NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce contribuţie a adus lumii religia în ultimul timp?
What religion has contributed to the world this month - Episode 8 (June-July 2013)
http://youtu.be/1fT662iSUJg
What religion has contributed to the world this month - Episode 9 (July-August 2013)
http://youtu.be/qmwEOuMGxu4
What religion has contributed to the world this month - Episode 10 (August-September 2013)
http://youtu.be/evOsANlXo2k
What religion has contributed to the world this month - Episode 11 (September-October 2013)
http://youtu.be/Gl-q8dARtDQ
What religion has contributed to the world this month - Episode 12 (October-November 2013)
http://youtu.be/uyBmOXPtOko
What religion has contributed to the world this month - Episode 13 (November-December 2013)
http://youtu.be/D4W7pslxH9s
What religion has contributed to the world this month - Episode 14 (December-January 2014)
http://youtu.be/PjbYr1xTQlE
+ http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/
Thanks, Religion.

381 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Poate...dar religia mai aduce din cand in cand si lucruri bune.

http://www.motherteresa.org/07_family/Volunteering/v_cal.html

Bine...nu ea in sine, ci unele persoane care o urmeaza.

| NOname explică (pentru Apache):

De acord, Apache.
Bine ar fi, dacă nu ar fi atât de puţine în comparaţie cu cele negative...

NOname
| NOname explică:

Un amalgam de discuţii interesante (demne de atenţie):
http://www.tpu.ro/......ti-ca-ati/

Şi un blog pe măsură:
http://creationismnestiintific.blogspot.ro/......tp?/search

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ng-pareri/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......av-psihic/

NOname
| NOname explică:

"Preoţii, agenţi electorali, în schimbul donaţiilor de la partid CAMERA ASCUNSĂ.

Popi afacerişti, tâlhari şi criminali. Trăsătura lor comună- sunt imuni la justiţia pământeană. Paradoxal, într-un stat laic precum cel în care trăim, sutana preoţească atârnă mult prea greu atunci când e vorba de aplicarea legii. Frica de blesteme a românilor cu educaţie precară se oglindeşte în lipsa de acţiune a instituţiilor statului.

Tupeul slujitorilor bisericii, disponibilitatea lor de a face campanie electorală şi bogăţiile pe care le afişează îi îndepărtează zilnic pe popi de enoriaşi. În aceste condiţii, înlocuirea credinţei autentice cu spaima de lumânări ţinute cu flacăra în jos, de deschisul Bibliei, de cositorul topit sau de penele negre de găină aruncate noaptea-n intersecţie sunt doar consecinţe.

O mie de euro. Aceasta e suma pentru care unii preoţi sunt gata să includă în slujba religioasă promisiuni electorale. Deşi oferta a fost făcută chiar în timpul liturghiei, ei nici n-au clipit atunci când au auzit de "ochiul dracului". Din momeală a muşcat şi stareţul mănăstirii Căldăruşani. Prima biserică în care intrăm, Hagiu, e plină-ochi. Preotul cântă iar noi îi facem angajatei de la lumânări propunerea indecentă.

"- Sper că nu e o problemă să explice în timpul slujbei să ştie lumea cu cine să voteze, că ajută Biserica. Astea cred că sunt bagatele, pe care le poţi spune. Presupun că a mai făcut treburi de-astea.
- Da, da. Şi pe domnul Onţanu l-a ajutat. Eventual, dacă mai ştiţi persoane care vor să doneze...
- Ideea e să puteţi să la faceţi reclamă acum, cât e campanie.
- Da, le facem"

Îl sunăm pe preot. Ştie şi e disponibil, deşi a avut şi experienţe nefericite.

La intrarea în Patriarhie ne iese în cale stareţul mănăstirii Căldăruşani. În câteva minute devine agentul nostru electoral.

"- În ce măsură, în timpul slujbei, o să puteţi face vorbire despre ce are de gând domnul x să facă?
- La obştea mea. Patruzeci, cincizeci de oameni pe care îi am în subordine. La masă vorbesc cu băieţii.
- Bun. Şi contăm pe cincizeci de voturi. O să fac o donaţie de la partid, de o mie de euro pentru început. Deci să-nţeleg că toată mănăstirea Căldăruşani votează x?
- Da"

"Clerului ortodox îi este interzisă politica partizană. Astfel de cazuri sunt aduse în atenţia instanţelor de judecată bisericească şi în funcţie de gravitatea situaţiei se iau măsurile care se impun", a declarat purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Constantin Stoica.

Preotul cu vila de 750.000 de dolari, piscină, patru măicuţe şi trei căprioare

Vila de pe şoseaua Bucureştilor nr 81 arată ca o fortăreaţă. Imobilul a fost cumpărat în urmă cu trei ani la un preţ de 750.000 de dolari. Cum Episcopia Giurgiu nu avea aceşti bani, a făcut un credit ipotecar la bancă, aşa că preţul final va fi mult mai mare. După tranzacţie, vila s-a transformat într-o mănăstire cu piscină pentru patru măicuţe dar şi pentru preasfinţitul Ambrozie, episcopul Giurgiului. Reprezentanţii Patriarhiei susţin, însă, că în vila din Giurgiu se trăieşte pe principiul austerităţii şi nu al huzurului.

Pe lângă piscină de câteva luni ţopăie şi trei căprioare.

Cât despre utilitatea acestor investiţii, mai marii bisericii evită un răspuns direct.

"A fost cumpărat cu acordul adunării eparhiale a episcopiei Giurgiului. Nu-i nimic...Totul este cât se poate de legal din toate punctele de vedere: şi al legilor statului român, şi al regulamentelor bisericeşti. Fiecare eparhie se autofinanţează. Sunt fondurile proprii ale eparhiei care înseamnă vânzări de lumânări, contribuţii benevole ale credincioşilor, nu sunt bani publici", a precizat Constantin Stoica.

Episcopul de Giurgiu, Preasfântul Părinte Ambrozie nu a putut fi contactat.

Fostul puşcăriaş ajuns preot

A înviat precum Lazăr a patra zi din morţi, pentru a semna un proces verbal. Cu actul respectiv, un preot din Chitila a justificat, apoi, cheltuirea a 550.000 de lei noi pentru repararea unui gard şi a capelei. Dacă nu vorbim de o escrocherie, atunci avem de a face cu o minune dumnezeiască: Neculai Coman a murit în 25 martie şi a semnat chitanţa pe 11 mai! Pus în faţa probelor, preotul Alexandrescu spune că n-a făcut nimic de capul lui.

Neculai Coman a semnat, conform documentelor, când i se făcea parastasul de şase săptămâni. Preotul Ioan Alexandrescu, cel care a beneficiat de ajutorul nesperat venit din lumea celor drepţi, nu pare prea vorbăreţ.

Învierea lui nea Nicu din Chitila ne-a făcut să-l studiem cu mai mare atenţie pe popa Alexandrescu. Iată ce am aflat: A făcut puşcărie, dar a fost hirotonit preot. Nu ştie să cânte, dar a fost "uns" paroh. O veritabilă inginerie cu miros de acte false a transformat un mecanic cu antecedente penale într-un popă. Minunea dumnezeiască şi-a tras sutana peste hainele vărgate. Deşi conduce de mult timp parohia şi le rupe chitanţe, enoriaşii de la marginea Chitilei nu au auzit, încă, trilul preotului Ioan Alexandrescu. Slujbele de la biserica Ion Olteanu sunt ţinute, întotdeauna, de alţi preoţi.

Îl căutăm pe preotul Alexandrescu acasă, în comuna prahoveană Nedelea. Dăm peste un localnic care ne asigură că îl ştie de mic copil.

"- Cum a ajuns să facă puşcărie?
- S-a îmbrăcat în maior. S-a dus şi, care venea din străinătate, că ştiţi că veneau cu valută, cu bani. "Băi, de unde ai? Bijuterii, alea- alea..."
- Deci tâlhărie, ce făcea el?
- Da, da. Tâlhărie.
- Câtă puşcărie a făcut?
- Aaaa. A scăpat repede! Păi dacă-l avea pe Dracu ăl mare! Şase luni a făcut! Exact când a ieşit de acolo a ajuns popă! Da, domnule. dar nu ştii de ce?"

Omul ne explică minunea. Spune că Alexandrescu a suprapus, de fapt, foaia matricolă de la liceul industrial cu cea a cumnatului său, preot, după ce acesta a murit.

Examinând cu atenţie foile matricole, se poate observa o coincidenţă stranie: mediile obţinute de Ioan Alexandrescu în ultimii trei ani la liceul industrial, sunt identice cu cele din fişa de la seminarul Teologic. Deşi au câte două zecimale!

Popa Alexandrescu nu a fost de găsit nici acasă. A cuvântat, însă, la telefon. Iată versetul!

"Băgami-aş '-n morţii mătii! Să-mi bag '-n mă-ta şi-n familia mătii, de lătură! Să-mi bag '-n gâtul mătii!", a spus preotul la telefon.

Gurile rele susţin că popa Alexandrescu şi-a cumpărat liniştea mai marilor Bisericii donând o şalupă. Ei bine, am găsit barca la mănăstirea Snagov. L-am facut pe stareţul mănăstirii să creadă că suntem procurori şi vrem să punem sechestru pe şalupa donată în urmă cu trei ani de preotul Alexandrescu. Faţa bisericească ni s-a spovedit. Din vorbă în vorbă, aflăm cam cum a decurs tranzacţia.

Bomboana pe colivă avea să fie pusă, însă, de tribunalul Constanta. În urmă cu o lună, magistraţii de aici au emis pe numele popii Alexandrescu un mandat de arestare în lipsă pentru trafic de influenţă. Potrivit DNA Constanţa, preotul a intervenit contra cost la Autoritatea Naţională pentru Restituirea Proprietăţilor pentru a ajuta o femeie să-şi recupereze mai repede o compensaţie pe Legea 9/1998 privind bunuri trecute în proprietatea statului bulgar. Tranzacţia s-a desfăşurat printr-un intermediar. Preotul a primit o primă tranşă de şpagă, de 30.000 de lei. Femeia l-a denunţat. În urma flagrantului, intermediarul a fost arestat iar preotul a dispărut. De patru zile, Alexandrescu se afla in arestul IPJ Constanta, unde a primit, in fine, sfintele cătuşe."

http://www.realitatea.net/......39481.html

"Destinatari: Guvernul României şi Parlamentul României
Semnatarii acestei petiţii ne adresăm Guvernului României şi Parlamentului României deoarece:
Cerem eliminarea religiei din şcoală, învăţământ laic. Cerem interzicerea tuturor activităţilor cu caracter religios în şcolile publice (de stat) din România.
Considerăm că o asemenea decizie trebuie luată în regim de urgenţă, în folosul societăţii, pentru revenirea la valorile fundamentale ale educaţiei în sistemul public de învăţământ (de stat).
Principalele motive pentru care cerem revenirea la învăţământul laic:
În Decembrie 1989 românii şi-au dorit o nouă viaţă, un nou stat, o nouă societate, prosperitate, de aceea au înlăturat regimului sovietic-ceauşist.
Din 1990 toate guvernele şi toţi miniştri învăţământului au promis şi au demarat reforme ale educaţiei, niciuna cu o logică, niciuna cu o finalizare. Din contră, prin introducerea religiei în şcoală s-a lovit puternic în instruirea şi educaţia copiiilor, denaturând şi scopul şi sensul învăţământului în România.
Cerem eliminarea religiei din şcoală datorită efectelor negative profunde şi de durată pe care le produce la nivelul societăţii. Copiii de ieri sunt deja tinerii de azi şi adulţii de mâine. Avem generaţii din ce în ce mai slab pregatite de absolvenţi, avem tineri din ce în ce mai slab ancoraţi în societate, avem tineri din ce în ce mai neputincioşi. Aceasta neputinţă a noii societăţi româneşti nu se corectează prin rugăciuni sau prin pupat moaşte. O societate va prospera prin oamenii săi, oameni bine instruiţi, capabili să-şi ia destinul în propriile mâini, oameni cutezători şi înarmaţi cu cele mai noi cuceriri ale ştiinţei, capabili să tragă după ei România spre progres şi bunăstare.
Ştiinţa, nu religia, ne arată calea spre progres, iar progresul înseamnă bunăstare. Şcoala şi nu biserica, este acel loc minunat în care se predă ştiinţa.
Toţi cei ce doresc să-şi exerseze credinţa şi religia o pot face în instituţia numită biserică. Biserica se ocupă de religie, nu şcoala!

1. România este un stat laic, învăţământul românesc este laic. Religia şi biserica nu au ce căuta în învăţământ.
2. Prin introducerea religiei în învăţământ s-a încărcat orarul elevilor, de aceea la unele materii s-a redus numărul de ore. Dacă tot doreşte ministerul ca elevii să facă câte opt ore de şcoală pe zi, atunci mai bine introducem mai multe ore de Limba Română, căci am devenit un popor de semianalfabeti.
3. Prin introducerea religiei în şcoală, părţi importante ale ştiinţei au fost eliminate din învăţământ, ca exemplu, "Teoria Evoluţionistă". Nu este admisibil să eliminăm din şcoală ştiinţa pentru a face loc religiei.
4. În România s-a inventat ceva ce nu există, "profesorul de religie". Considerăm acest fapt ca fiind aberant. În acest fel statul român a ajuns să plătească salarii la aproximativ 10.000 de aşa-zişi profesori (din banii noştri). Ne plângem că nu sunt bani pentru Educaţie, dar sunt bani pentru plata a 10.000 de "profesori de religie".

Considerăm ca pe un factor agravant al situaţiei faptul că religia este inclusă în şcoală din clasa pregătitoare până în clasa a 12-a. Lună de lună, 10.000 de salarii se aruncă pe ignoranţă, pentru prostirea societăţii româneşti.
În mod evident, în cel mai democratic spirit, se poate observa că nu milităm împotriva dreptului la credinţă. Fiecare om are dreptul să creadă în ceea ce vrea. Dar dacă un individ are dreptul de a crede, aceasta nu înseamnă că transformăm un drept în OBLIGATIE. Şcoala nu este creată pentru îndoctrinarea religioasă a copiiilor, a societăţii. Şcoala nu este creată pentru prozelitism! Şcoala este creată pentru transmiterea ştiinţei.
De ce ne trimitem copilul la şcoală, ca să înveţe că "Îţi trage Dumnezeu scara de sub picioare"? Sau pentru a speria copiii că "Dacă nu mergeţi duminica la biserică veţi ajunge în Iad"? Pentru aşa ceva statul plăteşte 10.000 de "profesori de religie"?

Să înţelegem că făţărnicia nu ne ajută, credinţa în Dumnezeu nu se dobândeşte cu "profesori de religie". Dumnezeu a lăsat şcoala pentru a face ştiinţă şi biserica pentru religie. Să nu fim făţarnici!

Cerem Guvernului României şi Parlamentului să separe şcoala de biserică. Cerem revenirea la învăţământul laic.

Pagina de informare:
https://www.facebook.com/nureligie
..."

Semnat!

http://www.tpu.ro/......todoxa-in/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ufar-ce-a/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......cioare-ba/

NOname
| NOname explică:

"CAMERA ASCUNSĂ. Cum se îmbogăţesc PREOŢII.

Fă ce zice popa, nu ce face popa! Este o vorbă din popor care, din păcate, se aplică şi multor preoţi din Capitală, pentru care lăcomia e un păcat trecut cu vederea, iar creştinarea unui copil, de exemplu, se negociază ca la piaţă. Deşi Biserica Ortodoxă Română nu a stabilit niciun fel de tarif pentru astfel de servicii religioase, un botez ajunge să coste şi 400 de lei, iar o cununie, 500 de lei..."

Continuare: http://www.realitatea.net/......11832.html

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......is-daniel/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......rtatea-ro/

NOname
| NOname explică:

Http://www.petitieonline.com/......ral_bucegi

NOname
| NOname explică:

"Te doare mâna și nu știi ce să mai faci? Nu vrei să te duci la medic pentru că nu ai încredere în tratamente medicamentoase? Crezi încă în magie? Lipește o poză cu portretul unui semi-analfabet, din orientul mijlociu, de acum două mii de ani despre care nu se știe cu certitudine nici măcar dacă a existat. Sigur o să te faci bine!

Dacă apar manifestări neplăcute, consultaţi de urgenţă preotul sau vrăjitoarea."

https://www.facebook.com/......409694448/ :)))

NOname
| NOname explică:

"Unfuck Romania! Biserica Ortodoxă a confiscat România.

Palatul Patriarhiei, fost Palat al Adunării Deputaților, a fost ridicat prin subscripție publică (este bun al poporului) și din 1994 până în 2010 a fost dat în folosință Bisericii Ortodoxe Române pentru a fi folosit de Sinod (consiliul de conducere al Bisericii), deși Sinodul avea sediul funcțional la Mănăstirea Antim. În 2010, printr-o Ordonanță de Urgență dată de guvernul Emil Boc, Palatul a trecut în proprietatea BOR. Publicul nu are acces nici măcar în grădina cu terase și trepte sau în grădina "privată" asociată reședinței patriarhale. Biserica Ortodoxă Română, entitate privată, folosește bani publici pentru întreținerea complexului din dealul Patriarhiei, iar reședința patriarhală este păzită de Jandarmerie, subordonată Ministerului de Interne."

https://www.facebook.com/......373028285/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......664158257/

"Psihoterapia Ortodoxa". =)))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......040479719/

Welcome to the Internet. I will be your guide! :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......634788893/ :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......685255588/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......015298155/

NOname
| NOname explică:

"Oamenii nu comit niciodată crime cu atâta dedicare şi bucurie, decât atunci când o fac din motive religioase."

https://www.facebook.com/......968844193/ :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......282201995/

NOname
| NOname explică:

"Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi."
*Doar dacă nu sunt LGBT, atei, liber cugetători, agnostici, filosofi, etc.
https://www.facebook.com/......685617788/

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/Xp9j5OX.png

Oops!

NOname
| NOname explică:

Creştinism şi Cultură.
Diferenţe, consecinţe şi câteva lecţii elementare, ce ţin de ştiinţă:

http://morometia.ro/......e-cultura/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......er-pareri/

NOname
| NOname explică:

Cum Biserica Ortodoxă influenţează voturile, negând, desigur, că se implică în politică.

http://www.tpu.ro/......litici-in/

http://youtu.be/fxu-ayWpFPc

https://www.facebook.com/....../video.php

Cât de ipocriţi... Cică "ortodoxia nu stă la masă cu viclenia". Mi-e silă.

NOname
| NOname explică:

Http://alegatordedreapta.info

"A trecut o saptamana in care am evitat sa comentez din motive multiple. Unul dintre ele este impresia de frauda sistemica. O frauda rece, calculata la zecime de procent, fara cel mai mictheydoit scrupul impletita cu asigurarea lipsei de judecata si promisiunea de avantaje. Frauda adusa la nivel de plan, cu termene si criterii clare de calitate. Favorizarea lui Ponta, Vadim si DD scaderea in mod special a lui Macovei si Iohannis cu cifre dinainte stabilite. Lipsa de frica, convingerea ca nimeni si nimic nu ii pot lovi. DNA s-ar ocupa de Dragnea dar nu de grajdanii care fraudeaza. De aceea nu am auzit nimic de plecari in teritoriu" ale maharilor PSD de la centru.

Acum la subiect.

Dreptul la vot in dispora mi se pare ca reprezinta acea oglinda folosita de magicieni ca sa ascunda ce se intampla in realitate, o mascare a fraudei care este pregatita meticulos. Aparitia lui melescanu, care cred va face sa nu mai fie cozi si implicit acuzatii de frauda in strainatate va sigura etichetarea de alegeri corecte. In realitate frauda din ruralul psdist va fi de anvergura. Vezi aici

Plimbatul cu autobuzul este uzat moral. Acum s-a facut furt de identitate, intocmit liste si votat pentru ei.

Dreapta ar fi trebuit sa faca acest vot prin corespondenta. S-a discutat mult si nu s-a facut nimic.

Tot cu oglinzi si lumanari actioneaza si BORu’ care se lasa cumparat fara cea mai mica jena. Un cler lacom, avar fara alte principii decat interesul personal.

Ponta a spus recent în campanie la Bistriţa, că "toţi cei care cred în Dumnezeu, respectă ţara şi legile" sunt "buni români". Ei bine, fățarnicul Ponta nu este un bun român. Iar biserica știe asta și totuși îl sprijină… pentru arginți și șireturi de aur. (aici) si mai mult (aici – BOR si comunismul).

Un articol 8 similar cu cel de la Timisoara se impunea. BOR-ul a fost bratul spiritual al comunistilor pentru controlul omului de rand. Preoti delatori, lacase de cult confiscate de "altii" si date BOR, S-au daramat 20 de biserici si s-au construit 500 in timpul comunismului.

Dreapta teoloaga a gresit enorm. Papahagi, M. Neamtu, Baconschi samd au sarit in sus cand MM a dorit transformarea orelor de religie in ore in care se invata valorile crestine. Papa declara ca Darwinismul nu convine credintei crestine iar preoti BOR spun ca pamantul este rotund. Dan Alexe: " Dreapta românească a apărat în permanență amalgamul bisericii cu statul, dintr-o pulsiune irațională care i-a împiedicat să vadă mașina de făcut bani prin suceala de minte a maselor cu moaște și icoane."

Marele PNL, opozitia adica nu mai exista. PDListii si-au dat seama ca pnlistii au tradat. Ca de obicei, pnl incearca sa nu se indeparteze de putere ca doar, doar le iese ceva. Unde naiba sunt liderii ACL? PDL sub blaga este destructurat. PNL voteaza jumi-juma cu ponta. Problema importanta este: Cine va fi seful MPNL daca Iohannis castiga?

Traian Basescu mi s-a parut obosit si instabil emotional. Cel mai probabil datorita stresului. Cred ca a obosit. Melescanu a fost o broasca greu de inghitit. Udrea a cam disparut din peisaj. De fapt, aproape toti au cam disparut……

Scris de Eugeni

PS. Sa termin in nota optimista, totusi.

-Faptul ca Iohannis a acceptat cererile Monicai Macovei este un fapt pozitiv. Asta va atrage electoratul ei si cel al PMP aproape in totalitate.
– Nu stiu de ce dar cred ca Melescanu a fost o boasca de inghitit si pentru ponta dar din cu totul alte motive decat TB."

NOname
| NOname explică:

Https://cabalinkabul.wordpress.com/......-biserica/

"2014: Republica Ortodoxă Română – alegerile rușinii pentru biserică…

La un popor întreg la minte, in sec. XXI, religia ar trebui să fie o afacere intimă, precum preferințele sexuale sau culinare. Nu se afișează in politică, decât dacă vrei să devii ca Iranul… sau Rusia lui Putin.

Biserica s-a băgat însă la noi în alegeri în favoarea lui Ponta.

Ați dat comunismul pe ortodoxie… Tot o ideologie totalitară.

Iar dreapta are aici o mare responsabilitate: Dreapta românească a apărat în permanență amalgamul bisericii cu statul, dintr-o pulsiune irațională care i-a împiedicat să vadă mașina de făcut bani prin suceala de minte a maselor cu moaște și icoane.

Imaginasem această Circulară duhovnicească a Preafericitului Daniel, în preajma alegerilor prezidențiale… Unii au luat-o drept bună, într-atât pare natural bunului simț ca biserica să nu implice în politică:

Textul imaginat de mine suna așa:

"Iubitului nostru cler, cinului monahal şi drept-credincioşilor creştini, har, milă şi pace de la Dumnezeu.

Iubiţii mei fii duhovniceşti, preacucernici părinţi, fraţi şi surori întru Cristos, vă îndemnăm ca în viitoarele alegeri prezidențiale inimile voastre să urmeze judecata minții, iar nu mesaje electorale ce ar invoca numele Imparatului Imparatilor, al Domnului nostru Iisus Hristos.

"Exercițiul libertăților civile se practică în afara sfintei Biserici, dincolo de fățărnicie, lingușeli și promisiuni vane către cei năpăstuiți sau săraci cu duhul.

"Iubiţi fraţi creştini, sfinții pe care îi cinstim cu osârdie și care au fost prigoniți atât în viață cât și dupa moarte vă îndeamnă să nu amestecați patimile lor cu cele lumești și trecătoare. Votați așadar chibzuind la programele economice și sociale ale candidaților, iar nu după numărul de rugăciuni și mătănii dovedite de aceștia.
Amin.

Preafericitul Daniel,
Arhiepiscop al Bucureștilor, Mitropolit al Munteniei și Dobrogei, Locțiitor al Tronului Cezareei Capadociei și Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române."

Aiurea, nici vorbă de așa circulară, biserica s-a implicat și se implică în politică și în aceste alegeri, insidios, ierarhic, tenace, din sete de arginți. Scria, tardiv, Paul Dragos Aligica că el e dezamăgit de, zice el: "modul delporabil in care bisericile si religia organizata insititutional din țară" se comportă în prezent, pe fundal de alegeri, obsedate de bani șabada… Ha!

Mare surpriză. Acum se regăsesc driblați de Ponta și PSD, care le râde în spate și le ia voturile prin masa de enoriași îndobitociți… Nu-mi rămâne decât să hohotesc și eu trist, chiar dacă răzbunat. O meritați.

Unde e problema cu religia în școli? răcnea această dreapta asta românească cu obsesia pieței și a monarhiei. Doar e identitatea noastră europeană… Vaaai… Acum biserica e cu Ponta. Halal profeți și analiști. Se mai și declară dezamăgiți de cler.

Când li se spunea că întreaga ierarhie bisericească e compusă din coțcari și că religia este o dimensiune spirituală privată care nu are ce căuta în școli și în spațiul public n-au vrut să asculte. Poftim, au mai și sucit minți de tineri. Așteptăm măcar un pic de rușine, dacă nu de pocăință. Până atunci, să ne scutească cu lamentațiile.

Iar poporul găsește asta normal, desigur. Au fost învățați cu fățărnicia de mici, din școli. Așa încât, obsedată de arginți și șireturi metalice de 18 carate, biserica ortodoxă te controlează mintal, ba chiar și prin limbaj, căci îți transmite azi mecanic un discurs arhaic, cel care folosește voroave precum "meteahnă", "păgubitor", "îndeletnicire"… Când mergi să te spovedești, trebuie să folosești vorbe rare, radioactive, precum "malahie"…

Pe deasupra, prin atâta pasivitate o să râdeți acru când va veni și legea blasfemei și a interdicției de a critica cele sfinte. Republica Ortodoxă Română.

Nu e de mirare, așadar, că atunci când biserica își încalcă vocația de neutralitate politică și îți spune cum să votezi, ea folosește un limbaj anacronic. Tu devii atunci "stimat alegător"… "Stimat", da… Intotdeauna adjectivul "stimat" a dat piele de găină oamenilor normali. Când vreau să enervez, eu interpelez cotidianul prin: "stimați oameni buni".

Iată, așadar, stimați oameni buni, ce se difuzează la mănăstiri:

„Stimate alegător creştin-ortodox, când votezi, nu îţi trăda credinţa şi neamul! Votează Victor Ponta!"
Stima noastră și mândria.

Numai că Dumnezeu n-are ce căuta între mine și România, iar Ponta nu e un bun român.

Ponta a spus recent în campanie la Bistriţa, că "toţi cei care cred în Dumnezeu, respectă ţara şi legile" sunt "buni români". Ei bine, fățarnicul Ponta nu este un bun român. Iar biserica știe asta și totuși îl sprijină… pentru arginți și șireturi de aur.

"Credință în Dumnezeu" au și ăia care taie capete de jurnaliști în Siria și Irak. O fac tot în numele lui Dumnezeu.
Dumnezeu n-are ce căuta între mine și România.
Ponta e un fățarnic. România există în afara lui Dumnezeu.

Așa încât, am să tot postez, repetat, prin copy-paste, să fie clar: eu votez Iohannis. Nu e un îndemn electoral interesat, nu particip la campanie, l-aș vota și pe Chewbacca din Star Wars, numai să nu iasă Ponta.

Iohannis, nemțul tacticos. Vorbește lent dar e uman și vrea să facă bine. Intrăm într-o lume normală, cu plictis birocratic și reguli de țară care s-a săturat de exuberanță balcanică cu daci și fantezii ortodoxe.
Dacă nu votăm Iohannis, ne așteaptă Dragnea și Mazăre și zombii olteni și toți gangsterii provinciali de-alde burtosul Voicu, ăla care vota cu două mâini și-ar vinde și foetusul lu mă-sa.

Ne așteaptă sinistre aluzii spre spațiul carpato-siberian și demnitate anti-europeană, că adică nu ne dictează nouă nimeni nimic dacă nu bagă plicul.
Mânca-mi-ai.
Pe scurt: votez Iohannis. Clar?

Și nu un Țepeș, ci un Cuza îi trebuie României…

Citim cu oroare asta :
"Mai multi preoti ortodocsi din judetul Cluj ar fi primit o circulara de la Mitropolia Clujului Maramuresului si Salajului prin care li se cere sa spuna credinciosilor sa voteze cu un presedinte care sa fie "crestin, ortodox, roman", potrivit TVR Cluj. Reporterii postului de televiziune au au inregistrat mai multi preoti care au recunoscut ca au primit asemenea indicatii si care spun ca le vor urma." (Hotnews)

Abia acum se vede că România a avut un istorie un singur om de stat autentic, nefățarnic și pus doar pe bine: Cuza.
Cuza, cu secularizarea averilor mănăstirești, confiscarea și naționalizarea proprietăților bisericilor și mănăstirilor si punerea popilor la locul lor umil.

Brătianul tatăl, fondatorul partidului liberal, era atât de disperat să-l oprească pe Cuza de la aplicarea reformelor, în special cea agrară, încât s-a unit cu dușmanii naturali ai liberalilor, conservatorii, formând acea Monstruoasă Coaliție care l-a răsturnat pe Domnitor.

Liberalii presupuși a reprezenta progresul s-au aliat cu sefii politici ai celei mai retrograde caste de latifundiari de atunci din Europa pentru a-l rãsturna pe domnitorul ce poprise averile popilor îmbuibați.

Asta ca să nu mai aveți atâta nostalgie pentru Brătieni.
Un Cuza ar trebui acum, cu tot atâta curaj, un Cuza care să confiște proprietățile și pădurile bărboșilor cu cruci și măicuțelor inculte și fățarnice și care să rușineze toată intelectualitatea asta ce-și zice de dreapta și care a incurajat religia în școli și morbiditatea moaștelor în minți."

NOname
| NOname explică:

Nici ameninţările psd-iştilor nu au dat rezultate dorite de ei.

"Preşedintele PSD Satu Mare, Mircea Govor, a fost înregistrat în timp ce ţipa la colegii săi de partid şi-i ameninţa pe directorii de şcoli, pe şefii de deconcentrate, dar şi pe preoţii din judeţ că vor avea de suferit dacă Victor Ponta nu va câştiga prezidenţialele. În această săptămână, Liviu Dragnea a discutat cu toţi şefii de organizaţie din ţară despre rezultate de la alegeri, iar în week-end-ul trecut s-a deplasat la Satu Mare pentru a evalua situaţia din judeţ."

http://youtu.be/OpI-pgHvO64

Nici manipulările...

http://youtu.be/Kt9l01r8OBg

Nu au putut ei fura cât am putut noi vota!

NOname
| NOname explică:

Parcă nu ar fi suficient că sug miliarde de euro din taxele plătite de oameni către stat. Îi lasă în fundul gol şi când aceştia le solicită câte un serviciu (înmormântare religioasă, botez...), pentru care sunt deja plătiţi.

"Într-un stat de drept e musai, nu e un moft, să primești chitanță în schimbul unei taxe. Preoții denotă și multă prostie, nu-și dau seama că prin astfel de mesaje se incriminează. Cum adică "oferiți chitanță"? Până acum nu ofereați chitanță? Nu toți preoții oferă chitanță? Sau ce vreți să înțelegem din precizare asta?"

http://morometia.ro/......a-preotii/

Când vine DNA şi pe capul mafiei BOR?