| Mădă0611 a întrebat:

Ce ati alege intre raiul vesnic, fara cei pe care i-ati iubit in viata asta, si moarte?

69 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Raiul este doar pentru cei puternici, doar Raiul. Pentru cei slabi este moartea (asta pentru cel ce crede ca cei slabi ajung in Rai, niciodata cei slabi nu vor ajunge in Rai).

| Mădă0611 explică (pentru danut):

E putere sa faci ceva din frica? Sau sa iti imaginezi ceva doar sa nu te simti singur. Sa nici nu vrei sa te gandesti ca poate nu exista nimic dincolo de moarte.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Care si de unde frica? La moarte te referi, pai asta de acum seamana izbitor cu somnul din fiecare zi, oare tu mori zilnic? Dincolo de moarte pentru marea majoritate vine Judecata de Apoi urmata de adevarata Moarte, acolo e frica, nu de somnul asta pe care il vom avea marea majoritate.

| Mădă0611 explică (pentru danut):

Sa "iti iubesti aproapele" si sa respecti poruncile din frica de iad, asta ziceam.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Iubirea aproapelui nu poate fi de frica ci numai din dragoste dezinteresata iar de ceva ce nu exista nu are cum sa-ti fie frica (iad). Cred ca am depasit faza cu iadul, daca nu atunci e greu, foarte greu, cu "calculatorul" ziceam.

| Mădă0611 explică (pentru danut):

Iadul e opusul raiului, ca e moarte sau chin vesnic, e partea a 2-a. Sa nu imi zici ca tu iti iubesti aproapele ca asa simti. Sau nu-l (prea) iubesti. S-o luam altfel. De ce ai respecta poruncile?

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Din dragoste.

| Mădă0611 explică (pentru danut):

Fata de cine?

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Fata de cel care le-a facut, Dumnezeu, caci asa spune Acesta, cine ma iubeste pe mine pazeste poruncile Mele.

| Mădă0611 explică (pentru danut):

Ia gandeste-te mai bine de ce si fata de cine.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai intrebat de ce respect Legea Morala, deci ai primit raspunsul cuvenit, sau doreai sa pui alta intrebare si ai ratat-o?

| Mădă0611 explică (pentru danut):

Voiam sa (iti) raspunzi sincer: din frica de suferinta, iad, moarte vesnica sau cum ai numi acea stare sau acel loc.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu poti ajunge in rai de frica iadului. In cer nu au acces fricosii, asa cum spune Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Dacă nu sunt cu mine cei care ii iubesc, înseamnă că ei nu m-au iubit atât de mult încât sa își dorească sa fie cu mine. Clar, aleg viata veșnică, iar acolo suferințele nu vor mai fi. Apocalipsa 21:3, 4

| Mădă0611 explică (pentru danay72):

Daca n-ai fost raportata de curand, pentru a-ti fi scos contul de la "utilizatori avertizati" trebuie sa trimiti un mail sa le amintesti adminilor ca au trecut 3 luni sau 6.

Legaturile pe Pamant se fac doar intre corpuri fizice. Arati cum arati datorita sau din cauza parintilor. Esti atrasa sau respinsa de anumiti omeni tot datorita sau din cauza lor, chiar daca vorbim de prieteni doar.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mersi ca mi-ai spus legat de raportari.Nu am stiut.

| ania a răspuns:

Eu aleg să fiu cu Dumnezeu indiferent de ce aleg alții.

| Mădă0611 explică (pentru ania):

Ciudat, ca tu ai copii, si am observat ca oamenii isi iubesc atat de mult copiii ca ar putea spune toata ziua, sau sa scrie toata ziua "te iubesc" si ar simti ca nici pe sfert nu si-au exprimat iubirea pentru ei.

| RAY a răspuns:

Eu as alege moartea pentru ca viata fara moarte nu are sens, nu poate exista ceva dupa viata asta nu ar avea sens viata asta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Raiul vesnic.
Pana la urma fiecare este singur in viata asta. Chiar daca as fi singur, mi-as face eu de lucru laughing
Pana la urma, moartea ar insemna sa se termine totul( totul cunoscut de noi).
Pana si acum, ma gandesc ca persoanele care tin la mine o sa se duca. Si eu la fel.
Prietenii pe care o sa ii fac si care o sa se supere pe mine, se duc si ei. Pana la urma nimic nu este sigur. Nimic nu e al nostru. Si mereu mi-a placut sa ma asez undeva intr-o parte si sa vad cum decurg lucrurile. Asa ar fi si mai usor.
Dar bine, daca ar trebui sa cunoastem sa zicem, iubirea adevarata. Sa stim ca e o persoana care traieste pentru noi si invers, atunci am putea spune asta. Cu toate ca nu este rational. Dar atunci cand iubim nu cred ca ratiunea mai conteaza nu?
Dar pana atunci aleg vesnicia. Si nu. Nu sunt egoist.Tu ce ai alege? Tot asa nu? Nu? Nu? rolling on the floor

| Mădă0611 explică (pentru DoarBogdan):

In caz ca nu s-a inteles ce moarte. laughing Se bat crestinii intre ei (nu aici, aia mai cu scoala) ca iadul nu exista, deci e rai sau moarte, disparitie totala dupa moartea fizica.
Ce faci o eternitate fara oameni, animale, plante? Io as alege moartea.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai zis fara cei pe care ii iubesc laughing
Cine a pomenit ceva de animale si plante laughing si restul oamenilor care nu imi plac unde sunt? laughing
Nu am zis sa fiu singur laughing si ai zis in Rai. Pana la urma nu stim cum e acolo.

| Drimmero a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca exista Rai, exista si iad, trebuie sa fie un permanent echilibru pe lume!

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Apoc. 20:13-15

| Mădă0611 explică (pentru Drimmero):

Iadul ar insemna moarte doar, opusul vietii. http://news.nationalgeographic.com/......ristianity

| Mădă0611 explică (pentru DoarBogdan):

Pai ei nu mai sunt deloc, legaturile cu ei le-au facut oasele si carnea pe care le-ai avut in viata asta. Ai vazut The lovely bones? Asta e ideea filmului, oasele creaza legaturi intre oameni si in momentul in care renunti la ele, legaturile dispar, de asta fetei ii era greu sa mearga in rai, ca nu voia sa le rupa.
Animale si plante n-ar exista ca ele exista aici pentru ca s-au adaptat pentru a supravietui, intr-o lume "ideala" nu ar fi nevoite sa faca asta.

| Mădă0611 explică (pentru DoarBogdan):

A, am uitat sa zic rostul intrebarii. Eram, de fapt sunt curioasa ce iubesc oamenii mai mult, ce iubesc aici sau idealul ilogic.

| Mădă0611 explică (pentru 6684464):

Si era greu sa pui versetele? Parca iazul cu foc ardea fara sa omoare...

Am postat mai sus articolul cu argumentele lor.
Daca dumnezeu e bun, iadul nu poate exista.
Daca iadul e un loc in afara lui dumnezeu, iar nu poate exista, dumnezeu fiind omniprezent.

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Lasa iadul, nu exista cuvantul "iad" in toata biblia. Daca mori acum si ai murit pacatos devii inconstient(mort) sau in locuinta mortilor asteptand Judecata si de acolo in foc, sau oricum undeva unde nu esti inconstient +Matei 8:12.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu cred ca unele idei sunt neintelese. Mai ales despre Rai, pamant si astea. Pentru ca sunt lucruri pe care noi nu le prea cunoaste. Ce e dupa moarte sau viata vesnica. Dar sa fi un vampir care traieste mereu, traind generatii, nu ai vrea? big grin

| Mădă0611 explică (pentru 6684464):

Iad e doar un nume dat locului de sub pamant, unde cica e moarte.
Iad, de la Hades (care ar insemna "cel nevazut"), zeul lumii de dedesubt, zeul infernului, iar hell "Old English hel, helle, "nether world, abode of the dead, infernal regions, place of torment for the wicked after death," from Proto-Germanic *haljo "the underworld"".

Atunci dumnezeu nu e bun. Am vazut pe o poza cu Arsenie Boca laughing "dragostea lui dumnezeu pentru cel mai mare pacatos e mai mare decat dragostea celui mai mare sfant pentru dumnezeu".

| Mădă0611 explică (pentru DoarBogdan):

Nu, toata lumea moare si eu nu. no talking Tu ai vrea?

Nimeni nu stie ce si cum, dar unele lucruri sunt logice.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu as mai face rost de un vampir daca ar fi laughing

| Mădă0611 explică (pentru DoarBogdan):

Prea mult "tuailait". laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mădă0611):

Da. Dar aici avem doar o parte big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Buna,Mădă! Cum,draga mea,vine asta:"se bat crestinii intre ei(nu aici,aia mai cu scoala)..."? De ce ai etichetat atat de dur, citind printre randuri, comunitatea TPU?
Insa, lasand toate astea la o parte, oricum cu o moarte cu totii suntem datori.Eu fiind om de cuvant, imi voi plati datoria si voi alege sa mor.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Astia de pe aici, majoritatea, n-au citit nici un capitol din noul testament. laughing

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Probabil are dreptate, doar Isus a venit pentru pacatosi, nu pentru credinciosi. Evanghelia e si mare ce e drept, iti ia prea mult timp s-o citesti... stiu, stiu...

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Daca ai sti ca mama ta sau tatal tau sunt in iad tu cum te-ai putea simti bine in rai?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

In rai n-ar avea amintiri.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Fara amintiri numai esti tu e altcineva, constinta noastra e bazata pe amintire, memorie, daca ar uita totul e ca daca ar fi mort

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

De ce crezi ca nu cred in zei, suflet si viata dupa moarte? laughing

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca suntem satanisti, ucidem gaini, sobolani in cimitir

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Tu, eu nu. laughing devil

| WaterDrop a răspuns:

Raiul este refugiul celor slabi iar moartea a celor indiferenti.Ce s`a intamplat cu optiunea destinata celor puternici? De ce nu ai adaugat si asa ceva?

| Mădă0611 explică (pentru WaterDrop):

Reincarnarea, sau ce?

| WaterDrop a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu stii, este intrebarea ta, eu sunt doar un simplu spectator care nu`si gaseste locul printre optiunile tale.De ce vrei sa ma lasi fara loc? sad Vreau si eu un loc in ideile tale.

| Mădă0611 explică (pentru WaterDrop):

Nu exista alta optiune, rai sau moarte.

| WaterDrop a răspuns (pentru Mădă0611):

Mereu exista alta optiune.

| Mădă0611 explică (pentru WaterDrop):

Da, rai SAU moarte. laughing

| WaterDrop a răspuns (pentru Mădă0611):

Niciodata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica,mai pe intelesul prostilor intrebarea ar suna cam ase; ce fel de vesnicie alegeti? Langa Dumnezeu? Ori departe de Dumnezeu? Fiindca in vesnicie nu mai conteaza neamurile? Oricum nu vom mai fi in aceeasi stare ca pe pamant de vreme ce corpul va putrezi, iar spiritul pur va cauta sa se desavarseasca? Si vorba fie intre noi, pentru multe neamuri, esti viu cand te intalnesti odata la 2-3-10 ani,in rest e ca si mort pentru ei,si cand te desparti de cei dragi,cand te casatoresti,nu prea mai e aceeasi chestie, stii ca sunt in viata acolo undeva, dar atat. Deci nu e greu de ales.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Cam asa. Crezi ca in vesnicie nu mai conteaza neamurile? Si daca da, esti impacat cu ideea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Insasi credinta noastra ortodoxa ne invata despre comuniune si cum putem fi impreuna in Domnul si nu morti in ADAM, fiindca de acolo ne-a scos mantuitorul Hristos, facandu-se viata vesnica pentru noi.In rest e chestie de alegere; Dumnezeu este telul, usa este mantuitorul si cheia este credinta.Cine sunt eu sa oblig pe cineva? Ca daca o fac din dragoste, ei ma fac nebun, daca-i oblig cred ca stii ce vor spune deci fiestecare cum isi va asterne asa va dormi. Cele 10 porunci, ne-au fost date din dragoste, si cum le primeste lumea? Ca pe niste corvoade si chinuri.Dar patimile si uraciunile si pacatele, si curviile si crimele? Cum sunt privite si votate? Ca libertati nu? Deci?

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Deci o vesnicie fara cei dragi in viata asta. Oricum n-o sa ai amintiri, dar nu ai vrea sa ai?

| blAster85 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut"jorpalul"uite iti recomand acest documentar si sper sa iti faci timp sa-l vizionezi fara intreruperi si derulari.si mai vorbim dupa.

http://www.filmedocumentare.com/......t-pe-isus/

| anonim_4396 a răspuns (pentru blAster85):

Blaster? In toate timpurile au fost alde gica contra, ori oameni care in cautarea adevarului, au cautat intai pietre de poticnire in cautarea lor si le-au gasit, fericiti foarte ca nu au reusit sa se convinga nici ei insisi dar bucurosi ca in sfarsit in rebeliunea unei impietrite, in sfarsit au aruncat o piatra in balta si 10 cuminti nu o pot scoate. Problema e mai blaster ca acei cuminti nu cauta pietre de poticnire, si nici pe cele aruncate de unii si altii nu or sa le scoata,fiindca probabil, balta va seca umplandu-se cu pietre iar cei cuminti nu or sa aiba nici o problema cu asta. Ce vreti voi, ori ma rog cei care cred tampenii, cercetate si postate pe TPU ori pe orice alt site ateist, este ca ati vrea ca biblia sa nu fie adevarata, si ca nu este Dumnezeu si nici judecata.Dar nici in loc nu puneti decat minciuni omenesti si facaturi asa cum este scris; in vremile din urma, urechile lor nu vor mai suferi invatatura adevarata, si ii vor gadila urechile sa auda numai ce vor, lucruri placute lor, si isi vor da carti si invatatori dupa poftele lor.Cred ca stii ca aste cuvinte au fost scrise demult, si inca ceva; vor fi robii propriilor lor patimi trupesti. Cred ca stii ce se lucreaza acuma in lume nu? Acceptarea homosexualitatii, legiferarea, pedofiliei, necrofiliei, incestului daca fratele si sora au 15 ani, pentru motivul ca acestea nu sunt specificate in biblie. Daca nu ai citit biblia, incearca, dar nu pe sarite, fiindca adevarul are picioare lungi, iar minciuna are picioare scurte...dar multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

E vesnicia mea Mada, si cand m-oi casatori cu ea, probabil o sa cada o stea.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Mai nenea baubau, pentru tine coranul e fals sau e adevarat dar vrei tu sa nu fie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai mare diferenta am vazut nu prea e, doar originea celor doua ramuri de la avraam.Isaac si Ismail asa ca pana la urma ei erau frati vitregi iar noi verisori prin alianta, ca era sa zic, verzisori.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Pai cum nu e daca crestinii cred ca Iisus a suferit si a inviat pentru a-i invia pe ei si musulmanii nu cred asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pana la urma nici nu e nevoie, pentru a unifica toate religiile trebuiesc doar regulile de baza si un slogan de genul; unitate in diversitate; cum spun ecumenistii, conducatorii panereziei secolului ori mileniului asta. Cred ca stii ca Vostradamus a zis ca mileniul trei va fi unul religios, ori nu va fi deloc.Pericolul nuclear a trecut milimetric in anii 80-90 cand in toata lumea se striga, nu bombei cu neutroni, nu razboiului atomic etc.etc.iar oamenii cand se vor uni religiile, nici nu vor sti, fiindca se va intampla la varf, la oameni vor ajunge doar hotarari luate in numele PACII, INTELEGERII, TOLERANTEI si libertatii de constiinta.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Ma gandeam eu ce-i cu atata pace si iubire in toate religiile. Te-ai gandit vreodata? Ce crezi?

| Drolja a răspuns:

Ca să ajungi în rai trebuie să mori de asemenea. Ceartă-ți părinții că și-au bătut joc de tine.

| Mădă0611 explică (pentru Drolja):

Daca esti prost nu e vina mea, multumeste-le parintilor ca nu te-au avortat, desi lumii ar fi facut un bine.

| Drolja a răspuns (pentru Mădă0611):

Părinții mei sunt în rai. Și ghici ce, a trebuit să moară pentru asta. Shock!

| Mădă0611 explică (pentru Drolja):

Asta este, si nu e scuza sa fii prost. Ideea e ca daca dumnezeu e bun, e imposibil sa existe iad, iar daca totusi nu-i primeste in rai pe cei "rai", cica astia ar muri de tot, ar disparea pur si simplu.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Singur nu ma duc in cimitir ca ma manca morti de viu si asa ma devoreaza cei vii zilnic

| Dan200014 a răspuns:

Moartea.