAY explică (pentru ALGator):

De alte piese nu vrei sa vorbim?

| ALGator a răspuns (pentru RAY):

Putem vorbi si de alte piese, sigur. Trebuie avut un pic intelegere pentru autori (imi inchipui ca e vorba de piese muzicale). De multe ori ei se gindesc la ansamblul muzica-text cind le scriu. Se poate intimpla sa le pese mai putin de rigurozitatea unor idei. Se folosesc de text ca sa te transpuna intr-o stare, sa ajungi sa-ti placa piesa si eventual sa simti ca ei. Le pasa mai putin sa-ti transmita un anumit mesaj. Asta mi-e cel putin parerea.

Merge si frantuzesti?

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Iti spune ceva? :-)

Laisse-moi devenir
L'ombre de ton ombre
L'ombre de ta main
L'ombre de ton chien

| RAY explică (pentru ALGator):

Nu mi-a placut franceza niciodata, spaniola, germana, engleza le cunosc da franceza putin, bine si romana limba natala

| ALGator a răspuns (pentru RAY):

Mi se pare ca e de natura ecologist-ideologica. Se cere socoteala omului iar asta o fac atit o serie de religii cit i o serie de ideologii, eventual chiar parti ale stiintei.
Religia insa nu reproseaza omului ca a provocat distrugeri ci ca a inalcat porunci, chiar si unele a caror incalcare e o banalitate. Ca urmare a incalcarii unor porunci, divinitaea este cea care aplica pedepse in forma unor cataclisme.
In spatele ideii trebuie sa se ascunda tot o idee pornita de la oameni, anume incercarea de a culpalbiliza rasa umana (in acele vremuri putin raspindida si aproape neputincioasa) ca ea este vinovata pentru cataclismle de dimesiun cosmice survenite. Aceeasi Marie...