| Silyca a întrebat:

Ce carte mi-ati recomanda sa citesc?

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este o opera literara deosebita.Bogatia lingvistica proprie Bibliei face ca mesajul ei sa fie infatisat intr-un atat de mare numar de genuri literare, cum nu gasim in nici o alta carte. Poezie, cantare de dragoste, relatare stiintifica, relatare istorica, pilda, comparatie, parabola, biografie, etc. Biblia nu este greu de inteles. Gandurile Bibliei sunt accesibile oricui, totusi plinatatea si bogatia lor sunt inepizabile.

| cristi202 a răspuns:

Daca tot ai pus intrebarea la subiectul religie, am sa iti raspund in concordanta cu subiectul:
1) Biblia. Prezinta ceea ce are Dumnezeu de spus pentru tine. Te vei regasi cu siguranta in unele pasaje ale ei.
2) "Crestinismul redus la esente" - de C.S. Lewis. Te va ajuta sa intelegi ce este de fapt crestinismul, dincolo de toate adaugirile pe care oamenii le-au pus.
3) "Marturii care cer un verdict" de Josh McDowell. Te va ajuta sa intelegi cum a fost Biblia formata, de ce merita sa i se zica "Cuvintul lui Dumnezeu", prezinta o aparare inegalabila din punct de vedere istoric si legal al invierii lui Isus Hristos bazat numai pe argumente faptice, si marturii ale unor oameni convertiti la crestinism care au descoperit ca Isus Hristos e o persoana vie, reala.

| Silyca explică (pentru cristi202):

Multumesc.

| cristi202 a răspuns (pentru Silyca):

Cu placere!
Si ar mai fi una, o carte superba, recunoscuta de multi ca fiind foarte buna, si de aceea a si fost tradusa in mai multe limbi: "Cu Dumnezeu in subterana" de Richard Wurmbrand, o carte extraordinara ce descrie autobiografia autorului, care a stat 14 ani in inchisorile comuniste, din care 3 intr-o celula intunecoasa de unul singur. Merita sa o citesti daca pui mina pe ea.
Si hai sa iti mai dau unahappy: "Funiile dragostei" de Ligia Seman, o carte inspirata din fapte reale, care arata ce inseamna iubirea pentru vrajmasi, pentru cei ce ti-au distrus viata, asa cum Isus Hristos a pus-o in vietile urmasilor Sai.

| William a răspuns:

Depinde ce varsta ai. Incearca ''de veghe in lanul de secara'' sau ''Tom Sawyer'' sau cartea de telefoane sau ''la rascruce de vanturi'' sau ''razboi si pace'' vezi care iti plac.

| Inferno a răspuns:

Scufita rosie.

| Silyca explică (pentru Inferno):

Da? S-a publicat si carte abia astept s-o citesc mersi!

| CristiB93 a răspuns:

Dragostea care ne sminteste, Parintele Savatie Bastovoi, e foarte interesanta si usor de inteles si placut, eu ti-o recomand, o gasesti online in format pdf, cauti pe google daca vrei

| MasterOfDisaster a răspuns:

Vrei carti crestine, sau de ce ai postat intrebarea la aceasta categorie?

| Silyca explică (pentru MasterOfDisaster):

Sa vad ce citesc oamenii si sa gsesc ceva nou de citit.

| onasis1961 a răspuns:

Depinde de vârstă!

| 4b a răspuns:

Vinovati de dementawinking

| LoveToHate a răspuns:

"Dragostea in vremea holerei"de Gabriel Garcia Marquez sau "Adela"Ibraileanu.Pur si simplu ador cartile de dragoste, dar probabil tie nu-ti plac asa ca-ti recomand "Idiotul"Dostoievski.

| CryChristiAN a răspuns (pentru RAY):

OFF:A auzit el de Richard Dawnkins? Hm. Nu cred.
ON: Daca nu esti troll( si exista sanse de 4-8% sa nu fi), iti recomand Biblia. CIteste-o pentru invatatura pentru suflet si intelepciune.happy.

| RAY a răspuns (pentru CryChristiAN):

Sa aleg doar ce isi convine tie sau sa citesc tot ce e in ea?

| CryChristiAN a răspuns (pentru RAY):

Nu era pentru tine raspunsul. Scuze. Doar intrebarea retorica legata de Ricahrd Dawnkins era, in rest voiam sa-i raspund lui. AM pus de-asemenea si OFF & ON.

| Silyca explică (pentru CryChristiAN):

De unde sti ca nu am auzit de Richard Dawkins sau de unde sti ca sunt troll?
Ai baut coca-cola mult?

| CryChristiAN a răspuns (pentru Silyca):

Bine scuze.
Pai citeste Shogun si cele 14 carti ale lui Sven Hassel. Daca le-ai terminat sau nu-ti plac, spune-mi ca-ti fac o lista intreaga cu ce sa citestihappy.

| Silyca explică (pentru CryChristiAN):

Ok sti cumva pe net unde pot citi parti din aceste carti? Sa vad daca imi plac.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Silyca):

Shogun, eu am citit doar 2, sunt la a treia.

Dar, cele 14 carti ale lui Sven Hassel se refera la actiunea regimentului 27 Blindate din cadrul Regimului fascist al celui de-al treilea Reich, unde personajele sunt reale.
Stiai ca Sven hassel inca mai traieste?
In cartile sale sunt descris actiunile in care s-au desfasurat luptele de la Monte Cassino, Moscova, Stalingrad, Grecia...
Ultima carte o sa-ti placahappy

Nu stiu unde poti sa le citesti, dar daca te va capta si sper asta, pentru ca inca din primul volum vei cunoaste personajele.
Sa-mi zici cand te-ai apucat sa le citestihappy.

| Mădă0611 a răspuns:

Http://www.google.com/......Http?/ :)) e funny nenea asta. Al 4-lea rezultat e cu download.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Basmele sunt bune. Îţi recomand orice de Aghata Christie sau de Sir Arthur Conan Doyle.
Pe curând!

| dragos9234 a răspuns:

Himera credintei in dumnezeu de Richard Dawkins

| RB26DETT a răspuns:

Biblia

| Silyca explică (pentru RB26DETT):

Am citit-o.

| Thunderstruck a răspuns (pentru RB26DETT):

Sa citeasca biblia daca vrea sa stie de toate crimele lui dumniezo...

| ciprianjurje a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ce crime nedrepte(adica pentru cei car nu meritau asta) a facut ma redusule Dumnezeu? Bai frate deci daca nu credeti in El si nu-l iubiti macar nu mai luptati in potriva Lui!

| Thunderstruck a răspuns (pentru ciprianjurje):

Ti se pare normal sa omori? Asta inteleg din raspunsul tau.Deci daca cineva merita omorat tu ai face-o? Si daca vrei si crime nedrepte, cauta potopul lui Noe...Nu cred ca toti oamenii meritau omorati.Imagineaza-ti cati copii abia nascuti...

| ciprianjurje a răspuns (pentru Thunderstruck):

Dumnezeu i-a spus lui Noe pe cine sa ia si pe cine nu pe aca lui.Asa ca toti cei nementionati si-au meritat soarta. Dar in fine poti sa crezi ce vrei dar la judecata va trebui sa dai un raspuns si in functie de acel raspuns vei arde in chinuri sau vei primii fericirea si pacea vesnica.

| Silyca explică (pentru ciprianjurje):

Doamne rolling on the floor ori de cate ori scrii esti foarte amuzant rolling on the floor.

| ciprianjurje a răspuns (pentru Silyca):

Mnda. mai bine nu iti mai raspund.

| Chαяtreux a răspuns:

Cel mai bogat om al peşterilor
Salem"s lot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Programul Terra.

| ManStrong a răspuns:

In miezul afacerii Dreyfus.

| tasmania a răspuns:

Incearca "Dreptatea lui Dumnezeu si dreptatea oamenilor" a pr. Constantin Coman.

| Monny467 a răspuns:

Depinde de ce gusturi ai

| IuliaComan a răspuns:

Eu ti-as recomanda Ciresarii, sunt mai multe volume, incare este vorba de alte intamplari dar cu aceleasi personahje. Mie, una mi-a fost recomandata de profesoara mea de romana, daca iti plac aventurile, sunt aproape sigura ca o sa iti placa.