| mip a întrebat:

Ce credeti voi ca sunt fantomele? Si care este parerea crestinilor despre fantome?
Este adevarat ca sunt spirite care nu si-au gasit drumul si bantuie inca pe pamant?

Răspuns Câştigător
| pet555 a răspuns:

In primul rand, crestinismul nu are legatura cu fantomele. Fantomele nu sunt demoni sau altceva. Sunt lucruri diferite, fantomele sunt produsul imaginatiei, iar demonii sunt intr-adevar spirite rele, dar demonii nu se prefac ca sunt fantome si invers. Demonii sunt doar fiinte invizibile, rele, in slujba diavolului. Dar e o prostie sa crezi ca de exemplu, intr-o casa dezordonata si nesfintita de preot exista demoni sau fantome. Astea sunt superstitii.Treaba demonilor e sa insele lumea. Si demonii si fantomele sunt fiinte invizibile, fantomele fiindca nu exista, demonii fiindca fac parte dintr-o lume invizibila, la fel cum, de exemplu, pe ingeri nu ii vedem, desi exista.
Spun asta fiindca am impresia ca este confuzie, si ca unii cred ca fantomele sunt "spirite rele".
In al doilea rand, nu exista spirite care nu si-au gasit drumul. In momentul in care omul moare, este despartit de pamantul acesta si pleaca spre vesnicie, in total alta lume care nu are nici o legatura cu pamantul. Este inutil sa aprinzi lumanari ca sa gaseasca sufletul drumul, e total ceva ce mu are legatura cu crestinismul. Credinta in fantome este paganism. Nu spun ca nu exista fantome, dar exista si se arata doar celor care cred in ele. Nu exista spirite care sunt blocate intre lumi, nici vorba.

38 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista asa ceva. Cand eram copil traiam in sat si aca sa pot vedea un film (pe vremea aceea nu erau decat putine televizoare) mergeam si in satul vecin la un cinemaatograf in caminul cultural. Cum la cinematograf trebuie intuneric, filmul incepea la ora 22.00. Orice film dura aproximativ 1h si 40 minute si avea in jur de 15 minute un jurnal. Deci filmul se termina pe la ora 24.00. La ora aceea pentru a ajunge acasa aveam 2 posibilitati:
-una pe drum cu o ocolire de aproape 2, 5 Km sau una mai scurta prin cimitir. Treceam singur prin cimitir, noaptea si n-am intalnit nimic. Mortu-i mort si gata! Crestinii, oricum, n-ar trebui sa creada in fantome stiind ca sufletul se duce in iad sau rai. Nu haladuieste aiurea.

| milan9 a răspuns:

Ecclesiastul 9,5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

In Ecclesiast, primele 10 versete din capitolul 9 redau punctul de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU.
Ca dovada, iata: „Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut toti pentru totdeauna? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu mesajul lui Dumnezeu (procedeu stilistic).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

| milan9 a răspuns:

Revelatiile referitoare la "drumul sufletului" nu fac parte din invataturile de baza ale Bisericii, din dogmatica acesteia.

Ele sunt insa descoperiri pe care le-au avut sfintii, aceiasi sfinti care au prezentat si celelalte marturii referitoare la experientele sufletului (marturii pe care si le-au impropriat si sectantii)...

Exista exceptii de la regula (iar Scriptura nici nu este un manual, nu prezinta in mod exclusiv singurele situatii care pot aparea in lumea sufletelor- nu-si propune acest lucru).
Asa se face ca exista persoane care au stat in moarte clinica mai mult de o zi, care s-au intors deci din calatoria lor spre vesnicie, si asta desi bogatului nemilostiv i se spune ca nu mai poate parasi acel loc.
Asa cum exista exceptii legate de "moartea clinica" tot la fel exista exceptii de depasire a celor trei zile in care sufletul ramane impreuna cu trupul (una dintre exceptii fiind cea a talharului de pe cruce)...

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

De unde scoateti ca sufletul sta trei zile cu trupul? Ce o fi facand oare? Daca ne luam dupa tine, toate cazurile din Biblie sunt exceptii. Deci in Biblie de fiecare data se prezinta clar ca sufletul pleaca imediat, dar Traditia spune ca ramane trei zile langa trup, asa ca Biblia prezinta doar exceptiile! Ciudat! Ce sa caute sufletul langa trup? Sa spioneze rudele sa vada daca nu-l vorbesc de rau? Oamenii nu devin ingeri ca sa stea pe pamant. Asta inseamna ca voi credeti in fantome, ceea ce e mai rau.

| milan9 a răspuns:

Oricat ar complota iehovistii, acestia trebuie sa inteleaga ca existenta sufletelor este o REALITATE CONCRETA:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Degeaba le dai versete multe, fiindca au pentru ele o rastalmacire total aiurea. Ignora zece texte biblice si se iau dupa unul singur, nu spun ca e prost inteles, ci intentionat "forteaza" interpretarea, ca sa le sustina idei nebiblice. Se pare ca nu credinta e pe baza Bibliei la ei, ci Biblia pe baza credintei.

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Daca in Biblie este prezentat un Adevar, si sunt zeci de versete care il confirma, mai exista vreo doua-trei versete scoase din context, alese special si interpretate aiurea si fortat, asa ca se iau dupa ele, si gasesc apoi o scuza cum ca cele cateva zeci de versete s-ar referi, se pare, la altceva.
Asa ca in loc sa interpreteze Biblia sa gaseasca adevarata credinta, mai intai iau o credinta si apoi cauta interpretari in Biblie sa o justifice.

| sublime89 a răspuns:

Pai ce parere crezi ca au crestinii despre fantome, daca exact ei sunt cei care cred in ele si care au raspandit aceste superstitii pana in zilele noastre? Nu exista nicio dovada concreta care sa ne sugereze ca exista fantome. Daca am afla ca exista, ceea ce e extrem de improbabil, atunci am putea incepe sa ne punem si intrebari despre motivul existentei lor.

| AtateaConditii a răspuns:

Am discutat cu un martor al lui Iehova si mi-a spus ca oamenii morti nu mai exista, dorm in vesnicie pana la inviere, adica la revelatie sau ceva de genu. Si ca ei nu pot lua contact cu noi, doar demonii care ne cunosc viata fiecaruia se folosesc de morti ca sa ne bage in confuzie si sa ne amageasca.

| Copac13 a răspuns:

De obicei fantomele sunt spiritele unor oameni morti care n-au fost inmormantati crestineste sau trupurile lor n-au fost gasite sau pur si simplu in au facut mult rau si continua si dupa moarte

| pet555 a răspuns (pentru Copac13):

Tu chiar crezi asta? Adica daca un crestin moare si nu este inmormantat crestineste sau nu este gasit, ramane fantoma? Daca nu se face slujba de trimitere in Rai chiar daca vrea mortul sau nu vrea, oricum a trait, e trimis in Rai, si daca nu e slujba, devine fantoma? Si daca ai facut mult rau banuiesc ca esti si rasplatit ramanand pe pamant sa sperii oameni si sa faci ce vrei? Ce absurditati! Nu zic de tine, ci de cine le-a inventat.

| Copac13 a răspuns (pentru pet555):

Eu nu cred asta dar am vazut la o emisiune ca cica asa apar fantomele

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| Aiwendil a răspuns:

E adevarat.Acestea exista.Sunt niste spirirte ce nu si-au gasit linistea.De obicei acestea doresc razbunare sau sa-i platesca persoanei sau persoanelor care i-au adus acesta moarte chinuitoare.
Desi lumea neaga existenta lor in intrega lume exista povesti despre fantome de la inceputurile timpurilor ceea ce arata o gramada de dovezi.

| Cloudless a răspuns:

Exista intuneric? Da. Oamenii vad in intuneric? Nu. Ce se intampla cand oamenilor le este frica de ceva? Isi imagineaza. Acuma gandeste-te cat de puternic influentata este imaginatia oamenilor de jocuri, filme, etc. In alte cuvinte existenta fantomelor este pentru multi mai clara decat existenta lui Dumnezeu. Indiferent, biblia admite ca exista demoni, dar nu spune ca sufletele oamenilor pot ajunge sa bantuie sau sa cutreiere. "Sfanta traditie" se ocupa de obicei de asta laughing.

| ada92 a răspuns:

Biblia nu vorbeste despre fantome pentru ca ele nu exista. Insa demonilor le place să-i sperie pe oameni. Uneori ei se dau drept oameni care au murit. Ei pot să imite chiar şi vocea celor morţi. În felul acesta, demonii îi păcălesc pe mulţi făcându-i să creadă că morţii trăiesc şi că pot vorbi cu cei vii. De aceea este important sa cunoastem ce spune Biblia despre moartesadEclesiastul 9:5, 10) "Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită... Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."

| pet555 a răspuns (pentru ada92):

Da, cu asta ai dreptate. Demonii se prefac a fi oameni morti. Asa cum Saul s-a dus la vrajitoare sa il scoale din morti pe Samuel, si vrajitoarele de fapt lucreaza cu demoni.
In schimb, te bazezi pe un verset din Eclesiastul, carte care spune ca cei buni si cei rai au aceeasi soarta. Fiindca Eclesiastul se intelege altfel. Dar nu stiu cum intelegi pilda cu Lazar si bogatul, sau "focul si scrasnirea dintilor, " "iazul care arde cu foc si cu pucioasa". Dumnezeu este dragoste dar si foc mistuitor. Oamenii trebuie sa stie ca vor fi pedepsiti pentru pacat. Si Biblia vorbeste si despre Rai, despre cer. Domnul Isus ne promite ca acolo unde este El, vom fi si noi daca ascultam de El.

| ada92 a răspuns (pentru pet555):

Ce fel de păcat, oricât de grav ar fi el, l-ar putea determina pe Dumnezeul iubirii să tortureze la nesfârşit o persoană? (1 Ioan 4:8)
„Plata păcatului este moartea", când moare, omul este „absolvit de păcat" (Romani 6:7, 23).
Să ne gândim la ce le-a spus Dumnezeu lui Adam şi Evei după ce au păcătuit. Geneza 3:19 „În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce."Potrivit cuvintelor lui Dumnezeu, Adam avea să se întoarcă în ţărâna pământului.
In sentinţa lui Dumnezeu nu se face nicio referire la iad. Ar fi fost drept din partea lui Dumnezeu să-i spună lui Adam că avea să se întoarcă în pământul din care fusese făcut dacă, în realitate, el urma să ajungă în focul iadului?

În unele versiuni ale Bibliei, termenul ebraic Şeol, care înseamnă „locuinţa morţilor", este tradus prin „iad". Când suferea din cauza unei boli cumplite, patriarhul Iov l-a implorat pe Dumnezeu: „De m-ai ascunde în iadul cel de jos [în ebraică, Şeol]" (Iov 14:13, Biblia sinodală, 2001). Ce sens ar fi avut cererea lui Iov, dacă Şeolul ar fi un loc al chinului veşnic? Din punct de vedere biblic, iadul, sau Şeolul, este pur şi simplu mormântul comun al omenirii, unde încetează orice activitate.
Fap. 2:25–27,: „David zice despre el [Isus Cristos]:... Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad*, nici nu vei îngădui ca Sfântul tău să vadă stricăciunea". Dacă se spune că Dumnezeu nu l-a lăsat pe Isus în iad, înseamnă că, cel puţin pentru un timp, Isus a fost în iad.
Cuvântul grecesc tradus „focul iadului" este géenna şi provine din ebraicul geh hinnóm, care înseamnă „valea lui Hinom". Valea lui Hinom se afla chiar dincolo de zidurile Ierusalimului. În zilele regilor din Israel, acolo erau jertfiţi copii, obicei înfiorător, pe care Dumnezeu l-a condamnat. El a spus că-i va nimici pe cei ce practicau acest act de închinare falsă. Mai târziu, valea lui Hinom avea să fie numită „Valea Măcelului", unde „trupurile moarte" urmau să rămână neîngropate (Ieremia 7:30–34). Dumnezeu a profeţit că valea lui Hinom va deveni un loc unde aveau să fie aruncate cadavre, nu unde aveau să fie torturaţi oameni vii.În zilele lui Isus, Valea lui Hinom era groapa de gunoi a Ierusalimului unde se aruncau şi cadavrele unor criminali notorii. Focul, care ardea în permanenţă, mistuia gunoiul şi cadavrele. Focul simbolizeaza distrugerea, nu chinul.
Dumnezeu îi pedepseşte pe cei răi cu distrugerea eternă. 2 Tesaloniceni 1:9.

Apoc. [Rev.] 20:13, 14, BO: „Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul* au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc". Aşadar, morţii vor fi eliberaţi din iad. Iadul va fi aruncat în râul de foc, adica distrus

| ada92 a răspuns (pentru pet555):

Dacă Luca 16:19–31 ar fi înţeleasă literal, atunci ar însemna că aceia care se bucură de favoarea divină ar încăpea cu toţii în sânul unui singur om, Avraam, că apa din vârful unui deget nu s-ar evapora în flăcările Hadesului şi că o singură picătură de apă ar putea uşura suferinţele celui ce se află acolo. Vi se pare logic?
Semnificaţia parabolei: „Bogatul" îi reprezintă pe farisei (vezi versetul 14). Cerşetorul Lazăr îi reprezintă pe evreii de rând, care erau dispreţuiţi de farisei, dar care s-au căit şi au devenit discipoli ai lui Isus (vezi Luca 18:11; Ioan 7:49; Mat. 21:31, 32). Moartea lor este tot simbolică, ea reprezentând o schimbare de situaţie. Astfel, cei care altădată erau dispreţuiţi au ajuns într-o poziţie de favoare divină, iar cei care altădată păreau să fie favorizaţi au fost respinşi de Dumnezeu, fiind în acelaşi timp chinuiţi de mesajele judecătoreşti anunţate de cei pe care îi dispreţuiseră. — Fap. 5:33; 7:54.

| pet555 a răspuns (pentru ada92):

"Dumnezeu este dragoste si foc mistuitor.
Cum ar fi ca un om care toata viata L-a urat pe Dumnezeu sa spuna" lasa, ca oricum nu voi fi pedepsit"? Ce pedeapsa e moartea inconstienta? Asta e ceva impotriva a ce zice Biblia. Vezi sa nu cumva sa nu pedepseasca Dumnezeu pe BIETUL OM care toata viata si-a batut joc de El. Ce a zis Dumnezeu se implineste. Dati-va si voi seama ca spuneti niste lucruri care nu au legatura cu Biblia. Versete nu mai spun, ca le rastalmacesti aiurea ca sa sustii ca cei rai nu vor fi pedepsiti. Dumnezeu este Dumnezeul iubirii, dar El pedepseste intotdeauna. El le da sanse oamenilor la pocainta, Iubirea lui se dovedeste prin faptul ca S-a jertfit ca sa scape oamenii de iad, desi ei il meritau. Asta e Iubire. Dar El va veni ca judecator si Biblia spune ca "pleava o va arunca intr-un foc care nu se stinge", si ca cei rai, martorul mincinos si Fiara vor fi aruncati in iazul de foc, moartea a doua. Dar nu se refera la moarte, ci vor exista vesnic, despartiti de Dumnezeu. Moarte spirituala. Pilda cu bogatul si Lazar a fost data sa vedem ce e dupa moarte. De ce a zis bogatul ca mai are frati? Si a vorbit cu Avraam despre cum sa nu ajunga acolo, si Avraam a spus ca sa asculte Scripura. Nu e doar o poveste despre ajungere in pozitie inalta pe pamant.

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

Oricât de exagerat s-ar interpreta parabola "bogatului nemilostiv şi a saracului Lazăr", în nici un caz, Mântuitorul Hristos nu a transmis semnificaţii opuse "imaginilor" din pildă: felul în care sufletele îşi continuă existenţa, realitatea că ele "comunică" intenţii, emit gânduri şi dorinţe, etc...

"Degetul", "limba"- sunt aici simboluri ale actelor de comunicare, nicidecum ale dispariţiei şi morţii totale!).

Nicăieri între sutele de parabole şi pilde, Fiul lui Dumnezeu nu foloseşte metafora pentru a vorbi despre lucruri contrare realităţii, despre lucruri imposibile, fictive, despre personaje mitologice inexistente!

Toate "metaforele", "alegoriile" şi figurile de stil ale Scripturii se referă DOAR LA LUCRURI ŞI REALITĂŢI CONCRETE!

Deşi Biblia insistă în descrierea iadului numai pe cuvântul "foc" sau "iezer de foc", Sfinţii Bisericii iau în calcul şi o valoare metaforică asupra acestor cuvinte, care ar semifica că cei ce L-au părăsit e Dumnezeu în viaţa aceasta, vor resimţi iubirea Lui ca pe un "foc", o aspră mustrare pentru conştiinţa lor…

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

Imediat după despărţirea de trupul biologic, sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău:...

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu vreau ca mesajul meu sa fie in mod intentionat gresit inteles
Revelatiile referitoare la "drumul sufletului" nu fac parte din invataturile de baza ale Bisericii, din dogmatica acesteia. thinking

Ele sunt insa descoperiri pe care le-au avut sfintii, aceiasi sfinti care au prezentat si celelalte marturii referitoare la experientele sufletului (marturii pe care si le-au impropriat si sectantii)... thinking

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Exista exceptii de la regula (iar Scriptura nici nu este un manual, nu prezinta in mod exclusiv singurele situatii care pot aparea in lumea sufletelor- nu-si propune acest lucru).
Asa se face ca exista persoane care au stat in moarte clinica mai mult de o zi, care s-au intors deci din calatoria lor spre vesnicie, si asta desi bogatului nemilostiv i se spune ca nu mai poate parasi acel loc.
Asa cum exista exceptii legate de "moartea clinica" tot la fel exista exceptii de depasire a celor trei zile in care sufletul ramane impreuna cu trupul (una dintre exceptii fiind cea a talharului de pe cruce)...

| Correct a răspuns:

Dupa parerea mea nu exista fantome.
Nici in demoni nu cred.

| justinko a răspuns:

In religia ortodoxa se stie exact drumul spiritului dupa moarte si timp 3 zile din cele 40 sta langa trup si atat deci nu se poate ca unele spirite sa ramana, in opinia mea fantomele sunt demoni.

| pet555 a răspuns (pentru justinko):

"In religia ortodoxa se stie exact drumul sufletului dupa moarte". Nu mai spune, ce revelatie secreta ati avut voi, sa aveti baza sa spuneti ca trei zile sufletul e langa trup? Domnul Isus I-a zis talharului pe cruce: "Astazi vei fi cu mine in Rai". Daca nu mergi in Rai, mergi in iad, unde este chin vesnic si de unde nu te scoate nimeni, doar tu cand erai in viata aveai ocazia.
Astea sunt basme. Spun asta fiindca in primul rand sunt inventii, apoi nu au baza biblica deloc.

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

Revelatiile referitoare la "drumul sufletului" nu fac parte din invataturil ede baza ale Bisericii, din dogmatica acesteia.
Ele sunt insa descoperiri pe care le-au avut sfintii, aceiasi sfinti care au prezentat si celelalte marturii referitoare la experientele sufletului...

| justinko a răspuns (pentru pet555):

Dar sti ca asa cum ai scris tu,, Isus,, inseamna in ebraica magar? Se vede ca nu esti ortodox sau catolic. In religia ortodoxa se stie sigur deoarece noi credem in sfinti si sfantul Antonie a vorbit cu ingerul Domnului si acesta i-a explicat tot. Iisus i-a spus talharului asta pentru ca inainte de venirea lui toti ajungeau in iad deci prin urmare in momentul morti lui toti cei cuviosi care au fost prinsi in iad pana atunci au fost iertati pe loc, nu mai avea rost ca sa raman 3 zile langa trup ca apoi oricum nu avea loc judecata particulara de dupa 40 de zile findca ajungeau in rai oricum.

| pet555 a răspuns (pentru justinko):

Eu vorbesc limba romana, nu ebraica. Aproape fiecare nume inseamna altceva in alta limba. Bine ca nu depinde mantuirea de cum scrii asta. Apropo, daca numele tau inseamna porc de exemplu, ti-l schimbi? Asa cum ati schimbat Numele Iisus? Daca insemna "pinguin", nu ziceati nimic?

| pet555 a răspuns (pentru justinko):

"sfantul Antonie a vorbit cu ingerul", da, dar vezi tu, si daca ar fi vorbit, Biblia spune ca si un inger din cer daca ne-ar propovadui o alta Evanghelie, sa nu credem.

| justinko a răspuns (pentru pet555):

Hai so luam altfel, ca sa intelegi daca ai citit biblia sti ca IIsus Hristos a avut 12 apostoli, oare religia ortodoxa nu a fost intemeiata de Sf apostol Andrei acum 2000 de ani? Ba sigur ca da si Mantuitorul in biblie a spus ca cate vor dezlega sau lega apostoli pe pamant asa vor fi si in ceruri. Si daca religia ortodoxa este atat de gresita atunci de ce religia voastra nu a avut nici macar un singur sfant? Mantuitorul a spus ca pentru mantuire nu trebuie sa fi numai cu vorba ci si cu fapta. daca religia voastra este extrasa din religia ortodoxa la fel ca alte secte religioase cum puteti voi o religie de cateva sute de ani intemeiata de un om de rand sa contraziceti o religie de 2000 de ani intemeiata de un SF apostol?

| pet555 a răspuns (pentru justinko):

Religia voastra de 2000 de ani a adaugat multe erezii in timp, daca ziceti ca bisica voastra e intemeiata de apostoli. Daca asculti de Cuvantul lui Dumnezeu vei fi mantuit, nu conteaza religia. Noi ne bazam pe Dumnezeu. Si noi avem multi sfinti, oameni ai lui Dumnezeu, sfinti. Stii ca toti cei care asculta de Dumnezeu sunt sfinti? La noi se intampla mari minuni, cea mai mare e mantuirea. Si noi avem sfinti care au umblat cu Dumnezeu, au suferit pentru credinta. Voi daca aveti toti sfintii, noi avem pe Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant, prin care vom fi mantuiti.

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

In linie directă rămasă neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat) Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare! De ce a insistat ca esenţa de bază a ei să fie „neschimbabilitatea"? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

| justinko a răspuns (pentru pet555):

Esti fenomenal. Am ramas fara cuvinte la ereziile tale.,, La noi se intampla mari minuni, cea mai mare e mantuirea.,, da sigur daca e asa de ce apostoli chiar faceau minuni adevarate nu cum spui tu, daca ar fi cum zici ei n-ar fi facut minuni pentru ca ar fi fost de ajuns sa creada, asa-i? Eu ma refer la dovezi. Dece nici macar un baptist nu a fost descoperit neputrezit si mirosind a mir si facand si minuni cu Sf sale moaste, de ce? Iti zic eu, pentru ca fiind baptist nu poti ajunge sfant, tocmai din cauza ca voi nu aveti Sfintele taine. Iisus Hristos a spus ca cine nu se naste din apa si din duh nu va mosteni imparatia cerurilor. Si legat de numele,, Isus,,, tu chiar crezi ca ei fiind evrei iar pune numele Mantuitorului magar sau cum ai scris tu Isus cu un singur i, sa fim seriosi. Voi nu aveti nici rugaciuni pentru ca spuneti ca nu aveti nevoie dar IIsus hristos nu a spus,, Tatal nostru,, si a spus,, Asa sa va rugati,,. religia voastra se bazeaza exclusiv pe biblie, dar mai omule tu chiar crezi ca biblia e de la inceputul lumi. NU, pana la biblie a fost Sf. traditie, si si dupa biblie : "Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus si care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca in lumea aceasta nu ar incapea cartile ce s-ar fi scris" (Ioan 21, 25),,, prin Sfanta Traditie sau trimis multe invataturi si tocmai din acest fapt in religia Ortodoxa este egala cu biblia, voi neavand Sfanta traditie nu aveti cum sa fitit o religie adevarata bazata pe invataturi corecte.

| pet555 a răspuns (pentru justinko):

Biblia are in ea tot ce e necesar pentru mantuire. Apoi, nu s-au descoperit baptisti neputreziti fiindca, poate te vei soca, NU AU FOST DEZGROPATI! NOI AVEM UN DUMNEZEU VIU SI NU UMBLAM DUPA MORTI! Despre rugaciuni, chiar Domnul a spus sa nu repetam aceleasi vorbe ca fariseii. Sfintele taine, si noi le avem, dar nu ca la voi. Si la noi sunt minuni, dar mai ales facute de Dumnezeu!

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), secta baptista a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

Spre deosebire de cele peste 10000 de secte care descind din "miscarea protestantã", Biserica Ortodoxă este Biserica Apostolică, cea care a rămas neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat).

Biserica Ortodoxă a continuat fãrã nici o deosebire învăţăturile Bisericii apostolice. Ea a insistat ca esenţa de bază a ei să fie "neschimbabilitatea" pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de la apostoli...