| 0Cristian0 a întrebat:

Ce credeti despre atei(cei care nu cred in Dumnezeu)?
Sunt curios pentru eu sunt un ateu nu imi este rusine sa recunosc dar se pare ca majoritatea credinciosilor ma fac animal, prost, disperat si tot asa.
Imi spun ca voi ajunge in Iad, ca familia mea o sa sufere, etc.
Tot ce va rog este sa aveti respect in intrebarile voastre. O zi/seara buna! happy

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred in libertatea fiecaruia de a crede in ceea ce vrea. Niciodata nu judec un om dupa nationalitate, religie sau orientare sexuala. Cred pur si simplu ca astea sunt lucruri intime, pe care fiecare le alege pentru el insusi si trebuie respectate fara comentarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

"el insusi si trebuie respectate fara comentarii." haios sa auzi asa ceva de la o persoana religioasa

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e haios, e normal, fiindca sunt un crestin care practica toleranta. Am mai zis ca nu sunt o habotnica, dar habotnicii ateismului nu au putut intelege asta.

| ania a răspuns:

Mi se pare o poziție irațională.Să zici că ești agnostic, mai înțeleg.Adică poziția - nu știu dacă există un creator al universului, nu-mi vine să cred că e cel descris de Biblie sau de alte cărți. Știința nu a lămurit ce a fost înainte de Big Bang, ce l-a cauzat așa că orice convingeri pe care le avem legate de sursa universului pot fi considerate convingeri religoase, nu au la bază dovezi materiale, E imposibil să dovedești cu materie ce a fost îmainte de materie.Așa că poziția agnostică mi se pare mai rațională.
Ca și creștină nu pot face previziuni despre viitorul nimăniu, câtă vreme trăiește orice om are sansa de a se împăca cu creatorul Lui.

| RAY a răspuns:

Sa fim seriosi exista crestini in Romania? unde? vreau sai cunosc

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Felul in care acei crestini se comporta fata de tine arata adevarata fata a religiosilor din Romania, si nu numai. Marea lor majoritate sunt asa. Interesant mod gasesc de a-si arata atat de mult laudata iubire crestina fata de semenii lor. Te catalogheaza in toate felurile, te ameninta, probabil te si injura, doar pentru ca gandesti altfel fata de ei. Daca nu esti cu ei, esti impotriva lor. Cam asta e gandirea primitiva de care dau dovada. Iar daca nu esti ca ei, inseamna ca trebuie sa fii prost sau nebun. Sunt foarte "toleranti" cu diversitatea. Ei isi urasc aproapele, nu si-l iubesc, mai ales daca te nimeresti sa fii de alta religie, sa n-ai religie, sau sa ai alta orientare sexuala. Nu-i mai baga in seama pe cimpanzeii astia, si vezi-ti de drumul tau si de calea pe care stii tu ca e corecta. Daca ar fi fost sa ascultam mereu de majoritatea crestina, am mai crede si acum ca Pamantul e plat si ca Soarele se invarte in jurul nostru. Tot progresul stiintific si social din ultimele secole se datoreaza unor oameni care au stiut sa contrazica ceea ce a avut de spus majoritatea crestina.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Iar ateii ii fac pe religiosi imbecili, oi, fanatici etc. Asa sunt oamenii, le place sa puna etichete.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu fac nicio diferenta intre atei si crestini.
Ambele categorii se inseala.
Biblia este o porcarie iar stiinta este abia la inceput de drum.

| Dorugar a răspuns:

Ateii sunt oameni normali pentu ca ei sunt exact asa cum au fost creati, adica fara prostii in cap. Animale sunt credinciosii pentru ca ei singure se numesc Oi din turma, si se stie ca animalele ca ei NU au constiinta ci doar frica (de Dumnezeu) dar tocmai Constiinta este aceea care face diferenta intre om si animal, respectiv bestiile cu aspect umna.
2 Tu ca si ateu nu ai cum sa ajungi in Iad pentru ca nu ti-ai vandut inima, mintea si sufletul unui Christos care se lauda singur ca este Seful Iadului. Asa ca in Imparatia lui Christos=IADUL, ajung numai aceia care s-au vandut lui in schimbul vietii vesnice in IAD. Asa ca fi foarte linistit pentru ca fiind ateu esti exact asa cum ai fost creat, si asta nu este un pacat.
Pacat se cheama atunci cand iti ia Dracu mintile ca sa i te vinzi lui asa cum fac absolut toti crestinii si musulmanii. Asa ca esti un OM normal si nu un vandut bisericii lui Lucifer, deci nu esti complice moral la multele milioane de crime si bicisnicii pe care le-a comis aceasta institutie diabolica in istoria sa manjita de riuri de sange nevinovat

| AliGab a răspuns:

Omul este liber sa aleaga, sa ia decizii, sa isi traiasca sau nu viata. Cred ca nu este bine ce crede, dar mai cred ca fiecare are dreptul de a crede sau a nu crede. Insa, chiar si cel mai inrait ateu, cand da de momente disperate in viata, il poate regasi pe Dumnezeu ca o ultima sansa, si este de o mie de ori mai bine sa ceri ajutorul Domnului punandu-I la incercare existenta in momentele in care nu mai gasesti solutii pentru o problema, chiar ateu fiind, decat sa renunti la lupta cu viata, punandu-se capat zilelor.
De iad si rai, unde iti va ajunge sufletul, doar Dumnezeu stie, nu oamenii.
Insa, chiar daca nu sunt de acord cu ateismul, nu inseamna ca nu trebuie sa respect pe cel care se autoproclama ateu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te la Brigaela mai sus, mai putin de 1% din religiosii de pe planeta sunt asa, restul doar stiu sa faca misto si dupa ce se face misto de ei inapoi fac pe victimele. Cu putin noroc in cateva sute de ani poate moare religia si tot ce tine de ea, deja a supravietuit 2 milenii si nimic bun nu a iesit din ea. Mai mult a iesit prostie, ura si rautate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi este indiferent...
Te fac animal, aia care se calcă in picioare la pelerinajele morții mă-si?
Te fac prost, aia care dau bani la preot, pupa rămășițele umane și se închină la un termopan?
Te fac disperat ...credincioșii? rolling on the floor.te rog.
Da, o sa ajungem in iad și o să ardem de fericire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cine crezi ma ca va practica asa ceva? crestinii? VOI desteptilor care credeti ca libertatea inseamna si lipsa oricarei masuri, in viata in stiinta in sex, in omoruri si in orice.aia care-ti spun asa ceva sant la fel ca tine, nu sant credinciosi....e-om-si-se

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu cred nimic despre ei. Nu am nimic de invatat de la ei, nu imi ridica nici un interes. Imi pare rau.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Pai ei iti spun ca esti "animal" etc. aratand astfel cat de oameni sunt ei.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Recomand sa te informezi si mai bine
iar pe facebook poti intra in grupul ateilor cautand sus pe facebook "atei si agnostici"
www.bibliapentrusceptici.ro
https://www.facebook.com/......694470774/

www.godisimaginary.com
http://godisimaginary.com/all-videos.htm
cineva a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si a ajuns la cifra de 25.000.000 > http://dwindlinginunbelief.blogspot.ro/......bible.html
https://www.facebook.com/OFCR.Romania?fref=ts
https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu?fref=ts
https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici?fref=ts

sfarsitul lumii a fost prezis de sute de ori in istorie. aici o parte din lista http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dates_predicted_for_apocalyptic_events
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/
https://www.google.com/search?q=religulous+cu+subtitrare&ie=utf-8&oe=utf-8 al treilea link filmelehd.ro
https://www.facebook.com/WFLAtheism?fref=nf 326.000 de like-uri.
https://www.facebook.com/TheGoodLordAbove?fref=ts 2.1mil like-uri
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch

| alexrock16 a răspuns:

Se pare ca ei sunt animalele si prostii si disperatii. Si nu te ingrijora, la cati oameni de stiinta sunt in iad, sigur trebuie sa fi inventat aerul conditionat pana acum.winking

| VickyP a răspuns:

Eu sunt creștină și nu am nimic cu persoanele care nu cred în Dumnezeu. Curiozitatea mea este : ce te-a determinat să nu crezi în Dumnezeu?